علت سوزش کف پا چیست؟

سوزش  کف پاها شایع ترین مشکل در افراد بزرگسال بالای ۵۰ سال است. سوزش کف پا نوعی شکایت رایج است که معمولا به علت آسیب به اعصاب پا ایجاد می شود.

علاوه بر داغ شدن کف پا ، احساس سوزش کف پا یک مشکل بسیار رایج است و می تواند در هر سنی در افراد تاثیر بگذارد. احساس سوزش می تواند از خفیف تا شدید؛ حاد یا مزمن باشد. برخی افراد تحت شرایطی قرار می گیرند که احساس سوزش، سوزن شدن، درد یا بی حسی در پا دارند.

برخی از دلایل احتمالی سوزش پاها می توانند عواملی مانند نوروپاتی محیطی (آسیب عصب) به علت شرایط خاص یا قرار گرفتن در معرض مواد مضر و یا اعتیاد باشد.

شدت احساس سوزش کف پا متفاوت بوده و در شرایط خاصی می تواند با سوزن سوزن شدن پا  یا بی حسی همراه باشد. در برخی موارد، درد یا سوزش ممکن است مانع از خوابیدن شما شود. علاوه بر سوزش پا، ممکن است علائمی مانند تورم، نفس نفس زدن و یا دردهای خسته کننده را تجربه کنید.

علل سوزش کف پا

بیشتر افراد این درد را به صورت چسبیدن یک چاقوی داغ بر روی کف پاشنه توصیف می‌کنند. بعضی دیگر این درد را به صورت دردی سریع، داغ و شدید در وسط درون یا بیرون پاشنه یا قوس پا توصیف می‌کنند.

علت سوزش کف پا در شب چیست ؟

در بعضی موارد، این درد می‌تواند ناشی از مسیر درد رجوعی باشد. درد رجوعی به دردی گفته می‌شود که در جایی غیر از محل محرک اصلی احساس می‌شود.

علت سوزش پاشنه پا

علت سوزش پاشنه پا چیست؟

عوامل مختلفی وجود دارند که می‌توانند علت سوزش کف پا شوند. در موارد بسیاری افراد به طور ناگهانی و بدون هیچ دلیل مشخصی دچار این درد می‌شوند. در بعضی موارد، این درد می‌تواند ناشی از مسیر درد رجوعی باشد. درد رجوعی به دردی گفته می‌شود که در محلی غیر از محل محرک اصلی احساس می‌شود.

مواجهه با این درد پس از موارد زیر بسیار رایج است:

 • شروع ورزش، خصوصا یک ورزش یا فعالیت جدید؛
 • شروع شغل جدید یا تغییر جایگاه شغلی، جایی که ایستادن یا راه رفتن بیشتر مورد نیاز باشد؛
 • افزایش وزن؛
 • کف پای صاف؛
 • داشتن پای کمانی (فررفته)؛
 • تغییر در کفش، استفاده از کفش‌های جدید یا متفاوت؛
 • آسیب؛
 • حاملگی.

اعصاب ما از جمله ساختارهایی هستند که پیام هایی را به مغز انتقال می دهند. آنها مسئول کلیه احساسات از جمله فشار و دما هستند. علائم سوزش کف پا ممکن است ثابت باشد یا گذرا باشند.

گاهی اوقات عملکرد اعصاب آسیب دیده به طور مناسبی صورت نگرفته و ممکن است بیش از حد فعال شده یا احساساسات را به طور متفاوتی نشان دهند. آنها می توانند سیگنال های درد را به مغز ارسال کنند؛ حتی اگر آسیب جسمی وجود نداشته باشد.

داغ شدن کف پا

احساس سوزش در پاها، اغلب به علت نوعی آسیب یا اختلال در سیستم عصبی یا نوروپاتی محیطی است. این مشکل گاهی اوقات با دیابت، سوء مصرف مزمن و قرار گرفتن در معرض سموم خاصی همراه است. به بیان دیگر در بین بسیاری از علل احتمالی می توان دیابت را نام برد که احتمالا شایع ترین عامل برای نوروپاتی محیطی است.

هنگامی که قند خون دائما افزایش می یابد، می تواند به رگ های خونی که اکسیژن و دیگر مواد مغذی را تامین می کنند، آسیب برساند. این  مشکل، بر نحوه انتقال سیگنال های عصبی اثر می گذارد و منجر به بروز سوزش کف پا می شود.

علل دیگر هم شامل کمبود ویتامین B، اسید فولیک، تیامین یا کلسیم، جراحات، تروما، نیش حشرات؛ بیماری مزمن کلیه و بیماری های عروقی محیطی هستند. این مشکل ممکن است به علت آسیب یا سایر وضعیت های پزشکی ایجاد شده و باعث فشرده شدن اعصاب شود.

دارویی

علل احتمالی سوزش کف پا

هر کدام از موارد زیر می تواند علت سوزش کف پا باشد:

 •  مصرف بیش از حد الکل؛ قرار گرفتن در معرض سمومی مانند حلال ها و آفت کش ها
 • عوارض جانبی دارو، به ویژه داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد HIV و داروهای ضد ویروس
 •  بیماری ها و  اختلالات: هیپوتیروئیدی، بیماری مزمن کلیه، بیماری ، لوپوس، آرتریت روماتوئید، بیماری لایم
 •  سندرم درد پیچیده منطقه ای
 •  شرایط پوستی
 • با توجه به بسیاری از علل احتمالی اساسی، به منظور درمان مناسب، لازم است تا تشخیص دقیق صورت گیرد.

درمان سوزش کف پا

درمان سوزش پاها بستگی به علت  آن دارد. برای پاهای ورزشکار درمان می تواند با استفاده از یک پماد موضعی ضد قارچی صورت گیرد. زمانی که مشکل سوزش کف پا بر اثر اعصاب آسیب دیده (نوروپاتی) اتفاق افتد، باید به سرعت درمان شود. این کار به منظور جلوگیری از آسیب بیشتر است. در بیماران دیابتی  یا بیماران با مشکل تیروئید، داروهایی با دوز مناسب، تجویز می شود.

قند دوران بارداری باید چند باشد

در این شرایط، دارو نقش مثبتی را ایفا می کند، اما تغییرات در سبک زندگی طولانی مدت می تواند به همان اندازه مهم باشد. تغییر شیوه زندگی می تواند شامل بهبود تغذیه، تغییرات تغذیه ای، افزایش سطح فعالیت های ورزشی  و محدود کردن یا حذف مصرف الکل باشد.

علاوه بر احساس سوزش کف پا ، علائمی مانند قرمزی، تورم، تعریق زیاد، درد ناخوشایند، تغییر رنگ و بافت پوست و افزایش حس گرما نیز ممکن است مشاهده شود.

مشکل سوزش کف پا را می توان با داروهای تجویز شده کنترل کرد. شما همچنین می توانید برخی از روش های ساده رابرای کاهش این مشکل امتحان کنید. همچنین، در مورد تشخیص و درمان مناسب با پزشک مشورت کنید.

درمان گیاهی سوزش کف پا

آب سرد

آب سرد یکی از بهترین داروهای خانگی برای سوزش کف پا است. آب سرد باعث تسکین سریع سوزش پا، رفع تورم پا می شود. پاها را در ظرفی از آب سرد بگذارید. چند دقیقه صبر کرده و این کار را چند بار در روز تکرار کنید. قرار دادن زیاد پاها در آب سرد توصیه نمی شود، زیرا ممکن است موجب فرسایش و پوسیدگی پوست شود.

درمان گیاهی سوزش کف پا

سرکه سیب

سرکه سیب، کمک می کند تا تعادل سطح PH بدن حفظ شده وهمچنین به منظور درمان سوزش کف پا بسیار موثراست. برای این کار، یک تا دو قاشق غذا خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم بریزید و یک بار در روز مصرف کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

شما همچنین می توانید وان حمام را با آب گرم پر کنید و دو قاشق غذاخوری سرکه سیب به آن اضافه کنید. همچنین  می توانید از نمک دریایی هم استفاده کرده و به آب اضافه کنید. پای خود را  حدود ۲۰ دقیقه دوبار در روز در این وان گرم قرار دهید.

ارزش غذایی سرکه سیبزردچوبه

زردچوبه حاوی مقدار مناسبی از ترکیب شناخته شده ای به عنوان cucumin است، که کمک می کند تا  گردش خون در سراسر بدن شما بهبود یابد. علاوه بر این، زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است که به کاهش احساس سوزش و همچنین درد در پا کمک می کند.

یک لیوان زردچوبه را در یک لیوان آب گرم ریخته و بر محل سوزش قرار دهید. شما همچنین می توانید دو قاشق غذا خوری زردچوبه و آب کافی تهیه کنید و آن را دو بار در روز درمحل قراردهید. اما توجه داشته باشید که این کار را زیاد تکرار نکنید.

زردچوبه

نمک اپسوم

نمک اپسوم می تواند به تسکین پاها کمک کند و از احساس سوزش بکاهد. این نمک حاوی سولفات منیزیم است که می تواند به کاهش التهاب، سوزش و درد کمک کند. علاوه بر این، می تواند عملکرد  عصب ها را بهبود بخشد. یک و نیم فنجان نمک Epsom را در یک وان بزرگ ریخته و پاهای خود را درون آن قراردهید.

تصویر نمک اپسوم

به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در وان بوده و سپس پاها را بیرون آورده و خشک کنید. این  کار را یک بار در روز انجام دهید. توجه داشته باشید که بخور نمک اپسومی ممکن است برای افرادی که دارای دیابت، فشار خون بالا یا بیماری قلبی هستند مناسب نباشد. بنابراین پیش از این نوع درمان حتما با پزشک خود مشورت کنید.

زنجبیل

زنجبیل یکی دیگر از داروهای بسیار موثر برای رفع سوزش کف پا است. چندین عامل فعال در زنجبیل باعث افزایش گردش خون در بدن می شود که به نوبه خود موجب تسکین سریع احساس سوزش می شود. شما می توانید در روز، دو تا سه فنجان چای زنجبیل مصرف کنید.

همچنین، می توانید پارچه ای را با چای زنجبیل گرم آغشته کرده و بر روی محل سوزش بگذارید تا سوزش کف پا ، تورم و درد کاهش یابد. این کار را هر روز و چند بار تکرار کنید.

زنجبیل

گوجه فرنگی با روغن زیتون

یک قاشق چای خوری آب گوجه فرنگی  را با روغن نارگیل گرم یا روغن زیتون مخلوط کنید. پس از آن، به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پا را به وسیله آن ها ماساژ دهید. شما می توانید هر یک از این روش های خانگی را تا زمان رفع مشکل سوزش کف پا انجام دهید.

مترجم: مهناز ضحاکی

3.9/5 - (33 امتیاز)
منبع top10homeremedies jgilbertfootwear synxsole

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 نظر
 1. بهرام خسروی می‌نویسد

  با سلام و وقت بخیر خدمت مدیر محترم سایت…
  مطلب جالب سوختن کف پا رو مطالعه کردم.. بسیار عالی توضیح داده شده..
  خواستم تجربه ای که در این زمینه داشتم در اختیار دوستان قرار بدید…
  سه سال پیش جسم سنگینی رو بلند کردم و دی قسمت چپ ستون فقراتم مشکلی پیش آمد
  از حدود دو سال پیش سوزش کف پاهام خصوصا پای چپ به شدت شروع شد!
  هر درمانی که بگید انجام دادم موثر نبود و شبها از سوزش کف پا خواب نداشتم!!!
  درد کمر رو تحمل می کردم اما سوزش پا رو هرگز!!!
  تا اینکه توی یک کانال تلگرامی به صورت تصویری(متحرک) توضیح داده بود یک لایه از پیاز رو برش بدید و شب هنگام خواب کف پاها قرار دهید و روی آن جوراب بپوشید…
  از زمانی که این کار رو انجام میدم هرگز کف پاهام نمیسوزه(هنگام خواب) و احساس می کنم کلا داره کم کم از سوزش کف پام کاسته میشه…
  شکر خدا پس از دوسال این شبها راحت می خوابم!!!!!

  1. ناهید. می‌نویسد

   باسلام خسته نباشید من حدود چند سال است ی طرف راست مشکلدارم دستم درد میکنه کفپام میسوزدچشمم درد میکن و کوچک میشه بسیار ازیت میشم

 2. شکوه می‌نویسد

  سلام خسته نیاشید چند روز هستش که کف پاهایم می سوزند شب ها از شدت درد نمی تونم بخواب میتونید راهنماییم کنید ۴۱ساله هستم ممنون

 3. ناشناس می‌نویسد

  سلام من سوزش زیادی پاشنه پام دارم بنظر شما چه مشکلی می‌توان باشه

  1. مشاور نبض ما می‌نویسد

   سلام
   اگر سوزش شدید و ادامه دار است میتوانید به پزشک عمومی مراجعه کنید

 4. لیلی می‌نویسد

  ببخشید من سوالم مربوط به دکتر پوست میباشد

 5. بهار می‌نویسد

  سلام چندساله سوزش کف پا دارم همراه بادردلطفاراهنماییم کنید۳۰ سالمه باتشکر

 6. زینب پهلوان می‌نویسد

  سلام هر کی راه درمانه زگیلو میخاد بپرسه از من

از پزشکان نبض‌ما بپرسید