خواص شگفت آور آب پرتقال چیست ؟ + ویدیو

درمانگران طب سنتی برای مراجعان خود که از خشکی دهان، زبان و گلو شکایت دارند نوشیدن آب پرتقال یا خوردن این میوه را توصیه می کنند. آن ها معتقدند، نوشیدن آب پرتقال در افرادی که در طول روز و با انجام فعالیت های روزمره خیلی زود دچار خشکی دهان و گلو می شوند، بسیار مناسب است.

گردآوری- نبض ما: مهدی آذری

آب پرتقال سرشار از الیاف (فیبر) است، به ویژه اگر با (Pulpe) یا گوشت میوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه که سردتر باشد و در یخچال نگهداری شود ویتامین Cآن بیشتر حفظ خواهد شد. اینوریتول، پکتین، لیگنین، هورمون های نمو، اسانس ها، آنزیم های پروکسیداز، موادمعدنی شامل: سدیم ۳ میلی گرم، منیزیوم ۱۲ میلی گرم، فسفر۲۲ میلی گرم، گوگرد۱۰ میلی گرم، کلر۳ میلی گرم، پتاسیم ۱۸۷ میلی گرم، کلسیم ۴۳ میلی گرم، منگنز۰/۰۵ میلی گرم، مس ۰/۰۴ میلی گرم و روی ۰/۱۷ میلی گرم.

پیشگیری از سرطان معده

کارشناسان مؤسسه ملی سرطان آمریکا معتقدند موارد سرطان معده در آمریکا تقریباً کم است، زیرا در تمام ماه های سال پرتقال و مرکبات در دسترس همه قرار دارد و بیشتر مردم آنها را مصرف می کنند. ویتامینC یکی از عوامل مهم مهارکننده سرطان است به طوری که این ویتامین را دشمن نیرومندی بر علیه یکی از عوامل شناخته شده سرطان زا یعنی نیتروزامین ها(Nitrosamies) می شناسند.

مصرف زیاد پرتقال علاوه بر پیشگیری از سرطان معده، در پیشگیری از انواع دیگر سرطانها نیز مؤثر است. از جمله سرطان مری در اشخاصی که زیاد پرتقال می خورند، ۵۰ درصد کمتر از اشخاصی است که آن را کمتر مصرف می کنند و یا اصلاً نمی خورند. همچنین میزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف کنندگان پرتقال در پایین ترین حد قرار دارد.

خواص آب پرتقال

تامین ویتامین C مورد نیاز بدن

نوشیدن حداقل ۲ لیوان آب پرتقال در روز، غلظت ویتامین C را در بدن بین ۴۰ تا ۶۴ درصد افزایش می دهد. ویتامین C، یکی از ویتامین های ضروری است، بنابراین مصرف روزانه آن برای بدن خیلی مهم است. این ویتامین، به عنوان یکی از آنتی اکسیدان های مهمی شناخته می شود که از بدن در مقابل مضرات رادیکال های آزاد محافظت می کند. باقی ماندن رادیکال های آزاد در بدن می تواند باعث آسیب دیدگی بافت های بدن شود و افراد را با پیری زودرس مواجه کند.

محافظت از بدن در مقابل التهاب

وعده های غذایی حاوی چربی و قند زیاد، باعث تشدید واکنش های التهابی در بدن می شود. واکنش های التهابی نیز شانس مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که درنتیجه باعث ابتلا به بیماری دیابت نوع۲ و آترواسکلروزیس (تصلب شرایین) می شود. خوشبختانه، تحقیقات علمی نشان داده اند که مصرف آب پرتقال در کنار وعده های غذایی دارای چربی و کربوهیدرات زیاد، از شکل گیری واکنش های التهابی در بدن جلوگیری می کند بنابراین مصرف روزانه آب پرتقال، یکی از اقدامات پیشگیرانه موثر برای جلوگیری از ابتلا به مقاومت به انسولین و آترواسکلروزیس است.

بهبود فشارخون دیاستولیک

تحقیقات علمی بسیاری نشان داده اند که مصرف منظم و روزانه آب پرتقال می تواند وضعیت فشارخون دیاستولیک را به سطح مطلوبی برساند. آب پرتقال حاوی نوعی رنگدانه گیاهی محلول در آب به نام «هسپریدین» است که مسئولیت این تاثیرگذاری را برعهده دارد. هسپریدین، فعالیت عروق خونی کوچک را بهبود می بخشد و به طور کلی فشارخون را به شرایط مناسبی می رساند. هسپریدین با توجه به همین اثربخشی، خطر ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی را در افراد مستعد کاهش می دهد.

