زمان مناسب خوردن یک قاچ هندوانه

خوردن یک قاچ هندوانه برای رفع عطش و خنک شدن به خصوص در فصل تابستان و گرما بسیار مناسب است، اما زمان مصرف برخی میوه مانند هندوانه مهم است زیرا مصرف آن در برخی از ساعات شبانه روز ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

نبض ما – یک قاچ هندوانه حاوی مقدار زیادی آب است و حدود 92 درصد از آن را آب تشکیل می دهد. اما این میوه تازه و آبدار، حاوی مواد مغذی زیادی است. هر نوع میوه آبدار، دارای سطح قابل توجهی از ویتامین A ، B6 و C، مقدار زیادی لیکوپن، آنتی اکسیدان ها و اسید آمینه است.

حتی مقدار کمی پتاسیم هم در این میوه ها یافت می شود که برای بدن بسیار مفیداست. علاوه بر این، هنداونه، این میان وعده شیرین تابستانی، بدون چربی بوده، سدیم کمی دارد و تنها حاوی 40 کالری در هر فنجان است.

متخصصان تغذیه و رژیم غذایی عنوان می کنند که میوه ها و مواد غذایی که دارای آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه بالا هستند، باعث بهبود کارکرد مناسب اجزا بدن می شوند.

آنتی اکسیدان ها در جلوگیری از آسیب های مختلف و سرطان کمک می کنند. اسید آمینه، پایه ساختمانی پروتئین بوده و پروتئین، تقریبا در هر نوع از عملکرد های حیاتی بدن، نقش مهمی دارد.

عکس تزیین هندوانه با گلمواد مغذی موجود در هنداونه

طبق تحقیقات موجود در مورد هندوانه، وجود برخی مواد مغذی از جمله سطح بالای لیکوپن در هندوانه گزارش شده است.

حدود 15 تا 20 میلی گرم لیکوپن، در هر 2 فنجان هندوانه وجود دارد. لیکوپن فیتوتوپنت، یک ترکیب طبیعی در میوه ها و سبزیجات است که باعث واکنش مثبت بدن شده و از انواع بیماری ها جلوگیری می کند.

لیکوپن موجود در هندوانه، با سلامت قلب، سلامت استخوان و پیشگیری از سرطان پروستات ارتباط دارد و آنتی اکسیدان قوی موجود در آن، دارای خواص ضد التهابی است. برای به حداکثر رساندن مصرف لیکوپن، بهتر است هنداونه ای مصرف کنید که کاملا رسیده باشد.

همچنین محتوای آنتی اکسیدانی فنل های بتا، در هندوانه آبدار و رسیده، بیشتر است. بتا کاروتن، نوعی آنتی اکسیدان موجود در میوه ها و سبزیجات قرمز و نارنجی است که باعث تقویت سیستم ایمنی، پوست، چشم و پیشگیری از سرطان می شود.

هندوانه را با چی نخوریم؟

طبع هندوانه سرد است و مصرف آن با برخی مواد غذایی ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. مصرف و خوردن هندوانه با برخی مواد غذایی سرد مانند ماهی، برخی مواد غذایی ترش مانند ماست، دوغ یا سرکه، باعث نفخ و مشکلات گوارشی می شود.

خوردن هندوانه در فصل گرما به دلیل میزان آب موجود در آن بسیار مناسب بوده و سبب رفع تشنگی و عطش می شود.

همچنین، خوردن هندوانه باعث برطرف شدن بیماری های صفرا و جلوگیری از ایجاد سنگ های صفرا می شود. اما به خاطر داشته باشید که برخی از میوه ها را باید به طور جداگانه مصرف کرد و مصرف آن با دیگر مواد غذایی، ممکن است مشکلاتی ایجاد کند.

توصیه می شود که خوردن هندوانه را بعد از غذا، هنگام شب و دیروقت و همراه با غذاهای سنگین منتقل نکنید. برخی مواد غذایی با هم تداخل داشته و باعث بروز نگرانی هایی می شود.

