کیست کورتیکال کلیه چیست؟

کیست کورتیکال کلیه یک بیماری شایع است که در سنین و جنسیت های مختلف ممکن است به وجود آید. نام این کیست بر اساس محل به وجود آمدن آن، کورتکس کلیوی نامگذاری شده است.

نبض ما – کورتکس کلیوی در خارج از کلیه قرار دارد و مسئول فیلتر کردن خون و حذف سموم از بدن است. کیست کورتیکال کلیه به صورت کیسه هایی پر از مایع به وجود می آیند. موضوع مهمی که باید بدانیم این است که یک فرد می تواند یک یا چند کیست کورتیکال داشته باشد.

همچنین می تواند فقط در یک کلیه به وجود آید یا اینکه هر دو کلیه را درگیر کند. شدت کیست کورتیکال با توجه به وجود یا عدم وجود یک وضعیت اساسی متفاوت است. اگر بیمار مشکلات کلیوی داشته باشد، تشکیل کیست کورتیکال کلیه می تواند عملکرد کلیه را بیشتر ضعیف کند.

در بسیاری از افراد کیست کورتیکال کلیه علائمی نشان نمی دهد

اگر هیچگونه شرایط اساسی وجود نداشته باشد، کیست کورتیکال کلیه یک حالت خوش خیم است و عوارضی ایجاد نمی کند. تشخیص صحیح کیست کورتیکال کلیه برای انتخاب درمان مناسب ضروری است. برای تشخیص، پزشک ممکن است تصمیم به انجام تحقیقات تصویر برداری مانند اولترا سوند، MRI یا CT داشته باشد.

اگر شما به داشتن کیست کورتیکال کلیه تشخیص داده شوید، این موضوع نگران کننده نیست و درمان آن آسان است. این به این دلیل است که کیست در خارج از کلیه قرار دارد نه در داخل ارگان واقعی. کیست کورتیکال کلیه در افراد مسن شایع تر است و با گذشت زمان تمایل به رشد دارد.

کیست کورتیکول کلیه

علائم کیست کورتیکال

اگر کیست به اندازه کافی بزرگ شود، یک توده قابل لمس را می توان در ناحیه ی کلیه احساس کرد. چون کیست کلیه می تواند بر عملکرد کلیه تاثیر گذارد، شخص ممکن است به طور مرتب نیاز به ادرار کردن را احساس کند. کیست کورتیکال ممکن است موجب درد شود.

درد می تواند از ناحیه ی کلیه به سایر قسمت های بدن از قبیل پشت، شکم، دنده ها و ران ها منتقل شود. درد می تواند خفیف تا شدید باشد که اغلب توسط بیماران دردی مبهم توصیف می شود. رنگ ادرار می تواند تغییر کند. اگر خون در ادرار باشد، رنگ آن می تواند تیره تر شود. (هماچوری) ادرار همچنین می تواند مقادیر زیادی پروتئین داشته باشد، وضعیتی که به عنوان پروتئینوریا شناخته می شود.

همانگونه که کلیه ها به عنوان ارگانی برای تنظیم فشار خون شناخته شده اند، کیست کورتیکال در اندازه ی بزرگ می تواند باعث فشار خون بالا شود. چون کیست می تواند موجب ایسکمی (کاهش خون رسانی) به کلیه، با افزایش ترشح رنین شود.

سنگ کلیه

دلایل بوجود آمدن کیست کورتیکال

علیرغم پیشرفت های پزشکی، علل ایجاد کیست های کورتیکال هنوز مشخص نشده است. مطالعات انجام شده در گروه های تحت کنترل نشان می دهد که گلومرولی در کلیه ها ممکن است یک ساختار غیر طبیعی داشته باشد که باعث ایجاد کیست های کورتیکالی (تغییرات مادرزادی) شود.

در برخی از بیماران، لوله های کلیوی نیز ساختار غیر طبیعی دارند. این تغییرات غیر طبیعی این بیماران را علاوه بر سایر مشکلات، مستعد عفونت می کند. دو عامل مستعد کننده وجود دارد که به ایجاد کیست های کورتیکال کمک می کند:

 • سن
 • جنسیت

میزان بروز کیست های کورتیکال با افزایش سن شدت می یابد و به نظر میرسد مردان بیشتر به این بیماری مبتلا می شوند. پیری لزوما یک عامل برای ایجاد این کیست ها نیست چرا که بسیاری از این کیست ها در افراد میانسال بوجود می آیند اما با افزایش سن تکامل می یابند.

آنها در بیمارانی که سن بیشتری دارند آشکارتر می شوند زیرا سایز آنها به اندازه ی قابل توجهی افزایش می یابد و موجب علائم آزار دهنده می شود.

بیماری های کلیوی

درمان کیست کورتیکال کلیه

درمان های رایج برای کیست کورتیکال کلیه بستگی به اندازه ی آن دارد. کیست های کوچک هیچ گونه علائمی ندارند و اغلب به طور تصادفی تشخیص داده می شوند. اگر پزشک یک کیست کورتیکال را که قطر آن کمتر از ۳ سانتی متر است تشخیص دهد، هیچ تجویزی برای آن ارائه نمی دهد.

با این حال شما باید به طور منظم توسط پزشک ویزیت شوید تا کیست تحت نظر باشد. اگر کیست بزرگ شود باعث ایجاد علائم ناراحت کننده می شود و پزشک ممکن است با بررسی وضعیت شما درمانی برایتان تجویز کند. جراحی حذف کیست در صورتی که کیست کورتیکال کلیه به اندازه ی قابل توجهی رشد کرده باشد و باعث بروز عوارض متعددی شده باشد رایج است.

این روش ساده است و اغلب با بی حسی موضعی انجام می شود. پزشک از یک سوزن مخصوص استفاده می کند و از طریق اولترا سوند آن را هدایت می کند تا به کیست کورتیکال کلیه برسد و مایعات را استخراج کند. پس از اینکه مایع بطور کامل از کیست خارج شد، الکل به داخل کیست تزریق می شود تا از عفونت ثانویه جلوگیری شود.

به دلیل اینکه علت دقیق کیست کورتیکال کلیه شناخته شده نیست، پزشک ممکن است تغییر شیوه ی زندگی را برایتان توصیه کند که شامل:

 • ترک سیگار
 • ننوشیدن الکل
 •  رژیم غذایی سالم همراه با مصرف میوه و سبزیجات
 •  فعالیت فیزیکی مداوم

ترک سیگار

همه ی این تغییرات می توانند باعث جلوگیری از افزایش اندازه ی کیست کورتیکال کلیه و علائم آزار دهنده ی آن شود. همچنین آنها می توانند به شما کمک کنند که وضعیت خود را تحت کنترل داشته باشید و جراحی را تا حد ممکن به تاخیر بندازید.

یکی از مهم ترین تغییراتی که شما باید انجام دهید کاهش مصرف سدیم است. سدیم به عنوان عاملی برای افزایش فشار خون شناخته شده است و اگر از وجود کیست کورتیکال رنج می برید مصرف زیاد سدیم باعث افزایش بیش از حد فشار خون می شود.

رژیم غذایی کم نمک را انتخاب کنید و از کلیه های خود محافظت کنید. اگر کلیه ها مراقبت شوند، کیست کورتیکالی نیز تحت کنترل قرار می گیرد.

درمان گیاهی کیست کورتیکال کلیه

اگر شما علاقه مند به درمان کیست کلیه با روش های گیاهی هستید گیاه درمانی کنید. استفاده ی موضعی از گیاهان بر روی ناحیه ی کلیه، مشکل را به طور کامل حل نمی کند اما در کاهش سایز کیست موثر هستند و باعث بهبود علائم می شوند.

آیا می دانید به ندرت تخلیه کردن ادرار و حتی وجود خون در ادرار می تواند به خاطر یک بیماری مادرزادی باشد که می بایست هر چه سریع تر درمان شود. با این بیماری در لینک زیر آشنا شوید:

هیدرونفروز کلیه

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

نویسنده: تیم ترجمه نبض ما

کیست کورتیکال کلیه چیست؟
4 (80.95%) 21 رای

دکتر شهریار ناطق

جراح کلیه و مجاری ادراری و تناسلی ناباروری مردان

کیست کلیه می تواند در هر جایی از کلیه تشکیل شود، هم چنین تشکیل کیست در کلیه می تواند بصورت ارثی و مادرزادی (بیماری کلیه پلی کیستیک) و یا غیر ارثی (کیست ساده) باشد.کیست کلیه شامل طیف وسیعی از بیماری های کیستیک کلیه بوده که در آن انواع خوش خیم و کاملا بی خطر (مانند کیست ساده کلیوی) تا انواع کشنده و مغایر با حیات (بیماری کیستیک اتوزومال مغلوب) وجود دارد.
اطلاعات تماس با دکتر شهریار ناطق
تلفن تماس:
02188367231
وب‌سایت: کلیک کنید
آدرس: تهران ، جنب بیمارستان آتیه، ساختمان پزشکان آتیه، طبقه چهارم

متخصص کلیه

 • جراح کلیه و مجاری ادراری و تناسلی ناباروری مردان

  دکتر شهریار ناطق

  جراح کلیه و مجاری ادراری و تناسلی ناباروری مردان
  تلفن تماس:
  02188367231
  وب‌سایت: کلیک کنید
  تهران ، جنب بیمارستان آتیه، ساختمان پزشکان آتیه، طبقه چهارم


از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پرسش‌ شما پس از پرداخت هزینه، توسط پزشکان متخصص نبض‌ما با سرعت و دقت ویژه پاسخ داده می‌شود و برای شما پیامک خواهد شد و بدون نام منتشر خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرلیلا چهارشنبه ۲۳ آبان ۹۷( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  خانمی 44 ساله هستم کە تقریبا یک سال است هنگام عادت ماهیانه دردهای زیادی در ناحیه کمر ران .پا و مخصوصا سر حس میکنم. وضعیت دهان و دندانم در این وقت ها تغییر میکند و ناخودآگاه دندانهایم را به هم فشار میدهم. سونگرافی داده ام و به جز کیست کلیوی و کبد چرب همه ی موارد دیگر نرمال بود لطفا رهنماییم کنید.
  تصویر سونوگرافی را آپلود میکنم
  1. تصویر کاربردکتر مریم عباسیانچهارشنبه ۲۳ آبان ۹۷( 2 ماه پیش)

   سلام
   حتما به متخصص زنان مراجعه کنید تا ویزیت شوید شاید اندومتریوز داشته باشید‌

 • تصویر کاربربی جمعه ۲۸ دی ۹۷ مشاهده پرسش
  علت تشکیل سنگ به صورت خلاصه لطفا بگید
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۶ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   عادت به کم مصرف کردن آبمصرف زیاد نمک سر سفرهمصرف رژیم غذایی پر پروتئینآب و هوای گرم و مرطوب و عرق کردن زیادکم حرکتی طولانی مدتوجود انسداد طول کشیده در مسیر کلیه هاارث
درحال دریافت اطلاعات

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پرسش از دکتر