آنچه باید درباره انواع «قطره چشمی» بدانیم؟

اگر قطره چشمی بعد از مدت زمان مشخص از باز شدن آن دور انداخته نشود، در این صورت قطره چشمی به انواع میکروب ها آلوده می شود و عفونت های مختلف چشمی را ایجاد می کند.

نبض ما– دکتر نوشین محمدحسینی، داروساز در برنامه «فراسو» شبکه رادیویی سلامت درباره مصرف منطقی در پاسخ به این پرسش که آیا قطره های دارویی به لحاظ شیوه نگهداری و مصرف منطقی، نسبت به سایر داروها، اهمیت کم تری دارد؟، گفت: خیر؛ دارو به هر شکلی که باشد، چه تزریق- خوراکی- فرو پوستی یا شیاف هیچ تفاوتی نمی کند چرا که اگر دارو درست نگهداری نشود؛ ‌ممکن است مواد میکروبی در داخل آن رشد بکند و یا تغییر فرمت شیمیایی که در دارو ایجاد می شود، ضمن کم شدن اثر دارو، ممکن است به ترکیب سمی تبدیل شود که باعث آسیب بر بدن شود. در مورد برخی اشکال دارویی احتیاطات بیشتری باید داشته باشیم از جمله قطره های به خصوص قطره های استریل چشمی.

وی با بیان اینکه نمی توان قطره چشمی که پزشک برای ما تجویز کرده است را برای دیگران نیز توصیه کنیم، افزود: چون ممکن است علائم ما دو نفر مشابه باشد. اما علت بیماری مادو نفر مشابه نباشد. هم چنین چشم از ارگان های بسیار بسیار حساس است و ارگان های مختلفی از چشم ما نگه داری می کنند. هم خود چشم و هم غدد دیگر بدن سلامت چشم را حفظ می کنند.

این داروساز در ادامه بیان کرد: چشم از محل هایی است که جذب دارو در آن خیلی به سرعت انجام می شود. اگرچه مقدار بسیار بسیار کمی دارو در آن جای می گیرد به اندازه یک قطره چشم ما گنجایش دارد؛ اما همان یک قطره، اثرات زیادی بر چشم می گذارد و اگر یک قطره دارو را به اشتباه داخل چشم بریزیم اثرات زیادی بر چشم می گذارد و می تواند در چشم بیماری جدی ایجاد کند. بخصوص در مورد ریختن قطره های کورتیکوانزوئیدی در چشم باید دقت کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که اضافه کردن مواد نگه دارنده هنگام تولید دارود به قطره های چشمی چه تاثیری دارد؟، تاکید کرد: ماده نگه دارنده ؛ از رشد میکروب جلوگیری می کند وقتی سر قطره باز می شود، قطره در معرض میکروب ها قرار می گیرد و ممکن است به پلک یا مژه بخورد. قطره باعث انتقال آلودگی از چشم یک فرد، به چشم فرد دیگری می شود، پس نباید افراد از قطره ها چشمی هم دیگر استفاد کنند.

محمدحسینی درباره شیوه ریختن قطره در داخل چشم بیان کرد: اول باید دست را آب و صابون شستشو داد. دوم اینکه سرقطره یا مژه و پلک تماس پیدا نکند. بعد سطح بیرونی چشم که به سمت بینی نیست را به صورت یک قاشق درآورد و به سمت پایین بکشیم. یک قطره داخل آن بچکانیم بعد چشم را ببندیم و با چشم بسته مردمک چشم را بچرخانیم. همزمان دست را به آرامی روی قسمت داخلی چشم نزدیک بینی نگه داریم تا از خروج قطره از طریق مجرای اشکی جلوگیری شود و قطره مدت بیشتری در داخل چشم بماند.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی شما قطره چشمی را روی قسمت داخلی می ریزید، قطره به سرعت خارج می شود. اگر شما فرصت گردش قطره را در داخل چشم ندهید، قطره چشمی در یک جا متمرکز می شود و همه ی چشم با قطره تماس پیدا نمیکند به خصوص افرادی که از اشک چشم استفاده یم کنند باید مدت بیشتری چشم را بگردانند تا چشم ها با اشک تماس پیدا کند.

این داروساز در پایان در پاسخ به این سوال که آیا استفاده مداوم از قطره اشک چشم یک بار مصرف که پزشک تجویز کرده، اشکال دارد؟، گفت: خیر- به خصوص از نوعی که یک بار مصرف است. ما دو نوع اشک مصنوعی داریم- یک نوع یک بار مصرف است. قطره چشمی بسته بندی شده و بعد از استفاده از قطره آن را دور می اندازید. این نوع قطره اشکی نگه دارنده ندارد و در نتیجه مشکل هم ایجاد نمی کند. اما قطره  چشمی معمولی را نباید طولانی مدت مصرف کرد. اگر مقداری از دارو باقی بماند ، باید آن را دور انداخت. چون طول مدت ماندگاری این نوع قطره چشمی ، بسته به شرکت سازنده، ۱۴ روز یا یک ماه است. وقتی اثر ماده نگه دارنده تمام می شود باید داور دور انداخته شود.

 

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم