چگونه رابطه جنسی بر روی مغز تاثیر می گذارد؟

داشتن رابطه جنسی می تواند شب ها و روزهای ما را با لذت و هیجان، شیرین کرده و استرس و نگرانی را از ما دور کند. البته داشتن رابطه جنسی برای تداوم نسل هم نقش کلیدی دارد. در این مقاله به بررسی تاثیر رابطه جنسی بر روی مغز می پردازیم.

نبض ما– داشتن رابطه جنسی بر عملکرد بقیه بدن ما اثر می گذارد. مطالعات اخیر نشان داده است که این مساله می تواند بر میزان اشتهای ما و عملکرد قلب تاثیر بگذارد. همانطور که در تحقیقات پزشکی گزارش شده است رابطه جنسی بر روی مغز تاثیر می گذارد و روشی موثر برای سوزاندن کالری است و اشتها را کاهش می دهد.

همچنین، یک مطالعه منتشر شده در مجله سلامت و رفتار اجتماعی در سال 2016 نشان داد زنانی که رابطه جنسی رضایت بخش دارند کمتر به فشار خون مبتلا می شوند.

بسیاری از اثرات رابطه جنسی بر روی مغز و بدن، به دلیل تاثیر آن بر فعالیت مغز و انتشار هورمون ها در سیستم عصبی مرکزی است.

در اینجا توضیح می دهیم که در زمان تحرک جنسی و رابطه جنسی بر روی مغز چه اتفاقی می افتد و این مساله چگونه باعث تغییر در خلق و خوی فرد، متابولیسم بدن و احساس درد می شود.

مغز و تحریک آلت تناسلی

مطالعه ای در سال 2005 توسط محققان مرکز پزشکی دانشگاه Groningen در هلند انجام شد. در این مطالعه از اسکن توموگرافی پوزیترون برای مشاهده جریان خون مغزی شرکت کنندگان مرد استفاده شد، در حالی که همسرشان از لحاظ جنسی آنها را تحریک می کردند.

این اسکن نشان داد که تحریک آلت تناسلی باعث افزایش جریان خون در insula وsecondary somatosensory  cortex  نیمکره راست مغز می شود، در حالی که آن را در amygdala سمت راست کاهش می دهد.

– Insula بخشی از مغز است که با پردازش احساسات و احساس درد و گرما ارتباط دارد.

– قشر منطقه حس های تند نقش مهمی در رمزگشایی حس درد دارد.

– amygdala در تنظیم احساسات دخیل است و و با افزایش اضطراب در عملکرد آن اختلال به وجود می آید.

زودانزالی-مردان

یک مطالعه قدیمی تر از همان دانشگاه که بر مناطق فعال مغز در زمان انزال متمرکز بود، نشان داد که افزایش جریان خون به مخچه نقش مهمی در پردازش احساسات دارد.

فعالیت مخچه در زمان لذت از انزال به دلیل فعالیت های دیگری است که بخش تشویقی مغز را تحریک می کند.

این نتایج با گزارشات فعالیت مخچه در زمان مصرف هروئین، تحریک جنسی، گوش دادن به موسیقی لذت بخش و پاداش پولی مطابقت دارد.

فعالیت مغز و تحریک جنسی

اثبات شده که تحریک و رضایت جنسی در مردان و زنان، فعالیت شبکه های مغز را که با حالت های درد و احساسات ارتباط دارند، افزایش می دهند.

این مساله باعث شده است که برخی محققان رابطه جنسی را مانند محرک های دیگر از جمله مواد مخدر و الکل بدانند که به سرعت سطح انرژی فرد را بالا می برند.

آنژیوگرافی مغز

مغز و ارگاسم زنان

در مطالعه ای که در سال گذشته انجام شد، دانشمندان دانشگاه راتگرز در نیوورک، فعالیت مغز 10 شرکت کننده زن را که به بالاترین سطح لذت رسیده بودند، بررسی کردند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ناطق مراجعه نمائید

دکترشهریار ناطق متخصص ارولوژی
 

نتیجه این مطالعه نشان داد که فعال ترین مناطق مغزی در این افراد مناطقی است که در پردازش احساسات و احساس درد و همچنین در تنظیم برخی فرآیندهای متابولیک و تصمیم گیری دخیل هستند.

مطالعه دیگری بیان کرد که تحریک ریتمیک و لذت بخش همراه با ارگاسم، مغز را در وضعیتی مشابه نشئگی قرار می دهد.

در این مطالعه تأثیر ارگاسم زن بر مغز با تاثیری که رقص یا گوش دادن به موسیقی بر آن ایجاد می کند، مقایسه شده بود.

ارگاسم در زنان

موسیقی و رقص شاید تنها چیزهایی باشند که همانند رابطه جنسی، توانایی تغییر ریتم های عصبی و ایجاد حس نشئگی را دارند. پس ما به همان دلیلی که از موسیقی لذت می بریم از برقراری رابطه جنسی هم لذت می بریم. نتیجه می گیریم تاثیر ارگاسم در نتیجه تاثیر رابطه جنسی بر روی مغز است.

رابطه جنسی و فعالیت هورمونی

همه اینها به چه معناست؟ آیا واقعا رابطه جنسی بر روی مغز تاثیر می گذارد؟ در واقع این طور می توان گفت که رابطه جنسی می تواند خلق و خوی ما را تحت تاثیر قرار دهد و به طور معمول باعث بهتر شدن و گاهی بدتر شدن آن می شود. داشتن رابطه جنسی زیاد باعث بهبود حالت ها و آرامش روانی و فیزیولوژیکی می شود.

دلیل این که پس از برقراری رابطه احساس می کنیم استرس ما کمتر شده است به ناحیه ای از مغز به نام هیپوتالاموس مرتبط است. هیپوتالاموس فرمان انتشار هورمونی به نام اکسی توسین را می دهد.

بالا رفتن سطح اکسی توسین ما را آرام تر می کند و می تواند اثر کورتیزول را که هورمون مرتبط با افزایش استرس است، جبران کند.

افزایش سطح تستوسترون

اکسی توسین نه تنها باعث آرامش می شود، بلکه احساس درد را کاهش می دهد. مطالعه ای در سال 2013 نشان داد که این هورمون می تواند سردرد را برطرف نماید.

مطالعه دیگری در سال 2013 نشان داد که مجموعه ای از هورمون های مختلف که در طی مقاربت جنسی آزاد می شوند (آندورفین ها) می توانند درد را در سردردهای خوشه ای کاهش دهند.

داشتن رابطه جنسی ممکن است به خواب بهتر منجر شود

مطالعات نشان داده است که داشتن رابطه جنسی می تواند باعث بهبود خواب شود. پس از ارگاسم، بدن همچنان سطح بالاتری از هورمون پرولاکتین را تولید می کند که نقش موثری در خواب دارد.

محققان دانشگاه مرکزی کوئینزلند در استرالیا فرضیه ای داده اند که آزاد شدن اکسی توسین در طول رابطه جنسی ممکن است به عنوان یک آرامبخش عمل کند و منجر به خواب بهتر در شب شود.

در مورد مردان، انزال باعث فعالیت در قشر جلویی مغز می شود که خواب شبانه را بهبود می دهد.

5 کلید رابطه جنسی بهتر

محققان می گویند داشتن رابطه جنسی عملکرد شناختی بهتری را در سنین بالاتر ایجاد می کند و احتمال از دست دادن حافظه و سایر اختلالات شناختی را کاهش می دهد.

تاثیر رابطه جنسی بر روی مغز از این جهت مهم است که مطالعات نشان می دهد مردان مسن که فعالیت جنسی دارند، سطح عملکرد شناختی بالاتری دارند. همچنین زنانی که در طول زندگی فعالیت جنسی بیشتری داشته اند، حافظه بهتری دارند. این اثرات ممکن است ناشی از هورمون هایی مانند تستوسترون و اکسی توسین باشد که تحت تاثیر رابطه جنسی قرار دارند.

آیا رابطه جنسی می تواند باعث ایجاد حس منفی در افراد شود؟

متاسفانه پاسخ  مثبت است. در حالی که داشتن رابطه جنسی به طور معمول به عنوان درمانی طبیعی و فوق العاده برای ناراحتی شناخته می شود، بخش کوچکی از مردم پس از داشتن رابطه به جای داشتن حس خوب، حس بدی دارند.

تیم ترجمه نبض ما

منبع:www.medicalnewstoday.com

منبع www.medicalnewstoday.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده حدودا یه سنگ 2.7 میلیمتر در دیستال حالب چپ رویت شد
  دکتر برام داروی rowatinex تجویز کرده هر 12 ساعت 1 عدد
  دارو رو مصرف کردم و وضعیت بهتر شده اما احساس میکنم سنگ هنوز وجود داره
  درمان گیاهی چی تجویز میکنید
  عرق خارشتر به نظرتون خوبه یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   داروي خاصي مد نظر نيست
   هر چيزي كه حجم ادرار شما را زياد كند اوكي هست

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربر حمیدرضا دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید
  یک خانم 61 ساله مدتی دچار ادرار با بی اختیاری شده بود و آزمایش ادرار عفونتی نشان نداده بود ولی با تزریق 6 عدد جنتامایسین , علائم تکرر ادرار برای مدتی خوب میشد ولی عود میکرد که در نهایت تزریق بوتاکس به مثانه انجام شد ولی همین علائم دوباره تکرار شد و در سونوگرافی تشخیص شاش بند و احتباس ادراری و تورم مثانه دادند و سوند وصل کردند, لطفا راهنمایی بفرمایید ادامه درمان چطور هست؟ و آیا بوتاکس باعث شده که احتباس بده؟ با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق شنبه ۱۷ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام،ازدعوارض تزريق بوتاكس احتباس ادراري هست
   اگر موضوع فوق تاييد شود بايد دارو براي افزايش انقباض مثانه مصرف شود
   نوار مثانه هم در تعيين نحوه درمان به شما كمك ميكند

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
  2. تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۱۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام خیلی ممنون از پاسخ شما بزرگوار ,

   بله مطمئنا احتباس ادراری هست فقط میشه اسم داروی افزایش انقباض مثانه رو بفرمایید؟ چون یک پزشک دارویی برای افزایش انقباض داده ولی بهشون مطمئن نیستیم با تشکر فراوان از راهنمایی شما
  3. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق دوشنبه ۲ مهر ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بتانكول و يا ميو كولين

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده 41 ساله مدتی است قدرت جنسی ندارم نعوذ خوبی ندارم احساس می کنم التم کوچک شده اولش میل به نزدیکی دارم ولی در شروع نعوذ از بین میرود
  1. تصویر کاربر دکتر محمد جباری پنجشنبه ۱۵ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   کم توانی جنسی علل متعددی دارد که بخشی جسمی و بخشی از آن عوامل فکری و روانی است. از علل جسمی می توان به اختلالات هورمونی و اختلالات عروق و اعصاب مربوط به آلت تناسلی اشاره کرد. بیماری هایی نظیر دیابت، فشار خون بالا، بالا بودن چربی خون و اختلالات عصبی در ناحیه کمر و داروها بویژه برخی از داروهای فشار خون و داروهای اعصاب و روان، رژیم های ناسالم مخصوصا رژیم پرچربی، سیگار، مواد مخدر و روانگردان، عدم تحرک و ورزش منظم، استرس و فشارهای روانی و عدم رضایت مندی از زندگی و شرایط موجود، بالا بودن ساعات کار و کم بودن زمان لازم برای استراحت و در کنار خانواده بودن همه بخشی از علل کم میلی و کم توانی جنسی است. لذا در ابتدا نیاز به معاینه و انجام تست های لازم توسط ارولوژیست هست. در صورت طبیعیی بودن ارزیابی های لازم توسط متخصص ارولوژی توصیه می شود برای مشاوره به روانشناسی که در زمینه روابط جنسی فعالیت می کند مراجعه کنید. یادتان باشد در خیلی از موارد کلید درمان در دستان خودتان هست و با تغییر سبک و شیوه ی زندگی می توانید فعالیت جنسی مطلوب و رضایت بخشی را داشته باشید. در آخر اگر بیماری قلبی یا فشار خون کنترل نشده ندارید گاهی هم می توانید از قرص های کمکی مثل سیلدنافیل ۵۰ میلی گرمی یکساعت قبل از رابطه استفاده کنید. از شایع ترین عوارض احتمالی این قرص سردرد، گرفتگی بینی و تاری دید می باشد و مصرف همزمان آن با برخی از داروهای قلبی ممنوع می باشد.

   دکتر محمد جباری
   جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی و فوق تخصص ارولوژی ترمیمی
   https://www.drjabbari.com/
 • تصویر کاربر حامد چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  به مدت 2 سال هست که قرص فینپشیال جهت ریزش مو مصرف میکنم .احسال میکنم الت تناسلی حالت نعوض نداره و کمی مشکل ساز شده میخواستم ببینم راحتی برایه بهتر شدن نعوض الت تناسلی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام قرص فینپشیال رو قطع کنید وگرنه مشکل ساز خواهد شد
درحال دریافت اطلاعات