عوارض عمل قلب باز چیست؟

جراحی عمل قلب باز هر گونه روش جراحی است که در آن جراح قفسه‌ی سینه را به منظور جراحی بر روی قلب باز می‌کند.در این ویدیوی آموزشی پزشکی از نبض ما با عوارض عمل قلب باز آشنا شوید.

عمل قلب باز مجموعه گسترده‌ای از جراحی‌های قلب است که می‌تواند برای درمان بیماری‌های قلبی، مورد نظر پزشک معالج باشد. پزشک شما تنها هنگامی جراحی باز را در نظر می‌گیرد که دیگر گزینه‌های درمانی که تهاجم کمتری دارند، مؤثر نباشند.

شما می‌توانید علاوه بر مشاوره با متخصص قلب و عروق و فشار خون خود، نظر پزشکان دیگر را نیز جویا شوید.. عمل قلب باز به صورت متداول برای بیمارانی که مبتلا به انسداد عروق هستند و دریچه‌های قلبشان وظیفه‌ی خود را به درستی انجام نمی‌دهند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مهمترین سؤال برای انتخاب جراحی باز میزان گرفتگی عروق و یا میزان آسیب به دریچه است. در مواردی که گرفتگی زیاد (بیش از ۷۰%) باشد، جراحی باز بهترین گزینه خواهد بود.

درد قفسه سینه هنگام نفس کشیدن

چه خطراتی با  جراحی عمل قلب باز همراه است؟

خطرات ناشی از عمل جراحی قلب باز عبارتند از:

 • عفونت زخم قفسه سینه (در بیماران مبتلا به چاقی یا دیابت، و یا کسانی که قبلا عمل جراحی عروق کرونر CABG داشته اند، معمول تر است)
 • حمله قلبی یا سکته
 • ضربان قلب نامنظم
 • نارسایی ریه یا کلیه
 • درد قفسه سینه و تب کم
 • از دست دادن حافظه و یا گیجی
 • لخته خون
 • از دست دادن خون
 • اشکال در تنفس
 • پنومونی

با توجه به دانشگاه پزشکی شیکاگو، دستگاه بای پس قلب و ریه با افزایش خطر همراه است. این خطرات شامل سکته مغزی و مشکلات حافظه می گردد.

پیوند قلب

عوارض عمل قلب باز

برخی از عوارض شایع عمل قلب باز بطور معمول در ساعات و روزهای اولیه بستری شدن در بیمارستان بهبود می یابند و بیمار بطور دقیق برای عوارض عمل قلب باز توسط پرسنل بیمارستان و از طریق انجام تست های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد.

۱- خونریزی بعد از عمل قلب باز

ممکن است در محل برش جراحی یا منطقه ای از قلب که در آن عمل جراحی انجام می شود رخ دهد.

۲- ریتم قلب غیر طبیعی

در موارد نادر یک پیس میکر خارجی موقتی، و یا داخلی دائمی ممکن است برای اصلاح این مشکل لازم باشد.

۳- آسیب ایسکمیک قلب

آسیب به بافت قلب ناشی از کمبود جریان خون به قلب

۴- مرگ

خطر مرگ در جراحی که در آن قلب متوقف گردیده است در هر روشی افزایش می یابد.

۵- لخته شدن خون

لخته شدن خون ممکن است در داخل و اطراف قلب شکل گرفته و یا از طریق جریان خون حرکت نماید.

۶- سکته مغزی

اغلب توسط لخته هایی که در خون بعد از عمل جراحی شکل گرفته اند، ایجاد می شود.

۷- از دست دادن خون

در برخی موارد، یک انتقال خون ممکن است لازم باشد.

۸- تامپوناد قلبی (تامپوناد پریکارد)

یک بیماری تهدید کننده زندگی که در آن پریکارد، کیسه اطراف قلب، پر از خون می شود. این حالت باعث می شود که عملکرد کامل قلب دشوار و یا غیر ممکن گردد.

قلب

دوره بهبودی چه مدتی زمانی طول می کشد؟

انتظار می‌رود دوره بهبودی حدود ۶ الی ۱۲ هفته طول بکشد. در اغلب موارد، شما می‌توانید کار، ورزش و فعالیت جنسی خود را پس از چهار الی شش هفته، آغاز نمایید، اما قبل از انجام این کارها حتماً باید اجازه پزشک خود را داشته باشید.

هزینه های عمل قلب باز

علاوه بر مشکلاتی که در حین عمل قلب باز برای بیمار ایجاد می شود (مشکلات روحی و جسمی)، هزینه های مالی این جراحی نیز بسیار بالا می باشد و برخی از بیماران تا حدی این هزینه را تقبل می کنند.

لذا چنانچه بیمار در شرایطی نیست که بتواند هزینه ها را بپردازد و از طرفی مجبور به جراحی می باشد، توصیه می شود تحت پوشش بیمه این عمل را انجام دهد.

چشم انداز بلند مدت برای عمل قلب باز

چشم انداز خوبی برای بسیاری از مردم وجود دارد، و پیوند می تواند برای سال های سال کار کند.با این وجود جراحی انسداد عروق از وقوع دوباره آن جلوگیری نمی کند. شما می توانید به بهبود سلامت قلب خود کمک کنید با:

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

عوارض عمل قلب باز چیست؟
4.2 (83.85%) 26 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. خسرو پارسا می گوید

  مرسی از زحمات شما

ارسال یک نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.