عوارض خطرناک استفاده خودسرانه آلپرازولام

آلپرازولام‌ دارویی است که به‌ عنوان‌ ضد اضطراب‌ برای‌ دوره‌ های‌ کوتاه‌ مدت‌ مصرف‌ می‌شود و علاوه بر این دارای اثرات ضد افسردگی نیز می باشد.

گردآوری – نبض ما

داروی آلپرازولام معمولا برای تسکین اضطراب، اختلالات خواب و اختلالات هراس تجویز می شود. همچنین با توجه به خواص ضد افسردگی در برخی موارد برای افراد افسرده هم مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو دارای نام های تجاری مختلفی است. ازجملهApo-alperaz ،زانلXanal ،رازو آلپرازولام Razoalperazolam، زنکس (Xanax)، نیراوام (Niravam)، آلپرازولام تی اس (Alprazolam-ts) و آلپرازولام تی دی (Alprazolam-td) است.

اثرات بر روی بدن

آلپرازولام از دسته بنزودیازپین ها است. اثرات بنزودیازپین ها در بدن را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود.

۱- کاهش اضطراب

در دوزهای پایین، بنزودیازپین ها داروهای ضد اضطراب خوبی هستند. این داروها اثر ضد اضطراب خود را عمدتا از طریق افزایش انتقال گابا و در نتیجه مهار مدارهای عصبی در سیستم لیمبیک مغز اعمال می کنند.

۲- اثرات آرام بخش و خواب آور

همه بنزودیازپین ها در دوزهای بالاتر دارای خواص آرام بخش و خواب آور هستند.

۳- فراموشی

اختلال موقت حافظه با استفاده از بنزودیازپین ها بسیار شایع است ولی تقریبا همیشه موقت است و با قطع دارو این حالت برطرف می شود.

۴- ضد تشنج

بسیاری از بنزودیازپین ها فعالیت ضد تشنجی دارند و برخی از آن ها برای درمان صرع و سایر اختلالات تشنجی استفاده می شود.

۵- شل کننده عضلانی

در دوزهای بالا بنزودیازپین ها باعث شل شدن اسپاسم های ماهیچه های اسکلتی می شوند و این اثر را احتمالا با افزایش مهار پیش سیناپس در طناب نخاعی اعمال می کنند.

مقدار مصرف آلپرازولام

۰.۲۵-۰.۵ میلی‌ گرم‌ ۳ باردر روز (در سالمندان‌ ۰.۲۵ میلی‌گرم‌ ۲ تا ۳بار در روز) که‌ در صورت‌ نیاز تا حداکثر ۳میلی‌گرم‌ در روز افزایش‌ می‌یابد. مصرف آین‌ دارو در کودکان‌ توصیه‌  نمی‌شود.

آلپرازولام

 • این دارو باید دقیقا طبق دستورالعمل و تجویز پزشک استفاده شود. از مصرف دارو به صورت طولانی مدت و بیشتر از زمان پیشنهادی اجتناب کنید.
 • از جویدن، شکستن و خرد کردن دارو درهنگام مصرف اجتناب کنید. دارو را یکباره ببلعید. این کار باعث می شود که دارو به آرامی درون بدن تجزیه شود و تاثیر خود را بگذارد.
 • فرم مایع دارو را با قاشق های اندازه گیری ویژه استفاده کنید، نه قاشق های معمولی

tumblr_nh433d4v8i1rdzhsdo1_500

در صورت مصرف قرص آلپراوزلام با خاصیت رهایش دهانی(قرص نیراوام) موارد زیر را رعایت کنید:

 • با دستان خشک دارو را ازجعبه خارج کرده و داخل دهان بگذارید. اجازه دهید که قرص درون دهان به آرامی حل شود بدون این که بجوید یا یکباره ببلعید.
 • اگر مایلید بعد از حل شدن کامل دارو، مقداری آب یا سایر مایعات بنوشید.
 • دارو را در محل خشک، بدون رطوبت ، گرما و روشنایی نگهدارید.

در صورت فراموش کردن یک دوز مصرف، بلافاصله آن را مصرف کنید. اگر تقریبا نزدیک به زمان مصرف دوز بعدی، دوز فراموش شده را به خاطرآوردید، بهتر است دوز فراموش شده را حذف کنید. از مصرف بیش از اندازه دارو به یکباره حذر کنید.

alprazolam-dexa-05mg-harga-50-000

موارد هشدار مصرف آلپرازولام

– در صورت مصرف بیش از اندازه دارو ، سریعا به اورژانس خبر دهید زیرا کشنده است.

– علائم ناشی از مصرف زیاد دارو عبارتند از گیجی، خواب آلودگی، ضعف ماهیچه ای، از دست دادن تعادل، احساس سبک سری، غش و کما.

– از مصرف میوه یا آب میوه گریپ فروت(دارابی) همزمان با  مصرف این دارو اجتناب کنید. زیرا عوارض خطرناکی دارد.

– مصرف دارو را یکباره و بدون مشورت با پزشک قطع نکنید. شاید لازم باشد که ترک دارو به آرامی و با کاهش گام به گام میزان مصرف صورت بگیرد.

– علائم بیماری بعد از توقف مصرف دارو ممکن است بازگشت کند. همچنین علائم خاص ترک دارو ممکن است مشاهده شود. مثل تاری دید، مشکل تمرکز، از دست دادن اشتها، اسهال، درد، کرختی و سوزن سوزن شدن ماهیچه ها، افزایش هیجان و شور.

– مصرف‌کننده آلپرازولام نباید نوشیدنی های الکلی یا دیگر داروهای خواب آور استفاده کند. این کار، خواب آلودگی را افزایش و سطح هشیاری را کاهش می‌دهد.

– مصرف همزمان آلپرازولام و داروهایی نظیر (استامینوفن، کتوکانازول، آسپرین) باعث ایجاد تداخل شدید دارویی خواهد شد. لذا قبل از مصرف حتماً با پزشک خود در موارد تداخل دارویی مشورت کنید

– مصرف بیش از ۲ میلی گرم آلپرازولام در اوایل دوره درمان (هفته اول) باعث سرکوب خفیف سیستم تنفسی و در بیماران دچار آپنه خواب باعث تنگی نفس در خواب و یا قطع کامل تنفس خواهد شد.

– با توجه به مصرف خودسرانه آلپرازولام در ایران، در صورتی که دچار مشکل بی خوابی شدید هستید ابتدا با روانپزشک خود مشورت کنید سپس اقدام به استفاده بنزودیازپین ها کنید. موارد جایگزین مانند زولپیدم (Ambien) توسط روانپزشک تجویز خواهد شد. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام الزامی است. لذا از مصرف خودسرانه آلپرازولام برای خواب جدا خودداری فرمایید.

داروی جایگزین الپرازولام

زولپیدم با نام تجاری آمبین خواص یکسانی مانند آلپرازولام دارد. مشخصه آن برای کمک به خواب است. در موارد شدید تر استفاده از کلونازپام و لورازپام توصیه می شود.

چگونه قرص الپرازولام را ترک کنیم؟

افرادی که برای مدت طولانی بنزودیازپین هایی مثل زاناکس مصرف می کنند به طور فیزیکی به این دارو وابسته می شوند. زمانی که این افراد تلاش می کنند که این دارو را قطع کنند ممکن است علائمی از جمله روان پریشی(سایکوز)،اضطراب و حتی حملات صرع را تجربه کنند.

دکتر زهرا کلاهدوز، داروساز در این باره به نبض ما می گوید: افرادی که وابسته به زاناکس هستند با یک پزشک جهت کاهش دوز تدریجی آن طی یک برنامه مطمئن مشورت کنند. نحوه صحیح کاهش دوز و طول دوره پروسه کاهش دوز، کاملا وابسته به این است که فرد چه مدت و چه مقدار زاناکس مصرف کرده و زاناکس چه عوارضی برای او در پی داشته است.

نکات مهم در زمان ترک آلپروزولام

به گفته دکتر کلاهدوز افراد باید این نکات را در زمان ترک رعایت کنند:

– فرد از نظر مایعات تامین باشد و بسیار اهمیت دارد.کم آبی(دهیدراتاسیون) به طور جدی علائم ترک را بدتر می کند.

– از مصرف محرک هایی مثل کافئین باید اجتناب شود، چرا که موجب تشدید علائم ترک می شود.

– از مصرف الکل هم باید شدیدا اجتناب شود.

– به علت احتمال بروز تهوع در افرادی که در حال گذراندن دوره ترک دارو هستند، مصرف غذاهای کم ادویه یا بی ادویه توصیه می شود.

– غذاهای با پروتئین بالا می تواند باعث افزایش قدرت بیمار شود و انرژی کافی برای او تامین کند.

وی می گوید: اولین قدم برای کاهش دوز دارو این است که تصمیم گرفته شود با چه دوزی شروع شود. این امر نیاز به نظارت پزشکی دارد که دوز مصرفی بیمار و طول دوره مصرف دارو برای بیمار را در نظر بگیرد.

دکتر کلاهدوز با اشاره به اینکه هیچ محلول خوراکی برای علائم ترک ناشی از بنزودیازپین ها وجود ندارد، می گوید: داروها و نوشیدنی های خوراکی که ادعا می شود برای ترک و سم زدایی موثر هستند، طبق مطالعات علمی اثر به اثبات رسیده ای ندارند و نباید همراه با سایر داروهایی که برای سم زدایی مصرف شوند. مصرف توام این دارو با هم به دو دلیل توصیه نمی شود و از نظر علمی، اطلاعات محدود درباره آنها وجود دارد و دیگر اینکه احتمال تداخلات خطرناکی برای آنها متصور است.

اگر در حال ترک آلپرازولام هستید بهتر است مقاله چگونه آلپرازولام را ترک کنیم؟ را نیز مطالعه کنید.

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

 

عوارض خطرناک استفاده خودسرانه آلپرازولام
4.1 (82.47%) 81 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 نظر
 1. سحر می‌نویسد

  یه جا نوشتین یک باره ببلعید دو خط بعدش یه جمله مبهم نوشتین که باعث برداشت نادرست میشه
  ….!!!!

 2. نازنین می‌نویسد

  تا هشتاش هیچ اتفاقی نمی افته اممم البته من فردا دوبسته میخورم راستش داروی خیلی خوبیه میخوابی بدونی اینکه بدونی چه اتفاقی افتاده

 3. کیلاد می‌نویسد

  سلام دوستای که قصدترک دارن حتمابخونندامرو ۲۴بهمن ۹۷هستش می‌خوام از خودم واین دارو بگم وبگم چجورترک کردم شایدیک نفربتونه ازاین قرص کثیف رهایی پیدا کنه من ۳۵سالمه چندسال این قرصو مصرف میکردم با مادول می‌خوردم یجورهایی مکمل هم بودند وحال خوبی میداد ۵سال جلوتر هردوتارو ترک کردم یکسال بعدهردوروباهم شروع کردم مغازه داشتم از بس این قرص بیحالم میکرد نمی‌تونستم برم دره مغازه افسردگی‌ها شدید گرفتم همش صحبت خودکشی میکردم تا اینکه خانوادم مغازه ابزار فروشی زدن واسم اونم پارسال برج ۱۱جمع کردم اصلا دره مغازه نمی‌رفتم هرجورکه بگی اقدام به ترک کردم رمضان گذشته کمش کردم بروز گفتم دیگه نمی‌خورم ونخوردم فشارم رفت ۱۸تویروز ۴باربردنم دکتر اینم بگم اوایل که شروع کردم هرسه چهرساعت ۵یا۶تایک می‌خوردم کم کم کمش کردم تارسیدبا ۳ساعتی یه یک میل خیلی تحقیق کردم آرزو داشتم ۴ساعت بدون این قرص سر کنم تواین ۴سال هر روز وهرساعت سرگیجه داشتم فکر میکردم درد بی درمون گرفتمه باید زیادمیخوردم تا یکم سرگیجم خوب بشه نمی‌دونستم صددرصد سرگیجم از این لعنتیه بجز سرگیجه همه چیز یادم می‌رفت لرزش دست گرفته بودم میخواستم حرف بزنم هته پته میکردم همیشه حس میکردم چشام چپ میشن وبیهوش میشم تکرر ادارداشتم خلاصه منم مثل تو که داری می‌خوری ومیگی نمیتونم ترک کنم میگفتم هرگز ازشراین لعنتی خلاص نمیشم بیشتر از دوسال توفکرترکش بودم به هردری میزدم مرتب توسایتها بودم فقط به یه نتیجه رسیدم که باید دزشو کم کنم شروع کردم به کم کردن دو یک میل رو نصف کردم اگه چهارساعتی یک میل می‌خوردم کردمش ۲ساعتی یه نصف میل تا یک هفته کمتر که بدنم عادت میکرد رفتم قرص نیم گرفتم نیم کیلو نصف کردم به همین ترتیب تا به ربع بعد به ثلث رسیدم الان که دارم می‌نویسم یادم نیست کی ترکش کردم فک کنم برج دوبود ولی تونستم توهم میتونی رفیق تا دوسه ماه عوارض شدید داره مثل تکرر ادرار وغیره ولی نترسید اصلا مهم نیست امیدوارم تونسته باشم حتی به یکنفرکمک کنم یاحق

  1. ناشناس می‌نویسد

   من قرص نیم میخورم ولی نشد

  2. ناشناس می‌نویسد

   سلام,گوشتون ذوق ذوق نمیکرد

  3. پوریا حامدی می‌نویسد

   سلام,گوشتون هم ذوق ذوق میکرد

  4. ام می‌نویسد

   من کلوناز پام میخورم العان یک هفته هست که ترک کردم حالم خیلی بدهستش بجاش الپرازم ۱ میخورم خیلی دارم اذیت میشم خواهش میکنم کمکم کنید

  5. ناشناس می‌نویسد

   بابا خیلی مردی ممنون از راهنمیت توف به سازننده این قرص توف از شیشه بدتره بخدا بخدا بخدا

  6. علیرضا می‌نویسد

   س داداشم من راهی برا ترکش میخواستم
   من دکتر معده بهم داد بخاطر اسید معده الان دوسال میخورم هرجور میسنجم ازش راحت نمیشم 😭😭😭😭راهی ندارم دست پام همش وق وق میکنن

 4. نامحسوس می‌نویسد

  سلام به همه و امیدوارم بتونید این قرصو تزک کنید
  من حدود یک سال نیم مصر ف داشتم اول با روزی یکی شروع شد و در اخر عید ۹۸ با روزی ۶۰ تا رسیده بود قرص من نیم بود انقدر ازش بدم میومد تا مجبور ب ترک یک شبه شدم اولش چیزی نبود خوابم بهم ریخت اما ۴ روز بعد نگم واستون تیک شدید عصبی دعوا های شدید با خانواده که اصلا دست خودم نبود ترک کار دولتی تکرار وحتشت ناک ادار سرگیجه های شدید کابوس های خیلی بد پرش عصبی کتف بیحالی پاها که انگار فلج بودم افت شدید وزن که از ۹۰ کیلو به ۶۰ رسیدم اما الان که دارم واستون مینویسم ۲ ماه پاکم .تورو خدا طرف این قرص کثیف نرید که ترکش وحشتناکه من دکتری نرفتم یکباره اراده کردم اخرش بازنده میشید میل به خوردن غذا به کل میره و روزی یک وعده میشه
  اراده کنید حمدالله با کمک خانواده دکتر نه چون بهتون قرص میده.
  تو میتونی پس همین حالا انجامش بده

  1. ناشناس می‌نویسد

   عیول عیول با اراده نری طرفش دیگه توف به زاناکس

 5. sadat می‌نویسد

  من مشکل قلبی دارم هر دکتری رفتم خدا لعنتشون کنه یا الپروزلام دادن یا فلوکستین جفتشونم اعتیاد داره….خداروشکر من استفاده نکردم

 6. ساناز می‌نویسد

  من وقتی خیلی ناراحت و عصبی و بی خ ابم شاید تو اونلحظه ۵بسته بخورم که بخوابم که متوحه ناراحتیم نشم

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم