علائم ابتلاء به میکروب هلیکوباکتری معده چیست؟

اگر به زخم معده مبتلا شده اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم ها می شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می کشد.

به گزارش نبض ما به نقل از ماهنامه پیام یاقوت، میکروب هلیکوباکتری معده، نوعی باکتری معده است. این موجودات ذره بینی می توانند وارد بدن شما شده و در دستگاه گوارش زندگی کنند. پس از چندین سال، باعث به وجود آمدن زخم معده یا زخم بخش بالایی روده کوچک می شوند.

میکروب هلیکوباکتری معده چیست؟

برای برخی از افراد، عفونت ناشی از هلیوباکتر پیلوری باعث ابتلا به سرطان معده می شود. عفونت معده ناشی از میکروب معده (باکتری معده) شایع است. در حدود دوسوم جمعیت جهان این باکتری را در بدن خود دارند. برای اغلب افراد، این باکتری باعث به وجود آمدن زخم یا علائم دیگر نمی شود. در صورتی که این باکتری مشکلاتی را برای شما فراهم کرد، داروهایی وجود دارد که باعث کشتن این میکروب ها و کمک به التیام درد و زخم می شوند. با دسترسی بیشتر افراد به آب سالم و بهداشت، افراد کمتری نسبت به قبل به این باکتری معده مبتلا می شوند.

پس از ورود هلیکوباکتری به بدن، به غشای معده حمله می کند، غشای معده از شما در برابر اسیدی که بدن برای هضم غذا استفاده می کند، محافظت می کند. وقتی باکتری معده آسیب قابل توجهی به غشای معده وارد کرد، اسید می تواند وارد غشا شود و باعث به وجود آمدن زخم معده گردد. زخم معده موجب خونریزی، عفونت و جلوگیری از حرکت غذا در دستگاه گوارش می شود.

باکتری معده

علت میکروب هلیکوباکتری معده ، غذا، آب یا ظرف آلوده می باشد. این بیماری در کشورها یا جوامعی که فاقد سیستم فاضلاب مناسب هستند یا آب سالمی ندارند بیشتر شایع است. همچنین باکتری معده از طریق تماس با بزاق یا مایعات دیگر بدن فرد مبتلا به آن قابل سرایت است.

میکروب معده در کودکان شیوع بیشتری دارد و بسیاری از افراد در دوران کودکی به این بیماری مبتلا می شوند، اما این باکتری به بزرگسالان نیز قابل سرایت است. این باکتری ها برای سالیان زیادی در بدن زندگی می کنند و در اغلب موارد افرادی که مبتلا به آنها می شوند دچار زخم معده و علائم دیگر نمی شود. پزشکان به طور قطع نمی دانند که چرا تنها تعدادی از افراد پس از ابتلا به میکروب معده، زخم معده و غیره می گیرند.

علائم میکروب معده چیست؟

در صورتی که زخم معده دارید، درد شدید یا خفیفی را در شکم خود احساس می کنید. این دردها موقتی هستند، اما وقتی معده شما خلی است، مثلا بین وعده های غذایی یا در نیمه شب، این درد اغلب بیشتر حس می شود. این درد می تواند بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. پس از غذا خوردن، نوشیدن شیر یا مصرف آنتی اسید درد تا حدودی تسکین پیدا می کند. علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده شامل موارد زیر می شود:

 • نفخ
 • آروغ
 • فقدان احساس گرسنگی
 • تهوع
 • استفراغ
 • کاهش وزن بدون دلیل مشخص

زخم ها باعث خونریزی معده یا روده می شود که برای سلامتی شما خطرناک است. در صورت داشتن یکی از علائم زیر، سریعا به پزشک مراجعه کنید:

 • مدفوع خونی، تیره را قرمز رنگ
 • احساس خستگی بدون دلیل خاصی
 • رنگ پریدگی پوست
 • استفراغی که دارای خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده می باشد.
 • دل درد شدید

نشانه میکروب معده

 

عفونت هلیکوباکتری  ممکن است منجر به سرطان معده شود. هر چند که این امر چندان شایع نیست. اگر علائم زخم معده را نداشته باشید، پزشک وجود هلیکوباکتر پیلوری را مورد آزمایش قرار نمی دهد. اما اگر اکنون یا در گذشته این علائم را داشته اید، بهتر است آزمایشاتی روی شما صورت بگیرد. داروهایی مثل داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی نیز می توانند باعث آسیب رساندن به غشای معده شما شوند. بنابراین بهتر است متوجه شوید که چه چیزی باعث بوجود آمدن علائم شما می شود تا درمان مناسب برای بهبود آنها تجویز شود.

برای شروع کار، پزشک در مورد سوابق پزشکی، علائم و داروهایی که مصرف می کنید سوالاتی را می پرسد. سپس معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل فشار دادن شکم برای بررسی ورم، التهاب یا درد می شود.

تشخیص وجود میکروب هلیکوباکتری معده

در ادامه روش های تشخیصی ابتلا به میکروب هلیکوباکتری معده شرح داده می شود:

آزمایش تنفسی اوره

شما نوشیدنی خاصی می نوشید که حاوی ماده اوره است. سپس داخل یک کیسه نفس می کشید و پزشک کیسه را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد. در صورتی که میکروب هلیکوباکتری معده داشته باشید، باکتری معده، اوره را به دی اکسید کربن تبدیل می کند و آزمایشات آزمایشگاهی نشان می دهند که سطوح گاز در بازدم شما بیش از حد نرمال است. پزشک برای بررسی دقیق تر زخم معده شما، اقدامات زیر را انجام می دهد:

آندوسکوپی قسمت بالای معده و روده

در آندوسکوپی، پزشک با استفاده از یک لوله که دوربین کوچکی به آن متصل است و آندوسکوپ نامیده می شود داخل معده و قسمت بالایی روده شما را مشاهده می کند. دز طول انجام این آزمایش، برای راحتی بیشتر داروهای مسکن برای شما تجویز می شود.

آزمایشات قسمت بالای معده و روده

در بیمارستان، مایعی را می نوشید که ماده ای به نام باریوم دارد و پزشک از شما تصویر اشعه ایکس می گیرد. مایع گلو و معده شما را می پوشاند و باعث می شود که در تصویر به خوبی مشخص باشند.

سی تی اسکن

سی تی اسکن یک آزمایش تصویربرداری با اشعه ایکس قدرتمند است که تصاویری با جزییات زیاد از داخل بدن شما عرضه می کند.

درمان میکروب هلیکوباکتری معده

اگر به زخم معده مبتلا شده اید که ناشی از میکروب هلیکوباکتری معده است، درمان میکروب معده شما شامل کشتن میکروب ها، درمان غشای معده و پیشگیری از بازگشت زخم ها می شود. بهبودی فرد بین یک تا دو هفته طول می کشد.

پزشک احتمالا چند نوع دارو را برای شما تجویز می کند. این داروها از قرار زیر هستند:

 • آنتی بیوتیک هایی مثل آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول، تتراسایکلین یا تینیدازول برای کشتن میکروب هلیکوباکتری معده بدن. احتمالا باید دو دارو از این دسته مصرف کنید.
 • داروهایی که باعث کاهش میزان اسید معده می گردند. از جمله این داروها می تواند به پنتوپرازول یا رابپرازول اشاره کرد.
 • اکسید بیسموت که در کنار آنتی بیوتیک ها به کشتن میکروب هلیکو باکتری معده کمک می کند، باعث انسداد هیستامین شیمیایی (که عامل تسریع در تولید اسید بیشتر توسط معده است) می شود. این داروها شامل فاموتیدین، نیزاتیدین یا رانیتیدین می شود.

درمان شما به این معناست که در هر روز باید حدود ۱۴ قرص یا بیشتر مصرف کنید و طول دوره درمان چند هفته است که شاید به نظر زیاد بیاید. اما باید هر چیزی که پزشک تجویز می کند را مصرف کنید و از دستورالعمل های او پیروی کنید. در صورتی که آنتی بیوتیک ها را فورا مصرف نکنید، باکتری معده شما نسبت به آنها مقاوم می شود و در نتیجه درمان میکروب معده (عفونت ها) سخت تر انجام می شود. در صورتی که داروها شما را اذیت می کند، با پزشک در مورد روش های درمانی و نحوه کنترل عوارض جانبی مشورت کنید. یک ماه پس از اتمام دوره درمان، پزشک تنفس یا مدفوع شما را بار دیگر مورد آزمایش قرار می دهد تا مطمئن شود میکروب هلیکوباکتری معده از بین رفته است.

درمان هلیکوباکتری

پیشگیری

شما می توانید از ابتلا به عفونت میکروب هلیکوباکتری معده پیشگیری کنید. روش پیشگیری از این میکروب شبیه روش های پیشگیری از میکروب های دیگر است:

 • پس از رفتن به دستشویی و قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید. به کودکان خود نیز این کار را آموزش دهید.
 • از مصرف غذا یا آبی که سالم نیست، خودداری کنید.
 • از خوردن چیزی که به طور کامل پخته نشده است، خودداری کنید.
 • از خوردن غذایی که توسط افرادی که دست های خود را نمی شویند، تهیه شده، خودداری کنید.

اگرچه استرس، غذاهای تند و مصرف دخانیات باعث بوجود آمدن زخم معده نمی شود، اما مانع از بهبودی سریع یا تشدید درد ناشی از زخم می شود. در مورد شیوه های مدیریت استرس، بهبود رژیم غذایی و در صورت استعمال دخانیات، نحوه ترک سیگار با پزشک مشورت کنید.

اغلب زخم های ناشی از میکروب هلیکوباکتر پیلوری پس از چند هفته درمان برطرف می شود. در صورتی که دچار زخم معده (از عوارض ابتلا به میکروب هلیکوباکتری معده) هستید، از خوردن داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی برای تسکین درد خودداری کنید، زیرا این داروها به غشای معده آسیب وارد می کنند. در صورتی که به داروی مسکن نیاز دارید، از پزشک خود بخواهید تا مسکن مناسب را برای شما تجویز کند.

درمان میکروب هلیکوباکتری معده معمولا آسان است و مشکلی را به وجود نمی آورد، اما در صورت بی توجهی به علائم آن ممکن است مبتلا به زخم معده یا روده شوید. بنابراین با بروز نشانه های ذکر شده در مقاله به پزشک مراجعه کنید تا در صورت تشخیص وجود باکتری معده، درمان لازم را برایتان تجویز کند.

دکتر سید امیرمنصور رضادوست
فوق تخصص گوارش، کبد و مجاری صفراوی


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظر
 1. فاطمه معین می‌نویسد

  سلام پس از آزمایش خون مشخص شد که من هلیکو باکتر پیلوری دارم طبق فرمایش شما روزی ۱۴ قرص رو واسم تجویز کردند فقط با خوردن آموکسی سیلین ی کم اذیت میشم در ضمن از ارائه ی مقاله ی بسیار مفیدتون بی نهاین سپاسگزارم در ضمن از آندوسکوپی هم وحشت دارم

 2. علی رضا می‌نویسد

  سلام ممنون از توضیحات کاملتون من الان نزدیک فکر کنم دو ساله که هلیگو باکتری معده دارم یکی دو دوره قرص اموکسوسیلین با مترونیزادول مصرف کردم ولی هیچ تاثیری نداشته الانم درد شدید معده دارم یواش یواش میزنه به جاهای دیگه بدنم چکار کنم

 3. علی رضا می‌نویسد

  یه سوال دیگه از محضرتون داشتم هلیکوباکتری معده بعد از چند مدت زمانی مشکل ساز هستش چون که من جدیدا خیلی حالات بدنم تغییر کرده خستگی بیدلیل بی اشتهایی سوزن سوزن شدن شکم و بعضی از اندام بدنم بیقرار شدم بعضی وقتا هم بدنم یخ میکنه بعضی وقتا داغ میشم کاقعا دیگه طاقت ندارم لطفا راهنمایی کنید چکار باید بکنم

  1. يلدا می‌نویسد

   ۴٨ ساعت پیش ما درمان رو شروع کردیم لطفا برید پزشک متخصص و رژیم غذایی رو از دکتر بپرسین و رعایت کنید

  2. شاهین می‌نویسد

   منم دقیقان مثل شما هستم دیگه نمیدونم چی بکنم.اگه درمانش رو پیدا کردین به من هم بگین

 4. مرتضی می‌نویسد

  سلام ممنونم از مقاله کاملتون .من هم یه مدتی بود که دل درد وحالت تهوع شدید داشتم رفتم دکتر و آندوسکوپی انجام دادند و آزمایش خون گرفت و گفت یه مقدار ورم اثنی عشر داری و میکروب هلیکو باکتر یه دوره ۱۴ روزه فرومیلید ۵۰۰ روزی دو عدد آموکسی سیلین روزی ۴عدد امپرازول ۲۰ روزی ۲عدد بیسموت روزی ۲عدد مصرف کردم و به محض اتمام ۱۴ روز یه دوره ۱۰ روزه امپرازول ۲۰ روزی ۲عدد و مترونیدازول روزی ۴عدد مصرف کردم .اما الان ۵ روزه دوره آنتی بیوتیک به پایان رسیده ولی هنوز بدنم سست میشه سرم گیج می‌ره وبعضی از اوقات حالت تهوع دارم خواستم اگه میشه راهنمایی بفرمایید

 5. راضیه می‌نویسد

  سلام من ۳۰سالمه…وزنم درحال حاضر۴۵است.۱بچه ۲سال ونیمه دارم.قبل ازبارداری وزنم ۵۵بودویه وزن نورمال.بعدازشیردهی وزنم کم کم کاهش پیداکردورسیدبه وزن ۴۵.یعنی دقیق۱۰کیلووزن یکدفعه کم کردم…الان حدود۱۰ماهه که دخترموازشیرگرفتم ودریغ از۱کیلووزن اضافه نکردم…خیلی دوست دارم به وزن قبلم برگردم نشده …امکان داره که توی معده منم همین میکروب هلیکوبا….باشه که باعث لاغری من شده باشه …لطفاراهنماییم کنید ممنون

 6. فاطمه می‌نویسد

  سلام من معده دردم جوریه کی انگار چاقو توی معدم مخواد بزنه بیرون و وقتی گرسنه ام میشه معده درد میگیرم وعصبی میشم در ضمن ۱۸ سالمه از پارسال معده درد گرفتم

 7. بابک می‌نویسد

  من به علت درد شکم به پزشک مراجعه کردم بعد از اندوسکوپی گفته شده که به التهاب و میکروب معده مبتلا هستم و زخم دوازدهه هم دارم…کلاریترومایسون به همراه امپرازول تجویز شد اما هنوز احساس میکنم مشکل پابرجاست…احساس خستگی و کم اشتهایی و … هنوز دارم..محبت میکنید اگر راهنمایی بفرمایید

 8. حمید می‌نویسد

  درود،.من الان مدتیه همش معدم یا کبدم ورم داره( همش جلوست) نمیدونم علتش چیست؟ روزی یک وعده غذا بیشتر نمیتونم بخورم و زود هم سیر میشم.زیاد گرسنم نمیشه،زمان تنظیم غذاییم هم بهم ریخته،.وزنم مدام همان ۸۰ کیلو است و سن من ۳۸ سال دارم و زیاد هم پیاده روی میرم،.آزمایشهای خون و مدفوع دادم ولی چیزی میسر نشد ،نمیدونم معدمه یا کبدمه که ورم داره؟! لطفا منو راهنمایی کنید،.باتشکر

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
درحال دریافت اطلاعات