آزمایشی برای تعیین میزان هورمون LH در بدن

هورمون LH یا جسم زرد توسط سلول هاى گنادوتروف هیپوفیز قدامى در مردان و زنان ساخته مى شود. در مردان هورمون LH تولید اسپرم در بیضه ها و سنتز و ترشح تستوسترون را تحریک مى کند، حال آنکه در زنان تخمک گذارى و تولید پروژسترون را تحریک مى نماید.

گردآوری – نبض ما

میزان هورمون LH در بدن خانم ها با تغییرات چرخه قاعدگی تغییر می کند. افزایش سریع LH فقط قبل از تخمک گذاری و در میانه چرخه قاعدگی ( روز ۱۴ از سیکل ۲۸ روزه ) اتفاق می افتد.

این افزایش میزان هورمون، اوج  هورمون LH نامیده می شود. میزان هورمون جسم زرد و هورمون محرک فولیکول در طول یک ماه در چرخه قاعدگی با هم بالا و پایین می روند.

LH در مردان، نوع خاصی از سلول (Leydig cells) را در بیضه ها برای تولید تستوسترون تحریک می کند. سطح هورمون LH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است. افزایش سطح تستوسترون به غده هیپوفیز و هیپوتالاموس بازخورد منفی می دهد و در نتیجه میزان ترشح LH را کاهش می دهد.

در نوزادان و کودکان، سطح LH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش می یابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت می کند (تا ۶ ماه در پسران و ۱-۲ سال در دختران). در حدود ۶-۸ سال، سطوح LH دوباره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش می یابد.

آزمایش هورمون LH

در این آزمایش میزان هورمون جسم زرد ( LH ) در خون و ادرار اندازه گیری می شود.

علت انجام این آزمایش چیست؟

این تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بیمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم یا سنگین است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بیمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشک مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخیری یا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم برای ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی، درخواست می شود.

آمادگی های لازم برای انجام این آزمایش چیست؟

– بسیاری از داروها مثل سایمتیدین، کلومیفن، دیجیتال ها، و لوودوپا می توانند نتیجه آزمایش را تغییر دهند. شما باید در مورد قطع مصرف بعضی از داروها ( مثل داروی ضد بارداری ) با پزشک مشورت کنید. مصرف داروهای ضد بارداری که حاوی استروژن یا پروژسترون و یا هر دو هستند، باید ۴ هفته قبل از انجام این آزمایش قطع شوند.

– اطمینان داشته باشید که پزشک شما یک لیست از داروهایی که نباید مصرف کنید، به شما ارائه می دهد.

– اگر در ۷ روز گذشته آزمایشی انجام داده اید و مواد رادیواکتیو استفاده کرده اید، حتما به پزشک اطلاع دهید. ( آزمایشاتی مثل اسکن تیرویید و یا اسکن استخوان )

– مصرف ماده ی رادیو اکتیو می تواند در آزمایش LH تداخل ایجاد کند.

– تاریخ اولین روز چرخه قاعدگی خود را به پزشک اطلاع دهید. اگر در روز اول لکه بینی داشتید، روز اول زمانی حساب می شود که خونریزی کامل داشته باشید.

– با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید٬ احتمال خطر آن ٬نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید٬ (پر کردن فرم اطلاعات پزشکی).

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

 • بستن یک نوار کشسان (گارو) بالای بازو که جریان خون را متوقف می کند . این کار رگ زیر نوار را بزرگ تر می کند، در نتیجه سوزن در رگ راحت تر فرو می رود.
 • تمیز کردن محل فرو رفتن سوزن
 • فرو بردن سوزن در داخل رگ. ممکن است بیش از یک بار سوزن زدن لازم باشد.
 • وصل کردن لوله به سوزن تا از خون پر شود.
 • باز کردن نوار از بازو، وقتی که خون کافی جمع آوری شده باشد.
 • قرار دادن باند یا پنبه در محل سوزن بعد از در آوردن سوزن
 • فشار دادن جای سوزن و بانداژ کردن محل

 

برای خانم ها ممکن نیاز باشد برای اندازه گیری دقیق هورمون LH نمونه گیری بیش از یک بار انجام شود. ممکن است چندین نمونه خون در یک روز گرفته شود و یا ممکن است در چند روز پشت سر هم نمونه گیری انجام شود.

آزمایش ادرار برای بررسی تخمک گذاری

اگر هدف بررسی تخمک گذاری باشد، نمونه ادرار اول صبح مورد بررسی قرار می گیرد.

