درمان دارویی بیماری پیرونی

بیماری پیرونی یک بیماری التهابی است که تغییراتی بر روی آلت تناسلی مردان ایجاد می کند.

در مطلب قبل به بررسی علائم و نشانه های بیماری پیرونی پرداخته شد و اشاره شد که از زمانی که پزشک فرانسوی ژیگو دلا پیرونی، که پزشک پادشاه لویی پانزدهم هم بود انحنای آلت تناسلی را مطرح کرد، دانشمندان از علل مختلفی که می تواند منجر به این اختلال شود بهت زده شدند. امروزه نیز محققان معتقند فاکتورهای زیادی برای ابتلا به این بیماری وجود دارد. محققان معتقدند در موارد حاد و ناگهانی بروز این بیماری بیشتر به علت صدمه به آلت تناسلی و یا داشتن رابطه جنسی پرخطر( به عنوان مثال گیر کردن آلت تناسلی) رخ می دهد.

به گزارش نبض ما، بیماری پیرونی این بیماری به دو نوع تقسیم می شود. نوع اول نوع التهابی حاد مزمن که بین ۶ تا ۱۸ ماه طول می کشد و باعث درد و انحنای آلت تناسلی در مردان و تشکیل ندول می شود. نوع دوم که نوع مزمن است و باعث ایجاد پلاک های سفت بر روی آلت تناسلی، انحنای آلت تناسلی و اختلال نعوظ می شود.

گاهی اوقات علائم بیماری پیرونی با گذشت زمان از بین می روند. به عنوان مثال حدود ۱۳ درصد بیماران بعد از یک سال به بهبودی کامل می رسند. در ۴۰ درصد بیماران علائم هیچ تغییری نمی کند و در ۴۰ تا ۴۵ درصد باقی مانده نیز علائم و بیماری شدید تر می شود. به همین دلیل پزشکان درمان های غیر جراحی را در یکسال اول بیماری توصیه می کنند. اگر بیمار فقط پلاک هایی در آلت تناسلی خود حس کند و درد و مشکل جنسی برای وی ایجاد نشود، پزشکان معمولا فقط از بدتر شدن و یا تبدیل شدن به بیماری مزمن دیگر جلوگیری می کنند. درمان دارویی نیز در برخی بیماران تجویز می شود، اما این داروها عوارضی به همراه دارند.

درمان دارویی

با توجه به کم بودن اطلاعات در بیماری پیرونی برخی داروها در حال بررسی بیشتر هستند. به عنوان مثال:

ویتامین E

ویتامین E یک درمان محبوب برای مراحل ابتدایی بیماری است، چون عوارض جانبی کمی دارد و ارزان است. مطالعات از سال ۱۹۴۸ به بعد نشان می دهد ویتامین E در کاهش انحنای آلت تناسلی و سایز پلاک های موجود در آلت تناسلی موثراند. تحقیقات در این باره همچنان ادامه دارد.

پتاسیم پارا آمینوبنزوات

یک داروی محبوب در اروپای مرکزی است که مطالعات نشان داده است در درمان این بیماری نیز موثر است. قیمت این دارو بالا است و نیاز به استفاده به مدت سه تا شش ماه است. از عوارض این دارو مشکلات گوارشی گزارش شده است.

تاموکسیفن

یک داروی غیر استروئیدی و ضد استروژن است که برای درمان تومورهای دسموئید که شباهت زیادی به بیماری پیرونی دارد استفاده می شود. تحقیقات نشان داده است این دارو برای درمان بیماری در مراحل اولیه موثر است. این نکته قابل توجه است که این تحقیقات بر روی تعداد کمی از مبتلایان به بیماری پیرونی انجام شده و کنترل طولانی مدت بر روی بیماران انجام نشده است.

کلشیسین

این دارو که یک داروی ضد التهابی است نیز در درمان بیماری پیرونی موثر است. متاسفانه در ۵۰ درصد بیماران به علت ناراحتی های معده و روده مصرف این دارو توسط بیماران قطع می شود.

تزریقات

تزریق دارو به پلاک های آلت تناسلی یکی دیگر از روش های درمانی بیماری پیرونی است که خود ضایعه را هدف قرار نمی دهد و و در مقایسه با جراحی ها ریسک کمتری دارد. در این روش درمان تزریقی، دارو با یک سوزن کوچک بعد از بیهوشی به پلاک های آلت تناسلی تزریق می شود. این روش برای افرادی که در مراحل اولیه بیماری به سر می برند و از عمل های جراحی هراس دارند مناسب است.

وراپامیل

تحقیقات نشان داده است وراپامیل برای کاهش ضایعات و انحنای آلت تناسلی و بهبود عملکرد جنسی موثر است. این دارو برای مردانی که پلاک های غیر کلسیفه دارند یا انحنای آلت آن ها کمتر از ۳۰ درجه است مناسب است.

اینترفرون

اینترفرون یک داروی ضدویروسی و ضدتکثیری است که برای درمان بیماری پیرونی نیز به کار می رود. تحقیقات نشان داده است این دارو برای کاهش درد، انحنا و پلاک های آلت تناسلی و بهبود عملکرد جنسی مناسب است.

سایر درمان ها

گزارش های مختلفی مبنی بر درمان های مختلف برای بیماری پیرونی وجود دارد اما صحت و اثر آن ها به صورت علمی ثابت نشده است. درمان هایی مانند اشعه درمانی، وراپامیل موضعی و یونتوفورزیس، فرستادن یونهاى نمک محلول به داخل بافت از طریق جریان الکتریکى به عنوان درمان های جایگزین هستند که باید از نظر بالینی بررسی شوند. تحقیقات نشان می دهد امواج شوک با انرژی بالا برای شکستن سنگ کلیه می تواند برای بیماری پیرونی نیز موثر باشد. 

جراحی

جراحی معمولا هنگامی که آلت تناسلی دفرمه می شود و فرد رضایت جنسی خود را از دست می دهد توصیه می شود. معمولا ۶ تا ۱۲ ماه اول برای بیماران توصیه نمی شود تا پلاک ها کاملا تثبیت شود. سونوگرافی هم برای تشخیص دفرمگی آلت تناسلی استفاده می شود.

مراقبت های بعد از جراحی

بعد از جراحی ۲۴ تا ۴۸ ساعت باید پانسمان فشاری برای جلوگیری از خونریزی استفاده شود. معمولا بیماران در همان روز یا روز بعد مرخص می شوند. داروهایی برای مقابله با نعوظ برای بیماران تجویز می شود. آنتی بیوتیک هم بین ۷ تا ۱۰ روز برای رفع عفونت استفاده می شود. داروی مسکن نیز برای کاهش درد استفاده می شود. بیمار اگر درد و یا عارضه ای در آلت تناسلی بعد از عمل جراحی نداشته باشد می تواند بعد از ۶ تا ۸ هفته رابطه جنسی داشته باشد.

ترجمه:حانیه ایرانخواه

 این مطلب توسط  دکتر مجید نجفی پزشک تیم مشاوره پزشکی نبض ما  بازبینی و تایید شده  است .
درمان دارویی بیماری پیرونی
4.3 (86%) 10 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.