خواص لعاب برنج برای نوزاد چیست؟

برخی از افراد تصور می کنند که آب برنج خاصیتی نداشته و معمولا در هنگام طبخ برنج آن را دور می ریزند. اما باید گفت که آب برنج علاوه بر این که طعم و مزه خوبی دارد، دارای خواص زیادی است و در رفع انواع مشکلات موثر است.

نبض ما – لعاب برنج از خاصیت انرژی زایی بالایی برخوردار است. زمانی که بیمار هستید و نیاز به قوای بیشتری دارید، این ماده می تواند انرژی و اشتها را به شما برگرداند. در این مقاله به برخی از خواص لعاب برنج علی الخصوص خواص و عوارض لعاب برنج برای نوزادان اشاره می کنیم.

آبکش-کردن-برنج

خواص درمانی لعاب برنج

در هنگام بیماری، شما می توانید روزی یک یا دو لیوان لعاب برنج را مصرف کنید تا به این ترتیب مواد مغذی زیادی به بدن شما وارد شود و دوره بهبودی بهتری داشته باشید. لعاب برنج علاوه بر بزرگسالان، در رشد کودکان نقش و خواص زیادی دارد. بنابراین، مصرف لعاب برنج برای افراد سالمند و کودکان بسیار مناسب است.

همچنین باید اشاره کرد که لعاب برنج برای مادران شیرده هم بسیار سودمند است زیرا این ماده باعث می شود تا میزان شیر مادر افزایش پیدا کند.

باید خاطر نشان کرد که زمانی که پوست برنج (شلتوک) از برنج برداشته می شود، اکثر ویتامین ها و خواص ضد التهابی آن از بین می رود، چرا که بیشتر این مواد در پوست برنج یافت می شود و با از بین رفتن آن، مواد مغذی هم کاهش پیدا می کند.

علاوه بر این، بر اساس بررسی های موجود می توان گفت که زمانی که برنج کهنه می شود، میزان مواد مغذی و ویتامین های آن کم شده و هر چه برنج تازه تر باشد، دارای مواد معدنی و خاصیت بیشتری است.

برنج حاوی موادی است که در تسکین دل درد موثر بوده و حتی در کشور چین از مخلوط آرد برنج و نوعی گیاه فرفیون ساییده شده و نرم، پماددرست کرده و برای دل درد استفاده می کنند.

آب برنج

مصرف لعاب برنج برای نوزادن

در بسیاری موارد، برای درمان بیماری ها مخصوصا در نوزادان می توانید از روش های ساده ای استفاده کنید که یکی از انها  استفاده از لعاب برنج است.

از آنجایی که این لعاب حاوی انواع مواد معدنی و ویتامین ها است، توصیه می شود که در هنگام طبخ برنج آن را دور نریخته و به کودکان خود بدهید؛ زیرا در تسکین انواع دردها و مشکلات دیگر سودمند است.

شما می توانید کمی آب برنج را شیرین کرده و به کودک خود بدهید تا طعم دار شود. البته آب برنج حاوی کلسیم نیست.

آب برنج حاوی انواع مواد مغذی لازم برای کودک شما است. لعاب برنج در گذشته یکی از مواد خوراکی او محسوب می شد و برای کودکان مصرف می شده است. آب برنج خواص زیادی برای نوزادان دارد، از جمله خواص این ماده برای نوزاد، اثر دهی آن بر روی سیستم گوارشی است.

طریقه استفاده از لعاب برنج برای نوزادان

نوزادان به آسانی آب برنج را می توانند هضم کنند. شما می توانید کمی نمک به لعاب برنج اضافه کنید تا در روند عملکرد دستگاه گوارش او تاثیر بیشتری داشته و آن را بهبود بخشد. همچنین استفاده از لعاب برنج در درمان یبوست نوزادان هم موثر است.کمی آب برنج را با دو قطره روغن کنجد مخلوط کرده و برای درمان یبوست نوزاد، استفاده کنید.

یکی دیگر از خواص لعاب برنج برای نوزادان، خاصیت سم زدایی و درمانی طبیعی برای استفراغ و اسهال نوزاد است. زمانی که نوزادی دچار اسهال می شود، در معرض خطر کم آبی شدید قرار می گیرد.

در این هنگام شما می توانید با استفاده از کمی آب برنج برای نوزاد، کم آبی بدن او را جبران کنید. زمانی که نوزاد اسهال دارد، چهار ساعت یک بار می توانید کمی آب برنج به او بدهید.

شیشه شیر نوزاد

همچنین لعاب برنج به علت این که حاوی انواع ویتامین ها و کربوهیدرات ها است، می تواند حس بی حالی بر اثر اسهال را در نوزاد از بین برده و قوای از دست رفته را به او برگرداند.

این ماده حاوی ویتامین های گروه ب است و این ویتامین در رشد ذهنی و جسمی نوزادان بسیار موثر است. همچنین، لعاب برنج بسیار انرژی زا بوده و این خاصیت به دلیل وجود کربوهیدرات موجود در آب برنج است. مصرف کربوهیدرات در نوزادان سبب حفظ سطح انرژی و قوای جسمانی او می شود.

یکی دیگر از خواص لعاب برنج برای نوزادان، اثر دهی آن بر خارش پوست است. از آن جایی که پوست نوزادان بسیار حساس و لطیف است، ممکن است در معرض انواع حساسیت ها قرار گیرد.

حساسیت هایی که بر اثر پوشک ایجاد شده و باعث خشکی، خارش و قرمزی پوست نوزاد می شود. برای کاهش حساسیت نوزاد می توانید بدن او را با لعاب برنج شستشو دهید و یا اینکه کمی لعاب برنج را در ناحیه ای که خارش و قرمزی وجود دارد بزنید تا حساسیت و خارش پوست، برطرف شود.

یکی دیگر از خواص لعاب برنج برای نوزادان، تسریع دوره بهبودی بیماری در نوزاد مخصوصا در هنگام تب، سرماخوردگی و یا آنفولانزا است.

بر طبق تحقیقات انجام شده ، روشن شده است این ماده دارای خاصیت ضد تب است و همچنین در درمان درد و یا خلط های سینه نوزاد در هنگام بیماری موثر است و می توانید برای آرام کردن گلودرد نوزاد هنگام سرماخوردگی استفاده کنید.

نبض ما – مترجم: مهناز ضحاکی

منبع:sfgate.com

خواص لعاب برنج برای نوزاد چیست؟
5 (100%) 2 رای
از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم