نکاتی مهم درباره لکنت زبان در کودکان

لکنت زبان در کودکان یک مشکل گفتاری است که باعث می شود کودکان در روان صحبت کردن دچار مشکل شوند. لکنت زبان در کودکان اغلب در ابتدای جملات صورت می گیرد، اما گاهی اوقات هم در تمام شکل صحبت کردن تاثیر می گذارد.

 کودکان ممکن است هنگام لکنت زبان کارهای غیر کلامی هم را انجام دهند. به عنوان مثال، ممکن است حرکات  چشم ها زیاد شده و یا دست های خود را تکان بدهند. با ما همراه باشید تا درباره علل لکنت زبان در کودکان و درمان آن صحبت کنیم.

درمان قطعی لکنت زبان در کودکان

سه نوع لکنت زبان مختلف وجود دارد.

لکنت زبان نوروژنیک:

این نوع لکنت زبان بر اثر اختلال سیگنال های اعصاب و مغز به وجود می آید.

لکنت زبان رشدی:

این نوع لکنت زبان معمولا در کودکان زیر چهار سال ایجاد می شود، یعنی زمانی که آن ها شروع به یادگیری زبان می کنند.این نوع لکنت زبان معمولا به خودی خود برطرف می شود.

لکنت زبان روانشناختی:

 این نوع لکنت معمولا از بخشی از مغز که مسئول تفکر  است ناشی می شود.

علل لکنت زبان در کودکان

ما واقعا نمی دانیم چرا لکنت زبان اتفاق می افتد. این  مشکل ممکن است به این دلیل باشد که پیامی که مغز کودک در هنگام صحبت کردن به عضلات دهان او می فرستد، دچار خطا یا تاخیر می شود.  این خطا یا تاخیر باعث می شود که کودک وقتی که صحبت می کند، عضلات دهانش، با کلمات هماهنگ نشده و  باعث لکنت  شود.

لکنت  زبان کودک گاهی می تواند ریشه خانوادگی داشته باشد. این به این معنی است که اگر یکی از افراد خانواده لکنت داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که کودک هم دچار لکنت زبان شود.  اما این بدان معنا نیست که کودکی که سابقه خانوادگی لکنت دارد، قطعا دچار لکنت زبان می شود.

علل لکنت زبان ناگهانی

لکنت زبان معمولا  ناشی از اضطراب یا استرس نیست. اما لکنت زبان  باعث استرس می شود، مخصوصا برای نوجوانان. آسیب مغزی ناشی از  سکته مغزی هم  می تواند باعث لکنت نورونی(اعصاب) شود. کمبود و اختلالات عاطفی شدید هم می تواند باعث لکنت روانی شود.

به طور کلی لکنت زبان می تواند  علل مختلفی داشته باشد. برخی از این موارد عبارتند از:

– سابقه  خانوادگی لکنت زبان

– علل نوروفیزیولوژی(دلایل مغزی)

– مشکلات رشد در دوران کودکی

زمان شروع  لکنت زبان در کودکان

لکنت در کودکان اغلب در طول سال های پیش دبستانی شروع می شود، یعنی  در سن  2 تا 4 سالگی. این زمان،  زمانی است که کودکان شروع به یادگیری ترکیب کلمات و جملات طولانی می کنند. لکنت زبان می تواند به طور ناگهانی شروع شود. برای مثال، یک کودک ممکن است یک روز صبح با لکنت زبان از خواب بیدار شود. در موارد دیگر هم لکنت زبان ممکن است در طول  زمان ایجاد شود.

کنترل خشم کودک

لکنت زبان ناگهانی کودک چرا اتفاق می افتد؟

لکنت زبان  ناگهانی کودک معمولا بعد از یک وقوع یک اتفاق ناخوشایند و یا دلهره آور ایجاد می شود. این مشکل معمولا  مربوط به دوران خردسالی است و کودکان بیشتر به لکنت زبان ناگهانی دچار می شوند. اگرچه ممکن است این لکنت ناگهانی در بزرگسالان هم ایجاد شود.

علت لکنت زبان ناگهانی در کودکان

پس از بروز لکنت زبان ناگهانی، به دلیل شوک وارد شده بر کودک ممکن است این مشکل به مدت طولانی با کودک همراه باشد. گاهی اوقات هم برخلاف نگرانی های زیاد در مورد لکنت زبان ناگهانی کودکان، ممکن است این مشکل  در مدت زمان کوتاهی و به خودی خود درمان شود.

