آمار نگران کننده سزارین

طبق استانداردهای بهداشت جهانی ۸۵ درصد زنان باردار می توانند بدون هیچ مداخله ای زایمان طبیعی داشته باشند و ۱۵ درصد باقی در صورت احتمال خطر برای مادر یا جنین باید سزارین شوند.

به گزارش نبض ما به نقل از مهر، دکتر ناهید خدا کرمی در حاشیه پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران اظهار کرد: با اینکه طی سال های اخیر توانسته ایم با اطلاع رسانی به مادران باردار میزان سزارین ها در کشور را که بالای ۵۰ درصد بود کاهش دهیم اما آمار آن در ایران هنوز بالا است و این برای کشور ما که از نظر پزشکی بسیار پیشرفته است، پسندیده نیست.

خدا کرمی با تاکید بر لزوم کاهش میزان سزارین ها در کشور گفت: برای این منظور لازم است علاوه بر فراهم کردن تجهیزات و زیرساخت های لازم پزشکی، فرهنگ سازی در سطح عمومی بویژه از طریق رسانه ها صورت گیرد.

وی افزود: اکنون ۲۰۰ مرکز خصوصی مشاوره در سراسر کشور برای ارائه آموزش های لازم در خصوص زایمان طبیعی و مشاوره های قبل از بارداری دایر هستند لازم است مادران قبل از بارداری مشاوره های لازم را از این مراکز دریافت کنند.

خداکرمی در خصوص عوارض سزارین اظهار کرد: عوارضی مانند مشکلات ناشی از داروهای بیهوشی و آسیب سیستم ادراری از جمله عوارض سزارین برای مادران و همچنین در صورت انجام سزارین قبل از موعد ممکن است مشکلات ریوی مانند آسم، برای نوزادان ایجاد شود.

پانزدهمین کنگره بین المللی زنان و مامایی ایران از ۱۳ تا ۱۶ مهرماه در مرکز همایش های رازی در حال برگزاری است.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم