عوارض قرص سیتالوپرام

قرص سیتالوپرام، نوعی داروی ضد افسردگی است که به عنوان یک مهار کننده انتخابی جذب مجدد سروتونین، (SSRI) شناخته می شود. این ماده اغلب برای درمان افسردگی و گاهی اوقات برای حملات پنیک استفاده می شود.

سیتالوپرام، به بسیاری از افراد کمک می کند تا از افسردگی رهایی یابند و عوارض جانبی ناخواسته کمتری نسبت به داروهای ضد افسردگی قدیمی دارد. سیتالوپرام فقط با نسخه، و به صورت قرص و قطره مایعی که می توان در آب ریخت، در دسترس است.

چه افرادی می توانند و چه افرادی نمی توانند سیتالوپرام مصرف کنند

بزرگسالان و کودکان بالای 12 سال می توانند سیتالوپرام مصرف کنند.

در موارد زیر، قبل از شروع مصرف سیتالوپرام با پزشک خود مشورت کنید:

اگر به دیابت مبتلا هستید، قرص سیتالوپرام، می تواند ثبات قند خون را دشوارتر کند. در هفته های اول درمان با قرص سیتالوپرام، بیشتر اوقات قند خون خود را کنترل کنید و در صورت لزوم، درمان دیابت را تنظیم نمایید.

آنچه برای درمان افسردگی نیاز داریم | نگذارید افسرده شوید

نحوه و زمان مصرف سیتالوپرام

سیتالوپرام را یک بار در روز مصرف کنید. می توانید آن را با یا بدون غذا مصرف نمایید. سیتالوپرام را می توان در هر ساعتی از روز مصرف نمود، به شرط آنکه هر روز، در یک ساعت مشخص مصرف شود.

اگر در خوابیدن مشکل دارید، بهتر است سیتالوپرام را صبح ها بخورید.

مقدار مصرف قطره و قرص سیتالوپرام

قرص های سیتالوپرام دارای قدرت های مختلف از 10 میلی گرم تا 40 میلی گرم هستند. دوز معمول سیتالوپرام در بزرگسالان 20 میلی گرم در روز است. اما ممکن است با دوز کمتری شروع شود و تا حداکثر دوز 40 میلی گرم در روز افزایش یابد. حداکثر دوز توصیه شده برای افرادی که بیش از 65 سال سن دارند یا دچار مشکلات کبدی هستند،  20 میلی گرم در روز است.

دوز معمول سیتالوپرام در کودکان 10 میلی گرم در روز است، اما ممکن است این مقدار به 40 میلی گرم در روز افزایش یابد.

اگر مصرف سیتالوپرام را فراموش کنم چطور؟

اگر گهگاه مصرف دوز را فراموش می کنید، نگران نباشید. دوز بعدی را روز بعد در ساعت معمول خود مصرف نمایید. هرگز برای جبران یک وعده فراموش شده، 2 دوز را به طور هم زمان مصرف نکنید.

اگر دوزها را اغلب فراموش کنید، ممکن است تنظیم زنگ هشدار برای یادآوری، به شما کمک کند. همچنین می توانید از داروساز خود در مورد راه های دیگری که به شما کمک می کند تا مصرف دارو خود را به یاد بیاورید، راهنمایی بخواهید.

اگر مقدار زیادی از دارو مصرف کنم چه می شود؟

مقداری از سیتالوپرام که می تواند منجر به اووردوز شود، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

اگر موارد زیر رخ داد حتما با پزشک تماس بگیرید:

اگر می خواهید به اورژانس مراجعه نمایید، خودتان رانندگی نکنید – از شخص دیگری بخواهید رانندگی کند یا با آمبولانس تماس بگیرید. بسته قرص سیتالوپرام یا بروشور داخل آن را به همراه هر داروی دیگری که مصرف می کنید، همراه داشته باشید.

احساس خستگی

عوارض جانبی

مانند همه داروها، سیتالوپرام نیز در برخی افراد می تواند عوارض جانبی ایجاد کند، اما بسیاری از افراد، با این دارو هیچ عارضه جانبی ندارند یا فقط عوارض جزئی بروز می دهند. برخی از عوارض جانبی رایج سیتالوپرام، با عادت کردن بدن به آن، به تدریج بهبود می یابد.

اضطراب در برخی از افرادی که از سیتالوپرام، برای درمان حملات پنیک استفاده می کنند، در طی هفته های اول درمان بدتر می شود. این مورد معمولاً پس از چند هفته از بین می رود، اما اگر این مسئله شما را اذیت می کند با پزشک خود صحبت نمایید. کاهش دوز ممکن است به کاهش علائم کمک کند.

عوارض جانبی شایع

عوارض جانبی شایع، در بیش از 1 نفر از هر 100 نفر اتفاق می افتد. به مصرف دارو ادامه دهید، اما اگر این عوارض جانبی شما را آزار داد یا از بین نرفت، با پزشک یا داروساز خود صحبت کنید:

عوارض جانبی جدی

بروز عوارض جانبی جدی نادر است و در کمتر از 1 مورد از هر 1000 نفر اتفاق می افتد.

در صورت بروز این عوارض، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید:

  • درد یا فشار در قفسه سینه یا تنگی نفس
  • سرگیجه شدید یا بیهوش شدن
  • نعوظ دردناکی که بیش از 4 ساعت طول می کشد – این امر ممکن است حتی در مواردی که رابطه جنسی ندارید، اتفاق بیفتد
  • هرگونه خونریزی که بسیار بد است یا نمی توانید آن را متوقف کنید، مانند بریدگی یا خون دماغ شدن که در عرض 10 دقیقه متوقف نمی شود

در صورت بروز این علائم، بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

1- افکار خودکشی یا خودآزاری

2- سردردهای مداوم، گیجی یا ضعف طولانی مدت، یا گرفتگی مکرر عضلانی – اینها می تواند نشانه هایی از سطح پایین سدیم در خون باشد (در موارد شدید، کاهش سدیم می تواند منجر به ایجاد تشنج یا غش شود)

3- استفراغ خونی یا استفراغ تیره، سرفه کردن همراه با خون، وجود خون در ادرار، مدفوع سیاه یا قرمز – اینها می تواند نشانه خونریزی از روده باشد.

4- خونریزی از لثه یا کوفتگی هایی که بدون دلیل ظاهر یا بزرگتر می شوند

در صورت بروز این موارد، به پزشک مراجعه نمایید:

بدترین راههای کاهش وزن سریع

واکنش آلرژیک جدی

در موارد نادر، ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی (آنافیلاکسی) به سیتالوپرام داشته باشید.

در صورت بروز این موارد، با اورژانس تماس بگیرید:

ممکن است یک واکنش آلرژیک جدی داشته باشید که نیاز به درمان فوری در بیمارستان دارد. اینها تمام عوارض جانبی سیتالوپرام نیستند. برای دریافت لیست کامل، به بروشور داخل بسته دارو مراجعه کنید.

اطلاعات:

با استفاده از طرح کارت زرد ایمنی، می توانید هرگونه عارضه جانبی مشکوک را گزارش دهید.

برای اطلاعات بیشتر به کارت زرد مراجعه نمایید.

نحوه کنار آمدن با عوارض جانبی سیتالوپرام

برای بهبود عوارض جانبی ناشی از این دارو، چه باید کرد:

بارداری و شیردهی

سیتالوپرام و بارداری

سالم ماندن حین بارداری، برای مادر و نوزاد اهمیت دارد. اگر هنگام مصرف سیتالوپرام باردار شدید، با پزشک خود صحبت نمایید. مصرف دارو را قطع نکنید، مگر اینکه پزشک به شما بگوید. سیتالوپرام خطر بروز برخی مشکلات را در نوزاد متولد نشده، کمی افزایش می دهد.

اما اگر افسردگی شما در دوران بارداری درمان نشود، این نیز می تواند احتمال بروز مشکلات را افزایش دهد. اگر برای داشتن حال خوب به سیتالوپرام نیاز دارید، ممکن است نیاز باشد در دوران بارداری نیز آن را مصرف نمایید. پزشک می تواند خطرات و مزایای آن را برایتان توضیح دهد و به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که کدام روش درمانی برای شما و کودکتان بهتر است.

مصرف میوه به در بارداری

سیتالوپرام و شیردهی

اگر پزشک، سلامتی کودکتان را تایید کند، می توان از سیتالوپرام در دوران شیردهی استفاده کرد. سیتالوپرام به مقدار کم به شیر مادر منتقل می شود و در تعداد کمی از نوزادان شیرخوار سبب بروزعوارض جانبی می گردد.

ادامه مصرف سیتالوپرام برای بهبود حالتان مهم است. شیردهی هم به نفع شما و هم به کودک خواهد بود. اگر کودک به اندازه معمول شیر نمی خورد، یا به طور غیرعادی خواب آلود است یا نگرانی دیگری در مورد کودک خود دارید، در اسرع وقت با پزشک صحبت کنید.

توصیه غیر فوری: موارد زیر را به پزشک اطلاع دهید:

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم