روش های تشخیص هرپس تناسلی یا HSV

هرپس تناسلی یک بیماری مقاربتی واگیردار است. ابتلا به این بیماری در بین مردان و زنان وجود دارد و مختص به جنس خاصی نیست. HSV یا هرپس تناسلی دارای دو نوع است و تماس جنسی شیوه معمول انتقال آن است.

هرپس تناسلی یک بیماری مقاربتی شایع است. با این وجود، بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، از ابتلا به آن خبر ندارند. این بیماری معمولا علامت خاصی ندارد، بنابراین ممکن است بدون اینکه اطلاع داشته باشید، آلوده باشید و آن را به دیگران انتقال دهید.

با بروز علائم، این بیماری ممکن است به راحتی با سایر بیماری ها اشتباه گرفته شود. بدون انجام آزمایشات کافی، شریک جنسی خود را آلوده کرده و داروهایی که باعث کاهش شدت علائم و افزایش سرعت بهبودی می شود را دریافت نمی کنید.

احتمال درد در ناحیه تناسلی، کفل، ران و مقعد وجود دارد. در این صورت، پزشک شما تست هایی انجام می دهد تا مطمئن شود آیا علت ها و علائم موجود مشابه ویروس هرپس است.

زگیل های تناسلی

روش های تشخیص هرپس تناسلی

تست های تشخیصی یا غربالگری برای هرپس تناسلی شامل موارد زیر است:

تست PCR

با استفاده از تست PCR، هرپس تناسلی حتی در غیاب علائم، تشخیص داده می شود. تست PCR به دنبال اجزای DNA ویروس در نمونه گرفته شده از سلول ها یا مایعات تبخال های تناسلی یا مجاری ادراری است. این تست به طور رایجی برای تشخیص هرپس تناسلی مورد استفاده قرار می گیرد و بسیار دقیق است.

کشت سلولی

پزشک می تواند طی معاینه نمونه ای از سلول های تبخال تهیه کرده و زیر میکروسکوپ، به دنبال ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) در این نمونه باشد.

در صورتی که تبخال ها رو به بهبودی باشند یا آلودگی به تازگی ایجاد شده باشد، ممکن است کشت سلول یا تست PCR نتایج منفی کاذب نشان دهند. تست منفی کاذب نشان می دهد که مبتلا نیستید در حالیکه در واقع بیمار هستید. نتایج مثبت کاذب هم محتمل است. اگر تست مثبت باشد ولی خطر ابتلا به ویروس کم باشد، احتمالا نیاز به تست های بیشتر دارید.

شکل ظاهری تبخال تناسلی

سایر روش های تشخیصی هرپس تناسلی

با استفاده از آزمایش خون می توان آنتی بادی های HSV که پروتئین های تولید شده توسط سیستم ایمنی در پاسخ به عفونت هستند را ردیابی کرد. در تست آنتی بادی فلوئورسنت مستقیم یک محلول حاوی آنتی بادی های HSV و یک رنگ فلوئورسنت به نمونه سلولی اضافه می شود. اگر ویروس در نمونه وجود داشته باشد، آنتی بادی ها به آن چسبیده و زیر میکروسکوپ مخصوص، می درخشند. این تست نمی تواند زمان ابتلا را تشخیص دهد و ممکن است ایجاد آنتی بادی ها چند هفته زمان ببرد.

تست آنتی بادی می تواند تفاوت بین دو نوع HSV را تشخیص دهد. مهم است که بدانید مبتلا به کدام نوع هستید. اگر آلوده به نوع دوم (HSV-2) هستید، بروز بیشتری نسبت به آلودگی با نوع اول (HSV-1) خواهید داشت و تبخال روی لب ها و اطراف دهانتان ایجاد می شود.

متأسفانه، تست آنتی بادی تنها می تواند تشخیص دهد که آیا تا به حال در معرض ویروس هرپس قرار داشته اید یا خیر. این تست مفید است ولی نمی تواند بروز اختصاصی را تشخیص دهد.

قبل از مراجعه به پزشک خود برای آزمایش هرپس تناسلی، برای انجام بهتر معاینه، سؤالاتی که باید از پزشک خود بپرسید را بنویسید یا پرینت گرفته و همراه خود ببرید.

اگر تشخیص بیماری هرپس داده شد، انتخاب های زیادی می توانید داشته باشید. آیا می خواهید دارو دریافت کنید؟ چه داروهایی؟ آیا می خواهید دارو را هر روز مصرف کنید یا تنها وقتی علائم بیماری را نشان می دهید؟ برای درک بهتر انتخاب هایتان به پزشک مراجعه کنید.

تیم ترجمه نبض ما

2.8/5 - (6 امتیاز)
منبع webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. ناشناس می‌نویسد

    آیادرآزمایش پاپ اسمیرمااسمیرمامامیتواند تشخیص دهد که فرد یک هفته یاد هفته پیش نزدیکی داشته یانه

از پزشکان نبض‌ما بپرسید