همراه با غذا از خوردن هندوانه اجتناب کنید

به یاد داشته باشید که مصرف برخی مواد غذایی و میوه ها همراه با غذا، سبب بروز ناراحتی هایی در هضم و دیگر مشکلات می شود.

زمانی که شما هندوانه را با غذا مصرف می کنید، فرایند هضم غذا نیازمند ایجاد حرارت خاصی است که در صورت مصرف برخی میوه های آبدار مثل هندوانه و یا خیار، هضم غذا دچار مشکل می شود.

خوردن هندوانه

خوردن یک قاچ هندوانه و میوه های آبداری مانند آن سبب کاهش حرارت مناسب معده شده و مشکلاتی مانند ترش کردن و نفخ برای فرد ایجاد می شود. با این کار، مواد غذایی مدت بیشتری در معده مانده و احساس سنگینی و مشکلات گوارشی برای فرد ایجاد می شود.

خوردن هندوانه قبل از خواب

از آنجایی که هندوانه حاوی آب زیادی است، می تواند بسیار ادرار آور باشد و بهتر است دیروقت و هنگام شب مصرف نشود زیرا ممکن است با ادرار زیاد، کم آبی برای بدن ایجاد شود.

شما می توانید هندوانه را هنگام غروب و در طول روز مصرف کنید تا باعث حفظ رطوبت بدن شما شود. خوردن یک قاچ هندوانه در طول روز باعث رقیق شدن خون می شود زیرا حاوی آب زیاد بوده و غلظت خون را کاهش می دهد.

زمان مناسب خوردن یک قاچ هندوانه

بهترین زمان مصرف هندوانه ، به صورت میان وعده و در طی روز است. توجه کنید که هندوانه را به صورت ناشتا و با معده خالی مصرف نکنید.

در صورتی که هندوانه را ناشتا مصرف کنید، این کار باعث ضعیف شدن معده و آسیب رسانی به طحال و کبد می شود. مصرف همزمان هندوانه با مواد غذایی گرم باعث مشکلات زیادی در دستگاه گوارش شده و ناراحتی هایی برای فرد ایجاد می کند.

بهتر است در مصرف هندوانه دقت کنید تا ترد و قرمز باشد و بافت های ریشه ای نداشته نباشد.

هندوانه

خواص یک قاچ هندوانه

هندوانه دارای خواص زیادی است که برخی از آن ها عبارتند از:

خوردن یک قاچ هندوانه و رفع سوزش ادرار

برخی از افراد از ناراحتی هایی مانند عفونت های ادراری و یا سوزش ادرار رنج می برند. این افراد می توانند هندوانه مصرف کنند، زیرا هندوانه طبع سردی داشته و باعث ادرار می شود. با مصرف هندوانه ادرار شما بیشتر شده و سوزش ادرار شما برطرف می شود. همچنین هنداونه می تواند باعث جوگیری از سنگ های کلیه شود و این موضوع به دلیل ویژگی ادرار آور آن است.

بنابراین، شما می توانید در منزل و پیش از مراجعه به پزشک، با مصرف برخی مواد غذایی و میوه های آبدار، مشکل سوزش ادرار را حل کنید .با مصرف این نوع میوه ها، علاوه بر رفع مشکلات ادراری، بدن شما رطوبت بیشتری حفظ کرده و خنک می شود.

پاکسازی کلیه ها و مثانه با خوردن یک قاچ هندوانه

هندوانه حاوی آب فراوان بوده و به همین دلیل سبب پاکسازی بدن و کلیه ها می شود. برای مصرف هنداونه، می توانید هنداونه را درون ظرفی قرار داده و کمی آب بریزید و بگذارید روی شعله گاز حرارت ببیند.

بگذارید کمی بپزد و روزانه آن را مصرف کنید. در صورت تجمع سنگ ریزه ها در کلیه، مصرف هندوانه باعث پاکسازی آن شده و سنگ ها دفع می شوند.

 مترجم: مهناز ضحاکی

5/5 - (5 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید