عوامل موثر در تخمک گذاری

متخصصان غدد درون ریز و باروری عقیده دارند که برخی نادیده گرفتن برخی عوامل بر باروری زنان تاثیر می گذارد. اگر در تلاش برای باردار شدن هستید، بهتر است برای تقویت تخمک گذاری این موارد را رعایت کنید.

اکثر مردم می دانند که قدرت باروری زن در هنگام پیری کاهش می یابد، اما حتی در طول سال های جوانی و باروری، انتخاب شیوه زندگی و عوامل خارجی می تواند بر احتمال شانس داشتن یک کودک سالم تاثیر می گذارد. زنانی که می خواهند شانس خود را برای بارداری افزایش دهند، اغلب نمی دانند که بهترین  نکات در سلامت تخمک ها و مراقبت های لازم در تخمک گذاری چیست.

سلامت تخمک یکی از پایه های باروری سالم است. سلامت تخمک می تواند زمان بروز لقاح و همچنین قابلیت دوره حاملگی را تحت تاثیر قراردهد. سلول های تخمک از آن دسته سلول های موجود در بدن هستند که بازسازی نمی شوند. تحقیقات اخیر با برخی دیدگاه های جدید در مورد تولید تخمک صورت گرفته است.

تخمک گذاری

زنان ممکن است در طول سال های تولید  تخمک، مشکلی نداشته باشند و تخمک ها به طور طبیعی تولید شوند .در سال های اخیر دانشمندان، سلول های بنیادی را درون تخمدان ها قرار داده اند که سلول های جدید تخمک تولید می کنند.

به رغم یافته های این تحقیق، می توان گفت که حفاظت از تخمک ها و نیز سلامت تخمدان از طریق رژیم غذایی، گیاهان، مکمل ها و افزایش گردش خون به سیستم تولید مثل بسیار مهم است.

در گذشته اعتقاد مشترک این بود که تنها عاملی که  بر سلامتی تخمدان و تخمک موثر است، عامل  سن است. بر اساس مطالعات جدید، مشخص شده است که عامل سن اگر چه در سلامت تخمک مهم است اما عوامل متعدد دیگری هم می توانند بر سلامت تخمدان ها و تخمک تاثیر گذار باشند مانند عوامل محیطی، هورمون ها و رژیم غذایی.

علاوه بر این، برای یک باروری سالم بسیاری از جنبه های دیگر هم در نظر گرفته شده است، از جمله:

 • گردش خون مناسب
 • چرخه سالم باروری
 • هورمون های متعادل
 • تخمک های سالم

قبل از اینکه تخمک به بلوغ کامل برسد، دچار تغییر و تحول شده و برای تخمک گذاری آماده می شوند. در این زمان آنها تحت تأثیر تاثیرات عوامل سالم یا ناسالم قرار می گیرند.

عوامل موثر در تخمک قوی و سالم  عبارتند از:

 • جریان خون مناسب اکستانسیون
 • تراز هورمونی
 • تغذیه  سالم
 • استرس

چگونه تخمک را قوی کنیم؟

جریان خون غنی از اکسیژن به تخمدان ها برای سلامتی تخمک ها ضروری است. جریان خون می تواند از طریق عدم تحرک و ورزش و کم آبی کاهش یابد. برای افزایش جریان خون به تخمدان ها و تقویت تخمک ها، این پیشنهادات را دنبال کنید:

نوشیدن حداقل 8  لیوان آب خالص در هر روز. مصرف مایعات فراوان می تواند باعث گردش خون مناسب در بدن شود. بهتر است آب خالص مصرف کرده و نوشیدنی های گازدار مصرف نکنید. هر روز صبح و پیش از خوردن صبحانه آب بنوشید.

عکس تخمک

یکی از بهترین درمان ها برای افزایش جریان خون به سیستم تولید مثل و قوی شدن تخمک ها  ماساژ رحم و تخمدان است. ماساژ کمک می کند تا خون تازه و اکسید شده به تخمدان ها رسیده و تخمدان تحریک شود.

شما می توانید از یک درمانگر برای ماساژ شکم کمک بگیرید. همچنین می توانید نحوه اعمال ماساژ خود باروری  را بیاموزید و آن را به راحتی در خانه خود انجام دهید.

بهتر است این کار با شروع روز و بعد از پایان دوره  قاعدگی و در تمام مدت ماه صورت گیرد. حداقل 4 بار در هفته  این تمرین را انجام دهید. بهتراست که تکنیک های ماساژ را از روز بعد از دوره تا شروع تخمک گذاری انجام دهید.

تعادل هورمونی برای سلامت و قوت تخمک مناسب است. با توجه به عوامل محیطی، استرس و رژیم های مدرن، تاثیرات منفی بر زنان از نظر عدم توازن هورمون ها در حال رشد هستند.

اگر تعادل هورمونی دچار اختلال شود تخمک ممکن است پاسخ مناسبی ندهد، به این ترتیب چرخه باروری از تعادل خارج شده و تخمک گذاری انجام نمی شود.

 مجموعه هورمونی پیچیده در هر ماه درحال آماده سازی و اجرای چرخه باروری است.البته باید اضافه کرد که در صورت بروز هر گونه مشکلی در سلامت تخمک ها، درمان به موقع می تواند نتیجه بخش باشد.

چگونه تخمک گذاری را افزایش دهیم

به منظور رشد و افزایش روند تخمک گذاری روش های زیادی می توان به کار برد :

 • اجتناب از سیگار کشیدن، آفت کش ها، الکل، شکر، غذاهای فرآوری شده.
 • اجتناب از مواد غذایی آلرژی زا
 • تحرک و ورزش ​​برای بهبود جریان خون
 • ماساژ  به ویژه ماساژ شکم
 • نوشیدن آب تازه

همچنین اطمینان از سلامت هورمون های استروژن و پروژسترون ، در تعادل و بهینه  سازی تخمک گذاری مهم است. شما می توانید از طریق آزمایش ادرار اطلاعات کاملی  از وضعیت هورمون های خود دریافت کنید.

آزمایش کبد

تست سطح FSH  نیز اطلاعاتی در مورد هرمون ها در اختیار شما قرار می دهد. اگر روز دوم یا سوم سطح FSH بالاتر از 10 باشد، با پزشک خود درباره ی گزینه های کاهش این سطوح صحبت کنید.

کاهش استرس، رفتن به تعطیلات و آرامش روحی، تمرینات یوگا و هر نوع فعالیت لذت بخشی می تواند تاثیر مستقیمی بر هورمون های شما داشته باشد.

بهبود کیفیت تخمک با آنتی اکسیدان ها و مواد غذایی مانند ویتامین A ، C ،E و مواد معدنی مانند سلنیوم و روی ، صورت می گیرد.

افزایش تخمک گذاری با داروهای گیاهی

تقویت تخمدان ها و افزایش تخمک گذاری به ویژه در زنان مبتلا به تنبلی تخمدان از طریق داروهای گیاهی، روشی مفید است که در اکثر مواقع نتایج خوبی دارد. رژیم غذایی غنی از چربی های سالم مانند روغن نارگیل، روغن زیتون، روغن کنجد، آووکادو، کتان، بادام، گردو، برای تقویت تخمدان ها و افزایش تخمک گذاری توصیه می شود.

خوش اخلاقی با مصرف گردو

در طی مدت تقریبا 2500 سال، گیاهان چینی برای درمان انواع مسائل بهداشتی، از جمله ناباروری مورد استفاده قرار گرفته اند. این به این دلیل است که برخی از گیاهان می توانند با حمایت از عملکرد بیولوژیکی اندام های تولید مثل به بهبود باروری کمک کنند.

با این حال، با توجه به یافته های انجمن بارداری می توان گفت که از آنجا که اثرات داروهای گیاهی به آهستگی صورت می گیرد ، اثرات واقعی استفاده از آنها معمولا تنها پس از 60 تا 120 روز استفاده کامل دیده می شود.

علاوه بر این، گیاهان، وابسته به  یک چرخه  کامل هستند، به این معنی که گیاهان را باید در یک چرخه کامل مصرف کرد تا بیشترین تاثیر را داشته  باشد.

از دیگر درمان های گیاهی موثر در افزایش باروری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

روغن زیتون

روغن زیتون  از دانه زیتون گرفته شده و به طور خاص برای بهبود موکوس سرویکال استفاده می شود. علاوه بر خواص ضد التهابی زیتون، به عنوان یک اسید چرب ضروری  می تواند با افزایش کیفیت و کارآیی مخاط  و تولید بیشتر ” سرویکال تخمک ” به روند افزایش تخمک گذاری کمک کند.

روغن زیتون خانه تکانی

برگ تمشک قرمز

این گیاه با تغذیه غده هیپوفیز وتقویت فاز لوتئال ارتباط دارد. مصرف این گیاه می تواند باعث کاهش پرولاکتین  و افزایش پروژسترون شود.

این  گیاه، تقویت کننده باروری است که با مواد مغذی بالا، به ویژه کلسیم  نقش موثری در این چرخه دارد. برگ تمشک قرمز به عنوان یک تونیک، به آماده سازی رحم برای بارداری کمک می کند.

همچنین این گیاه متعادل کننده هورمون ها برای افزایش باروری است. بهتر است مصرف این گیاه بین دوره قاعدگی و تخمک گذاری صورت گیرد.

ترجمه: مهناز ضحاکی

4.2/5 - (6 امتیاز)
منبع babyhopes

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. مهربانو می‌نویسد

  با سلام و وقت بخیر.
  من خانم هستم.سه ساله ازدواج کردم ۸ماه اقدام به بارداری کرده ام،اما باردار نمی شوم.از نظر بدنی من و همسرم مشکل خاصی نداریم. دو بار سقط داشته ام.البته یکبار ساکشن در سال۹۵ اجبارا و سه ماه بعد سقط و عدم رشد جنین. راهکار جنابعالی چیست؟

 2. فاطمه می‌نویسد

  سلام.۲۲سالمه مجردم.پریودیم همیشه ۷روزه بود اما از ۴ماه پیش تا الان ۴روزه شده.روز سوم قاعدگی آزمایش هورمونی دادم lh۳.۵ fsh7.2 پرولاکتین۱۶ استرادیول ۸ .روز ۱۳دهمین سیکل دوباره آزمایش دادم استرادیول ۵۷بود.رفتم دکتر گفت احتمال pofزیاده برات.حتی پیشنهاد داد تخمکاتو فریز کن…توروخدا کمکم کنید

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر دو سال است که ازدواج کردم ولی هنوز بچه دار نشدیم دکتر برام آزمایش اسپرم نوشته میخواستم لطف کنید وبرام تفسیرش کنید
  با جزئیات تعداد اسپرمام سرعتشون و در کل درچه محدوده ای باید باشند
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام،در كل در ازمايش اسپرم ٣ فاكتور مهم است،تعداد،شكل و حركت
   تعداد و حركت خوب هست اما شكل نرمال وجود ندارد
   ازمايش را تكرار كنيد در صورت عدم وجود شكل نرمال سلنيوم ٢٠٠ ميلي تا ٣ ماه مصرف كنيد

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام

   آزمایش طبیعی است

  3. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۲۵ دی ۹۷( 3 سال پیش)

   با سلام مورفولوژی نرمال رو گزارش نکردند بقیه موارد نرمال است مجدد آزمایش اسپرم انجام بدین

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حسام چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 141 مشاهده پرسش
  همسرم بخاطر درد و ترس موقع اولین رابطه جنسی و برداشتن پرده بکارت عضلات پا رو سفت میکنه و نمیزاره دخول انجام بشه
  چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷( 4 سال پیش)

   سلام.همسر شما دچار مشکلی به نام واژینسموس شده .با وی مدارا کنید وحتما جهت راهنمایی بیشتر به یک متخصص مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر ادرار سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدود ۶ ماه پیش رابطه جنسی بدون کاندوم داشتم و دچار سوزش ادرار شدم چند وقت آنتیبیوتیک مصرف کردم و سفترالین اگه اشتباه نکنم زدم آزمایش دادم در عفونت نبود و چکاپ کامل و ادرار دادم بازم چیزی نبود ولی ادرارم به رنگ زرد کدر هست و صبحا و موقع ادرار و گاهی خود به خو سر آلت تیر میکشد میخواستم بدونم مشکل چیه پیز خطرناکی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری سه شنبه ۲۰ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   با توجه به نرمال بودن بررسی ها به بعید به نظر می رسد موضوع خطرناکی باشد
   توصیه می کنم روزانه ۱۲ لیوان اب بنوشید

   دکتر محمد جباری
   جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی
   https://www.drjabbari.com/
 • تصویر کاربر نوید دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  سن من 32 ساله و مجردم تقریبا 5 ساله تکرر ادرار دارم و جدی نمیگرفتمش تا اینکه دو ساله متوجه شدم مشکل نعوظ دارم به همین دلیل چند تا دکتر رفتم و جواب همه ی آزمایشات نشون میدادن که مشکلی ندارم تا این آخر که آزمایش هورمونی دادم و مقدار هورمون FSH شیش دهم بود و مقدار Lh یک و هشت دهم آیا مشکل عدم نعوظ و تکرر ادرار میتونه از این هورمونا باشه؟ یا اصلا این اعداد برای هورمون نگران کننده هستن؟
  خیلی ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام باید range نرمال هورمونها رو هم بفرستین و نیز هورمون تستوسترون هم باید چک بشه
  2. تصویر کاربر نوید چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام آقای دکتر
   این دو آزمایش در همین یکماهه انجام شده و از نظر بنده که تخصصی ندارم نتایجشون به هم نزدیکه خواستم نظر شمارو بدونم
   خیلی ممنون از راهنماییتون
  3. تصویر کاربر نوید یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   آقای دکتر فک کنم دو فایل آزمایش ارسال نشده دوباره فرستادم
  4. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام هورمونها نرمال هستش یک سونوگرافی از کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدین و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  با سلام
  حضور شما عارضم پسر بنده 11 ماهه میباشد و جهت بیماری سرماخوردگی به دکتر مراجعه کردیم که ایشان هنگام معاینه به این موضوع اشاره نمودن که بیضه بالا میباشد و به ما گفتن که در هنگام حمام نیز مجدد کنترل کنید که ایا بیضه رو به بالا هست یا پایین فقط این سوال رو داشتم که ایا بدون عمل جراحی نیز میتوان در صورت بالا بودن بیضه ها پیشگیری نمود یا حتما باید جراحی شود ؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   تشخيص اصلي بيضه نزول نكرده(بالا بودن بيضه)با سونوگرافي است
   اگر فرزند شما داراي اين عارضه باشد براي جلوگيري از عوارض بد بعدي حتما" نيازمند جراحي است

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 277 مشاهده پرسش
  پسری 20ساله ام که دچار تکرر ادرار هستم بطوریکه در هرساعت حداقل یکبار دستشویی میروم و در صورت نگه داشتن ادرار خود دچار تکرر ادرار بیشتر و سوزش ادراری میشوم و درهربار دستشویی رفتن حجم زیادی ادرار تخلیه میکنم
  آزمایش هم داده ام و عفونتی وجود نداشت و نمیدانم مشکل چیست
  لطفا راهنمایی بفرمائید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور دوشنبه ۱ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام سونوگرافی از کلیه ها مثانه و تعیین حجم باقیمانده ادراری انجام بدهید
 • تصویر کاربر هادی پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  من حدود سه روز است که دچار بواسیر از نوع خارجی شدم در قسمت راست مقعدم غده ای حدود یک سانت بیرون زده میحاستم منو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام به متخصص جراحی عمومی مراجعه کنید

   دکتر محمد جباری جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی
   https://www.drjabbari.com/
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 152 مشاهده پرسش
  نامزدم در حال صیغه از پشت معذرت میخام لاپایی. داشتیم و دخپل مقعد هم‌نبود فقط لاپایی داشتیم یهو به دلیل لیز بودن پشت آلت نامزدم ب پایین سُر خورد و درد زیادی حس،کردم وبعد از رفتن به سرویس ها بعدشستشو‌ دستم خون دیدم خونی روشن ورقیق ولبه های بدتم از پایین هروقت آب میخورد میسوخت...نمیدونم چی شده...خیییلی نگرانم و همه اوضاع زندگیمو بهم ریخته ...به نظر شکاباین توصیفات پرده ام پاره شده؟؟؟درصورت شماامر کنید براتون عکس بفرستم ...التماستتون میکنم تورووبخدااا اوضاع بدی دارم منتظر پاسختون بی صبرانه هستم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۲۴ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام.امکان اسیب وجود دارد واین عکس ها به هیچ عنوان کمک کننده نیست.در صورت تمایل به دانستن موضوع به متخصص زنان مراجعه داشته باش تا مطمین شوی.و گذاشتن عکس اصلا کار درستی نمی باشد.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر علي جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام.
  من علي هستم 4٢ساله ازتهران.
  سالهاست بعد از تماس جنسي باهمسرم قسمت مجاري واطرف كليه هام بشدت اذيتم ميكنه. وخستگي بسيار شديدي طي روزهاي اينده به سراغم مياد. سنوگرافي هم انجام دادم مشكل خواصي نداشتم. خواستم علت راجويا شوم. ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق جمعه ۲۲ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام،بهتر است از ويتامين استفاده كنيد
   Well man گزينه خوبي است

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربر فرهاد یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  با سلام مردی ۴۳ ساله هستم حدود ۱۰ ساله که بیماری دیابت دارم در حال حاضر حدود ۱.۵ ساله دچار اختلال نعوظ شده ام و حدود ۶ ماهه که کلا نعوظ کامل ندارم از قرص های ویگرا و امثال آن هم که استفاده میکنم معده ام کاملا بهم ریخته می شود و حدود ۱ هفته از اثرات آن رنج میبرم خواهشمندام راهنمایی کنید چه دارو یا چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام اگه قرص تادالافیل هم معده رو به هم می ریزه باید از دستگاه وکیوم استفاده کنید
درحال دریافت اطلاعات