افزایش قدرت باروری با ترک این عادت ها

چگونه قدرت باروری را افزایش دهیم؟ با ما همراه باشید تا عادت هایی که باعث ناباروری میشوند، بررسی کنیم و به شما بگوییم افزایش قدرت باروری در زنان و مردان چگونه با راهکارهای ساده امکان پذیر است.

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید که دلایل عدم بارداری در یک زوج سالم مواردی بسیار ساده و قابل حل است. در این مطلب شما متوجه میشوید که با کنار گذاشتن برخی عادت ها، افزایش قدرت باروری صد در صد است.

1-دیر خوابیدن در شب را متوقف و خواب خود را تنظیم کنید.

مطالعات ارتباط هایی بین عادت های خواب نامناسب و قاعدگی نامنظم پیدا کرده اند. قاعدگی نامنظم می تواند نشانه ای برای ناباروری باشد. مطالعه کوچکی نشان داد که افزایش میزان سقط در پرستاران شیفت شب داشته اند، بیشتر بوده است.

عادت های خواب نامناسب ممکن است منجر به مشکلات تناسب وزن در مردان و زنان شود. حتی کمی اضافه وزن می تواند به مشکلات عضلانی برای زنان منجر شود. چاقی منجر به کاهش اسپرم های سالم در مردان می شود. افزایش قدرت باروری با تنظیم کردن خواب دیگر رویا نیست.

اختلال خواب

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

افراد به دلایل مختلفی دیر می خوابند. پیدا کردن دلیل این مساله در کنار گذاشتن این عادت به شما کمک می کند. اگر برای تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه تان است، آن را ضبط کنید و ساعت دیگری تماشا کنید. اگر به دنبال ساعات خلوت و آرامش هستید، زود بیدار شدن انتخاب سالم تری است. اگر دیر خوابیدن به دلیل عادت شما نباشد و نتوانید بخوابید، مسئله متفاوت است. بی خوابی ممکن است نشانه ای از افسردگی باشد. درمان های ذهنی و بدنی برای کاهش استرس، مشاوره و ایجاد آرامش برای زمان خواب در بهبود خواب کمک می کند.

2-بیش از حد کافئین مصرف نکنید.

اگرچه مصرف یک فنجان قهوه یا چای برای باروری مضر نیست، اما مصرف چند فنجان در روز ممکن به آن صدمه بزند.

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف روزانه بیش از 300 میلی گرم کافئین ممکن است باروری شما را کاهش داده و خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

بیش از 300 میلی گرم معادل دو فنجان قهوه یا شش فنجان چای سنگین است.

تنفس بهتر با قهوه

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

اگر کافئین را برای غلبه بر عادت های نامناسب خواب مصرف می کنید، اصلاح عادت بد خوابیدن به شما کمک می کند که اعتیاد به کافئین را کنار بگذارید. حتی اگر به اندازه کافی بخوابید، طبیعی است که در بعد از ظهر احساس خستگی کنید.

خوردن یک ناهار سبک تر (کربوهیدرات کمتر، پروتئین و سبزیجات بیشتر) می تواند به جلوگیری از خواب آلودگی در بعد از ظهر کمک کند. یک خواب کوتاه 15 الی 20 دقیقه ای هم می تواند انرژی شما را افزایش دهد.

برای افزایش قدرت باروری ، اگر تمایل بالایی برای مصرف این محصولات دارید، به چای گیاهی، چای بدون کافئین یا قهوه بدون کافئین فکر کنید.

3-به اندازه کافی ورزش کنید.

همه ما می دانیم که برخی ورزش ها برای سلامتی مفید هستند. ورزش برای قلب، ریه ها و سیستم ایمنی بدن مفید است. ورزش منظم می تواند به شما در حفظ وزن سالم و در نتیجه داشتن باروری بهتر کمک کند.

کار کردن بیش از حد می تواند به باروری شما آسیب برساند. باروری در مردان و زنان با تمرینات شدید کاهش پیدا می کند. به همین دلیل معمولا ورزشکاران مشکل ناباروری دارند.

برای افزایش قدرت باروری ، بیش از یک ساعت ورزش در روز یا بیش از هفت ساعت تمرین شدید در هفته برای سلامتی باروری شما مناسب نیست.

ورزش منظم

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

اکثر افراد در بیرون خیلی کم کار می کنند. در حالت ایده آل، باید حداقل سه بار در هفته و هر بار حداقل 30 دقیقه ورزش کنید.

انتخاب های مناسب برای باروری سالم می تواند شامل پیاده روی، یوگا، شنا و ایروبیک آرام باشد. همیشه قبل از شروع تمرین، با پزشک خود صحبت کنید.

با اهداف کوچک شروع کنید و برای مثال برای 5 دقیقه پیاده روی کنید. به احتمال زیاد این کار را ادامه خواهید داد. اگر ورزشکار هستید، با پزشک خود در مورد چگونگی متعادل کردن برنامه تمرین خود، بدون آسیب رساندن به باروری صحبت کنید.

تمرین یا ورزش اجباری بیش از حد، چیزی بیش از یک عادت بد است و ممکن است ناشی از مشکلات سلامت ذهنی باشد.

4-از پرخوری و مواد غذایی ناسالم دوری کنید.

پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم می تواند منجر به ایجاد مشکلاتی در وزن شما شود. مشکلات وزنی می تواند مشکلات باروری ایجاد کند.

همچنین، خوردن مقدار زیادی مواد غذایی ناسالم می تواند ناگهان قند خون را بالا ببرد. طبق نظریه ای انسولین و باروری با هم ارتباط دارند و این مساله برای سلامت باروری شما مناسب نیست.

یکی دیگر از مشکلات پرخوری و مصرف مواد غذایی ناسالم این است که آنها اغلب به دنبال تلاشی دیوانه وار برای کاهش وزن از طریق رژیم غذایی آمده اند. رژیم ناپیوسته مفید نیست و به طور معمول، کاهش وزن ناشی از آن باقی نمی ماند.

عکس مواد غذایی سرطان زا

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

پرخوری اغلب ناشی از یک مساله احساسی یا راحتی است. مسئله اینجاست که راحتی فقط برای یک لحظه باقی می ماند و به سرعت با پشیمانی جایگزین می شود. به جای پرخوری به دنبال راه های سالمی مانند درمان های ذهنی، مشاوره یا تکنیک های کاهش استرس برای مقابله با استرس باشید.

نگاهی به رژیم غذایی خود بیندازید. آیا بعضی وعده ها را مصرف نمی کنید؟ در رژیم غذایی خود بیش از حد محدودیت  دارید؟ افرادی که صبحانه می خورند، سه وعده غذایی سالم دارند، کمتر به پرخوری دچار می شوند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ولی پور مراجعه نمائید

دکتر ولی پور متخصص ارولوژی
 

برای افزایش قدرت باروری ، سعی کنید برای یک هفته خود غذا انتخاب کنید. غذاهای آسان و مورد علاقه خود را انتخاب کنید. هرچه طرح شما سالم تر باشد، احتمال دنبال کردن آن بیشتر است.

5-به تعویق انداختن را کنار بگذارید و با پزشک خود تماس بگیرید.

اقدام دیر هنگام برای تشکیل خانواده می تواند موجب ناباروری شود. باروری زنان در سن 27 سالگی کاهش می یابد و در سن 35 سالگی شیب آن تندتر می شود. باروری در مردان پس از 40 سالگی کاهش می یابد.

به دلیل تاثیر سن بر باروری، اگر بیش از  6 ماه تا یک سال است که در سن 35 سالگی یا بالاتر برای بارداری تلاش می کنید، باید با پزشک خود صحبت کنید.

با این حال، بعضی افراد در نوبت گرفتن برای پزشک و انجام آزمایش های باروری تعلل می کنند. در این صورت توجه داشته باشید که وقت گرانبها بر ساعت بیولوژیکی شما در حال گذر است.

رابطه جنسی

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

بفهمید که چرا انجام این کار را به تعویق می اندازید. شاید به دلیل ترس از وجود مشکل باشد. اما اگر ندانید مشکلی وجود دارد نمی توانید آن را حل کنید. شاید می خواهید مدت بیشتری تلاش کنید یا برخی از روش های ذهنی یا درمان های دیگر را امتحان کنید.

ناباروری می تواند نشانه ای از یک مشکل جدی سلامتی باشد و حداقل باید یک آزمایش اولیه خون بدهید.

علاوه بر این، پزشک می تواند سطح FSH و AMH را بررسی کند، هورمون هایی که می توانند کم شدن ذخایر تخمدان را نشان دهند. اگر سطح FSH بالاتر از حد طبیعی باشد، ممکن است زمان زیادی برای ادامه تلاش نداشته باشید.

بعضی افراد چون نمی خواهند IVF انجام دهند، درمان ناباروری را به تعویق می اندازند. اما IVF در کمتر از 5 درصد موارد استفاده می شود. روش های زیادی برای درمان باروری وجود دارد.

6-بیش از حد نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید.

در یک مطالعه تحقیقاتی اسپرم مردان الکلی ارزیابی شد. این افراد تنها 12 درصد اسپرم طبیعی و سالم داشتند. (در افراد غیر الکلی و غیرسیگاری 37 درصد اسپرم طبیعی سالم وجود داشت.)

مطالعه دیگری نشان داد زنانی که در هفته سه بار یا بیشتر از نوشیدنی های الکلی استفاده می کنند، زمان بیشتری طول می کشد تا باردار شوند.

آزواسپرمی

7-سیگار را ترک کنید.

سیگار بر باروری زنان و مردان تاثیر می گذارد.

سیگار کشیدن در زنان خطرات جدی تری به همراه دارد:

 • مشکلات لوله های فالوپ، از جمله افزایش خطر حاملگی خارج رحم
 • افزایش خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم
 • آسیب رسیدن به تخمک ها در زمان توسعه در تخمدان
 • افزایش خطر سقط جنین

در مردان سیگار کشیدن باعث کاهش سطح اسپرم می شود و سطح هورمون غیرطبیعی را افزایش می دهد که می تواند بر باروری تاثیر منفی داشته باشد.

همچنین در نظر داشته باشید که دود سیگار می تواند باروری شریک زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد. بعضی تحقیقات نشان داده است که دود سیگار، باروری زن را کاهش می دهد.

سیگار

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

سیگار کشیدن یک اعتیاد است و ترک آن آسان نیست. اما شما می توانید با داشتن پشتیبان این کار را انجام دهید.

با پزشک خود درباره راه های ممکن صحبت کنید. برای برخی افراد هیپنوتیزم و شرکت در گروه های حمایتی مفید بوده است. ترک سیگار سخت است، اما ارزش آن را دارد.

8-رابطه جنسی نامطمئن نداشته باشید.

بیماری های منتقله از راه جنسی (STDs) می تواند منجر به ناباروری شود. در واقع، STD ها یکی از علل قابل پیشگیری از ناباروری هستند.

STD ها همچنین می تواند منجر به ناباروری در مردان شود، هرچند احتمال کمتری دارد. به طور معمول مردان علائم STD ها را به سرعت نشان می دهند و می توانند آن را درمان کنند.

اما ممکن است زنان بدون هیچ گونه نشانه ای مدت طولانی عفونت داشته باشند که برای باروری مضر است.

بعضی از STDها، از جمله سیفلیس و تبخال، می توانند حاملگی یا نوزاد را در هنگام تولد به خطر بیندازند. در بدترین حالت، این STD ها می توانند منجر به سقط جنین یا مرگ نوزاد شوند.

یک رابطه

چه کاری درباره آن انجام دهیم؟

از کاندوم استفاده کنید. روش های کنترل بارداری هورمونی ممکن است از حاملگی جلوگیری کنند، اما از  STD ها جلوگیری نمی کنند.

نکات پایانی برای عادات بد

ترک عادت های بد سخت است و ممکن است در هر لحظه قبل از شروع ناامید شوید. با این حال، هر گام به سمت عادت های سالم تر تفاوتی ایجاد می کند.

تلاش خود را ادامه دهید و خود را به زندگی سالم تر متعهد کنید. در هر لحظه بر روی یک عادت کار کنید. اهداف بزرگ را به گام های کوچک و عملی تقسیم کنید. ارزش تلاش دارد. شما می توانید این کار را انجام دهید.

5/5 - (6 امتیاز)
منبع verywellfamily

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. لادن می‌نویسد

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  سه روز پیش عمل IUI انجام دادم، البته برای اولین بار(۴۰ ساله هستم)، الان هیچ مشکلی ندارم و در خال انجام امورات به روال گذشته، آیا میتونم شنا هم برم؟ چون میدونم ورزش سخت نباید انجام بدم، اما شنا قورباغه و راه رفتن در اب ورزش سنگینه؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Hadi یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  با سلام
  از اینکه وقتتون رو میگیرم عذرخواهی میکنم
  من ۳۷ ساله هستم با قد ۱۷۹ و وزن ۷۰
  از حدود ۳ ماه پیش بدون هیچ گونه دلیل ظاهری عملکرد جنسی و نعوظم به مشکل برخورد و بسیار ضعیف شده و از اینکه به دکتر مراجعه کنم شدیدا ترس و خجالت دارم.
  میخواستم اگه ممکنه راهنماییم کنید .
  آیا راهی وجود داره درمان از راه دور و با ارائه آزمایشات لازم و ارسال اونها از طریق اینترنت پیگیر بشم؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۶ اسفند ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام معمولا مشكلات روحي و اجتماعي و استرسها باعث اين قضيه هستندآنها را برطرف كنيد خوب ميشويد
 • تصویر کاربر شایسته دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  لطفا به دکترهای پوست بگید راجع به اسکین تک توضیح بدن

