برای مقابله با اسید معده چه بخوریم؟

ممکن است از ریفلاکس معده رنج می برید. میوه ها و مواد غذایی مناسبی وجود دارند که باعث کاهش اسید معده و ریفلاکس آن می شوند و مصرف برخی میوه ها هم می تواند به همان اندازه اسیدی باشد.

نبض ما

 اسید بالا در معده می تواند منجر به بیماری ریفلاکس معده شود. این وضعیت با سوزش خفیف مداوم، سوزش در قفسه سینه یا شکم و آسیب بافت به علت قرار گرفتن در معرض اسید معده به صورت طولانی مدت، همراه است.

تعدادی از عوامل بر سطح اسید معده، از جمله رژیم غذایی شما تاثیر می گذارد، بنابراین ممکن است لازم باشد تا یک رژیم غذایی کم سدیم، به خصوص اجتناب از موارد تشدید کننده اسید معده را در پیش گیرید. افراد مبتلا به ریفلاکس معده باید در انتخاب میوه و مواد غذایی دقت کنند.

اسید بالا در معده

در این مورد، شما همچنین باید توجه داشته باشید که:

ریفلاکس اسیدی ، زمانی رخ می دهد که برگشت اسید از معده به وجود آید. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که اسفنکتر مری پایین (LES) ضعیف شده یا آسیب دیده باشد.

به طور معمول، این حالت بسته به جلوگیری از انتقال مواد غذایی در معده از حرکت به مری است. به غیر از مرکبات، انواع میوه هایی که باعث کاهش و یا رفع اسید معده می شود شامل طیف وسیعی از میوه ها هستند:

سبزیجات و میوه هایی مانند هویج، کلم بروکلی، فلفل قرمز / سبز، آب کلم، انگور، زردآلو و کیوی حاوی ویتامین  C  بالا هستند، به منظور کمک به حفاظت از پوشش معده و روده بسیار مناسب هستند.

حفاظت از پوشش معده و روده توسط فلفل قرمز

بسیاری از میوه ها مانند انواع توت ها حاوی مقادیر بالایی از آنتی اکسیدان ها هستند که خطر زخم معده را کاهش می دهند و علائم را در هنگام زخم، بهبود می بخشد.

شواهد علمی زیادی وجود دارد که  نشان می دهد جلبک های دریایی اثر ضد انعقادی دارند.این اثر به این دلیل است که، مانند ماهی های چرب، پروستاگلاندین ها را آزاد می کنند. همچنین در درمان اسید معده موثر هستند. شما می توانید جلبک دریایی را به صورت کپسول  هم مصرف کنید.

سبزیجات به طور طبیعی کم چربی بوده و قند بالایی ندارند و هم به کاهش اسید معده کمک می کنند. برخی دیگر از میوه های موثر در این درمان شامل لوبیای سبز، کلم بروکلی، مارچوبه، گل کلم، سبزیجات و خیار هستند.

میوه های دیگری نیز از جمله خربزه، موز، سیب و گلابی، به احتمال زیاد باعث  کاهش علائم ریفلاکس اسیدی می شوند. میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی سالم  بسیارمهم هستند.

یکی دیگر از میوه های موثر بر اسید معده، گوجه فرنگی و انجیر هستند که دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی هستند و  به طور بالقوه اثبات شده است که علائم IBS را بهبود می بخشد.

کاهش اسید معده با کلم بروکلی

غذاهای مفید برای اسید معده

مصرف انواع مواد غذایی مناسب برای کنترل ریفلاکس اسید یا بیماری ریفلاکس معده (GERD)، درمانی کلیدی است . گوشت قرمز پرچرب البته گزینه مناسبی برای رفع این مشکل نیست. همچنین گوشت قرمز، پروتئین زیادی دارد و هضم آن کمی طول می کشد و بنابراین به مدت طولانی تری در معده می ماند.

اما مصرف گوشت سفید مانند مرغ یا بوقلمون و ماهی برای رفع اسید معده بسیار مفید است. ماهی های چرب مانند ماهی قزل آلا، ماهی خال مخالی، ساردین ها و شاه ماهی، حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند.

