بیماری هایپر سکشوال چیست؟

گاهی اوقات رفتار جنسی حالت اجباری به خود می گیرد و به صورت رفتارهای عصبی، اختلال اضطرابی یا اعتیاد جنسی دیده می شود. علل هایپر سکشوال و درمان این رفتار جنسی چیست؟

نبض ما– رفتار افراد هایپر سکشوال به شکل تمایلات جنسی شدید یا رفتارهایی است که در اکثر موارد کنترل آن ها دشوار است و باعث ناراحتی و تاثیرات منفی بر سلامت، شغل، روابط و یا بخش های دیگر زندگی می شود.

وقتی رفتار جنسی حالت اعتیاد به خود می گیرد، ممکن است شامل انواع تجربیات لذت بخش جنسی باشد.  نمونه هایی از آن شامل استمناء، رابطه زناشویی شدید، شرکای جنسی متعدد، استفاده از پورنوگرافی یا موارد مشابه دیگر هستند. هنگامی که این رفتارهای جنسی به طور مکرر تکرار شوند، کنترل آنها دشوار است و برای فرد و یا دیگران مضر خواهد بود.

بدون توجه به ماهیت اختلال در رفتار جنسی حالت اجباری، این مشکل می تواند به اعتماد به نفس، روابط و دیگر افراد آسیب برساند. اما با این حال،  می توان  این گونه رفتارهای جنسی را درمان کرد.

اعتیاد به پورنوگرافی

علت هایپر سکشوال

اگرچه علل رفتار جنسی حالت اجباری مشخص نیست اما ممکن است برخی از علل آن شامل موارد زیر باشند:

عدم تعادل شیمیایی طبیعی مغز: بعضی از مواد شیمیایی مغز (انتقال دهنده های عصبی) مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی نفرین به تنظیم خلق و خوی فرد کمک می کنند. سطح بالای این مواد  ممکن است با رفتار جنسی حالت اجباری یا اعتیاد جنسی مرتبط باشد.

تغییرات در مسیرهای مغز: رفتار جنسی حالت اجباری ممکن است نوعی اعتیاد باشد که با گذشت زمان ممکن است باعث تغییرات در مدارهای عصبی مغز، به ویژه در مراکز تقویت مغز شوند. مانند اعتیاد به سایر موارد، در طول زمان،  تحریکات شدیدتری  برای ایجاد رضایت یا تسکین لازم است.

شرایط تاثیر گذار بر مغز: برخی بیماری ها یا مشکلات پزشکی، مانند صرع و زوال عقل ممکن است سبب آسیب رساندن به بخش هایی از مغز شود که بر رفتار جنسی تاثیر می گذارد. علاوه بر این، درمان بیماری پارکینسون با داروهایی خاص ممکن است باعث بروز رفتارهای جنسی حالت اجباری شود.

علائم هایپر سکشوال

برخی از نشانه های هایپر سکشوال عبارتند از:

– تمایلات شدید جنسی و رفتارهایی  که  به نظر می رسد  فراتر از کنترل فرد هستند.

– فرد احساس می کند رفتارهای جنسی خاصی را  انجام داده و پس از آن احساسی از تنش، گناه یا تاسف دارد.

– فرد تلاشی برای کاهش یا کنترل تمایلات شدید جنسی یا رفتار خود ندارد.

– فرار از  رفتار جنسی حالت اجباری با پناه بردن به تنهایی، افسردگی، اضطراب یا استرس صورت می گیرد.

– درگیری با رفتارهای جنسی و بروز عواقب جدی مانند انتقال عفونت، از بین رفتن روابط مهم، مشکل در محل کار، فشار مالی یا مشکلات قانونی.

– مشکل  در ایجاد و حفظ روابط سالم و پایدار

درمان هایپر سکشوال

اگر احساس می کنید که نمی توانید رفتار جنسی خود را کنترل کنید، بهتر است به دنبال درمان این مشکل باشید، به خصوص اگر رفتار شما باعث بروز مشکلاتی برای شما یا سایر افراد شود. هایپر سکشوال معمولا با گذشت زمان تشدید می شود، بنابراین درمان به موقع آن ضروری است.

درمان رفتارهای شدید جنسی معمولا شامل روان درمانی، دارو درمانی و شرکت در گروه های خود درمانی و خودیاری  است. هدف اولیه درمان این است که در انجام فعالیت های جنسی به طور مناسب و  سالم عمل کرده و در بهبود  فشار و کاهش رفتارهای پرخطر کمک رسان است.

اگر دچار رفتارهای جنسی حالت اجباری و شدید هستید، ممکن است لازم باشد که عوامل تشدید کننده این اختلال درمان شود. افراد مبتلا به رفتارهای جنسی شدید و اجباری اغلب دارای مشکلاتی مانند مصرف الکل یا مواد مخدر و یا سایر مشکلات روحی روانی مانند اضطراب یا افسردگی هستند که نیاز به درمان دارند.

افراد مبتلا به اختلالات دیگر یا مشکلات روانشناختی شدید روانی یا افرادی که برای دیگران خطرناک هستند، ممکن است در همان  ابتدا و مراجعه به بیمارستان بستری شوند.

پورنوگرافی

برخی از درمان های مربوط به اعتیاد جنسی عبارتند از:

روان درمانی

روان درمانی، می تواند به فرد در کنترل رفتار جنسی کمک کند. انواع روان درمانی عبارتند از:

درمان شناختی رفتاری: این درمان به فرد کمک می کند تا  باورهای ناسالم، باورهای منفی و رفتارهای خود را شناسایی کرده و آن ها را با شیوه های سازگار کنترل کند. در این روش درمانی، استراتژی هایی را برای ایجاد این رفتارها  به کار می برند.

پذیرش و تعهد به درمان: این روش، مکمل روش اول بوده و شامل پذیرش افکار و خواسته ها و تعهد به استراتژی های درمانی است.

روان درمانگری روان شناختی: این روش  درمانی بر افزایش آگاهی فرد  از افکار و رفتارهای ناخودآگاه تمرکز دارد که با ایجاد بینشی جدید در مورد انگیزه ها و حل مناقشات عمل می کند.

این درمان ها را می توان در قالب فردی، گروهی، خانوادگی یا زوج ارائه داد.

دارو درمانی افراد هایپر سکشوال

علاوه بر روان درمانی، بعضی از داروها در درمان مشکلات جنسی موثر هستند زیرا بر روی مواد شیمیایی مغز که مرتبط با افکار و رفتارهای وسواسی هستند، تاثیر گذاشته و یا «پاداش های شیمیایی» را کاهش می دهند. مصرف و انتخاب داروها ، بستگی به وضعیت شما و سایر شرایط بهداشت روانی شما دارد.

داروهای مورد استفاده برای درمان رفتار اجباری جنسی عبارتند از:

داروهای ضد افسردگی: انواع خاصی از داروهای ضد افسردگی مورد استفاده برای درمان افسردگی، اضطراب یا اختلال وسواسی اجباری ممکن است به درمان اعتیاد جنسی کمک کند.

– داروی نالترکسون: این دارو  به طور کلی برای درمان الکل و وابستگی به مواد مخدر استفاده می شود و عملکرد بخش هایی از مغز  فرد را که از رفتارهای اعتیاد آور خاصی لذت می برند، متوقف می کند. این دارو ممکن است در درمان اعتیاد رفتاری مانند رفتار جنسی حالت اجباری  کمک رسان باشد.

ضد آندروژن ها: این داروها اثرات بیولوژیکی هورمون های جنسی (آندروژن ها) را در مردان کاهش می دهد. از آنجا که این داروها میل جنسی را کاهش می دهند، ضد آندروژن ها اغلب در مردانی استفاده می شود که رفتار های جنسی اجباری آنها برای دیگران خطرناک است.

گروه های خودیاری برای درمان بیماری هایپر سکشوال

گروه های کمک و پشتیبانی می توانند برای درمان افرادی با رفتار جنسی حالت اجباری و  مقابله با این مشکلات مفید باشد.

این گروه ها می توانند در این زمینه ها به فرد کمک کنند:

– درباره اختلال رفتاری  اطلاعات مناسبی به فرد می دهد

– پشتیبانی و درک شرایط فرد

– ارائه گزینه های درمان اضافی، رفتارهای مقابله ای و تشخیص منابع

– کمک به پیشگیری از عود بیماری

تیم ترجمه نبض ما

منبع: www.mayoclinic.org

5/5 - (1 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر vida یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  با سلام من هفته پیش سوالی کرده بودم در مورد ویروس hpv.
  همسرم رفتند و آزمایش خون دادن جواب منفی بود
  آیا باز نیاز هست من به دکتر زنان مراجعه کنم یا کفایت میکنه برا سلامتی هر دومون
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۷ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام تمام خانمها چه جواب آزمایش شوهرشون مثبت یا منفی باشه هر ۶_۱۲ ماه باید به متخصص زنان برای انجام معاینه مراجعه کنن
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر.آقای دکتر من الان 50 سال دارم و از مدت 10 سال پیش ضعیف شدن نعوذ در من بوجود آمد به تدریج بیشتر شد تا امروز که 20 درصد نعوذ دارم و در مواقعی که فاصله بین نزدیکی زیاد باشد به 70 درصد برای بار اول میرسد.میل جنسی هم در من کاهش یافته است.در این مدت 10 ساله 3 بار دکتر رفتم هر یک با داروهای مختلف و آزمایشات و آمپولهای زیاد.که پس از هر دوره تا 3 ماه مقداری بهبود پیدا میکردم و یکماه پس از اتمام دارو دوباره همان وضعیت پیش می آید.تمرینات کیگل را هم چند مرحله انجام دادم.البته کبد من هم کمی چرب است که دکترها گفتند مقدار جزیی بوده و با ورزش و تغذیه مناسب کنترل می شود.به عرض میرساند از بین قرص هایی که مصرف کردم فقط تادافیل 10 تاثیر خوبی داشت که زمان نزدیکی همان را استفاده میکنم (نوع ایرانی) برخی موارد مشابه که نامی دیگر داشته و در پرانتز تادالافیل نوشته شده تاثیری مناسبی در من ندارند.ضمنا طول آلت و اندازه بیضه من نیز در این مدت تحلیل رفته است.راستش من تا 40 سالگی هر زمان اراده میکردم نعوذ داشتم این موضوع باعث نگرانی من شده است.آیا میتونم این قرص را تا آخر عمر مصرف کنم و تاثیر خواهد داشت؟آیا برای کبد من مشکل ساز نخواهد بود؟آیا راه های مناسب تری برای درمان وجود دارد؟ممنون از لطف شما ببخشید وقتتان را گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام تادالافیل را استفاده کنید ، نام آمپول چیست؟ آیا تستوسترون شما چک شده؟

   دکتر ولی پور
   متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی
   https://dr-valipour.com
  2. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ممنون از پاسخ شما.در مورد آمپول ها نامشان را به یاد ندارم چند سال پیش بود که 7-8 تا آمپول تجویز کردند و انصافا برای یکی دو ماه هم تاثیر خوبی داشت اما دوباره اوضاع تدریجا به قبل برگشت.دکتر آخر که مراجعه نمودم متخصص کلیه بودند سونوگرافی گرفتم و تستوسترون را چک کردند و برای مرحله اول قرص تستو سرون و قطره گل سرخ تجویز نمودند و در مرحله بعد قرص و چند آمپول که یکی از قرص ها همین تادالافیل 10 بود که یادم مانده است.من یک نسخه سونوگرافی کلیه.مثانه و پروستات را که گرفته بودم و آزمایش خون جدیدی که گرفتم را برایتان ارسال میکنم.به نظر شما تادالافیل برای کبد من مضر نمی باشد و نگران نباشم؟آیا پس از مدتی تاثیر این قرص کاهش پیدا نمیکند؟و سوال آخر اینکه به نظر شما راهی وجود دارد که من میل جنسی عادی و قبل خودمو بدست بیاورم؟ممنون میشم اگر سوالات مرا پاسخ بدهید
  3. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ممنون از پاسخ شما.در مورد آمپول ها نامشان را به یاد ندارم چند سال پیش بود که 7-8 تا آمپول تجویز کردند و انصافا برای یکی دو ماه هم تاثیر خوبی داشت اما دوباره اوضاع تدریجا به قبل برگشت.دکتر آخر که مراجعه نمودم متخصص کلیه بودند سونوگرافی گرفتم و تستوسترون را چک کردند و برای مرحله اول قرص تستو سرون و قطره گل سرخ تجویز نمودند و در مرحله بعد قرص و چند آمپول که یکی از قرص ها همین تادالافیل 10 بود که یادم مانده است.من یک نسخه سونوگرافی کلیه.مثانه و پروستات را که گرفته بودم و آزمایش خون جدیدی که گرفتم را برایتان ارسال میکنم.به نظر شما تادالافیل برای کبد من مضر نمی باشد و نگران نباشم؟آیا پس از مدتی تاثیر این قرص کاهش پیدا نمیکند؟و سوال آخر اینکه به نظر شما راهی وجود دارد که من میل جنسی عادی و قبل خودمو بدست بیاورم؟ممنون میشم اگر سوالات مرا پاسخ بدهید
  4. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ممنون از پاسخ شما.در مورد آمپول ها نامشان را به یاد ندارم چند سال پیش بود که 7-8 تا آمپول تجویز کردند و انصافا برای یکی دو ماه هم تاثیر خوبی داشت اما دوباره اوضاع تدریجا به قبل برگشت.دکتر آخر که مراجعه نمودم متخصص کلیه بودند سونوگرافی گرفتم و تستوسترون را چک کردند و برای مرحله اول قرص تستو سرون و قطره گل سرخ تجویز نمودند و در مرحله بعد قرص و چند آمپول که یکی از قرص ها همین تادالافیل 10 بود که یادم مانده است.من یک نسخه سونوگرافی کلیه.مثانه و پروستات را که گرفته بودم و آزمایش خون جدیدی که گرفتم را برایتان ارسال میکنم.به نظر شما تادالافیل برای کبد من مضر نمی باشد و نگران نباشم؟آیا پس از مدتی تاثیر این قرص کاهش پیدا نمیکند؟و سوال آخر اینکه به نظر شما راهی وجود دارد که من میل جنسی عادی و قبل خودمو بدست بیاورم؟ممنون میشم اگر سوالات مرا پاسخ بدهید
  5. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ممنون از پاسخ شما.در مورد آمپول ها نامشان را به یاد ندارم چند سال پیش بود که 7-8 تا آمپول تجویز کردند و انصافا برای یکی دو ماه هم تاثیر خوبی داشت اما دوباره اوضاع تدریجا به قبل برگشت.دکتر آخر که مراجعه نمودم متخصص کلیه بودند سونوگرافی گرفتم و تستوسترون را چک کردند و برای مرحله اول قرص تستو سرون و قطره گل سرخ تجویز نمودند و در مرحله بعد قرص و چند آمپول که یکی از قرص ها همین تادالافیل 10 بود که یادم مانده است.من یک نسخه سونوگرافی کلیه.مثانه و پروستات را که گرفته بودم و آزمایش خون جدیدی که گرفتم را برایتان ارسال میکنم.به نظر شما تادالافیل برای کبد من مضر نمی باشد و نگران نباشم؟آیا پس از مدتی تاثیر این قرص کاهش پیدا نمیکند؟و سوال آخر اینکه به نظر شما راهی وجود دارد که من میل جنسی عادی و قبل خودمو بدست بیاورم؟ممنون میشم اگر سوالات مرا پاسخ بدهید
  6. تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۰ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   ببخشید نمیدونم اسکن آزمایشات و سونوگرافی ارسال شد یا نه؟چند بار ارسال نمودم ارور داد و نمیدانم ارسال شده یانه.از لطف شما سپاسگزارم دکترجان
  7. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام اولا آزمایشات نرسیده حتما باید ببینم ثانیا احتمال میدم آمپول تستوسترون تجویز میشده برای شما ثالثا نگران استفاده از تادالافیل نباشید و استفاده کنید

   دکتر ولی پور
   متخصص کلیه و مجاری ادراری تناسلی
   https://dr-valipour.com
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر بی یکشنبه ۱۶ مرداد ۱ تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  آیا اختلال نعوظ وعدم سفت شدن آلت مرد علت روانی نیز دارد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ دی ۹۵( 5 سال پیش)
   بله، هر گونه استرس و اظطراب مزمن و افسردگی، خستگی مزمن، کم خوابی مزمن و داشتن خلق عصبی و پرخاشگری مزمن می تواند باعث اختلال در نعوظ گردد.
درحال دریافت اطلاعات