۹ ماه بارداری از ابتدا تا انتها (تشکیل و رشد جنین)


تقریباً تمام والدینی که منتظر به دنیا آمدن فرزندی هستند به خصوص مادران باردار دوست دارند در جریان روند تکامل و رشد جنین خود باشند.

یک تخمک حدود ۱۴ روز پیش از شروع عادت ماهیانه بعدی آزاد می شود، که به آن تخمک گذاری گفته می شود، این تخمک به قسمت انتهای لوله رحم که شبیه قیف است وارد می شود، در زمان تخمک گذاری ترشحات داخل دهانه رحم رقیق و شفاف می شود و شرایط برای عبور راحت و سریع اسپرم آماده می شود و اسپرم در زمان پنج دقیقه از واژن از طریق دهانه رحم خود را به ناحیه قیفی لوله رحم ( فالوپ ) می رساند و اینجا محلی است که لقاح صورت می گیرد. با ایجاد لقاح بارداری آغاز می شود. در ادامه با روند رشد جنین آشنا می شویم.

مراحل رشد جنین بعد از لقاح

بعد از عمل لقاح، تخم بارور شده شروع به تقسیم می کند ودر دیواره رحم که برای تغذیه جنین نرم وپر خون شده ، جای می گیرد وبه تدریج رشد می کند.

رشد جنین در ۴ هفتگی

در چهار هفتگی کودک رشد استخوان های گردن و صورت در جنین آغاز می شود. رشد قلب و رگهای خونی ادامه می یابد .معده ، روده ،شش ها شروع به رشد می کنند و با تست بارداری خانگی هم بارداری در این مرحله تشخیص داده می شود

رشد جنین در ۸ هفتگی

پلک ها و گوش ها شروع به رشد می کنند و فرمی ازبینی هم ظاهر می شود. رشد بازوها و پاها در این مرحله آغاز می شود . رشد انگشتان دست و پا هم به طور مشخص ظاهر می شود .

رشد جنین در ۱۲ هفتگی

در این مرحله جنین شروع به حرکت می کند. در این دوره رشدی مادر حرکات جنین را حس می کند. در هنگام معاینه هم پزشک صدای ضربان قلب را می شنود. اندام های جنسی جنین شروع به ظاهر شدن می کند.

رشد جنین در ۱۶ هفتگی

مادر در این دوره در بالای رحم و در زیر ناف حرکات جنین را حس می کند. جنین شروع به پلک زدن می کند و قلب و رگ های خونی به طور کامل رشد کرده است.

رشد جنین در ۲۰ هفتگی

در این دوره رشدی جنین انگشت شست خود را می مکد، خمیازه می کشد، حالت هایی از احساسات را در صورت خود نشان می دهد. حرکات جنین سریع تر می شود . زمان سونوگرافی معمولا ۲۰ هفتگی بهترین زمان توصیه شده برای انجام سونوگرافی در زنان باردار است. با سونوگرافی مادر اطمینان پیدا می کند که رشد جنین سالم و بهنجار است. با سونوگرافی، اندام های بدن به خوبی مشخص است و مادر حرکات جنین را می بیند. هم چنین در ۲۰ هفتگی جنسیت جنین مشخص می شود .

رشد جنین در ۲۴ هفتگی

در هفته ۲۴ حاملگی جنین شانس زندگی در خارج از محیط رحم را دارد. با افزایش صدا و حرکت ، ضربان قلب جنین افزایش می یابد. هم چنین مادر ممکن است حرکات تند و سریع جنین را حس کند ، مثلا زمانی که جنین سکسکه می کند مادر حرکاتش را حس می کند. وزن جنین ۶۰۰ گرم و قدش ۳۰ سانتی متر است.

رشد جنین در ۲۸ هفتگی

اگر جنین در وضعیتی است که باید مادر زایمان کند این دوره بهترین زمان است. مادران می توانند در کلاس های قبل از زایمان شرکت کنند . ریه های کودک در این هفته به بلوغ کافی رسیده ولی اگر متولد شود نیاز به مراقبتهای خاص دارد.

رشد جنین در ۳۲ هفتگی

در این دوره رشدی لایه های چربی در زیر پوست قرار می گیرند. از ۳۲ هفتگی تا زمان تولد، وزن کودک به نصف وزن کودک در زمان تولد می رسد. مادر باید اطلاعاتی را در رابطه با نحوه شیر دادن و تغذیه کودک با شیر مادر کسب کنند.مادران در هفته ۳۲ بارداری خود ، ترشحات زرد رنگی را گزارش می دهند که از سینه شان ترشح می شود که این امر طبیعی است. این ترشحات اولیه زمینه را برای ایجاد آغوز فراهم می کند. در این مرحله توصیه می شود مادران هر دو هفته یکبار به پزشک مراجعه کنند. در میان صداهای خارجی او به صدای مادر عادت کرده و پس از تولد با شنیدن صدای مادر, وی را تشخیص می دهد

رشد جنین در ۳۶ هفتگی

رشد در ۳۶ هفتگی در این دوره کودک از لحاظ قد ، وزن ، و بسیاری از ویژگی های جنسیتی متمایز می شود. رشد کلی کودک در این مرحله حائز اهمیت است. مغز سریعا و مرتبا رشد می کند . شش ها تقریبا به رشد کامل خود رسیده اند. سر کودک به سمت رحم می چرخد .

تاریخ زایمان

تولد تاریخ زایمان از آخرین دوره قاعدگی حساب می شود.دوران بارداری از ۳۸ تا ۴۰ هفتگی متغیر است.حتی برخی از کودکان در هفته ۴۲ به دنیا می آید .

در این ویدیوی جذاب و مهیج از نبض ما با مراحل تشکیل جنین و رشد آن در ۹ ماه بارداری از لنزی نزدیک آشنا می شوید.

خیلی شگفت انگیزه

۹ ماه بارداری از ابتدا تا انتها (تشکیل و رشد جنین)
3.9 (77.27%) 22 رای

از پزشکان نبض ما بپرسید


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم
ممکن است شما دوست داشته باشید