میزان طبیعی هورمون LH

میزان طبیعی هورمون LH از یک آزمایشگاه با آزمایشگاه دیگر متفاوت است. جواب آزمایش باید میزان نرمالی را که  آن آزمایشگاه استفاده می کند، داشته باشد. همچنین، پزشک نتایج را بر اساس سلامتی و یا عوامل دیگر ارزیابی می کند. این به این معنا است که اگر جواب آزمایش خارج از میزان نرمال بود، ممکن است برای شما یا برای آن آزمایشگاه این میزان نرمال باشد.

آزمایشات خانگی ادرار فقط تخمک گذاری و یا عدم تخمک گذاری را تشخیص می دهد. نتیجه این آزمایش یا مثبت است و  یا منفی  (که به آن آزمایش کیفی می گویند) شرایط بسیاری می تواند میزان هورمون LH را تغییر دهد. پزشک نتیجه غیر طبیعی مرتبط با علایم بالینی شما را مورد بررسی قرار می دهد.

تداخلات دارویی

– بعضی از داروها می توانند باعث افزایش LH شوند، مانند داروهای ضد تشنج، کلومیفن و نالوکسان؛ در حالی که برخی دیگر باعث کاهش LH می شوند، مانند دیگوکسین، قرص های جلوگیری از بارداری و درمان های هورمونی.

– اگر دارویی که حاوی تستسترون، پروژسترون و یا استروژن است مصرف می کنید ( داروهای ضد بارداری)  از پزشک در مورد قطع کردن این داروها قبل از آزمایش LH سوال کنید.

اطلاعات تکمیلی

LH اغلب همراه با آزمایش های دیگر (FSH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم برای ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار می گیرد. سطوح LH همچنین در بررسی بی نظمی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند. سایر آزمایشات برای بررسی تخمک گذاری عبارتند از: اندازه گیری درجه حرارت بدن، بررسی میزان پروژسترون بعد از تخمک گذاری در سیکل قاعدگی و تغییرات موکوس گردن رحم.

3.5/5 - (8 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. گیسو می‌نویسد

  سلام من سونو گرافی رفتم نتیجش تخمدان های پلی کیستیک هست با فولیکول های متعدد به قطر ۵ میلی و ضخامت اندومترم ۸ میلی هست خیلیم اخیرا استرس داشتم از شهریور ۹۷ تا الان که برج ابان هست پریود نشدم احساس سنگینی و در رحم و تخمدان ها دارم و خشکی در واژن فکر میکنم هورمون ال اچ در بدنم درست ترشح نمیشه الانم ترشحاتم قهوه ای خیلی کم رنگ هست میشه راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم تا موفق بشم نوبت دکتر بگیرم که تشدید نشه این شرایط ممنون

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام ۴۶ساله ام مذکر متاهل دیابت بالا با سابقه ده ساله
  الان حدود دوساله دچار نعوظ شدید شدم عملا فاقد توانایی جنسی
  ویگرا مصرف کردم بی تاثیر
  جنسینگ مصرف کردم بی تاثیر
  آمپول نوروبیون هم مصرف کردم بی تاثیر
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   با سلام شما با مراجعه به همكاران غدد بايد از نظر هورموني و سونوگرافي جهت بررسي خونرساني الت تناسلي بررسي شويد و بعد طبق اون درمان لازم ارايه شود و قبل از همه اينها بايد قند كنترل شود.
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۳ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  من نزدیک به 2 سال است که مبتلا به بیماری دیابت شده ام.سن38، قد168، وزنم هم 128کیلو میباشد.با اینکه مرتب قرص متفورمین500 مصرف میکردم قند خونم اصلا پایین نمیامد میانگین قبل ناشتا250 و بعد از 2ساعت نزدیک به400، البته در زمان مصرف متفورمین همیشه دل درد و اسهال داشتم و اذیت بودم حالا 2ماهی هست دیگر قرص متفورمین نمیخورم.البته رژیم هم نگرفتم.لطفا کمکم کنید جدیدا هم چشمهایم درد میکند.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۳ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   بابد حتما هر چه سريعتر تحت درمان دارويي ضد قند قرار بگيريد
 • تصویر کاربر یوسف چهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام من 17 سالمه و قدم 176 هست از سن 15 سالگی یک سانت هم قد نکشیدم که فکر کنم به خاطر ضربه ای باشه که به پشت سرم خورد و یا به علت تاثیر خودارضایی باشه میخوام برم دکتر اگه پیش دکتر برم داروهایی که برام مینویسه سبب میشه من رشد پیدا کنم؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما چهارشنبه ۳۱ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   بله
درحال دریافت اطلاعات