غذاهای مفید برای اسید معده

آنها به کاهش خطر ابتلا به زخم ها با تولید ترکیباتی به نام پروستاگلاندین ها؛ کمک می کنند که سبب حفاظت از پوشش معده و روده  می شوند. شما همچنین می توانید از پنیر کم چرب، ماست و کره بادام زمینی، و همچنین توفو و سایر محصولات سویا استفاده کنید. گوشت های لاغر، مانند مرغ و غذاهای دریایی، حاوی چربی کمی بوده و نشانه های رفلکس اسید را کاهش می دهد.

سفیده تخم مرغ هم گزینه خوبی برای رفع این مشکل  است. شما می توانید با حذف غذاهای پرچرب، اثرات مربوط به اسید معده را تا میزان زیادی کاهش دهید. بنابراین، شما با کنترل علائم  می توانید در رفع این مشکل قدم بردارید.

سفیده تخم مرغ برای کاهش اسید معده

غذاهای سرخ شده و پر چرب باعث می شود که اسید معده بیشتری تولید شوند به همین منظور، مصرف آن ها را به حداقل برسانید.به طور کلی ، مواد غذایی تند و چرب اسید معده بیشتری تولید می کنند.

شما می توانید با دسته بندی مواد غذایی با توجه به اثر گذاری آن ها بر روی معده، از بروز این وضعیت جلوگیری کنید. در صورت تداوم مکرر سوزش سر دل و بروز اسید معده ، ممکن است معده شما آسیب پذیر شده و دوره طولانی تری در پروسه درمانی نیاز باشد.

کاهش اسید معده با داروهای گیاهی

برای کاهش اسید معده چه بخوریم؟ باید گفت که ممکن است هیچ جایگزینی بهتر از مشورت و درمان های پزشکی وجود نداشته باشد. پزشک شما، آزمایشهای  مختلفی را برای بررسی این وضعیت در مورد شما انجام می دهد تا به تشخیص عامل اصلی بروز ریفلاکس معده دسترسی پیدا کند.

نسخه درمانی تجویز شده توسط پزشک ، بهترین گزینه در این مورد است. اما با این وجود شما با مشورت پزشک ، در منزل و استفاده از درمان های گیاهی می توانید از تشدید این حالات جلوگیری کنید.

برای کاهش اسید معده چه بخوریم؟

صادقانه بگوییم که زمانی که سوزش سر دل و ریفلاکس به وجود می آید، قطعا مشکل ساز و ناراحت کننده بوده و بهتر است علائم را کاهش دهیم.

داروهای گیاهی مختلفی وجود دارند که شما می توانید آن ها را مصرف کرده و آن را در رژیم غذایی خود قرار دهید. اگر شما در معرض درد شدید یا ریفلاکس معده هستید، آخرین گزینه  یعنی داروهای گیاهی را به عنوان یک روش بی خطر و غیر سمی برای کاهش موقت سطح اسید معده به کار برید. برخی از این داروهای گیاهی کاهش دهنده اسید معده عبارتند از:

آب لیمو: با میزان PH حدود ۲ است. لیمو همچنین حاوی مقدار زیادی مواد مغذی، به ویژه ویتامین C است. بنابراین، نه تنها می تواند به سوزش سر دل کمک کند، بلکه حاوی مواد مغذی بیشتری نسبت به ACV می باشد و در نتیجه ریفلاکس معده را کاهش می دهد.

لیمو ترش برای درمان سوزش سر دل

شیرین بیان: این گیاه باعث کاهش تحریک پذیری معده شده و با شکلی ژله مانند سطح معده را پوشش دهی می کند. البته در مصرف شیرین بیان با پزشک خود مشورت کنید.

بابونه: این گیاه باعث کاهش حساسیت معده می شود. شما می توانید بابونه را به صورت جوشانده استفاده کنید.

گل بابونه برای کاهش حساسیت معده

جوش شیرین: جوش شیرین یک درمان خانگی متداول و موثر است و می تواند سوزش سر دل را سریع خنثی کند. نوشیدن جوش شیرین اگر چه کمی ناخوشایند بوده و کمی تلخ است اما نتایج آن بسیار موثر است.

زنجبیل: دارای خواص ضد التهاب طبیعی است و در درمان طبیعی سوزش سر دل و دیگر مشکلات دستگاه گوارش، موثر است. شما می توانید ریشه زنجبیل رنده شده یا ریز ریز شده را مصرف کرده ویا چای زنجبیل را به منظور کاهش علائم اسید معده بنوشید.

کاهش علائم اسید معده با زنجبیل

جو دوسر: یک دانه کامل و منبع عالی فیبر است. جو دوسر می تواند اسید را در معده جذب کند و علائم ریفلاکس را کاهش دهد.

موز با جوی دو سر برای علائم ریفلاکس

ویتامین E موجود در گل گندم ، فندق، روغن آفتابگردان سرد، روغن سویا و غلات کامل، در کاهش ریفلاکس معده موثر هستند.

اسیدهای آمینه نیزعامل شفا دهنده در این مشکل محسوب می شوند که در جلبک دریایی، پنیر چدار، بادام، دانه های آفتابگردان و دانه های کنجد، یافت می شوند.

به این ترتیب شما در منزل به راحتی می توانید در کنار رژیم غذایی مناسب و درمان خانگی و گیاهی، اثرات ناخوشایند سوزش سردل و اسید معده را به میزان قابل توجهی تعدیل کنید.

نبض ما- مترجم: مهناز ضحاکی

منبع: www.healthline.com

برای مقابله با اسید معده چه بخوریم؟
4.3 (86.9%) 29 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 نظر
 1. س می‌نویسد

  سلام چرا بعضی جاها گفتن ک سبزی خوب نیست مرکبات خوب نیست ولی شما گفتین ک خوبه؟؟؟؟!!!!…..

 2. علی رضا می‌نویسد

  سلام من الان گلودرد دارم،قفسه سینه ام خیلی درد میگیره،تا موقع خوابیدن،در طول روز احساس خفگی و کمبود اکسیژن هم می کنم،بعدش هم هرچی بیشتر بهش فکر میکنم بدتر میشه،چند روز ورزش کردم،ولی احساس میکنم با ورزش اسید معده ام بیشتر میشه

  1. علی اصغر می‌نویسد

   علیرضا منم مشکل شما رو دارم کاری هم کردی که جواب بگیری؟

  2. ناشناس می‌نویسد

   سلام حدوا یک ماه هست معده ودهانم ترش می کنه وگلوم تلخ هست آندوسکوپی کردم معده ام اسید داره با مصرف دارو هیچ علامت بهبودی در من نیامده

 3. احمد می‌نویسد

  ببخشیدا مسخره کردید با این ترجمه ؟ آخه لیمو خودش اسیده چجوری اسید معده رو کم میکنه؟ گوجه چجور اسید معده رو کم می‌کنه. خزعبلات چیه ترجمه میکنید بیسواد

  1. تجربه می‌نویسد

   اگر چه برای مطلبتون زحمت کشیدید /البته اگه از یه جای دیگه کپی نکرده باشید/و جا داره ازتون تشکر کنین
   اما حق با ایشونه .پسر من معده رودش به خاطر بالا رفتن میزان اسید معده اش اسهال و استفراغ گرفته بود
   کلی هم دکتر گردوندیم
   حتی تو بیمارستانم خوابوندیم
   اولش میگفتن عفونیه یا آمیب هست و آخرشم گفتن ویروسیه
   اونم بدون تب.
   چند روز بعداز ترخیص از بیمارستان داشت خوب میشد
   اما نه کاملا ولی به خاطر رژیم غذای ملایم نسبتا بهتر بود
   تا اینکه طبق توصیه دکتر آبلیمو دادیم
   دوباره روز از نو
   من خودمم اینطوریم
   نمیدونم چرا کلا همه بدنم با مواد اسیدی مخصوصا آبلیمو مشکل داره
   یه کتاب هست به نام رژیم قلیایی
   برین بخونید تا بفهمین بدون اینکه بدونید چی داره سر هممون میاد با این همه مواد غذایی اسیدی تو زندگیمون

   1. ناشناس می‌نویسد

    آب

 4. شیرین می‌نویسد

  دوستان منم رفلاکس معدا دارم اگر تونستید مقطر ۹ گیاه پاپریکا رو گیر بیارید .اگر هم نبود عرق زنیان بخورید بعد از هر وعده غذایی عالیه.موقع خواب زیر سرتون رو بلند کنید .چای و قهوه نخورید .بعد از غذا دراز نکشید تا ۳ ساعت بعد از غذا تا ۲ساعت آب نخورطد پنتوپرازول نیم ساعت قبل صبحانه فراموش نشه ب امید سریع شفای هممون

 5. سیاوش می‌نویسد

  دوستان : من دو سال است دستم بند همین مشکل شده حالا از تجارب شخصی می گویم :
  ۱- استرس و فشار عصبی و ناراحتی باعث افزایش اسید معده و بازگشت ان به ریه و سوزش شدید گلو میشه
  ۲- تا ۳ ساعت پس از میل نمودن غذا نخوابید و یا دراز نکشید
  ۳- همراه غذا آب و مایعات نخورید
  ۴- دور نوشابه و ماء الشعیر را خط بکشید
  ۵- دور مرکبات به خصوص نارنگی و پرتقال ( حتی آب آن ) را خط بکشید
  ۶- دور نارگیل و گوجه ( به خصوص خام ) و و بادمجان و کیوی و پودر نارگیل و شیرینی جات را خط بکشید
  ۷- فلفل و گردو و شکلات و کاکائو و هر غذای تحریک کننده هم نخورید
  ۸- برخی از خیمردندان ها نیز مشکل را بدتر می کند.
  ۹- هرگاه معده ، خالی می شود کمی نان خشک ( بدون جوش شیرین ) بخورید
  به طور کلی این درد از آن دسته دردهاست که با نخوردن حل می شود دنبال اینکه چه چیزی بخوریم نگردید ! ! !

  1. ناشناس می‌نویسد

   احسنت دوست عزیز کاملا همینطور 👌👌👌👌

  2. احمدپور می‌نویسد

   منم اسیدمعدم خیلی زیاده میادتودهنم زبونم زخم شده چندباررفتم دکترهیچ فایده ای نداشت دوسال دارم نون خشک کنم جومیخورم اصلابعدغذااب نمیخورم سبزیجات دوغ چای نوشابه غذای سرخ کردنی نمیخورم ایااین درددرمان داردیانه توروخداچکارکنم اززندگی ناامیدشدم

   1. ناشناس می‌نویسد

    پوست انار خشک بکوب هرصبح میل کن یک قاشق
    ان شاءلله خوب میشی

   2. ناشناس می‌نویسد

    ن

 6. h می‌نویسد

  سلام چرا اول گفتید که فلفل خوب نیست ولی اینجا نوشتین خوبه؟

 7. مر1 می‌نویسد

  سلام علیکم ببخشید من تغریبا چهار ماهی هست که سمت چپ معده ام گاهی دردی کوتاه میگیره قبلا هم اسید معده داشتم تاحدودی مراعات میکردم آیا ممکنه این درد آزادی معده باشه ممنونم

  1. عزیز می‌نویسد

   اره درد معده هست منم داشتم سمت چپم تیرمیکشید شربت انتی ریفلاکس بخور

 8. ناشناس می‌نویسد

  اطبا طب سنتی میگن سردی نخورید چون باعث افزایش اسید معده میشه خصوصا ماست دوغ نوشابه و گوشت گاو

 9. سیدعلی حسینی می‌نویسد

  من قفسه سینم قلیج دارد درمانش چیست

  1. مشاور نبض ما می‌نویسد

   سلام
   اگر با فعالیت بدنی درد قفسه سینه تون شروع و یا بیش تر میشود حتما به متخصص قلب مراجعه کنید

 10. مرضیه می‌نویسد

  سلام من هم اسید معده دارم و هروقت که ناپرهیزی می کنم تا یک ماه گرفتارش هستم . خیلی از خوراکیها و میوه ها و غذاها رو نباید خورد یا اینکه بااحتیاط مصرف کرد مثل گوجه پرتقال یا آبلیموکه به هیچ عنوان نباید مصرف بشه چون وحشتناک اسید معده رو بالا میبره فلفل انواع نوشیدنی های گاز دار خلاصه اینکه بانخوردن خیلی میشه کنترلش کرد میگن عرق زنیان خیلی خوبه چون آب اضافی معده رو خشک میکنه ولی من خودم بارها خوردن سیب زمینی کبابی رو امتحان کردم واقعا معجزه کرده چون اون هم باعث جذب اسید اضافی معده میشه سیب زمینی کبابی رو حتما امتحان کنید ضرر نداره خیلی هم خوش مزه هست وهم یه وعده غذابی میتونه باشه به امید بهبودی همه

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم