عوارض کم کاری تیروئید در مردان

کم کاری تیروئید در مردان حدود 8 تا 10 برابر کمتر از زنان است. با ما همراه باشید تا درباره علائم کم کاری تیروئید در مردان و تاثیر آن روی رابطه زناشویی بیشتر بدانید.

نبض ما– علل کم کاری تیروئید در مردان ،  ممکن است آسیب به تیروئید و یا حذف تیروئید در طول عمل جراحی برای تومورهای تیروئید و درمان تیروئید بیش از حد فعال است که منجر به تیروئید غیر فعال می شود. به طور کلی 80 درصد از هیپوتیروئیدیسم (کم کاری تیروئید) ناشی از بیماری های خودایمنی است و بیماری های خود ایمنی در زنان شایع تر است.

بیماری خود ایمنی در سیستم ایمنی بدن زمانی اتفاق می افتد که سیستم دفاعی بدن شما، قسمت های طبیعی بدن شما را با مهاجمان خارجی اشتباه گرفته و به آنها حمله می کند. یعنی در این زمان، سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید شما حمله می کند و بیماری کم کاری یا پرکاری تیروئید معمولا در زنان و درصد کمتری از مردان مشاهده می شود.

کم کاری تیروئید

بیماری کم کاری تیروئید چیست؟

غده تیروئید همانند منبع انرژی بدن شما به شمار می رود. هنگامی که این بخش از کار می افتد، کارکرد بدن دچار اختلال شده و کند می شود. بیماری کم‌کاری تیروئید نوعی بیماری است که  بر اثر آن، میزان هورمون تیروئید در بدن کاهش پیدا می کند.

عملکرد اصلی هورمون تیروئید،  نظم بخشیدن به عمل متابولیسم  بدن است و افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند، معمولا با مشکلاتی از قبیل کندی متابولیسم و سوخت و ساز بدن مواجه می شوند.

معمولا ده درصد از زنان دچار اختلال کمبود هورمون تیروئید و به اصطلاح کم کاری تیروئید هستند و حتی ممکن است خیلی از افراد به این بیماری مبتلا بوده و از آن باخبر نباشند. کم کاری تیروئید  ممکن است چندین علت داشته باشد که یکی از آنها، تقریبا  شایع تر بوده و به دلیل التهاب غده تیروئید است.

این نوع التهاب باعث از بین رفتن اکثر سلول های تیروئید می شود. زمانی که به این سلول ها آسیب وارد می شود، هورمون کافی ترشح نشده و مشکلات تیروئیدی  ایجاد می شود. یکی از مهم ترین علل اختلالات تیروئیدی بروز التهاب در این بخش است که بر اثر اختلال در سیستم خود ایمنی ایجاد می شود.

ناباروری

یکی دیگر از دلایل بروز کم کاری تیروئید، برخی از درمان های پزشکی است که هنگام درمان اختلالات تیروئیدی و یا جراحی حذف غده تیروئید در بیماری های خاص مانند سرطان تیروئید ایجاد می شود. به این ترتیب،  سلول های غده تیروئید کاهش پیدا کرده و بیماری کم کاری تیروئید ایجاد می شود.

هر چند که عارضه کم کاری تیروئید در زنان شایع تر است، اما در مردان هم مشاهده می شود. عملکرد غده تیروئید با ترشح هورمون تیروئید است که این هورمون به خون خود منتقل می شود تا بتواند به تمام اعضای بدن شما توزیع شود.

علائم کم کاری تیروئید در مردان

علائم، تشخیص و درمان کم کاری تیروئید در مردان تقریبا مانند زنان است. هیپوتیروئیدی(کم کاری تیروئید) کل متابولیسم را متوقف می کند، بنابراین علائم هم می توانند بر روی هر یک از اعضاء و سیستم بدن تاثیر بگذارند.

شایعترین علایم  عبارتند از:

همچنین، از دست رفتن تمایل به مقاربت جنسی و مشکل در نعوظ از علائمی است که برخی از مردان ممکن است داشته باشند. اگر خسته و کم  انرژی هستید، تعجب آور نیست که علاقه ای به رابطه زناشویی نداشته باشید.

در بخش ارولوژی،  24 مرد مبتلا به کم کاری تیروئید و 66 مرد بدون عارضه کم کاری تیروئید بررسی شد. اختلال نعوظ با استفاده از پرسشنامه بین المللی و شاخص عملکرد  ناباروری  بررسی شده و ارزیابی گردید.

مردان مبتلا به کم کاری تیروئید، به طور متوسط  در مقایسه با مردان بدون  مشکل کم کاری تیروئید، دارای امتیاز هفتاد و یک تا هفتاد و پنج بودند که میانگین سنی آن ها بیست تا هشتاد و یک سال بود.

کم کاری تیروئید در مردان و اسپرم

بیماری کم کاری تیروئید می تواند در قدرت باروری مردان تاثیرات منفی بگذارد که علل رایج  آن معمولا کمبود ید و بیماری های خودایمنی است. علائم احتمالی کم کاری تیروئید هم عبارتند از:  درد در استخوان ها و مفاصل، احساس خستگی و گاه افسردگی، اختلال در حافظه ، افزایش وزن و کاهش متابولیسم بدن.

بیماری کم کاری تیروئید که بر قدرت جنسی مردان تاثیر گذار است، می تواند باعث اشکال در عمل نعوظ فرد شود. زمانی که مردی دچار کم کاری تیروئید است، این مشکل می تواند بر کارکرد و شکل اسپرم های او هم اثر گذاشته و گاه اسپرم ها کیفیت خوبی نداشته و در نهایت ممکن است سبب ناباروی در مرد شود.

تولید اسپرم

کم کاری تیروئید در مردان و زود انزالی

در تحقیقات اخیر، شیوع انزال زودرس در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید بررسی شده و تغییرات مربوط به آن ارزیابی شده است. با بررسی رابطه بین کم کاری تیروئید و مشکل زود انزالی، زمان تاخیر انقباض داخل عضلانی قبل و بعد از درمان کم کاری تیروئید هم مورد بررسی قرار گرفته است.

بیماران مبتلا به هیپوتیروئیدی(کم کاری تیروئید)،  و بدون سابقه درمان پرکاری تیروئید در این مطالعه ثبت شدند.  پس از به دست آوردن نتایج،  عملکرد نعوظ و معیار ارزیابی بیمار با مشکل زود انزالی مورد بررسی قرار گرفت. در این تحقیق مشخص شد که رابطه مستقیمی بین کم کاری تیروئید و زود انزالی در مردان وجود دارد.

رابطه بین نعوظ و اختلالات تیروئید را در این مطلب بخوانید.

البته باید گفت که بیماری تیروئید که شامل کم کاری و پرکاری تیروئید می شود، هر کدام می توانند تاثیر زیادی در میل جنسی و حتی باروری  مرد داشته باشند. این نکته واضح است که زمانی که مرد قادر نباشد به نعوظ کامل برسد، در انجام رابطه جنسی هم دچار مشکل می شود.

گاه مردان در نعوظ دچار مشکل هستند اما مشکلی در رابطه زناشویی ندارند و مشکل در نعوظ، همیشه به دلیل کم کاری تیروئید نیست و تنها زمانی که اختلال در کارکرد تیروئید باعث مشکلات مربوط به قدرت جنسی مرد شود، اختلال نعوظ و یا زود انزالی ایجاد می شود.  بنابراین یکی از دلایل زود انزالی در مردان می تواند مشکل پزشکی از جمله کم کاری تیروئید باشد.

به منظور درمان کم کاری تیروئید بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا پس از انجام آزمایشات لازم، درمان مناسب برای شما در نظر گرفته شود.

تیم ترجمه نبض ما

4.2/5 - (5 امتیاز)
منبع www.everydayhealth.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. asgar می‌نویسد

  سلام من این نشانه هایی‌که گفتین‌دارم و احساس خستگی‌و درد خفیف در قسمت پشت گردن و گواترم دارم چن‌روزیه موهام خشک‌و شکننده شدن ممکنه کم‌کاری‌داشته باشم??

 2. سعید ۵۲ می‌نویسد

  کم کاری تیروید دارم و قرص لوکسین مصرف می کنم در قسمت ساق پا موهایم کمی ریخته به نظر شما دلیلش تیرویید بوده؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر OMID چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  باسلام چند وقتی هست که به طور مداوم شبها تا خود صبح خواب ندارم تامدت طولانیمیخوابم ووقتی بیدار میشوم احساس کسی وگیجی مبهوت میشوم ووقتی بیدار میشوم میلی به غذا ندارم به طور کامل غذا وشامم یکسان شده میخواسم ببینم علایم افسردگی هست وچی تجویز میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر مجید محمدپور چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 3 سال پیش)

   سلام علایم افسردگی شامل خلق یا روحیه غمگین ،لذت نبردن از چیزهایی که خوشحال کننده بوده احساس نا امیدی مشکلات خواب و حافظه و اشتهاو... هست.چیزهایی که گفتید در مورد خودتون دقیق نیست،پس اگر در عملکرد روزانه تون مشکلی پیش اومده حتما به روانشناس مراجعه کنید تا بررسی بیشتری انجام شه و تشخیص و درمان مناسب انجام شه.ممنونم

 • تصویر کاربر اسماعیل شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  باعرض سلام
  جوانی ۲۳ساله که ۷سال هست مشکل کم کاری تیروئید دارم و قسمتی از غده تیروئید برداشته شده سه چهار ماهی هست که بعد از هر بار بول کردن اب لزجی خارج میشه ایا خارج شدن این اب حکم منی را دارد و اگر دارد درمانش چیست لازم به ذکر هست سال پیش چند ماه پیش دوچار درد در ناحیه بیضه ها شدم که گفتن واریکوسل گرید یک دارم و باید احتیاط کنم تا مشکلش حاد تر نشه ممنون میشم پاسخ گو باشین
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۹ آبان ۹۷( 4 سال پیش)

   با سلام خیر حکم منی نداره و درمانش ازدواج و تخلیه منی است

 • تصویر کاربر زهره دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام ، باتوجه به ازمایشم که پیوست سوالم است لطف بفرماییدایا من کم کاری تیرویید دارم ونیاز که دارو مصرف کنم متخصص زنان 5روز درهفته نصف قرص تجویز کردن از نظر شما زیاد نیست،ایا نیاز نیست یک ازمایش دیگه بدم؟؟؟دارو رو تا چه مدت مصرف کنم ،
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام براي جواب به اطلاعات زير داريم:چند سالتونه؟قصد بارداري داريد يا بارداريد؟معاينه تيروييد چي بوده؟TPOAb چك شده يا نه؟
   و بنابراين براي جواب بهتره به همكاران فوق غدد حضوري مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر مهاجرانی دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام . بنده ۲۰ روز بعد از یک رابطه ی مشکوک (بدون استفاده از کاندوم) رفتم ازمایشگاه ، و یک ازمایش RNA , PCR دادم، بعد از گذشت یک روز جواب را منفی اعلام کردند . حالا سوال من این است که من باز هم باید نگران این موضوع باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی دوشنبه ۸ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام وقتي pcrمنفيه نبايد نگران باشيد،ولي براي اطمينان مي تونيد بعد ١٢هفته مجددا ازمايش بديد،براي اين موضوع بهتره به همكاران متخصص عفوني مراجعه كنيد.
 • تصویر کاربر محمدصالح یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 134 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت
  چند وقت پیش جهت بررسی تورم غدد لنفاوی به سونوگرافی رفتم و بصورت اتفاقی تیروئیدم رو هم سونو کردم و متوجه وجود چند ندول هایپو اکو در هر دو لوب شدم که جواب سونو و آزمایش خون بعدش رو خدمتتون ارسال می کنم لطفا بفرمایید چقدر احتمال داره بدخیم باشه و کلا چه اقداماتی باید انجام بدم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام
   احتمال بدخيمي پايينه،سه ماهه ديگه سونو انجام شود و نمونه برداري زير گايد سونوگرافي از ندول بزرگتر و داراي فلوي مركزي
 • تصویر کاربر ستاره پنجشنبه ۲۸ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  من ۲هفته وچند روز است که از این قرص استفاده میکنم و بعضی جاهای صورتم به شدت قرمز و برامده شده و ریزش مو شدید هم دارم دکتر این قرص رو واسه ریزش موهام داده نمیدونم ادامه بدم این قرص رو...ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مجید نجفی سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام
   همین الان قطعش کنین و با پزشکتون مشورت کنین

   دکتر مجید نجفی
   کلنیک مهرگان

 • تصویر کاربر بهتاش چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام،بنده جوانی سی ساله هستم،از اواخر بهار امسال احساس گرمی و داغی در گوش و گردنم دارم.آزمایشات خون را انجام دادم و کم کاری یا پرکاری تیرویید ندارم و مشکل عفونی و یا چیز دیگری در خونم ندارم و آزمایشم کاملا سالم بوده.بنده دارای طبع گرم و بسیار استرسی و آلرژی نیز دارم که با عطسه و آبریزش همراست میباشم و از گرما وتابستان گریزانم.برای کنترل استرسم مدتی از سیتالوپرام ۱۰ و پرپرانول ۲۰ استفاده میکردم.میخواستم بدونم آیا گرم شدن گوش و گردن و احساس گرما از درون خطرناکه؟دلیل بوجود آمدن همچین شرایطی برای چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی چهارشنبه ۲۰ تیر ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام اگه چك اپ كرديد و طبيعي بوده،موردي نيست.
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  نوزاد دو ماهه ای کهبعد از واکسن شدید شده وقطره استامینیفن وپاشور در ان اثری نداره چه کار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   سلام لطفا به همکاران اطفال مراجعه کنید
 • تصویر کاربر مینو یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  چند سال هست که کمبود پلاکت دارم .
  دو دوره آی وی آی جی تزریق کردم و خوب شدم .و قرص پرنیزولون آزاتیوپرین و کلسیم مصرف میکنم .ولی با قطع مصرف دوباره علایم مثل کبودی بدن ظاهر میشه .لطفا در موردطریقه مصرف این قرص ها و طول دوره درمان راهتماییم کنید تا کی و چقدر دیگه باید قرص مصرف کنم ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی یکشنبه ۱۳ خرداد ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام ظاهرا بيماري شما ITP است و قطعا به خود شما هم عرض كردن،اين بيماري مادام العمره و گهگاهي دچار عود مي شويد و نياز به تنظيم دوز دارو هست بهتره تحت نظر همكاران هماتولوژيست باشيد و با نظر ايشان داروها تنظيم دوز شود و يا اقدام اضافه تشخيصي اگه لازمه انجام شود.
 • تصویر کاربر کامیار یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  هزینه درمانی عمل بای پس معده در سال ۱۳۹۷ چقدر است
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۹۷( 4 سال پیش)
   با سلام نمي دونم،با توجه به وسعت عمل و نوع بيمارستان خصوصي يا دولتي متفاوته.اين رو بايد با توجه به نوع عملتون بپرسيد
درحال دریافت اطلاعات