  ایا نیازه حتما برداشته بشه? اگه نشه زیاد میشن? چکار کنیم که دیگه نزنیم?
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۳۰ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام،Skin tag دليل خاصي ندارد،نياز به درمان خاصي هم ندارد،در صورتيكه بزرگ يا ازار دهنده شود انرا برميداريم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱۴ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  درفصل تابستان نسبت به بقیه افراد دور برم بیشتر عرق میکنم ان هم فقط از ناحیه سر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۴ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام،مساله خاصي نيست
   نگران نباشيد
 • تصویر کاربر حلماقلی سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  مدفوع دخترم14ماهه چندروز بلغمی وبوی بدمیداد5مرتبه شکم کارمیکنه دکتر آزمایش مدفوع داد به این صورت : نتیجه آزمایش؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   بيماري ويروسي است و برطرف ميشود
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 88 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من حدود دوسال است که از مقعدم اکثر اوقات هنگام مدفوع یا بعضی اوقات هنگام دفع گاز روده کمی خون خارج میشه ی بار رفتم دکتر معاینه کرد اما چون باردار بودم نتونست اندوسکوپی بکنه وبهم انتی فیشر داد و تا وقتی مصرف میکردم مشکلی نداشتم ولی الان باز خون میاد از مقعدم علتش چیه؟ میشه راهنماییم کنید 21 سالمهسلام خسته نباشید من حدود دوسال است که از مقعدم اکثر اوقات هنگام مدفوع یا بعضی اوقات هنگام دفع گاز روده کمی خون خارج میشه ی بار رفتم دکتر معاینه کرد اما چون باردار بودم نتونست اندوسکوپی بکنه وبهم انتی فیشر داد و تا وقتی مصرف میکردم مشکلی نداشتم ولی الان باز خون میاد از مقعدم علتش چیه؟ میشه راهنماییم کنید 21 سالمه
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۰ مرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   جدي بگيريد و كولونوسكوپي لازم است
 • تصویر کاربر فاطیما یکشنبه ۴ تیر ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  با سلام ایا مصرف قرصهای پربیوتیک در درمان‌زخم واژن موثر هستن؟و می توان به بهبود‌سریعا زخم‌کمک کنند؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۴ تیر ۹۶( 5 سال پیش)
   بله تا حدودي مؤثر است
   براي درمان كامل بهتر است توسط منخصص زنان معاينه شويد
 • تصویر کاربر امین جمعه ۱۲ خرداد ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام پسرما20روزش است درسه ماه اهرجنینی هیدرونفروز یک طرفه کلیه راتشخیص دادند.7روزبعدازتولد هم هیدرونفروز تشخیص داده شد حالابرای ختنه کدام روش بهتر است؟تشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۱۲ خرداد ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   تا ٦ ماهگى صبر كنين
 • تصویر کاربر ... دوشنبه ۷ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده در اسفند ماه tul انجام دادم و بعد از اتمام دارو سیتی اسکن از شکم و لگن گرفتم جهت اطمینان از نبود سنگ،. در سیتی کیست 4×6 سانتی در ادنکس چپ را نشان داد، تکرر ادرار زیادی داشتم، که مدتی تمام شد، اکنون دوباره شروع شده، ایا این تکرر ادراری از کیست است یا کلیه؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۷ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام
   وجود كيست معمولا تكرر ادرار نميده
   ولى اگه سنگ انسداد داده باشه ممكنه تا مدتى ادرارتون بيشتر بشه
 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام من اقدام به بارداری کردم وقتمم هفته دیگه س الان بدجور گلودرد و بدن درد دارم و کمی هم تب کردم یه دونه کدئین هم خوردم چی بخورم بهتر شم؟ واینکه آیا کدئین موثره اگه باردار باشم؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱ فروردین ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام بهتره توسط پزشك معاينه بشين اگر چركي نباشه مايعات فراون و قرص ضد سرماخوردگي مافيه
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام، برای من امروز سه جنین انتقال داده شد، درد خفیفی داشتم تو رحمم، الان لکه بینی دارم، میخواستم ببینم مورد خطرناکی برای جنینهام نیست یا برای لانه گزینه ی جنینه این لکه بینی؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 5 سال پیش)
   با سلام لکه بینی در روز انتقال ممکن است از دهانه رحم باشد، بعضی موارد که کانتر انتقال به راحتی عبور نمی کند، لازم است دهانه رحم با وسیله ای گرفته شود و به رحم پوزیشن داده شود تا کانتر عبور کند و گاهی اوقات از محل آن وسیله ممکن است لکه بینی تا چند روز اولیه داشته باشد و خطرناک نیست. گاهی هم ممکن است لکه بینی در اثر عبور کانتر از مسیر دهانه رحم (سرویکس) باشد. لانه گزینی علامت خاصی ندارد و تا زمانی که آزمایش بارداری 14 روز بعد از انتقال انجام نشود، نتیجه مشخص نمی شود.
درحال دریافت اطلاعات