لکنت ناگهانی زبان کودکان ممکن است در پی یک اتفاق ناگهانی و یا ترس زیاد ایجاد شود. گاهی اوقات این مشکل تا دوران مدرسه و پس از آن هم درمان نشده و می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد فردی او شود. با آگاهی لازم در مورد برخورد با این مشکل، می توان به فرد کمک کرد.

درمان لکنت زبان ناگهانی کودک

همه کودکانی که دچار لکنت زبان هستند نیاز به  درمان خاصی ندارند ، زیرا لکنت زبان معمولا با رشد کودک و با گذشت زمان حل می شود. در مواردی که لکنت زبان مدت زمان زیادی طول می کشد، گفتار درمانی برای بعضی از کودکان می تواند گزینه مناسبی باشد.

-گفتار درمانی

گفتار درمانی می تواند مانع از وقفه در گفتار و بهبود عزت نفس کودک شما شود. این درمان اغلب  بر کنترل الگوهای گفتاری و تشویق  کودک  برای نظارت بر میزان سخن گفتن، حمایت از نفس و تنش حنجره تمرکز دارد.

والدین ممکن است از تکنیک های درمانی برای کمک به درمان لکنت کودکان خود  آگاهی کافی نداشته باشند. گوش دادن به  کودک و صبر و حوصله زیاد، بسیار مهم است. گفتار درمانگر می تواند اهمیت در نظر داشتن زمان را  به والدین یادآوری کند.

-دستگاه های الکترونیکی

گاهی اوقات از این دستگاه ها برای درمان لکنت زبان استفاده می شود. با این روش، کودکان تشویق می شوند تا با گوش کردن به صدای ضبط شده آرام خود، بهتر صحبت کنند.

هیچ داروئی برای درمان لکنت زبان  وجود ندارد. درمان های جایگزین مانند طب سوزنی، تحریک مغزی الکتریکی و تکنیک های تنفسی هم در تمام موارد موثر نیستند.

در موارد دیگر هم توصیه می شود در صورت عدم استفاده از آموزش های درمان گر، یک محیط کم فشار برای کودک ایجاد کنید، زیرا  ممکن است به کاهش لکنت زبان او کمک کند.

آیا لکنت زبان در کودکان ارثی است؟

لکنت زبان ممکن است در خانواده ها به دلیل یک اختلال ارثی در بخشی از مغز که زبان را اداره می کند، ایجاد شود.گاهی اوقات لکنت زبان می تواند منشاء ژنتیک و ارثی داشته باشد. در این گونه موارد، در صورتی که یکی از والدین و یا اعضای خانواده دچار لکنت باشند، ممکن است کودک هم به این مشکل داشته باشد.

درمان لکنت زبان ناگهانی در کودکان

آیا لکنت زبان در کودکان درمان دارد؟

لکنت زبان معمولا مشکل نگران کننده ای نیست، البته تا زمانی که بیش از پنج یا شش ماه ادامه نداشته باشد یا حداقل در طی آن دوره به تدریج بهبود یابد. برخی از اقداماتی که می توانید برای کمک به فرزند خود انجام دهید عبارتند از:

– وقتي صحبت مي کنيد از تصحيح يا قطع کردن صحبت  او اجتناب کنيد.

– از او بخواهید که  حرف خود را تکرار کند.

– اطمینان داشته باشید که به آرامی و به روشنی با کودک خود صحبت کنید و به او زمان کافی بدهید تا جمله خود را کامل کند.

– در مورد موضوعات روزمره با کودک خود صحبت کنید و او را تشویق به حرف زدن کنید.

– سعی کنید  استرس یا شرایطی  راکه لکنت زبان او  را بدتر می کند، به حداقل برسانید.

مترجم: مهناز ضحاکی

منبع healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
  • تصویر کاربرعلی جمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
    با سلام
    دست و پا و زیر بغل من تعریق داشت. قرص پروپانولول ۲۰ روزی ۲ عدد خوردم. که تقریبا درمان شدم. فقط الان تعریق زیربغل دارم که از روی لباسم مشخص میشه........ برای درمان تعریق زیر بغل چکار کنم؟ ضمنا قرص لووتیروکسین هم مصرف میکنم
    1. تصویر کاربرمشاور نبض ماجمعه ۲۱ اردیبهشت ۹۷( 1 سال پیش)


      دکتر مجید کیهانی فرد متخصص مغز و اعصاب
درحال دریافت اطلاعات