 کاهش سطح کلسترول بد خون

نوشیدن منظم و روزانه آب پرتقال می تواند سطح کلسترول بد خون (LDL) را در افراد مبتلا به بیماری کلسترول بالای خون کاهش دهد. با این حال، مکانیسم پنهان در این اثربخشی بر وضعیت کلسترول خون هنوز روشن نشده است. محققان معتقدند که انجام تحقیقات تکمیلی و آزمایش های بالینی برای واکاوی این واقعیت علمی ضرورت دارد.

محققان دریافته اند که پرتقال و سایر مرکبات در پایین آوردن کلسترول خون نیز مؤثرند و این خاصیت مدیون وجود پکتین(Pectin) یا ماده الیافی پوست و ورقه های نازک مابین پره های پرتقال است. در مواردی که هدف کاهش کلسترول و تأمین سلامت شریان ها باشد، برای استفاده از حداکثر نیروی درمانی پرتقال، توصیه می شود که پرتقال را با لایه سفید رنگ زیر پوست و لایه های نازک داخل پرتقال که حاوی پکتین هستند مصرف کنید.

بهبود عملکرد مغز سالمندان

طبق یک مطالعه جدید، نوشیدن آب پرتقال می تواند به بهبود عملکرد مغز سالمندان کمک کند. پژوهشگران دریافتند که در آب پرتقال ماده ای موسوم به فلاونوئید وجود دارد که مصرف دائمی آن سبب افزایش سطح کارآئی مغر انسان می شود. این موضوع در افراد کهنسال نمود بیشتری داشته و حافظه و ادراک آنها را تقویت می کند.

آب پرتقال سرشار از ماده ای موسوم به فلاونوئید است که مطالعات جدید نشان می دهد این ماده نقش مهمی در بهبود عملکرد حافظه از طریق فعال کردن مسیرهای انتقال سیگنال های مغزی در بخش هیپوکامپ مغز دارد که عملکرد حافظه و یادگیری در انسان را مدیریت می کند.

 

پیشگیری از ابتلا به سرطان

آخرین تحقیقات علمی، اثربخشی آب پرتقال را در راستای جلوگیری از ابتلا به چند نوع از سرطان ها نشان داده اند. پرتقال، ماده ای به نام دی-لیمونن دارد که تا به امروز کمتر مورد توجه دانشمندان قرار گرفته است، اما تحقیقات اخیر نشان داده اند که این ماده، قابلیت های مثبتی در مقابله با سرطان پوست، پستان، دهان، کولون و ریه دارد. حتی تحقیقات دیگری نشان داده اند که مصرف آب پرتقال، خطر ابتلا به سرطان های کبد، حنجره و معده را هم کاهش می دهد. خود ویتامین C موجود در پرتقال و بالابودن سطح آنتی اکسیدان ها در آن به تاثیرگذاری بهتر دی-لیمونن کمک می کند.

جلوگیری از به وجود آمدن سنگ کلیه

کسانی که روزانه یک وعده مصرفی از آب پرتقال را برای برنامه غذایی خودشان در نظر می گیرند، خطر تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهند. معمولا غلظت بیش از حد املاح و مواد شیمیایی به شکل گیری سنگ کلیه منجر می شود، اما آب پرتقال با این وضعیت مقابله می کند. آب پرتقال حاوی ماده ای به نام سیترات است که اسیدیته ادرار را کاهش می دهد و توانایی فوق العاده ای برای جلوگیری از این اختلال دارد.

برای تقویت سیستم ایمنی بدن

شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد استفاده روزانه از آب پرتقال می تواند سیستم ایمنی بدن را برای مبارزه با بیماری های مختلف تقویت کند و مدت زمان دوره های بیماری را کوتاه کند. پایین بودن سطح ویتامین C در بدن می تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دهد، اما خوشبختانه ویتامین C موجود در آب پرتقال می تواند این کمبود را جبران کند و نقش موثری در بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن داشته باشد.

بهبود سلامت عمومی بدن

پرتقال و آب پرتقال حاوی مقدار قابل توجهی از ویتامینB1 هستند. اضافه کردن این ویتامین به رژیم غذایی، آنزیم های ضروری برای داشتن متابولیسم سالم را فعال می کند و درنتیجه به گرفتن انرژی از چربی ها و کربوهیدرات ها کمک می کند. پایین آمدن سطح ویتامینB1 در بدن، اثر مخربی برای سیستم های مختلف بدن دارد. پوست، سیستم قلبی-عروقی و سیستم عصبی از مهم ترین این موارد هستند.

جلوگیری از نقائص مادرزادی در نوزادان

کمبود فولات، یکی از علت های اصلی کم وزن شدن نوزاد و ابتلا به نقص لوله عصبی است که از مشکلات مادرزادی در مغز و نخاع محسوب می شود. با این حال، این نقص مادرزادی تا حد زیادی قابل پیشگیری است. فولات به عنوان یکی از ریزمغذی های مهمی شناخته می شود که از شکل گیری نقائص مادرزادی جلوگیری می کند. مصرف روزانه یک سوم فنجان آب پرتقال، ۴۰ میکروگرم فولات برای مادران باردار فراهم می کند. یک سوم فنجان از آب پرتقال، ۱۰ درصد از نیاز روزانه بدن به فولات را تامین می کند.

پرتغال و پوستی تازه تر

نوشیدن روزی یک لیوان آب پرتقال انسان را زیباتر می کند. کارشناسان سلامت می گویند: نوشیدن روزی یک لیوان آب پرتقال به تقویت پوست، مو و ناخن کمک می کند. کارشناسان این فواید را به ویتامین سی، پتاسیم و فولیک اسید موجود در آب پرتقال نسبت داده اند. ویتامین سی برای تولید کلاژن لازم و ضروری است.

رنگدانه های زرد موجود در آب پرتقال با کاهش آسیب های ناشی از تابش نور خورشید بر پوست ارتباط دارد و گفته می شود که قابلیت انعطاف پذیری پوست را تقویت می کند. معمولاً یک لیوان ۲۰۰ میلی لیتری آب پرتقال حاوی ۶۰ میلی گرم ویتامین سی است.

به گفته کارشناسان مواد مغذی مهمی که برای داشتن پوست، مو و ناخن سالم نیاز است زمانی که در بخشی از رژیم غذایی انسان مصرف می شوند، بیشترین تأثیر را دارند.

خاصیت آب پرتقال

پاکسازی بدن با پرتقال

پرتقال به دلیل خاصیت ادرارآوری که دارد در گروه میوه هایی قرار می گیرد که برای پاکسازی درونی توصیه می شود. این میوه از آن رو که مزه ملایم و طبیعی خنک دارد علاوه بر آن که موجب رفع تشنگی می شود به دلیل خاصیت مدر بودنش موجب دفع مواد زائد و سموم به واسطه ادرار از بدن می شود. به اعتقاد بسیاری از درمانگران طب چینی مصرف پرتقال تازه در فصل زمستان یکی از بهترین روش ها برای حفظ سلامت و شادابی عمومی بدن است.

چرا با صبحانه پرتقال نخورید

بسیاری از ما بر این باوریم که نوشیدن آب پرتقال به همراه صبحانه تاثیر زیادی در حفظ سلامت، شادابی و تندرستی ما دارد، اما درمانگران طب سنتی چین اینگونه فکر نمی کنند. آن ها معتقدند، نوشیدن یا خوردن پرتقال به همراه وعده غذایی مناسب نیست و بهتر است این میوه را یک ساعت بعد از وعده غذایی میل کرد، زیرا همزمانی خوردن آب پرتقال یا پرتقال با وعده صبحانه موجب جذب نشدن مناسب مواد غذایی می شود زیرا اسید بالای این میوه موجب هضم زودهنگام غذا و دریافت نکردن مواد و ویتامین های لازم از وعده صبحانه یا دیگر وعده های غذایی می شود. همیشه آب پرتقال را یک ساعت پس از آن میل کنید.

چه افرادی در مصرف پرتقال پرهیز کنند

  • پرتقال اگر چه یکی از پرفایده ترین میوه های طبیعی محسوب می شود که مصرف روزانه آن موجب افزایش مقاومت بدن به ویژه در روزهای زمستانی می شود اما برخی از ویژگی های منحصربه فرد این میوه موجب می شود تا مصرف آن برای برخی از افراد توصیه نشود.
  • افرادی که به هر دلیل دچار اسهال هستند، بهتر است آب پرتقال میل نکنند. نوشیدن این آبمیوه موجب افزایش عملکرد روده ها و تشدید اسهال می شود.
  • به اعتقاد درمانگران طب سنتی چین کودکانی که دچار گوش درد هستند بهتر است آب پرتقال ننوشند.
  • افراد مبتلا به برونشیت و افرادی که مبتلا به سینوزیت هستند در شرایطی که بیماری در آن ها عود کرده، بهتر است آب پرتقال ننوشند و از میوه آن مصرف نکنند.
  • درمانگران طب سنتی چین،بیماران مبتلا به دیابت را نیز از مصرف پرتقال و آب آن منع می کنند. آن ها بر این باورند که این میوه به دلیل قند زیادی که در خود دارد برای مبتلایان به دیابت مضر است و آن ها با مشاوره پزشک شان باید از این میوه مصرف کنند.
4.3/5 - (16 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم