با آزمایش اسپرم چه چیزهایی مشخص می شود؟

امروزه ۱۰-۱۵ درصد زوجین به علت مشکل ناباروری مراجعه می نمایند که در بررسی مردان اولین آزمایش که بعد از معاینه بیضه ها انجام می شود آزمایش اسپرم می باشد.

آزمایش مایع منی (Semen Analysis Test) میزان اسپرم تولید شده توسط مرد را اندازه گیری می کند. همچنین در این آزمایش تعداد و کیفیت اسپرم نیز قابل بررسی است. آزمایش آنالیز مایع منی یا آزمایش اسپرم معمولا یکی از نخستین تستهایی است که کمک میکند تا مشکلات ناباروری در مردان تشخیص داده شود. به طور کلی مشکلات مربوط به مایع منی و اسپرم، در میان یک سوم از زوجهایی که به ناباروری مبتلا هستند مشاهده می شود.

آزمایش اسپرم به چند منظور می تواند مورد استفاده قرار گیرد:

– بررسی مشکلات تولیدمثلی در مردان و علل ناباروری زوج ها.

– بررسی موفقیت آمیز بودن یا نبودن عمل وازکتومی.

– بررسی موفقیت آمیز بودن یا نبودن عمل بازگشت از وازکتومی.

 

اسپرم

اولین نکته مهم در انجام آزمایش اسپرم زمان دادن آزمایش است و حتماً توصیه می شود مدت ۲-۳ روز قبل از آزمایش مایع منی از شما خارج نشده باشد چه در خواب و یا هنگام مقاربت جنسی.

اگر آزمایش اسپرم زودتر از ۳ روز انجام شود باعث اختلال در نتیجه اسپرم از جمله کاهش حجم اسپرم و افت نمونه آزمایش خواهد شد و برعکس اگر بیش از سه روز از انجام آخرین رابطه جنسی آزمایش اسپرم دهید مثلاً ۵-۶ روز بعد، باعث افت در حرکت اسپرم و گزارش نادرست خواهد شد.

اگر از کم تحرکی اسپرم رنج می برید، برای اطلاعات شگفت انگیز روی این مقاله کلیک کنید.

درمان کم تحرکی اسپرم در مردان

موارد اندازه گیری در آزمایش اسپرم

حجم

اندازه گیری مقدار منی خارج شده در هر انزال. حجم مایع منی باید حداقل ۱٫۵ تا ۲ سی سی باشد.

زمان مایع شدن

منی پس از خروج از بدن مرد حالت ژل مانند دارد و به طور معمول پس از حدود ۲۰ دقیقه از حالت ژل به حالت مایع تغییر حالت میدهد. زمان مایع شدن، مدت زمان تبدیل منی از حالت ژل به مایع را اندازه گیری میکند.

شمارش اسپرم

شمارش مقدار و تعداد اسپرمها در هر میلی لیتر از منی در هر انزال. در آخرین ویرایش تعداد اسپرمها ۱۵ میلیون در یک سی سی مایع منی یا ۴۰ میلیون اسپرم در کل حجم انزال ارائه شده است (حجم منی ضربدر تعداد اسپرم ها در یک سی سی). اگر تعداد اسپرم ها کمتر از ۱۵ میلیون باشد الیگوسپرمی و اگر تعداد اسپرم ها صفر باشد آزوسپرمی نامیده می شود.

شکل اسپرم

مقدار اسپرم هایی که شکل طبیعی دارند را به درصد بیان میکند. شکل ظاهری اسپرم ها زیر میکروسکوپ معیارهای مشخصی دارد که توسط فرد ماهر یا دستگاه های کامپیوتری ویژه تعیین می گردد. درصد شکل طبیعی اسپرم ها در سیستم قدیمی حداقل ۱۴% و در سیستم جدید حداقل ۴% می باشد. اگر شکل اسپرم ها در نمونه ای کمتر از این اعداد باشد، تراتوسپرمی گفته می شود.

اسپرم طبیعی

تحرک اسپرم

این تست درصد اسپرم هایی را که میتوانند رو به جلو حرکت کنند را اندازه گیری میکند. در آخرین ویرایش تعداد اسپرمها ۱۵ میلیون در یک سی سی مایع منی یا ۴۰ میلیون اسپرم در کل حجم انزال ارائه شده است (حجم منی ضربدر تعداد اسپرم ها در یک سی سی). اگر تعداد اسپرم ها کمتر از ۱۵ میلیون باشد الیگوسپرمی و اگر تعداد اسپرم ها صفر باشد آزوسپرمی نامیده می شود.

عکس اسپرم

pH منی

این تست میزان اسیدی بودن (pH پایین) و یا فلیایی بودن (pH بالا) منی را اندازه گیری میکند. محدوده ی طبیعی برای pH مایع منی چیزی در حدود ۷٫۱ (هفت و یک دهم) تا ۸٫۰ (هشت) است. بالاتر یا پایین تر بودن pH منی از این محدوده می تواند باعث کشته شدن اسپرم شود و یا بر نحوه ی حرکت کردن آنها تاثیر سو داشته باشد.

شمارش گلبولهای سفید

به طور طبیعی نباید گلبول سفید در منی حضور داشته باشد.

میزان قند

اندازه گیری میزان قند موجود در منی (فروکتوز) را نشان میدهد. فروکتوز، قندی است که انرژی لازم برای فعالیت اسپرم را فراهم میکند.

تفسیر آزمایش اسپرم

در آزمایشگاه نمونه با روش چشمی یا با کمک نرم افزار کامپیوتری و یا ترکیبی از دو روش آنالیز می گردد. اعداد مبنا بر اساس معیارهای سازمان بهداشت جهانی تعریف می شوند و درحال حاضر دو ویرایش مربوط به سالهای ۱۹۹۲ و ۲۰۱۰ با تفاوتهای خاص مورد استفاده قرار میگیرند. تفسیر این آزمایش به عهده پزشک می باشد.

برخی از شرایط خاص نیز می توانند با کاهش تعداد اسپرم ارتباط داشته باشند. این شرایط و بیماریها شامل موارد زیر می باشند:

 • عفونت بیضه
 • واریکوسل
 • سندرم Klinefelter
 • پرتو درمانی بیضه ها
 • بیماریهایی که باعث آتروفی بیضه ها می شوند.

در صورتی که یکی از شرایط زیر را داشته باشید احتمالا از انجام آزمایش اسپرم برای شما خودداری می شود و یا نتیجه ی آزمایش قابل اعتماد نخواهد بود:

– مصرف داروهایی نظیر سایمتیدین، هورمونهای مردانه و زنانه (تستوسترون و استروژن)، سولفاسالازین، نیتروفورانتوئین و برخی دیگر از داروهای شیمیایی.

– مصرف کافئین، الکل، کوکائین، ماریجوآنا یا تنباکو

– مصرف داروهای گیاهی

– سرد شدن نمونه منی. سرد شدن باعث کاهش حرکت اسپرم ها می شود و می تواند دقت آزمایش اسپرم را کاهش دهد.

– قرار گرفتن در معرض اشعه اکس، رادیوتراپی و مواد شیمیایی نظیر حشره کش ها و یا استفاده از کاندوم های محتوی مواد تاخیری و کشنده ی اسپرم و یا گرمای زیاد.

هزینه آزمایش اسپرم

هزینه‌ای که باید برای انجام تست مایع منی (سمن) و آنالیز آن بپردازید، با توجه به قیمت‌های تعیین شده توسط کلینیک‌های باروری متفاوت است.

این هزینه در کلینیک‌های مختلف بسیار متفاوت است، اما به طور متوسط نسبتاً ارزان است. با این حال، کلینیک‌هایی هستند که هزینه بسیار بالایی را برای این آزمایش تعیین می‌کنند. شما می‌توانید درباره هزینه مناسب و یافتن کلینیک‌ مورد اطمینان در محل زندگی خود تحقیق کنید.

تذکر: با توجه به احکام اسلامی در مورد انجام آزمایش اسپرم ،لازم است که افراد مسائل لازم را از دفاتر مراجع تقلید خود پرس و جو نمایند.

برای انجام آزمایش اسپرم در خانه چه باید کرد؟ روی لینک زیر کلیک کنید:

طریقه انجام آزمایش اسپرم در خانه

3.8/5 - (5 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 نظر
 1. سحر می‌نویسد

  امکان داره از روی نمونه اسپرم اعتیاد به مواد مخدر و تشخیص داد!؟

 2. ناشناس می‌نویسد

  نه امکان نداره

  1. رویا می‌نویسد

   آیا با آزمایش اسپرم اعتیاد به مواد مخدر مشخص می شود

 3. فر می‌نویسد

  سلام امکان داره از روی این ازمایش تشخیص سرطان داده بشه؟

 4. حسن می‌نویسد

  سلام دو مرحله برای بچه دار شدن اقدام کردیم اما هر دوبارش خانمم باردار شدند اما هفته ۶ یا ۷ سقط کردن باید چیگار کنم ایا ازمایش اسپرم لازم

 5. ناشناس می‌نویسد

  باازمایش اسپرم میشه فهمیدیه تقلیدکردن رابطه داشته.

 6. رویا می‌نویسد

  آزمایش اسپرم تا چه حدی دقیق؟

 7. رویا می‌نویسد

  آزمایش اسپرم تا چه حد دقیق؟

 8. رویا می‌نویسد

  آیا با آزمایش اسپرم اعتیاد به مواد مخدر مشخص می شود؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید