۱۰ راه زودتر تمام شدن دوره پریود

چندین راه برای کاهش مدت زمان دوره قاعدگی و همچنین اختلالات سندرم پیش از قاعدگی (PMS) وجود دارد. در این مطلب ۱۰ راه برای زودتر تمام شدن دوره پریود برای شما ارائه شده است.

نبض ما-قاعدگی و تمام دردها و تحریکات آن می تواند در بدترین زمان ها اتفاق بیفتد، مثلا زمانی که شما در تعطیلات هستید، یا در یک جلسه ی مهم و یا در حال برنامه ریزی برای داشتن یک آخر هفته رمانتیک است. گاهی زنان به عناوین مختلف سعی می کنند، به دنبال راه زودتر تمام شدن دوره پریود هستند.

زنان در دوره ای از ماه باید با تغییرات خلقی، گرفتگی و درد کمر، نفخ معده و ناراحتی های دیگری روبرو شوند. بسته به سلامتی، سبک زندگی، رژیم غذایی و سایر عوامل، دوره قاعدگی شما می تواند از ۳ تا ۷ روز طول انجامد.

درد قاعدگی

۱- استفاده از گرما برای زودتر تمام شدن دوره پریود

اعمال مقداری گرما در ناحیه ی شکم، مایعات قاعدگی را تشویق می کند تا از بدن سریع تر خارج شوند، در نتیجه به پایان سریع تر دوره ی شما می تواند کمک کند.

همچنین عضلات منقبض شده ی رحم را به منظور کاهش درد و گرفتگی، آرام می کند. یک پد حرارتی یا کیسه آب گرم را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بر روی شکم خود قرار دهید. ۳ الی ۴ بار در روز از این عمل استفاده کنید.

حوله را با آب گرم خیس کرده و آب اضافی آن را بگیرید و بر روی ناحیه ی شکم خود قرار دهید. حوله را در جای خود نگه دارید تا زمانی که سرد شود. در صورت نیاز این عمل را تکرار کنید. همچنین دوش آب گرم، ۲ تا ۳ بار در روز می تواند در طول دوره ی شما موثر باشد.

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن باعث کاهش تورم دیواره رحم می شوند و این به نوبه خود در زودتر تمام شدن دوره پریود موثر است

۲- ماساژ با روغن

ماساژ عضلات شکمی باعث ریلکس شدن انقباضات رحم شده و خون را از رحم منتقل می کند تا دوره سریع تر پایان یابد. همچنین باعث کاهش ناراحتی های مرتبط با چرخه مانند گرفتگی و نفخ می شود.

۶ قطره از روغن مریم گلی و اسطو خدوس را در ۳ قاشق چای خوری روغن بادام گرم مخلوط کنید. با این مخلوط نواحی شکم و لگن خود را به آرامی ماساژ دهید تا زمانی که جذب پوست شوند. تا اتمام دوره ی خود روزانه چندین بار این روش را تکرار کنید. ماساژ با روغن یکی از راههای زودتر تمام شدن دوره پریود است.

روغن مفید

۳- زودتر تمام شدن پریود با مصرف ویتامین C

رژیم غذایی حاوی ویتامین C به کاهش سطح هورمون پروژسترون در بدن کمک می کند. و این باعث می شود که دیواره های رحم سریع تر جدا شوند و این نیز منجر به کاهش مدت دوره های قاعدگی می شود. همچنین ویتامین C به بدنتان کمک می کند تا آهن را جذب کند و باعث تقویت عروق خونی می شود.

ویتامین c

غذاهای غنی از ویتامین C را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی از منابع غنی از ویتامین C عبارتند از لیمو، پرتقال، فلفل دلمه ای، سبزی هایی با برگ تیره، کیوی، کلم بروکلی، انواع توت ها، گریپ فروت، گوجه فرنگی، نخود فرنگی و پاپایا.
همچنین شما می توانید مکمل ویتامین C را مصرف کنید، اما تنها پس از مشاوره با پزشک خود.

استفاده ی بیش از حد از مکمل های ویتامین C می تواند باعث ایجاد عوارض جانبی از جمله ناراحتی معده، اسهال و بی خوابی شود.

۴- داشتن رابطه جنسی

داشتن یک ارگاسم از طریق نوازش و لمس، راه آسان دیگری برای به پایان رساندن دوره قاعدگی شما می باشد. همچنین می تواند باعث کاهش گرفتگی و سایر علائم شود.

هنگامی که شما ارگاسم داشته باشید، موجب انقباض عضلات رحم می شود که به حرکت خون قاعدگی از رحم کمک می کند. همان طور که رحم سریع تر خون و بافت خود را تخلیه می کند، چرخه قاعدگی شما کوتاه تر می شود.

رابطه‌ زناشویی

۵- مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند آسپرین، ناپروکسن و ایبوپروفن می توانند باعث کاهش تورم دیواره رحم شوند و این به نوبه ی خود باعث کاهش شدید دوره قاعدگی و درد ناشی از آن می شود.

این دارو ها کمک می کنند تا تولید اضافی گروهی از هورمون ها مانند ترکیبات لیپیدی پروستاگلاندین ها که باعث انقباضات رحم می شود کاهش یابند.

داروها

شما می توانید این دارو ها رو ۲ یا ۳ بار در روز مصرف کنید، مراقبت باشید بیشتر از دوز نوشته شده بر روی جعبه مصرف نکنید.

پیش از مصرف NSAID ها با استفاده ی طولانی مدت از آنها، با پزشک خود مشورت کنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. در واقع آنها اثرات مضر بر روی باروری دارند و ممکن است با داروهای دیگر تداخل نیز داشته باشند.

۶- ورزش برای زودتر تمام شدن دوره پریود

وزن بدن نقش مهمی در تعیین طول دوره قاعدگی و میزان جریان خون قاعدگی ایفا می کند. زنانی که وزن مناسب و چربی کمتری دارند به طور طبیعی دوره های کوتاه تر و سبک تر را تجربه می کنند. از سوی دیگر، زنان دارای اضافه وزن یا چاقی، دوره های طولانی تر و سنگین تری دارند.

بنابراین اگر شما چند کیلو اضافه وزن دارید و می خواهید دوره های قاعدگی کوتاه تر یا بدون درد داشته باشید، یک برنامه منظم ورزش می تواند بسیار سودمند باشد.

ورزش و سلامت

ورزش حتی در دوران قاعدگی شما می تواند به افزایش گردش خون در بدن کمک کند که به نوبه ی خود باعث کاهش گرفتگی های دردناک و کوتاه شدن دوره می شود. همچنین ورزش کمک می کند تا عضلات رحم برای کاهش یا توقف خون قاعدگی ریلکس شوند.

علاوه بر این، حفظ یک برنامه ی منظم ورزش، سلامت عمومی را ارتقا خواهد داد. پیاده روی سریع و یا آهسته دویدن به مدت ۲۵ تا ۳۰ دقیقه، تمرینات یوگا، دوچرخه سواری یا شنا تمرینات خوبی برای زنان هستند.

۷- نوشیدن دم کرده زنجبیل و زودتر تمام شدن دوره پریود

خواص ضد التهابی زنجبیل می تواند باعث کاهش تولید پروستاگلاندین، یک هورمون آزاد شده در طی قاعدگی شود که موجب می شود رحم دیواره ی خود را خارج کند. و این به نوبه خود کمک می کند تا چرخه ی شما کوتاه تر شود.

۲ قاشق غذاخوری زنجبیل خرد شده را در یک فنجان آب داغ برای چند دقیقه دم کنید. ۱ قاشق غذاخوری عسل نیز می توانید به آن اضافه کنید و در حالی که گرم است بنوشید. نوشیدن این دم کرده، ۲ تا ۳ بار در روز به کاهش طول دوره کمک می کند.

زنجبیل و فشار خون

رژیم غذایی حاوی ویتامین C باعث می شود که دیواره های رحم سریع تر جدا شوند و این نیز منجر به زودتر تمام شدن دوره پریود می شود

۸- نوشیدن چای تمشک

تمشک دارای خواص قابض است که به عنوان محرک رحم عمل می کند و انقباضات آن را تحریک می کند و این موجب بهبود جریان قاعدگی از رحم و کاهش درد ناشی از آن می شود. علاوه بر این، این گیاه شامل چندین ماده معدنی و ویتامین است که برای بدن یک زن مفید است.

تعدادی تمشک تازه را در ۲ فنجان آب بجوشانید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی حرارت کم بجوشد. پس از خنک شدن آن را میل کنید. این فنجان را ۲-۳ بار در روز در اوایل دوره خود بنوشید.

۹- قرص های ضد بارداری برای زودتر تمام شدن دوره پریود

مصرف قرص های ضد بارداری باعث کوتاه شدن چرخه های قاعدگی می شود. قرص های ضد بارداری هورمونی مانع تخمک گذاری و لقاح می شوند که به نوبه ی خود بر روی رحم-زمانی که هنوز دیواره های آن ریزش نمی کنند-اثر می گذارند.

