احساس سبکی در سر به چه دلیل است؟

احساس سبکی در سر ،احساس شناور و ناپایداری است که در اثر عوامل زیادی مانند کم خونی، آلودگی هوا، بیماری های گوش داخلی، بی خوابی، استرس های روزمره، اختلال های بینایی، عفونت، حساسیت و همچنین تمام بیماری های سیستماتیک (کلیه، ریه، قلبی و…) ایجاد می شود.

نبض ما – گردآوری

همه ما ممکن است در طول زندگی و در مقاطعی احساس سبکی در سر را داشته باشیم. مثلا مدت طولانی روی زمین نشسته ایم و حال که ناگهان از جایمان بلند می شویم، حس می کنیم چشمانمان سیاهی می رود و داریم می افتیم. و یا وقتی شدیدا بیماریم و تب داریم، دایما احساس ضعف می کنیم و این حس را داریم که هر آن ممکن است غش کنیم. احساس سبکی در سر را بسیار از افراد روزه دار در ساعات پایانی روز دارند و بعلت گرسنگی و تشنگی در حال ضعف هستند. همچنین بارها در فیلم ها دیده ایم که وقتی به یک نفر خبر ناگهانی ناگواری را می دهند، او به زمین افتاده و غش می کند.

سرگیجه، گیجی سر و سبک سری محدودیت سنی ندارند اما بیشتر افراد از این دو حالت می ترسند زیرا فکر می کنند که این حالت ها مقدمه یک بیماری مغزی مانند تومور، سکته، ام اس و… است. این ترس موجب اضطراب، تپش قلب، افزایش فشار خون و محدودیت فعالیت های اجتماعی افراد می شود بیشتر دلایل سرگیجه و گیجی سر به تنهایی جدی نبوده و کاملاً قابل درمان هستند.

بیماری هایی که می تواند منجر به احساس سبکی در سر شود

در بعضی از افراد چنین حالتهای غش و ضعفی مکررا اتفاق می افتد و زندگی فرد را مختل می کند. بیمار می گوید با اینکه تغذیه مناسبی داشته است، به اندازه کافی استراحت کرده و هیجان خاصی برایش پیش نیامده، اما مرتبا می افتد و غش می کند. در این حالت دلایل و بیماری های زیر مطرح می گردد.

افت فشار خون ارتواستاتيک

به اين معني است که هنگام بلند شدن و ايستادن فشارتان مي افتد، به خصوص اگر بعد از يک استراحت شبانه از رختخواب بيرون بپريد. در این حالت افت فشار خون زمان کمي به طول مي انجامد و به سرعت با توجه به وضعيت جديد شما تعديل خواهد شد. هر چند در بعضي از افراد، این احساس ضعف، بيشتر به طول مي انجامد. افت فشار خون ارتوستاتیک معمولا با افزایش سن بیشترو بارزتر می گردد.

کم خوني

نشانه بارز کم خونی احساس خستگي است. اما اگر دچار کم خوني باشيد، ممکن است اکسيژن کافي به مغزتان نرسد و در این حالت احساس سبکي در سر داشته باشيد.

بیماریهای قلبی و آریتمی

آریتمی یعنی نامنظم بودن ريتم ضربان قلب. در این حالت ضربان قلب ممکن است خيلي سريع، خيلي کند و يا غير عادي باشد. اين عارضه دلايل مختلفي دارد. يکي از علائم آن احساس سبکی سر و يا گيجي است. نامنظم شدن ضربان قلب می تواند بطور ناگهانی میزان خونرسانی به مغز را کاهش دهد و باعث احساس سبکی در سر و یا غش بشود. اختلالات و بیماری های قلبي ديگرهم می توانند چنین عارضه ای را ایجاد کنند.

اضطراب

اضطراب اگر با حملات ترس و وحشت ناگهاني همراه باشد منجر به احساس گيجي و سبکی سر مي شود. وقتی بعلت ترس شدید مرتب  نفس نفس می زنید، احساس سبکی در سر و غش شدید تر هم خواهد شد.

داروها

گاهي احساس سبکي در سر و ضعف از اثرات جانبي برخي از داروهاست. مخصوصا وقتی که بعد از مصرف یک داروی جدید دچار چنین حالتی بشوید. بنابراين خواندن اطلاعات بروشور دارو، مي تواند براي تشخيص اين امر راهکار مناسبي باشد.

احساس سبکی در سر به علت ترک کافئین

کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه یا کوکا می تواند موجب احساس سبکی در سر شود. مصرف کافئین در عملکرد پیام رسان های شیمیایی که رگ های خون را گشاد می کند، تداخل پیدا می کند. در صورت افت ناگهانی میزان کافئین، بدن قادر به جبران کردن نیست. از علائم این حالت می توان به درد،  احساس   سبکی در سر گاهی همراه با حالت تهوع و اضطراب اشاره کرد. برای درمان سعی کنید روزی بیش از ۳۰۰ میلی گرم(۳ فنجان قهوه) یا ۴ فنجان چای مصرف نکنید. هر یک قوطی کولا حاوی حدود ۵۰ میلی گرم کافئین است.

نگذارید سرگیجه بدتر شود

– از تغییرات ناگهانی در وضع و حالت بدن اجتناب کنید.

– از حالت خوابیده به آهستگی بلند شوید و قبل از ایستادن برای چند دقیقه در حالت نشسته باقی بمانید.

– هنگام ایستادن مطمئن شوید چیزی برای گرفتن یا تکیه کردن دارید.

– هنگام بروز علائم بی حرکت مانده و استراحت کنید.

– به آهستگی فعالیت خود را افزایش دهید.

– از نورهای روشن، تلویزیون و مطالعه کردن در هنگام سرگیجه اجتناب کنید زیرا ممکن است علائم را بدتر کند.

– از فعالیت هایی مانند رانندگی، راه اندازی ماشین آلات سنگین و کوهنوردی یا حتی بالا رفتن در سربالایی تا یک هفته بعد از بروز علائم اجتناب کنید.

استرس های زندگی خود را به حداقل برسانید.

منابع: دکتر سلام، کلینیک مغز

احساس سبکی در سر به چه دلیل است؟
4 (80%) 5 رای

ساختمان پزشکان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.