علت تغییرات خلقی مردان و زنان در دوران قاعدگی

پیش از دوران قاعدگی و در طول پریود، معمولا زنان دچار نوسانات خلقی شده و گاه افسرده و بد خلق می شوند. حال ببینیم علت تغییرات خلقی در دوران قاعدگی چیست؟

 بسیاری از زنان معتقدند که نوسانات هورمونی در طول دوران قاعدگی بر حافظه، توانایی تفکر منطقی و خلق و خوی آنها تاثیر می گذارد. مطالعات انجام شده توسط محققان در آزمونی با عنوان تغییرات خلقی در دوران قاعدگی با شرکت 68 زن بیش از دو دوره قاعدگی انجام شده و دلیل تغییرات رفتاری در آن ها مورد بررسی قرار گرفت.

در مراحل مختلف چرخه  قاعدگی از زنان خواسته شد تا تست های مخصوص را در رابطه با حافظه و چند  مورد دیگر را کامل کنند. تجزیه و تحلیل نتایج در هر دو دوران درباره تغییرات خلقی در دوران قاعدگی نشان داد که تغییرات هورمونی به عنوان عوامل موثر در چرخه قاعدگی،  با تغییر در عملکرد هر یک از آزمون های شناختی، مرتبط است.

معمولا زنان در دوران قاعدگی عصبانی و حساس می شوند و به کمترین مسئله واکنش نشان می دهند. گاه ممکن است اطرافیان را از خود ناراحت کرده و یا اینکه برای نشان دادن نارضایتی خود، افسرده و غمگین می شوند. تمام این حالات و رفتارها به دلیل تغییرات هورمونی در دوران پریود بوده و امری طبیعی محسوب می شود.

درد قاعدگی

وظیفه مردان در دوران قاعدگی

زمانی که زنان دوران قاعدگی را طی می کنند، گاه همسران آن ها ممکن است در درک زنان در این دوره کمی مشکل داشته و حالات روحی آن ها را به خوبی در نظر نگیرند. در این دوران تغییرات خلقی در دوران قاعدگی نیاز به درک متقابل داشته و توجه همسر به آنها کمک زیادی خواهد کرد.

مردان باید شرایط و احساسات همسر خود را در این زمان مد نظر قرار گیرند. هر چند که مردان نمی توانند به جای همسر خود باشند، اما به راحتی می توانند با شناخت کافی از حالات روحی زن از جمله خستگی، درد و بی تابی به همسر خود کمک کنند.

برخی از زنان دوران قاعدگی سختی دارند و علاوه بر درد و انقباضات شکمی، مدام مجبور به پاکسازی و تعویض لباس هستند. آقایان باید برخورد مناسبی با همسر خود داشته و به گونه ای رفتار کنند که زن در این دوره حس خوبی داشته و بداند که مانند روزهای دیگر زیبا و جذاب است.

با روحیه دادن و کمک کردن به همسر خود، حس خوبی در او به وجود آورید و ناراحتی، استرس و مشکلات او را کاهش دهید. در صورتی که زن در بیرون از منزل به کار مشغول است، شوهران می توانند در امور منزل به همسر خود کمک کنند تا او بتواند به راحتی استراحت کند.

قاعدگی

ابراز محبت و دلجویی از زن در این دوران باعث می شود که زن با توجه به تغییرات خلقی در دوران قاعدگی احساس خوبی پیدا کرده و از درد و ناراحتی او کم شود. به این ترتیب، او این دوره را بهتر طی کرده و دچار تنش های عصبی نخواهد شد.

زمانی که زن در این دوره قرار دارد، همسر او می تواند او را به مناطق تفریحی برده و فکر او را از این حالت های نامناسب، دور کند. تا جایی که می توانید از بحث و تنش جلوگیری کنید زیرا باعث می شود که زن احساس ناخوشایندی پیدا کند.

قاعدگی در مردان

شاید تا به حال از قاعدگی مردان چیزی نشنیده باشید اما باید گفت که مردان هم مانند زنان دوران قاعدگی را طی می کنند. اما در حقیقت دوران قاعدگی مردان مانند زنان نبوده و تفاوت هایی با آن دارد. زیرا مردان رحم نداشته و در این دوره خونریزی هم نخواهند داشت. در این دوره، مردان به جای خونریزی دچار حالت های خلقی متفاوت شده و بد خلق و تندخو می شوند.

علت تغییرات خلقی در دوران قاعدگی در مردان

دلیل بروز قاعدگی در مردان به سبب تغییرات هورمونی و بیوشیمیایی است که پیامد آن هم تغییرات خلقی و رفتاری در مردان است.

برخی از مردان بیشتر تحت تاثیر قرار گرفته و برخی دیگر کمتر به این حالت ها دچار می شوند. در این زمان، حتی ممکن است علاوه بر تغییرات خلقی و رفتاری، میزان انرژی و حتی میزان اسپرم هم در آن ها تحت تاثیر قرار گیرد.

قاعدگی در مردان چیست؟

قاعدگی مردان که به دلیل تغییرات درونی و هورمونی به وجود می آید، به راحتی قابل پیگیری و پیش بینی است و به همین دلیل  می توانند با اطرافیان برخورد بهتری داشته باشند.

در ابتدای این دوره، گاهی مردان احساسات خوبی داشته و احساس رضایت دارند و اما با پایا ن این دوره، خواب آن ها کم شده و گاه دچار کاهش میل جنسی و افسردگی موقت می شوند.