قرص های هورمونی را یک دوره قبل از قاعدگی مورد نظر خود مصرف کنید. همچنین این قرص ها در کاهش عوارض و ناراحتی های دیگر مرتبط با دوره ها مفید هستند.

قرص ضد بارداری

در نظر داشته باشید که مصرف طولانی مدت داروهای ضد بارداری هورمونی می تواند موجب سردرد و عدم تعادل هورمونی در بدن و افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و سرطان شود.

از این رو، قبل از شروع قرص های ضد بارداری، بهتر است که با پزشک خود برای تعیین بهترین گزینه برای شیوه زندگی مشورت کنید.

۱۰- نوشیدن مقدار زیادی آب

نوشیدن آب و سایر مایعات سالم در کوتاه شدن طول دوره و کاهش ناراحتی هایی مانند نفخ و گرفتگی عضلات بسیار موثر است. مصرف آب کمک می کند تا مایعات سریع تر از بدن شما خارج شوند. همچنین نوشیدن آب کافی، متابولیسم بدن را بهبود می بخشد و آن را هیدراته می کند و در زودتر تمام شدن دوره پریود موثر است.

عکس لیوان آب

برای فهمیدن اینکه چه مقدار آب نیاز دارید بنوشید، وزن خود را نصف کنید، این مقدار اونس آبی است که شما باید روزانه مصرف کنید. . به عنوان مثال اگر وزن شما ۱۴۰ پوند (۶۳٫۵ کیلو) است باید سعی کنید ۷۰ اونس (۲ لیتر) آب را به صورت روزانه بنوشید.

نوشیدن چای سبز، آب میوه های تازه و سبزیجات و آب نارگیل همچنین گزینه های خوبی برای افزایش مصرف مایعات شما هستند. از نوشیدن مایعات کافئین دار، الکلی و گازدار که باعث خارج شدن آب بدن و افزایش مشکلات قاعدگی شود پرهیز کنید.

تیم تلگرام نبض ما

منبع:

top10homeremedies

۱۰ راه زودتر تمام شدن دوره پریود
4.3 (86.38%) 47 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 نظر
 1. سحر می‌نویسد

  واقعا می شود البته چقدر طول میکشه

 2. زینب می‌نویسد

  من پریودم چندروزی عقب افتاده بودولی الان یه هفته ست شدیداخونریزی دارم چیکارکنم زودترتموم شه

 3. مینوو می‌نویسد

  شوهرم میخواهد عمل میکروتسه انحام بده همه آزمایشاتش خوب اومده طبیعیه فقط اسپرمش صفر .به نظر شما عمل انجام بده چند درصد امکانش هست اسپرم باشه

  1. 👑مسیحا👑 می‌نویسد

   من از ۱۴تا ۲۵یعنی ۱۳روزه پریئودم
   میترسم مریضی یا مشکلی داشته باشن
   لطفا خواهش میکنم جواب منو بدین چیکار کنم؟؟

   1. سادات می‌نویسد

    پریود تا ۱۰ روز هست بیشتر از ۱۰روز حکم استحاضه داره شما باید غسل حیض کنید احکام استحاضه رو بخونید

 4. ناشناس می‌نویسد

  سلام‌ببخشید‌آرزو‌هستم‌عقب‌افتاده‌بود‌فکر‌کردم‌بعد‌از‌عروسیم‌شم‌ولی‌از‌شانس‌فردا‌عروسیمه‌‌تورو‌خدا‌کمکم‌کنیم‌هر‌چی‌می‌کنم‌تاثیری‌نداره‌‌همین.الان‌اگه‌میشه‌جواب‌بدین

 5. ارزو می‌نویسد

  سلام‌ببخشید‌آرزو‌هستم‌عقب‌افتاده‌بود‌فکر‌کردم‌بعد‌از‌عروسیم‌شم‌ولی‌از‌شانس‌فردا‌عروسیمه‌‌تورو‌خدا‌کمکم‌کنیم‌هر‌چی‌می‌کنم‌تاثیری‌نداره‌‌همین.الان‌اگه‌میشه‌جواب‌بدین

 6. الهه می‌نویسد

  سلام
  من میخوام عقد کنم مفنامیک اسید میتونه خونریزی رو واسه جشنم کم کنه؟خیلی شدیده

 7. فاطمه می‌نویسد

  اگر پریود باشیم و روز سوم باشد نمیتونیم شنا بریم ؟

 8. Hadis می‌نویسد

  سلام ببخشید من چهارشنبه عقدمه و امروز یکشنبه پریود شدم خونریزیم هم خیلی زیاد نیست ولی بخاطر اینکه نوبت ارایشگاه دارم میخوام کلا قطع بشه باید چیکارکنم میشه لطف کنید کمکم کنید

 9. ناشناس می‌نویسد

  سلام من یک دختر ۱۲ ساله ام الانم بابام به مامانم زنگ زده میگه بریم بیرون خوشگزرونی منم روز دوممه چیکارکنم قطع شه

  1. سحر می‌نویسد

   هیچ کاری نمیشه کرد خیلی بده واسه ما بچه ها😭

  2. الهام می‌نویسد

   هیچ کاری نمیشه کرد

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پرسش‌ شما پس از پرداخت هزینه، توسط پزشکان متخصص نبض‌ما با سرعت و دقت ویژه پاسخ داده می‌شود و برای شما پیامک خواهد شد و بدون نام منتشر خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرatefeh پنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن ۱۰روزه پریودهستم اصلاخونریزیم بندنیومده چه دارویی بخورم که بندبیاییذایبوبروفن خوبه یانه
  1. تصویر کاربردکتر مریم عباسیانپنجشنبه ۹ اسفند ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام

   اول باید تست بارداری بدهید بعد در موردش باید به متخصص مراجعه کنید .

 • تصویر کاربرسعيده شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام ،٣٣ سالمه ، تقريبا روز اول تخمك گذاري با همسرم رابطه داشتيم بعدش قرص اورژانسي استفاده كردم كه ١٠ روز طول كشيد پريود بشم .الان ١٤ روزه پريودم و قطع نميشه خونريزي انگار كه روز اولمه ! پزشك هم مراجعه كردم باردار نيستم وقرص ترنسيد تجويز كردن ولي دوروز بعد مصرف تاثيري نداد و مجداد مراجعه كردم و دفاستون ده ميلي روزي دو عدد تحويز كردن. .خيلي نگرانم .علت چي ميتونه باشه ؟ ممكنه از نزديكي در حين قاعدگي باشه و اثر همون قرصهاي اورژانسيه؟ درضمن خون پريوديم رقيق و سرخ روشن شده كه بنظرم غير عاديه
  1. تصویر کاربردکتر مریم عباسیانشنبه ۱۹ آبان ۹۷( 10 ماه پیش)

   سلام.میتواند به علت قرص اورژانسی باشد که روال عادی پریود را بهم زده .باید صبور باشید و برای پیشگیری راه بهتری پیدا کنی

 • تصویر کاربرعاطفه شنبه ۲۱ مهر ۹۷( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  بنده و همسرم تحت درمان ناباروری هستیم.جهت همسرم داروهای فرتیل اید و اهورا لایف و مکسیکر و سلنیم و لترزول وال کاارنیتین شروع شد اما یک ماه بعد از مصرف همسرم دچار کاهش میل جنسی و عدم نعوظ شده.ایا این عوارض داروهاست؟
  1. تصویر کاربردکتر مریم عباسیانشنبه ۲۱ مهر ۹۷( 11 ماه پیش)

   سلام.این داروها جهت افزایش اسپرم وتحرک ان است ولی عوارضی این چنینی هم دیده شده با ارولوژیست مشورت کنید.

 • تصویر کاربربزرگانی پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من الان ۴ ماهه که ازدواج کردم هیچ گونه پیشگیری در رابطه جنسی باهمسرم نداریم ماه قبل من ۳ تیرماه بود که اولین روز از آخرین قاعدگی رو داشتم ۳ مردادماه باید پریود میشدم چون چرخه قاعدگی منظمی داشتم و نشدم درست امروز ۲۱ پریود شدم باهمسرم مدام میگفتیم که باردارم ولی نبودم میشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربردکتر مریم عباسیانپنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   در اوایل بارداری بی نظمی پریود طبیعی است به علت های مختلف.اگر تمایل به باروری سریعتر دارید حتما به متخصص مراجعه کنید.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر... شنبه ۵ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  کیست 4×6 سانتی متری در ادنکس چپ ، یعنی درحدود اندازه چه چیزی است؟ ایا برای سن 18 سال خطرناک است؟؟؟
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماشنبه ۵ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   اندازه كيست بيش از ٦ سانتى متر همراه درد يا خونريزى غير طبيعى بررسى بيشتر و احيانا دارو درمانى و حتى شايد عمل بخواد
   با پزشك متخصص زنان مشورت كنين
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر