آیا بیماری های تخمدان درمان قطعی دارد؟

تخمدان‌ ها یک جفت اندام تولید کننده تخمک یا به بیان دیگر سلول‌های تخمک هستند که سلامتی دستگاه تناسلی زنانه را حفظ می‌کنند.

نبض ما– تخمدان ها در اصل اندام‌های تناسلی هستند و علاوه بر نقش داشتن در تولید تخمک، به دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون یعنی هورمون‌های ضروری برای باروری و عملکرد طبیعی دستگاه تناسلی، جزء غدد درون‌ریز به شمار می‌آیند. تخمدان ها دو غدۀ بادامی شکل اند به طول ۳ تا ۴ سانتی متر که از راه لوله های فالوپ به رحم وصل می شوند. تخمدان ها دو وظیفۀ اصلی دارند:

الف– آماده سازی و تخلیۀ ادواری یک تخمک (یا اوول) در لولۀ فالوپ.

ب– تخمدان ها در عین حال غده های مترشح داخلی اند و هورمونهای جنسی (استروژنها و پروژسترون) را می سازند که آغاز تخمک گذاری و عادت ماهانه را برنامه ریزی می کنند و رشد تخمک بارور شده را ممکن می گردانند. همین هورمونها عامل ظهور ویژگی های جنسی زنانه اند. در ادامه به معرفی تعدادی از بیماری های تخمدان ها می پردازیم:

انواع درد تخمدان

درد در تخمدان هم می تواند حاد یا مزمن باشد. درد حاد تخمدان به سرعت ( بیش از چند دقیقه یا چند روز ) می آید و در یک دوره کوتاه از زمان از بین می رود. درد مزمن تخمدان معمولا به تدریج تر شروع می شود. سپس آن درد برای چند ماه به طول می انجامد.
درد تخمدان ممکن است مستمر، و یا ممکن است بیاید و برود. ممکن است با فعالیت های خاص، مانند ورزش و یا ادرار کردن بدتر شود این می تواند خفیف باشد که شما متوجه نشوید. یا درد در تخمدان می تواند آنقدر شدید باشد که با کار زندگی روزانه تداخل کند.

تشخیص درد تخمدان

دکتر شما یک تاریخچه کامل پزشکی را پرسیده و معاینه فیزیکی انجام می دهد و سوالاتی در مورد درد می پرسد سوالات ممکن است شامل:

 • احساس درد در چه قسمتی است ؟
 • چه موقع شروع شد؟
 • هر چند وقت یک بار شما احساس درد دارید؟
 • آیا فعالیت، درد بهتر را یا بدتر می کند؟
 • چگونه درد را احساس می کنید خفیف، سوزشی و یا تیز؟
 • چگونه درد روی زندگی شما روز به روز تاثیر می گذارد؟
 • آزمونهای تشخیصی مانند سونوگرافی و انواع دیگر از تصویربرداری برای تشخیص درد تخمدان انجام می شود.

سرطان تخمدان

علت درد تخمدان سمت چپ

تخمدان های زن، غدد لنفاوی در هر طرف لگن هستند. تخمدان ها، مسئول تولید تخمک و همچنین به عنوان منبع اولیه هورمون استروژن و پروژسترون به شمار می روند. بسیاری از زنان در هنگام چرخه های دوران قاعدگی، دچار درد در ناحیه تخمدان می شوند  و گاهی اوقات، درد تخمدان ممکن است نشانه ای از یک وضعیت جدی باشد.

به همین دلیل، در صورت بروز درد در هر یک از تخمدان ها ،بهتراست به پزشک مراجعه کرده و وضعیت شما به طور کامل بررسی شود. گاهی اوقات ممکن است شما احساس ناراحتی یا درد  در ناحیه لگن  و تخمدان ها داشته باشید که درد تخمدان می تواند در هر دو طرف یا فقط در یک قسمت باشد.

این درد ممکن است  خفیف یا شدید باشد و از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد. برخی از زنان هنگام خونریزی عادت ماهانه و روزهای تخمک گذاری،  دچار درد در ناحیه تخمدان سمت چپ می شوند که موضوعی طبیعی بوده و جای نگرانی نیست.

در برخی از موارد، زنان ممکن است دچار درد  در تخمدان چپ شوند که معمولا ناشی از هیچ بیماری جدی نیست.این درد های کلافه کننده به طور معمول در ناحیه زیر شکم و سمت چپ ایجاد شده و برای فرد آزاردهنده می شود. تخمدان چپ در روزهای تخمک گذاری فعالیت بیشتری داشته و به طور معمول در این روزها و روزهای قاعدگی به دلیل ریزش دیواره و خونریزی، در این قسمت درد ایجاد می شود .

در برخی موارد هم وجود کیست در تخمدان چپ باعث درد در این ناحیه می شود.گاهی این کیست ها به اندازه ای بزرگ هستند که درد زیادی در زن ایجاد می کنند.در موارد دیگر هم، ممکن است بر سطح تخمدان کیسه های مایع رشد کرده و باعث درد شوند.

وجود کیست، موضوع خیلی نگران کننده ای نبوده و شما با مراجعه به پزشک و بررسی کیست های تخمدانی می توانید به راحتی درمان شوید. در موارد مشکوک و درد های شدید بهتر است درمان سریع در نظر گرفته شود تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود.

تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک

کم‌کاری تخمدان یکی از انواع بیماری‌ های تخمدان است که در زنان شایع است که اغلب با وجود سابقه در بستگان (خواهر، مادر، عمه، خاله و…) اتفاق می‌افتد. مهم‌ترین علامت این بیماری، قاعدگی‌های دیر به دیر و گاهی هر چند ماه یکبار است.

از علائم این بیماری، زیاد شدن هورمون های مردانه یا اثرات آن است. یعنی ممکن است در آزمایش خون، هورمون تستوسترون یعنی هورمون مردانه زیاد بوده یا سطح هورمون طبیعی باشد، ولی فقط علائم افزایش این هورمون ها به صورت افزایش موهای زائد یا آکنه بروز کند.

از دیگر علائم این بیماری، بروز چاقی و آکنه در سنین شروع قاعدگی است که اغلب این علائم با قاعدگی های دیر به دیر همراه است. از علائم آزمایشگاهی دیگر این سندرم، مقاومت به انسولین است که در نهایت می تواند به دیابت منجر شود.

همچنین احتمال سرطان پستان و رحم در این افراد بیشتر از افراد عادی است. احتمال ابتلا به بیماری های فشار خون و بیماری قلبی و نیز دیابت در سال های بعد در این افراد زیادتر است.

سونوگرافی رحم و تخمدان

از مهم ترین علائم این سندرم دیده شدن کیست های متعدد کوچک در تخمدان ها در سونوگرافی است.

سایز این کیست ها معمولا زیر ۱۰ میلی متر بوده (۹ ـ ۲ میلی متر) و به تعداد زیاد در هر تخمدان است و برخلاف کیست های بزرگ تر و منفرد تخمدان، این کیست ها معمولا طی دو تا سه ماه بعد از بین نمی رود. به علاوه در سونوگرافی این افراد معمولا سایز تخمدان ها بزرگ تر از حد عادی است.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک به طور کلی بر پایه کنترل نگرانی‌های فردی شما مثل باروری، پرمویی، آکنه و چاقی است. همچنین در برخی موارد جراحی نیز پیشنهاد می شود. بعلاوه تغییر در شیوه زندگی و رژیم غذایی هم برای بیماران توصیه شده است.

کیست فولیکولی

تاول های آبکی کوچکی است که در صورت روی ندادن مکانیسم تخلیه تخمک آماه باروری در لوله فالوپ، بر سطح تخمک ها می زند. در این حالت غشای فولیکول پاره نمیشود و تاول از بین نمی رود و برجای می ماند. کیست فولیکولی می تواند اندازه ای از نخود گرفته تا آلو داشته باشد.

از علل این بیماری می توان به:  عفونت مکرر و ضخیم شدن غشای بیرونی تخمدان و اختلال در کار تخمدان ها اشاره نمود.

این بیماری یا با نشانه ای همراه نیست یا همان نشانه های اختلال در کار تخمدان ها را دارد. کیست های بزرگتر گاه موجب دردهایی در لگن خاصره، فشار بر مجرای بول، بی نظمی در عادت ماهیانه و احساس در دوران نزدیکی می شود.

کیستهایی که موجب ناراحتی نیستند نیازی به درمان ندارند. اما وجود چندین کیست موجب ناراحتی و همراه با اختلال در کار تخمدان ها باید عمل شود و بخشهایی از تخمدان ها برداشته شود. در صورت پارگی کیست فولیکولی نیز باید در صورت ادامه نشانه های پیش گفته بیمار تحت عمل قرار گیرد.

سرطان تخمدان

سرطان تخمدان یکی از کابوس‌های زنان در سراسر جهان است. آمارها نشان می‌دهد این سرطان پنجمین سرطان شایع زنان در سراسر جهان است.

چندین نوع از سرطان‌های تخمدان وجود دارد؛ از جمله سرطان اپی‌تلیال، سرطان بوردرلاین و سرطان سلول‌های زاینده. شایع‌ترین نوع، سرطان سلول‌های اپی‌تلیال یا سلول‌های پوشش‌دهنده تخمدان‌ ها است و حدود ۸۰ تا ۹۰درصد سرطان‌های تخمدان از این نوع هستند.

سرطان‌های بوردرلاین یا سرطان سلول‌های بنیادین سرطان‌های نسبتا خوش‌خیم‌تر و کم‌خطرتری هستند که با یک جراحی کوچک قابل درمانند.

سرطان تخمدان

علت

رشد بدخیم و غیرطبیعی سلول های تخمدان موجب ایجاد سرطان تخمدان می‌ شود که در سنین مختلف از قبل از بلوغ، دوران بارداری و پس از یائسگی دیده می ‌شود. سرطان ‌های تخمدان بسیار متعدد و متنوع هستند و شدت رشد و سرعت بیماری بر حسب نوع سرطان تخمدان متفاوت است. ولی به طور کلی در سنین قبل از یائسگی شایع‌ تر است.

علائم

به علت قرار گرفتن تخمدان ‌ها در عمق لگن، علایم سرطان تخمدان دیر ظاهر می ‌شود. مهم‌ ترین علامت آن، وجود یک توده یا تومور در داخل لگن به هنگام معاینه است که ممکن است با درد و فشار در لگن، یبوست یا تکرر ادرار، خود را نشان بدهد.

درد شدید در قاعدگی و درد در موقع مقاربت ممکن است از علایم دیگر این تومورها باشد. اختلالات قاعدگی و خون‌ ریزی در خانم‌ های مُسن که سال‌ ها است یائسه شده‌ اند از دیگر علایم این تومورها است.

از علائم احتمالی اولیه سرطان تخمدان عبارتند از:

۱- افزایش ناگهانی سایز شکم و علائم شبیه به نفخ شکم

۲- درد دائمی و گنگ در ناحیه شکم و زیر شکم

۳- سیر شدن پس از خوردن مقدار بسیار کم غذا

۴- مشکل در بلع غذا

۵- علائم ادراری از جمله احساس فوریت و تکرر ادرار

۶- تغییر در شیوه معمول دفع

۷- درد پشت به همراه احساس خستگی عمومی

این علائم اگر ناشی از سرطان باشند، به صورت دائمی نشان داده می شوند.

درمان

درمان در اکثر موارد جراحی است. وسعت درمان به نوع سرطان و میزان انتشار آن در داخل لگن و سایر قسمت‌ های بدن و سن و تمایل بیمار برای بارداری بعدی بستگی دارد.

بر اساس نوع تومور ممکن است از شیمی ‌درمانی هم استفاده شود. در خانم‌ های یائسه برداشتن رحم و لوله‌ ها و تخمدان ‌های دو طرف و نمونه‌ گیری از قسمت‌ های مختلف لگن و شکم انجام می‌ شود. در خانم‌ های جوان در صورتی که سرطان زود تشخیص داده شود، می ‌توان رحم را حفظ کرد تا در سال‌ های بعد بارداری داشته باشد.

گردآوری – نبض ما

3.9/5 - (9 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر elahe شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  من الهه 33 سال دارم در دوران کودکی ابله مرغان گرفتم ولی از خواهر زادم که 2 سال داره ابله مرغان گرفتم و از صبح امروز بر روی دستم و کم کم صورتم دانه های قرمز داره ظاهر میشه خیلی نگران و مضطربم و نمیدونم ایا خطرناک هست یا نه بیماری خاصی تا اونجا که خودم میدونم ندارم قرص خاصی مصرف نمیکنم ولی از کودکی بدنم ضعیف بوده یعنی سرما زیاد میخوردم تونم شدید باورم نمیشه چون میگفتن ادم بچگی بگیره بزرگسالی نمیگره و البته که واکسن هم در کودکی زدم و حالا علاوه بر خودم که کلی استرس دارم که قراره چی به سرم بیاد و چطور میشه خواهر بزرگترم هم که باردار هست کلی مضطربه که مبادا از بچش گرفته باشه یا بگیره تقریبا یکی دو هفته ای میشه که خواهر زادم ابله مرغان گرفته که البته خداروشکر بسیار خفبف هم هست فقط روی پاهاش دانه زده حالا چه کار باید بکنم یا چه کار باید بکنیم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی شنبه ۲۰ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام شما موردي نداره،ولي خواهرتان كه بارداره فورا به متخصص عفوني جهت اقدامات پيشگيري لازم براي جنين مراجعه كند.
 • تصویر کاربر ایوب سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  با سلام
  من مدتی است پلاکت خونم زیر ۱۰۰ هزاره و قرص زینک را هم مصرف هی کنم ایا رابطه با کاهش پلاکت داره
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی سه شنبه ۱۶ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام سن و جنستون رو ذكر نكردين،ولي اگه سابقه نداشتين به يه همكار داخلي-فوق خون مراجعه كنيد .
 • تصویر کاربر شهره پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد r.b.c در آزمايش خون زنان 5.04باشد خطر ناك است ممنون ميشم پاسخ بديد
  1. تصویر کاربر دکتر مجید نجفی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب و احترام،
   این‌تعداد به تنهایی برای نتیجه گیری کفایت نمیکنه
   باید همه آزمایشات تکمیلی دیگر را هم انجام بدین

   دکتر مجید نجفی
   کلنیک مهرگان

 • تصویر کاربر شیرین چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  با سلام
  خانمی 25 ساله مجرد هستم اخیرا آزمایشی انجام دادم که پزشکم نتیجه را مشکوک به کم کاری تیرویئد تفسیر کرد
  شرح آزمایش
  T4:::9.73
  T3:::1.98
  Tsh:::4.96
  برای در مان قرص لوتیروکسین تا3 ماه هر صبح قبل صبحانه نصف رو تجویز کرد و گفت ویتامین D هم کمبود داری قرص ویتامینDتجویز کرد بعد من بعلت قاعدگی نامنظم قرص سیپروترون کامپاند مصرف میکنم
  آیا مصرف همزمان 2 قرص هورمونی اختلال اینجا نمیکنه ؟؟؟؟
  تو اینترنت سرچ کردم اختلال دارویی مطرح شده بود الان من نمیدونم که دقیقا ادامه بدم یا قطع کنم؟؟؟
  ممنون بابت پاسخ شما
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ازمايش فوق اگه تيروييد بزرگ نبوده و انتي بادي منفي بوده كم كاري نيست و نيازي به درمان ندارد،٦ماه بعد بايد مجدد ازمايش مي داديد.
 • تصویر کاربر رضا پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سؤال داشتم آیا مصرف کپسول راکوتان در مرد ها بر اسپرم تأثیر داره یا باعث بوجود آمدن نوزاد ناقص الخلقه میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی پنجشنبه ۲۱ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام بله در اقاياني هم كه تصميم به بچه دار شدن دارن در زمان اقدام براي باروري توصيه به مصرف نمي سود.از ٢ماه قبل مصرف رو قطع كنند.
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  باسلام واحترام من مردهستم 42 ساله مدتی است که دردهای مزمن پا دارم طوریکه تحملش سخت میشه البته نقرس دارم که با الوکیم 100 اوره درحال کنترل است ودر ازمایشات اخیر هم اسید اورک من لب مرز رو به پایین بود البته کمبود ویتامین دی محرز بود واز تولد طالاسمی مینور هستم الان فولیک 5 هم هرشب میخورم از درد پا رنج میکشم قبلا گمان میکردم حمله نقرسی است وبلافاصله کلشیسین مصرف میکردم که دردوماه اخیر اون هم فایده ای نداشت ودرد تاجایی ادامه پیدا میکرد که مجبور به تزریق مسکن زیر نظر پزشک میشدم لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی سه شنبه ۲۲ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام،با توجه به سابقه نقرس بهتره به همكاران روماتولوژيست جهت بررسي علل روماتيسمي درد پا مراجعه كنيد بعد از رد ان در مورد ساير علل بايد بررسي شويد.
 • تصویر کاربر طاهره دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید خنمی هستم 52 سال و154 قد باوزن 75 کیلو در از مایشی که انجام دادم ESR1st h27و ESR.2hrs 63 درضمن دست ها وپاهام موقع خواب به شدت داغ هست وسال گذشته انزیم های کبدیم هم بالا بود ولی از بهمن ماه انزیم های کبدی نرمال شده میخواستم ببینم مشگل چیست البته 4 سال پیش فیبر وبزرگ شدن رحم وتخمدان داشتم که هر دو رو خارج کردم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی دوشنبه ۱۴ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام جواب يك ساعته نرماله و با اين شواهد به نظر نمي ياد مشكلي داشته باشين فقط اضافه وزنه كه بايد كنترل كنيد.
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام 23سال دارم برای ازمایش بیمه متوجه شدم که انزیم کبدم زیاد ،اهل هیچیم نیستم،خیلی نگرانم میشه کمکم کنین؟؟هزینه درمانم گفتن زیاد،سمت چپ پایین دندنم یکمورم داره غذا میخورم دردمیگیره نفخ شدید شکمم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام ،نگران نباشيد تا علت مشخص نشده هزينه درمان چي رو تعيين كردن؟به همكاران داخلي يا گوارش مراجعه كنيد اول علت مشخص شود.هر علتي هم باشد هزينه درمان زياد نيست نگران نباشيد.
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام.برای درمان زود انزالی باید چیکارکنم ونمیدونم به چه دکتری مراجعه کنم.ودرقسمت بالاندونستم ک درکدام گروه پزشکی قرارمیگیره.سنم۳۰
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۸ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام شايعترين علت استرس مي باشد،به همكاران اورولوژيست مراجعه كنيد
 • تصویر کاربر کیان پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  احساس بغض در گلو که با احساس ناراحتی تشدید و با خوشحالی و یا داد زدن کم میشود.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام شما در سوالتان ،جواب خودتان رو هم داديد.احساس بغض در گلو علت اصلي و عمده اش همون ناراحتي و استرس و افسردگي هست.
درحال دریافت اطلاعات