چند روش ساده برای درمان فوری سرفه خلط دار

خلط اغلب همراه با سرماخوردگی و دیگر عفونت های سیستم تنفسی ایجاد می شود. خلط مسئله خطرناکی نیست اما اگر درمان سرفه خلط دار به موقع صورت نگیرد، ممکن است باعث مسدود شدن نایژه ها و خارش شده و در نهایت ریه عفونی می شود.

نبض ما– وجود خلط معمولا نیاز به تخلیه مداوم گلو دارد و از علائم آن می توان به سرفه های مداوم، آبریزش بینی، مشکلات تنفسی، احساس ضعف و در بعضی موارد تب اشاره کرد. خلط بیشتر در سینه و حلق جمع شده و معمولا با سرفه کردن از گلو خارج می شود. درمان سرفه خلط دار اولین الویت یک فرد است چرا که شدیدا آزار دهنده است.

سرفه خلط آور

خلط حاوی باکتری، ویروس و یا سلول های ملتهب شده ای است که به علت عفونت بوجود می آید. علاوه بر عفونت های نظیر سرماخوردگی، آنفلونزا و برونشیت، خلط به علت واکنش آلرژیک به بیماری های نظیر آسم و زکام که باعث آسیب تار های صوتی شده و استعمال بیش از حد دخانیات است، بوجود می آید.

خلط به چه علتی بوجود می آید؟

خلط اغلب در غلظت و رنگ متفاوت است و از رنگ زرد، سبز، قهوه ای و خاکستری طبقه بندی شده و بعضی اوقات هم این خلط حاوی خون است که به رنگ قرمز متمایل است.

معمولا در هنگام صبح سرفه کردن همراه با خلط  بیشتر است. بر اساس علائم سرفه ای که دارید پزشک معاینات لازم و آزمایش های تخصصی لازم را انجام می دهد. سرفه کردن همراه با خلط، معمولا به نام سرفه مولد شناخته می شود. سرفه همراه با خلط معمولا نشانه عفونت انباشته شده در ریه است.

درمان گیاهی سرفه خلط آور

علل جمع شدن خط گلو

علل عمومی خلط آوری عبارتند از:

درمان سرفه خلط دار با درمان های خانگی

درمان سرفه خلط دار خسته کننده است و گاهی بسیار طولانی مدت خواهد بود. اما درمان های خانگی موثری وجود دارد که سریعا تاثیر گذار بوده و هیچگونه عوارض جانبی نخواهند داشت. درمان سرفه خلط دار با ۱۰درمان خانگی را در این قسمت برای شما آورده ایم.

۱- بخار

استنشاق بخار آب بهترین و آسان ترین راه برای رهایی از این مشکل است. استنشاق بخار به درون حفره های بینی کمک می کند تا خلط به حالت مایع تبدیل شده و تخلیه ی آن بسیار راحت شود.

روزانه ۲ بار حمام بخار بگیرید. دوش حمام را در بخار کنید و به مدت ۱۰ دقیقه در حمام بمانید تا خلط های جمع شده در بدن شما مایع شود. بعد از این حمام بدن تان را مرطوب کنید چون آب گرم چربی های ضروری پوست شما و رطوبت آن را از بین می برد.

حمام

روش دیگر هم بخور است. با استفاده از ریختن آب به درون یک کاسه بزرگ و قرار دادن حوله ای بر روی آن و استنشاق بخار در فاصله ی مناسب باعث شل شدن خلط ها و باز شدن ریه شما می شود.

۲- غرغره با آب نمک

غرغره آب نمک روشی ساده برای درمان خلط است. چون آب گرم باعث نرم شدن گلوی تحریک شده و خشک شما می شود و نمک کمک می کند تا باکتری هایی که باعث عفونت شما شده اند از بین رفته و خلط شما هم کاهش یابد و درمان سرفه خلط دار است.

روش استفاده:

– یک چهارم قاشق چایخوری نمک را با آب گرم مخلوط کنید.

– محلول را غرغره کنید.

– این روش درمانی را روزانه چند بار تکرار کنید.

۳- آب لیمو

لیمو برای نرم کردن خلط گلو ترکیب بسیار عالی است. علاوه بر این خواص ضد باکتری لیمو و ویتامین C بالای لیمو مقاومت بدن را در برابر عفونت افزایش می دهد.

روش استفاده:

۲ قاشق چای خوری آب لیمو و ۱ قاشق غذا خوری عسل را به آب داغ اضافه کنید. از این نوشیدنی ۳ بار در روز استفاده کنید تا گلوی شما نرم شده و خلط آن کاهش یابد.

روش ساده دیگری هم وجود دارد که می توانید در آن لیمو را برش داده و مقداری نمک و فلفل را بر روی تیکه های لیمو بپاشید و سپس تیکه لیمو را بمکید. این کار باعث می شود تا خلط ها از گلوی شما خارج شود. این روش را روزانه ۲ الی ۳ بار استفاده کنید.

لیموترش

۴- زنجبیل

زنجبیل ماده ای طبیعی و ضد انعقاد خون است و مدت هاست که برای درمان عفونت گلو و دستگاه تنفسی بدن مورد استفاده قرار گرفته است و برای درمان سرفه خلط دار معجزه می کند.

همچنین خواص ضد ویروس، ضد باکتری و خلط آوری زنجبیل به دستگاه گوارشی در گلو و سینه شما کمک می کند تا راحت تر نفس بکشید.

روش استفاده:

یک قاشق غذا خوری از تیکه های زنجبیل تازه را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید. به مدت چند دقیقه بگذارید تا زنجبیل ها خیس بخورد و سپس ۲ قاشق چای خوری عسل به آن اضافه کنید. این دمنوش نرم کننده را چندیدن بار در طول روز بنوشید.

روش دیگری هم وجود دارد که می توانید با خوردن زنجبیل تیکه شده چندین بار در طول روز و اضافه کردن آن به وعده های غذایی همراه با غذا از خواص بی نظیر آن بهرمند شوید.

زنجبیل

۵- زردچوبه درمان سرفه خلط دار

زردچوبه خواص ضد عفونی کننده قوی دارد که خلط شما را بوسیله از بین بردن باکتری هایی که خلط آور هستند، کاهش می دهد. همچنین زردچوبه برای تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار مفید است.

روش استفاده:

– یک قاشق چایخوری زردچوبه به یک لیوان شیر داغ اضافه کنید. این نوشیدنی را یک بار در روز به هنگام صبح و قبل از خواب بنوشید.

– یک و نیم قاشق چایخوری زردچوبه را با یک یا دو لیوان آب روزانه ۲ الی ۳ بار بخورید.

– یک قاشق غذا خوری زردچوبه و به مقدار لازم نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید. این محلول را روزانه چند بار غرغره کنید.

عکس ماست عسل با زردچوبه

۶- سوپ مرغ

سوپ مرغ گرم برای درمان خلط مفید است. سوپ مرغ گرم مسیر های تنفسی را مرطوب کرده و مخاط جمع شده در گلوی شما را نازک می کند. سوپ مرغ همچنین باعث نرم شدن گلوی تحریک شده می شود و گلو را آرام می کند.

مقداری سوپ مرغ را حداقل ۲ الی ۳ بار در روز میل کنید تا خلط گلوی شما پاک شود. برای افزایش فواید این سوپ، مقداری سیر و زنجبیل را به سوپ اضافه کنید. سوپ خانگی اغلب اوقات از سوپ های کنسرو شده که مواد نگهدارنده دارند بسیار مفید تر است.

اگر دچار سرفه ی خشک شدید نگران نباشید ، کافیست تازه ترین مطلب ما را بخوانید:

برای درمان سرفه ی خشک چه بخوریم؟

۷- درمان سرفه خلط دار با فلفل قرمز

فلفل قرمز به بدن شما کمک می کند تا خلط انباشته شده در نایژه ها و گلوی شما تخلیه شود. همچنین طبیعت گرم و محرک فلفل قرمز برای کاهش درد سینه و نرم کردن گلوی تحریک شده مفید است.

روش استفاده:

مواد زیر را با هم ترکیب کنید:

– یک چهارم قاشق چای خوری فلفل قرمز و زنجبیل رنده شده، یک قاشق غذا خوری عسل و سرکه ی سیب و ۲ قاشق غذا خوری آب

– این مخلوط را روزانه ۲ الی ۳ بار بنوشید تا خلط شما کاهش یابد.

خواص فلفل قرمز

۸- عسل

عسل خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی دارد که آن را به عنوان درمان خانگی بسیار عالی برای نرم کردن گلوی تحریک شده و پاک سازی خلط گلو، تبدیل می کند. فلفل برای درمان عفونت گلوی شما مفید است و همچنین عسل غشاهای مخاطی را نرم می کند. این ترکیب را روزانه ۲ مرتبه برای یک هفته انجام میل کنید.

یک قاشق غذا خوری عسل را به آب گرم اضافه کنید. این نوشیدنی را روزانه چند مرتبه بنوشید. شما از خواص پزشکی و سلامتی عسل بهرمند می شوید و همچنین آب گرم باعث نازک شدن غشای مخاطی شما می شود و در درمان سرفه خلط دار موثر است.

۹- پیاز

درمان سرفه خلط دار با پیاز در دسترس ترین کاری است که می توانید انجام دهید. پیاز خواص بی نظیر آنتی بیوتیکی، ضد التهابی و خلط آور دارد که کمک می کند تا گلوی شما نرم شده و خلط آن از بین برود.

همچنین پیاز کمک می کند تا سیستم ایمنی شما بهبود یافته و فرآیند درمان سریعتر شود. شما می توانید تونیک با پیاز و شکر درست کنید تا خلط را روان تر کرده و در نتیجه ی آن خلط راحت تر خارج می شود.

روش استفاده:

– یک پیاز کوچک را شسته و خرد کنید.

– پیاز را با ۲ قاشق غذا خوری شکر مخلوط کنید و برای نیم ساعت کنار بگذارید. این ترکیب در این زمان باعث می شود تا حالتی مایع به خود بگیرد.

– یک قاشق غذاخوری از این تونیک آماده شده هر ۲-۳ ساعت میل کنید.

۱۰-هویج

هویج برای درمان سرفه خلط دار و دیگر وضعیت های این چنینی بسیار مفید است. هویج منبع غنی از ویتامین C است. هویج آنتی اکسیدان قوی است که سیستم ایمنی بدن ارتقا داده و مقاومت بدن به انواع عفونت ها را بیشتر می کند. علاوه بر این هویج حاوی مواد مغذی زیاد و ویتامین هایی است که علائم سرفه نظیر خلط را کاهش می دهد.

روش استفاده:

– آب ۴ الی ۵ هویج را بگیرید.

– مقداری آب به آن اضافه کنید تا رقیق شود. سپس ۲ الی ۳ قاشق چای خوری عسل را با آن ترکیب کنید.

– این نوشیدنی را در طول روز میل کنید تا خلط گلویتان از بین برود.

در لینک زیر یک داروی گیاهی برای درمان سرفه پیشنهاد شده است:

شربت گیاهی ضد سرفه

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

نبض ما– مترجم: محمد مهدی مغازه ای

 منبع:

www.nativeremedies.com

چند روش ساده برای درمان فوری سرفه خلط دار
3.9 (77.5%) 32 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. منفرد می‌نویسد

  با درود و عرض سپاس فقط میتونم بگم بی نهایت سپاسگزارم چون واقعاً باعث شدیدتجربیات بسیار مفیدی کسب کنم و بیماری فرزندم را مداوا کنم ممنونم

 2. وحید محمدی می‌نویسد

  سلام من چند سال میشه سرفه ی خشک و خلط شدید با خون دارم چیکار باید کنم تا خوب بشم دکتر هم زیاد رفتم موقتی خوب میشم لطفا کمکم کنید ممنون

 3. زهرا می‌نویسد

  باعرض سلام میخواستم بگم منم سرفه های خلط دارم فقط صبحا ومعده دردم دارم یعنی میشه از معده ام باشه ممنون میشم کمکم کنید

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طالب شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ودرود
  پدرم 85سال سن دارد مدت یک سال است سرفه خلط دار شدید داره خیلی ساله داره سیگار میکشه هر کاری میکنم دکتر نمیره تروخدا کمکم کنید چه دارویی بدم خوب شه بدجور اذیت میشه
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۲۴ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام علیکم.
   بهترین کمک را کسانی انجام می دهند که دانش و تجربه لازم را داشته باشند.
   بهترین کار در این بیمار مشورت و معاینه پزشک مربوط است.
   ممکن است نیاز به درمان زمینه بیماری استرس و یا دپرسیون و یا اضطراب و..هم باشد.

   دکتر فانی

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشین
  من میشه گفت تقریبا همیشه ته گلوم خلط سفید رنگ وجود داره و بزاق دهانم خیلی غلیظ و چسبناکه و هر هفته باعث گلو درد شدید میشه چند باری دکتر رفتم و کلی دارو مصرف کردم که بیشترینش آمپول کلروفنیرامین و هیدروکورتیزون هست ولی موقتی خوب میشم و چند روز بعد دوباره به حالت سابق برمیگردم خواهش میکنم بفرمایید چکار کنم ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   شما احتمالا رینوسینوزیت آلرژی دارید
   والبته مشکل بینی که باعث می شود به خصوص شبها تنفس دهانی داشته باشید.
   ودرمان آمپول برای شما صحیح نیست و باید به متخصص مراجعه می کردین.
   درمان دارویی شامل اسپری و... لازم دارید

   آب زیاد مصرف کنید و روزانه سه باربینی خود را با سرم بشویید‌.
   داروی شل کننده خلط مثل برم هگزین یاNACتحت نظر متخصص استفاده نمایید.
   دستگاه بخور سردتهیه و دائم در منزل روشن باشد.

   البته برای درمان بهتر باید از نزدیک معاینه شوید.

   دکتر سید محمد لاجوردی
   متخصص گوش، حلق و بینی | جراحی پلاستیک بینی
   http://dr-lajevardi.com
درحال دریافت اطلاعات