آزمایش اسپرم

به عنوان مثال، محققان عنوان می کنند که آزاد سازی هورمون ها بعد از رابطه جنسی سبب خوابیدن و خستگی مردان می شود و بنابراین می توان گفت که هورمون ها نقش زیادی در روابط جنسی مرد  و زن دارد. این مورد در ارگاسم هم صدق پیدا می کند که به دلیل تغییرات بیوشیمیایی بدن مرد است.

به همین دلیل باید گفت، بدخلقی مردان در این دوره به سبب عدم رضایت او از زندگی نیست، بلکه این حالت ها موقتی بوده و پس از گذشت این دوره برطرف می شود. دقیقا مانند زنان، مردان هم این دوره را تجربه می کنند و حتی گاه نوسانات خلقی آن ها شدید تر از زنان است.

قاعدگی مردان چه علائمی دارد؟

می توان گفت که یکی از مهم ترین ویژگی های مربوط به دوران قاعدگی مردان، بدخلقی و رفتارهای تند است. حتی گاهی برخی از مردان ممکن است احساس ناخوشایند خود را با رفتارهای خشن فیزیکی نشان دهند.

اما باید اضافه کرد که تغییرات هورمونی تاثیر یکسانی بر همه مردان ندارد و به عنوان نمونه می توان گفت در ابتدای این دوران برخی از مردان سعی در پنهان کردن تغییرات خلقی و رفتار تند خود می کنند و برخی دیگر این رفتار را به راحتی بروز داده و ممکن است دیگران را از خود آزرده خاطر کنند.

تمام تغییرات رفتاری در دوره قاعدگی مردان و زنان، به طور کلی موقتی بوده و پس از طی شدن این دوره به خودی خود برطرف می شود. مهم ترین موضوع برای  بهتر گذراندن این دوره، درک متقابل و عدم واکنش منفی است.

مترجم: مهناز ضحاکی

3.7/5 - (3 امتیاز)
منبع telegraph

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. goli می‌نویسد

  سلام من قبل پریودخیلی عصبی وزودرنج می شوم به طوری که این دوماه اخیربه شدت به طلاق فکرمیکنم ازشوهرم وفرزندانم متنفرمیشوم ودرهلوت خیلی گریه میکنم احساس بدبختی میکنم ایادارویی هست .ممنون میشم راهنماییم کنید

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من با همسرم از پشت رابطه داشتم بعدر از ارضای همسرم بلافاصله نشستم و خودم رو نشستم الان خیلی استرس دارم که باردار باشم
  هنوز عقدیم مبشه منو راهنمایی کنید
  امکان بارداری هست؟
  چه قرصی باید برای جلوگیری بعد گذشت 4روز استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام.بعد از چهار روز امکان جلوگیری کم می شود ولی می توانید از قرص اورژانسی که در داروخانه هست هر چه سریعتر استفاده کنید.

 • تصویر کاربر لاله شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با سلام جواب آزمایش بتا 325 هستش آیا احتمال بارداری هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان شنبه ۱۴ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام.بله

 • تصویر کاربر فرنوش جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 110 مشاهده پرسش
  سلام من به علت بیماری پرکاری تخمدان حدود ۱۰ سال هست که از قرص روکین استفاده میکنم و ۲۳ سالع هم هستم،همیشه از روز ۵ مریودی قرص رو مصرف میکنم اما این بار به علت فراموشی ز روز ۶ ام قرص رو مصرف کردم یه رابطه سطحی داشتم که منجر به دخول نشده اما حس‌میکنپ شاید مایع داخل شده باشه الان این ۱ روز تاخیر باعص بارداری من میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان جمعه ۱۹ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   با یک روز تاخیر احتمال بارداری کم هست ولی هست خصوصا اینکه دیر شروع به مصرف قرص کردی .میتوانی از قرص اورژانسی استفاده کنی

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر مهناز سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  تعیین جنسیت جنین برای پسر دار شدن ایا راه یا توصیه ای دارد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۴ اردیبهشت ۹۷( 6 سال پیش)
   یکی از روشها رژیم غذایست که تقریبا اثرش ۷۰ در صد است ولی راه قطعی هم وجود داره که هزینه های بیشتری داره
   البته شما باید بدونید که چقدر این مساله براتون اهمیت داره

   دکتر آزیتا درآبادی جراح و متخصص زنان و زایمان و ناباروری
   http://www.women-health-clinic.ir/fa
 • تصویر کاربر مشايخ دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 133 مشاهده پرسش
  باسلام 4٢سالمه يكساله ازدواج كردم شش ماه قبل سقطه هشت هفته داشتم سه ماه جلوكيري ندارم پريوديم هميشه پنج روزجلوميندازم اين ماه دوروزباتفاوتي كه هميشه جلومينداختم پريودنشدم بي بي چك زدم منفي بوداحتماله بارداري هست؟ممنون
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۲۹ خرداد ۹۶( 7 سال پیش)
   بعد از چند روز دوباره از بي بي چك استفاده نماييد
 • تصویر کاربر یادم سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سردرد های شدید.شیردهی
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   ؟؟؟
   سؤالتون نامفهومه
  2. تصویر کاربر یادم پنجشنبه ۱۴ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   کودکم۴ماهشه.شیر میخوره.گاهی اوقات سردرد شدید میگیرم که بینی ودهانم زخم میشه
  3. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۹۶( 7 سال پیش)
   سردردتون ربطي به شيردهي ندارد
   توسط متخصص مغز و اعصاب ويزيت شويد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات