جراحی زیبایی

علت سستی کمر در زنان و مردان بعد از رابطه جنسی

سستی کمر و در اصطلاح شل شدن کمر، نوعی ناتوانی جنسی و اختلال به شمار می رود که بر توانایی فرد در وضعیت نعوظ یا انزال طبیعی، تاثیر می گذارد. معمولا سستی کمر با اختلال نعوظ همراه است.

نبض ما– ناتوانی جنسی یا اصطلاح سست شدن کمر، اغلب بر زندگی جنسی، تاثیرات منفی می گذارد و ممکن است سبب اضطراب، افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود. تشخیص و شناخت علل بالقوه این نوع اختلال،  می تواند کمک موثری در بهبود این وضعیت باشد.

عوامل متعددی  ممکن است بر ناتوانی جنسی تاثیر بگذارند. این عوامل شامل اختلالات احساسی و فیزیکی است. طبق  آمار و تحقیقات، حدود 50 درصد از مردان 40 تا 70 ساله در یک زمان مشخص و یا به صورت مداوم، دچار اختلال ناتوانی جنسی هستند. همچنین، خطر ناتوانی جنسی با بالا رفتن سن افزایش می یابد.

ناتوانی جنسی در مردان

برخی از علل مربوط به سستی کمر و ناتوانی جنسی عبارتند از:

1-بیماری های غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز بدن شامل هورمون هایی است که باعث تنظیم متابولیسم، عملکرد جنسی، تولید مثل، خلق و خو و بسیاری موارد  دیگر  در بدن می شود. دیابت، نمونه ای از یک بیماری مربوط به غدد درون ریز است که می تواند موجب ناتوانی جنسی در فرد شود.

دیابت بر توانایی بدن برای استفاده از هورمون انسولین تاثیر می گذارد. یکی از عوارض جانبی مرتبط با دیابت مزمن، آسیب عصبی است. این احساسات، آلت تناسلی را تحت تاثیر قرار می دهد. سایر عوارض مرتبط با دیابت هم، موجب کاهش جریان خون و سطح هورمون ها می شود. هر دو این عوامل می توانند موجب ناتوانی جنسی و سستی کمر شوند.

2-اختلالات عصبی

برخی از بیماری های عصبی می تواند خطر ابتلا به ناتوانی جنسی را افزایش دهد. شرایط بد عصبی بر توانایی مغز برای ارتباط برقرار کردن با سیستم تولید مثل تاثیر می گذارد. این مشکل می تواند  باعث اختلال نعوظ در فرد شود.

اختلالات عصبی مرتبط با ناتوانی جنسی عبارتند از:

همچنین، افرادی که عمل جراحی پروستات انجام داده اند ممکن است  دچار آسیب عصبی و در نتیجه ناتوانی جنسی شوند.

دوچرخه سواران هم ممکن است دچار ناتوانی جنسی موقت شوند. در واقع فشار مکرر روی نشیمنگاه و اندام تناسلی بر عملکرد اعصاب تاثیر بگذارد.

3-مصرف دارو

مصرف برخی از داروها می تواند جریان خون را تحت تاثیر قرار  داده و باعث سستی کمر و ناتوانی جنسی شود. پیش از مصرف هر نوع دارویی توصیه می شود که با پزشک متخصص مشورت کنید.

داروی کلسترول خون

نمونه هایی از داروهایی که باعث سستی کمر و ناتوانی جنسی می شوند عبارتند از:

 • مسدود کننده های آلفا آدرنرژیک، از جمله تامسولوسین
 • بتا بلوکرها، مانند کارودیلول و متوپرولول
 • داروهای شیمی درمانی سرطان مانند سایمتیدین
 • داروهای ضد افسردگی سیستم عصبی مرکزی، از قبیل آلپرازولام، دیازپام (والیم) و کدئین
 • داروهای محرک های سیستم عصبی مرکزی، مانند کوکائین یا آمفتامین
 • دیورتیک ها، مانند فوروزماید و اسپیرونولاکتون
 • مهار کننده های بازجذب سروتونین
 • داروهای هورمونی مصنوعی مانند لوپرولید

4- مشکلات قلبی

شرایطی که قلب را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث مشکلاتی در پمپاژ خون می شود، می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. در صورت عدم گردش خون مناسب به ناحیه آلت تناسلی، فرد ممکن است در نعوظ دچار مشکل شود.

آترواسکلروز، نوعی بیماری است که بر عروق خونی تاثیر گذاشته و می تواند باعث ناتوانی جنسی شود. همچنین، کلسترول بالا و فشار خون بالا با افزایش خطر ابتلا به ناتوانی جنسی همراه است.

حمله قلبی بعد از رابطه جنسی

5- شیوه زندگی و اختلالات احساسی

برای رسیدن به نعوظ، ابتدا باید فرد در مورد احساسات و هیجانات مشکلی نداشته باشد. این مرحله می تواند نوعی واکنش عاطفی باشد. اگر فرد دارای اختلال احساسی باشد، این امر بر توانایی او در جذب جنس مخالف تاثیر می گذارد.

افسردگی و اضطراب با افزایش خطر ابتلا به ناتوانی جنسی همراه است. افسردگی، شامل احساس غم و اندوه، از دست دادن امید یا بی نظمی در روحیات است. خستگی مرتبط با افسردگی هم می تواند باعث ناتوانی جنسی شود.

اضطراب  هم می تواند یکی دیگر از علل ناتوانی جنسی باشد. اگر فردی در نعوظ دچار مشکل باشد، ممکن است این ترس در آینده هم با او همراه باشد. کسی که مبتلا به اضطراب عملکردی مرتبط با ناتوانی جنسی است، ممکن است قادر به نعوظ کامل در هنگام خودارضایی یا خواب باشد، اما  قادر به حفظ نعوظ در طی مقاربت نیست.

مصرف مواد مخدری مانند کوکائین و آمفتامین می تواند موجب ناتوانی جنسی شود. همچنین، سوء مصرف الکل ممکن است بر توانایی فرد در نعوظ، تاثیر بگذارد. در این گونه موارد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

رابطه جنسی

درمان خالی شدن و سستی کمر

روش های درمانی مختلفی برای  ناتوانی جنسی در دسترس است، از جمله داروهای تجویزی، درمان های طبیعی و تغییر شیوه زندگی.

1-داروهای تجویزی

انواع درمان های پزشکی وجود دارد که می تواند راه درمان مناسبی برای مشکل سستی کمر و ناتوانی جنسی باشد. درمان های دارویی و سایر مداخلات پزشکی برای کمک به درمان ناتوانی جنسی عبارتند از:

 • سیلدنافیل (ویاگرا)
 • تادالافیل
 • واردنافیل (استاکسین، لویترا)
 • داروهای جایگزینی تستوسترون
 • جراحی
 • مشاوره و روانشناسی
 • درمان های طبیعی ناتوانی جنسی

افرادی که که می خواهند از  درمان های خانگی و یا گیاهی استفاده کنند، انواع مختلفی از داروهای طبیعی شناخته شده برای کمک به درمان ناتوانی جنسی وجود دارد. برخی از داروهای طبیعی یا جایگزین برای ناتوانی جنسی عبارتند از:

قبل از استفاده از هر گونه داروی طبیعی، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

تغییر در شیوه زندگی

بسته به علت ناتوانی جنسی که ممکن است جسمی یا عاطفی باشد، شما می توانید با تغییر شیوه زندگی خود، از مشکل ناتوانی جنسی، جلوگیری کنید.

تغییر سبک زندگی و رفتار عبارتند از:

 • ترک سیگار  و نوشیدنی های الکلی
 • تقویت ارتباط روابط عاشقانه
 • کاهش اضطراب
 • ورزش بیشتر و پیروی از یک رژیم غذایی سالم

پیشگیری از سستی شدن کمر و ناتوانی جنسی

ناتوانی جنسی می تواند علل مختلفی داشته باشد، اما شما می توانید با برخی اقدامات از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

روش های پیشگیری احتمالی عبارتند از:

 • شرکت در تمرینات ورزشی، که خطر ابتلا به ناتوانی جنسی را کاهش می دهد.
 • اجتناب از مصرف سیگار، مواد مخدر یا سوء مصرف الکل
 • خواب و استراحت کافی
 • پیگیری یک رژیم غذایی سالم
 • کاهش استرس، اضطراب و افسردگی

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی

منبع:www.healthline.com

علت سستی کمر در زنان و مردان بعد از رابطه جنسی
4 (80%) 7 رای
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

ثبت سوال جدید

تمامی پرسش‌های ثبت شده به سرعتو با دقت ویژه توسط پزشکان متخصص نبض‌ما دقیق پاسخ داده می‌شوند.
امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعلی یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۶( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید من یک هفته عمل فتق داشتم اما کشاله ران تا بیضه درد تندی میریزد بخصوص نشسته ام و بلند میشم مشکل چیست ممنونم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پوریکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ۱۸:۱۶( 1 ماه پیش)

   با سلام طبیعی هستش اگه ادامه داشت به متخصص ارولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربرسینایی چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۱( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ی مرد 28ساله هستم که مشکل زود انزالی دارم و اینکه بیضه سمت چپم با لوله ای که به کلیه وصل هست خیلی درد شدید میگیره بیشتر وختایی که سکس انجام میدم درد میگیره
  و اصن ارضا نمیشم اب منی مثل ادرار و بدون هیچ حسی خارج میشه
  اقای دکتر ممنون میشم از راهنمایتون با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورچهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ ۱۷:۳۱( 1 ماه پیش)

   با سلام مشکل شما پیچیده است و باید به ارولوژیست مراجعه کنید

 • تصویر کاربراحمدرضا شنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۴( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. بنده میخام به یه بنده خدا کلیه اهدا کنم گروه خونی ما مشترکه هردو تا مون +oهستیم گیرنده ایران نیس برای آزمایشات باید بیاد ایران یا بنده آزمایش بافت بدم کافیه
  و میخواستم بپرسم هزینه آزمایشات چقدر میشه
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورشنبه ۷ مهر ۱۳۹۷ ۱۵:۲۴( 1 ماه پیش)

   با سلام برای آزمایشات ایشون و شما در ایران باید آزمایش بدین در ضمن ایشون حتما باید ایرانی باشن

 • تصویر کاربرحمید دوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۶( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید سو نو گرافی دادم تشخیص هرنی راست داد آیا ممکنه در سمت چپ هرنی مخفی داشته باشم و سونوگرافی معلوم نشده باشه بهترین روش برای تشخیص فتق مخفی چیه سی و چهار ساله هستم احتمال دچار شدن به فتق سمت چپ چقدر هست با توجه به داشتن فتق سمت راست و احتمال عود بعد از جراحی باز چقدر هست آیا راه پیشگیری از عود فتق و.مبتلا شدن به فتق وجود دارد با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر شهریار ناطقدوشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۷ ۱۱:۰۶( 3 ماه پیش)


   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربرمهرداد سه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۶( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ سالمه این علام که گفتین درد کشاله ران و درد کمر و درو شکم و... رو من دارم من آزمایش خون دادم بابتش گفتن هبچ مشکلی نداری الان اینجا دیدم گه این علایم ها از پروستات هستش .
  ایا میشه راهکار خوب و مناسبی که از شر این درد ها راحت شم رو بهم معرفی میکنید خیلی نگرانم چون یجا نوشته بود این علایم ها ممکنه از سرطان پروستات هم باشه واسه همین کلا نگرانم حس میکنم افسرده شدم ? لطفا یه راه درمانی بهم بگین خیلی دعاتون‌میکنم
  1. تصویر کاربردکتر رضا ولی پورسه شنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۷ ۱۹:۵۶( 4 ماه پیش)
   با سلام ورزش کنین خوب میشه احتمالا دردهای شما از پروستات نیست
 • تصویر کاربرعلی دوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۲۲:۰۱( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من خارج‌ از ایران‌ تحصیل میکنم امکان‌ رفتن به دکتر برای آزمایش خون یا تستهای دیگه ندارم. تابستون برمیگردم ایران. دوسال پیش دیسک کمر عمل کردم. تقریبا از قبلش و کاملا بعد عمل نعوذم کم و کم شد. چون مجرد هستم و رابطه ندارم متوجه نشدم. فقط گاهی سالی یکی دوبار اونم محض اطمینان‌ سیلدنافیل نصفه 100 استفاده میکردم خوب بودم. در شرف ازدواج هستم بسیار نگرانم. در زمان مشکل دیسک تقریبا یکسال فلوکستین دکترم بهم داد نمیدونم اثر اون هست یا نه. شش ماهه دیگه‌ نمیخورم‌. برای آزمایش پروستات رفته بودم سال پیش سونوگرافی‌ دکتر گفت یه مقدار کم ورم داره مشکلی نیست‌. یه مدت کبد‌م چرب شد نوع دو که رژیم گرفتم برگشت‌ بحالت نرمال. الانم‌ ورزش میکنم دویدن رو تردمیل‌ و وزنه زدن سبک. درحال حاضر دارم قرص جینسینگ و آل ارژنین میخورم‌. تاثیری حس‌ نمیکنم. دنبال درمان دائمی ام. سنم سی چهارساله و خب خیلی نگران این موضوع هستم. چیکار کنم چه دارویی بخورم که مثل سیلدتافیل‌ موقت‌ نباشه. دنبال راه حل و درمان اساسی هستم. تمرینات‌ کگل‌ هم‌ شروع‌ کردم‌. طی چندسال گذشته استرس و نگرانی هام زیاد‌ بود. الان خیلی خوبم و روحیه ام‌ خوبه. اما‌ تحریک‌ پذیر‌ نیستم‌ نسبت به‌ دیدن‌ محرک‌ ها. لیبیدو‌ حس میکنم‌ تو‌ بدنم‌ اما‌ نعوذ‌ نه. گاهی‌ وقتا‌ صبح‌ ها‌ با نعوذ‌ پامیشم‌ اما‌ خیلی‌ کم‌ قدرت‌ و سریع‌ ازبین‌ می ره. ممنون‌ میشم‌ راهنمایی بفرمایید‌ مشکل‌ چی و چیکار‌ کنم تا تابستون که‌ برگردم‌ ایران‌ و دکتر‌ برم‌ برای‌ درمان‌ بهتر. الان‌ خیلی‌ نگرانم‌ و میترسم‌ دیر بشه‌ و بدتر‌ بشه.
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماجمعه ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ ۲۳:۰۵( 9 ماه پیش)
   سلام،با توجه به اينكه فرمايش ميكنيد پس از عمل ديسك دچار مشكل فوق شده ايد بهتر است بعد از برگشتن يك Rigi Scan(اسكن و بررسي اعصاب ناحيه تناسلي)انجام بدهيد
  2. تصویر کاربرعلییکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ۱۴:۲۸( 9 ماه پیش)
   ممنون از جواب. حتما به محض برگشت انجام خواهد داد. در یوتیوب در مورد آن تحقیق کردم.
   نکته این است که مطمئن نیستم بعد از عمل کمر این اتفاق برای من افتاده یا از قبل هم بوده. اما هرچه بوده به مرور بوده.
   توصیه ای برای کمک به رفع این مشکل تا آن زمان دارید. قرص یا فعالیتی؟ منظورم قرص مثل سیلدنافیل برای رابطه و به صورت موقتی نیست. منظورم برای کمک به بهبود دائمی. هرچند میدونم تا مشخص نشه که اشکال روانی یا جسمی است اما استرس دارم و میترسم این ترس و استرس بدتر لطمه بیشتر بزنه. ممنون
  3. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۰۰:۲۳( 9 ماه پیش)
   سلام،كپسول سينوركس داروي خوبي است
   هر ١٢ ساعت يكبار مصرف كنيد
  4. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۰۲:۲۱( 9 ماه پیش)
   متاسفانه این دارو به نظر میرسه تو ایران هست و من هرچی سرچ کردم تو داروخانه های اروپا با این اسم و برند پیدا نکردم. امکانش هست اسم دارویی رو بفرمایید که برند خارجی باشه. ترکیبات این دارو یوهمبین، جنسینگ، ال آرژنین و ... بود. که به نظر میرسه بیشتر به افزایش لیبیدو کمک میکنند تا نعوذ. اگر تاثیر داره که ممنون میشم یک برند خارجی بفرمایید تا بتوانم اینجا تهیه کنم. مثلا ایا قرص سیالیس برای من مناسب هست؟
  5. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۱۰:۰۵( 9 ماه پیش)
   سلام،قرص سياليس موثر هست
   اساسا" همانجور كه قبلا" عرض كردم مشكل نعوظ در اقايان جوان بيشتر جنبه روحي-رواني دارد.در صورت تاييد موضوع فوق و عدم وجود مشكلات عروقي و اناتوميك مصرف كوتاه مدت دارو جهت برگشت نزديكي به حالت نرمال و بازگشت اعتماد به نفس توصيه ميشود
  6. تصویر کاربرعلیدوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۲۰:۰۹( 9 ماه پیش)
   بسیار سپاسگزارم. انشاله تابستون خدمتتون میرسم در بیمارستان آتیه. ممنون از وقتی که گذاشتید
  7. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۶ ۲۲:۰۱( 9 ماه پیش)
   ???
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربرپرهام پنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۳۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مشاهده هیدرونفروز در هر دو کلیه، سن 5سال
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماپنجشنبه ۸ تیر ۱۳۹۶ ۱۳:۳۸( 1 سال پیش)
   بايد موضوع را پيگيري كرده و ايشان را به فوق تخصص نورولوژ اطفال نشان دهيد
 • تصویر کاربرامیر یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۴۴( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  علت سنگ کلیع
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مایکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ ۱۴:۴۴( 1 سال پیش)
   معمولا ارثيه و بى علت
   ولى موادى مثل چاى و حاوى اگزالات زياد، آبهاى سخت حاوى كلسيم و منيزيوم هم ميتونه علت سنگ كليه باشه
 • تصویر کاربربی چهارشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۷ ۱۹:۱۹(-) مشاهده پرسش
   چگونه نعوظ ایجاد می شود؟
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۶ دی ۱۳۹۵ ۱۹:۳۱( 1 سال پیش)
   در شرایط های تحریک پذیر جنسی فرمان نعوظ از مغز صادر و این فرمان از طریق اعصاب از نخاع وارد لگن و به آلت تناسلی می رسد و باعث می شود که شریان آلت گشاد شده و خون زیادی به آلت تناسلی مرد برسد و همزمان دریچه های لانه کبوتری سیاهرگ ها بسته شده و باعث بزرگی و سفت شدن آلت تناسلی مرد می گردد. هر اختلالی  در این مسیر از قبیل آسیب به اعصاب نخاعی و لگنی در تنگی عروق و اختلال در عملکرد دریچه های سیاهرگی باعث اختلال در نعوظ و سفت شدن آلت تناسلی مردانه خواهد شد.
درحال دریافت اطلاعات

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد؛
همچنین لطفاً درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
پرسش از دکتر