چگونه آلپرازولام را ترک کنیم؟

فردی را در نظر بگیرید که دچار اختلال اضطرابی است و آلپرازولام برای او تجویز می‌شود، در صورت مصرف نادرست آلپرازولام یا مصرف آن بعد از یک مدت طولانی با توجه به اینکه به این دارو وابسته شده. برای کاهش عوارض باید به چه نکاتی توجه کند؟

نبض ما– در این مطلب درباره‌ی افرادی که برای مدت طولانی داروهایی از دسته بنزودیازپین‌ها مثل زاناکس(آلپرازولام) مصرف می‌کنند و به این دارو وابسته می‌شوند، می‌خوانیم. در قسمت قبل توضیحاتی در رابطه با داروی آلپرازولام داده شد. در ادامه دکتر زهرا کلاهدوز، داروساز در این باره که چرا قطع بعضی داروها نیاز به برنامه زمانبندی تدریجی دارد؟ به نبض ما می گوید: زمانی‌که افراد مصرف کننده آلپرازولام، تلاش می‌کنند که این دارو را قطع کنند، ممکن است علائمی از جمله روان پریشی (سایکوز)، اضطراب و حتی حملات صرع را تجربه کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود افرادی که وابسته به زاناکس (آلپرازولام) هستند حتماً با یک پزشک معتمد جهت کاهش دوز تدریجی دارو، طی یک برنامه مطمئن مشورت کنند.

دارو

چه مدت زمان نیاز است که این دارو را قطع کنیم؟

دکتر کلاهدوز در پاسخ به این پرسش می گوید: نحوه صحیح کاهش دوز و طول دوره پروسه کاهش دوز، کاملاً وابسته به این است که فرد چه مدت و چه مقدار زاناکس مصرف کرده و زاناکس چه عوارضی برای او در پی داشته است.

اهمیت کاهش دوز دارو زیر نظر پزشک:

وقتی که فردی یک بنزودیازپین نسخه ای (داروی ضد اضطراب از دسته بنزودیازپین‌ها از جمله آلپرازولام را که پزشک برای او تجویز کرده) مصرف می‌کند، عملکرد بدن و ذهن هر دو به آن ماده وابسته می‌شوند و از آن ماده دارویی به عنوان سوخت استفاده می‌کنند. به طوری که بدون آن دارو فرد ممکن است علائم ناخوشایند ترک را تجربه کند. وی با اشاره به این موارد می گوید: علائم ترک (Withdrawal Symptoms) آلپرازولام عبارتند از حملات صرع، تشنج و فشار خون بالا. اگر این علائم به طور کامل درمان نشود، می‌تواند بسیار جدی و خطرناک باشد. این علائم می تواند تا حدی شدید باشد که افراد را دچار پارانوئیا (بیماری ذهنی که فرد به طور غیرمنطقی باور دارد که شخص مهمی است، این گونه افراد نمی‌توانند به سایر افراد اعتماد کنند و تصور دارند که دیگران از آنها متنفرند و تلاش می‌کنند به آنها آسیب برسانند)، افسردگی و خشم غیرعادی کند.

پیشگیری از افسردگی

فاکس نیوز گزارش می دهد، تهدیدهایی که حین ترک یکباره این دسته داروها مطرح است، عبارتند از:

 • بی خوابی
 • حملات اضطرابی
 • خلق و خوی مضطرب
 • کابوس شبانه
 • فلش بک (بازگشت به خاطرات گذشته و حس بدی که ناشی از آنها برای فرد ایجاد شده است)
 • عدم پذیرش واقعیت

چه عواملی موجب عدم توانایی قطع دوره مصرف داروی آلپرازولام می شود؟ این داروساز در پاسخ به این پرسش می گوید: عواملی فرد را وادار می کند، دوباره به مصرف دارو ادامه دهد، این عوامل عبارتند از:

1- عدم گذراندن دوره کامل ترک دارو

2-برقراری ارتباط با سایر افرادی که سوء مصرف مواد را دارند به محض اتمام درمان: آن دسته از افرادی که از شبکه حمایتی برخوردار نیستند، به محض اینکه به زندگی بدون دارو بازگشتند و به اصطلاح پاک شدند، بسیار در معرض آسیب هستند که به دوره سوء مصرف برگردند.

3- عدم یافتن درمان مناسب هم ممکن است احتمال شکست را بالا ببرد و فرد به دوره سوءمصرف خود بازگردد.

به همین دلیل کاهش دوز دارو زیر نظر پزشک همیشه ضروری است. این مسئله زمانی که در ترک بنزودیازپین‌ها به علائم ترک برخورد می‌کنیم اهمیت دوچندانی دارد. مدیریت و کنترل این علائم آن هم در شرایطی که قطع دارو یکباره یا خیلی سریع انجام شده باشد بسیار اهمیت دارد.

چرا که ممکن است فرد مصرف کننده دوباره به استفاده از همان داروها روی آورد. طبق گزارش NIDA، حدود 60-40 درصد افرادی که با مصرف این مواد دست و پنجه نرم می‌کنند، طی یکسال اول بعد از درمان دوباره به دوره‌ی سوء مصرف خود باز می‌گردند.

عواقب قطع خودسرانه داروی آلپرازولام چیست؟

دکتر کلاهدوز می گوید: متاسفانه بعضی افراد روش پزشکی ترک ماده را انتخاب نمی‌کنند، این افراد خودسرانه دوز داروی مصرفی را کاهش می‌دهند و در نهایت این پروسه ترک را نیمه کاره رها می‌کنند.

افرادی که بیشترین اختلالات و عوارضی را تجربه می‌کنند، غالباً با اختلالات سلامتی ذهنی‌ای درگیر می‌شوند که از ابتدا زاناکس(آلپرازولام) برای درمان آن تجویز شده است. برای مثال فردی را در نظر بگیرید که دچار اختلال اضطرابی است، و آلپرازولام برای کنترل و درمان این اختلال برای او تجویز می‌شود، در صورت مصرف نادرست آلپرازولام یا مصرف آن بعد از یک مدت طولانی به دارو وابسته می‌شود.

حال در این شرایط اگر به صورت یکباره یا خیلی سریع دارو را قطع کند، نه تنها علائم ناخوشایند ترک دارو برای او ایجاد می‌شود، بلکه علائم اختلال اضطرابی هم شدیدتر و بیشتر از گذشته به سراغ او می‌آید.

کاهش دوز تدریجی دارو به صورت کنترل شده، زیر نظر یک پزشک متخصص یا کادرمانی، بهترین راه برای اجتناب از عواقب منفی ناشی از ترک دارو از جمله روان پریشی (سایکوز) و تشنج است. کاهش دوز به این روش به تیم درمانی این اطمینان را می دهد که بیمار ایمن و تحت کنترل باقی می‌ماند.

عوارض آلپرازولام

چه نکاتی برای تحمل بهتر دوره ترک دارو باید رعایت شود؟

– اینکه فرد از نظر مایعات تامین باشد بسیار اهمیت دارد. کم آبی (دهیدراتاسیون) به طور جدی علائم ترک را بدتر می‌کند.

– از مصرف محرک هایی مثل کافئین باید اجتناب شود، چرا که موجب تشدید علائم ترک می شود.

– از مصرف الکل هم باید شدیداً اجتناب شود.

– به علت احتمال بروز تهوع در افرادی که در حال گذراندن دوره ترک هستند، مصرف غذاهای کم ادویه یا بی‌ادویه توصیه می‌شود.

– غذاهای با پروتئین بالا می‌تواند باعث افزایش قدرت بیمار شود و انرژی کافی برای او تامین کند.

اولین قدم برای کاهش دوز دارو این است که تصمیم گرفته شود با چه دوزی درمان شروع شود. این امر نیاز به نظارت مستقیم پزشک در تیم درمانگر دارد که مقدار مصرف و طول دوره مصرف دارو را برای بیمار در نظر بگیرد.

نکات مهم:

– هیچ محلول خوراکی برای علائم ترک ناشی از بنزودیازپین ها وجود ندارد.

– داروها و نوشیدنی های خوراکی که ادعا می‌شود برای ترک و سم‌زدایی موثر هستند، طبق مطالعات علمی اثر به اثبات رسیده ای ندارند و نباید همراه با سایر داروهایی که برای سم زدایی استفاده می‌شوند، مصرف شود. مصرف توأم این داروها با هم به دو دلیل توصیه نمی‌شود، یکی اینکه از نظر علمی، اطلاعات محدود درباره آنها وجود دارد و دیگر اینکه احتمال تداخلات خطرناکی برای آنها متصور است.

– در یک مطالعه توسط خبرگزاری Syracuse Local News گزارش شده است: 79 درصد لیبل مکمل‌ها همه یا بعضی از موارد ادعا شده از مواد را در فرآورده نداشتند!

به طور عمومی حداقل 8 هفته برای “دوره کاهش دوز تدریجی و قطع داروی زاناکس” زمان لازم است.

دکتر کلاهدوز ادامه می دهد: پزشکان با تقسیم کردن دوره ترک داره به چهار قسمت، برای هر قسمت آن 25% کاهش دوز دارو را در نظر می‌گیرند. برای مثال اگر بیمار روزی 6 میلی‌گرم آلپرازولام مصرف می‌کند، طی دو هفته دوز دارو را به 5/4 میلی‌گرم مصرف می‌رسانند، سپس به 3 میلی‌گرم برای دو هفته بعد و به همین ترتیب این روال را برای 8 هفته ادامه می‌دهند (هر دو هفته 25 درصد مقدار دارو کاهش می‌یابد یعنی 5/1 میلی‌گرم از 6 میلی‌گرم) تا دارو قطع شود.

مراقبت حمایتی در دوره ترک دارو:

 • دوره سم زدایی برای قطع آلپرازولام ضروری است.
 • از سایر اقدامات درمانی برای حمایت از دوره سم زدایی، اقداماتی از جمله درمان شناختی رفتاری (Cognitive Behavioral Therapy (CBT)) و مصاحبه انگیزشی (Motivational Interviewing) است.
 • افرادی که از نظر ذهنی در سلامت هستند و سوءمصرف مواد دارند، با تکنیک‌های مصاحبه انگیزشی با درمان همراه شدند. و این روش برای 62 درصد آنها موثر واقع شد.
 • گاهی از داروهای کمکی از جمله استامینوفن و ایبوبروفن با تجویز دوزهای درمانی برای راحت‌تر تحمل شدن دوره سم زدایی استفاده می‌شود و احساس ناخوشایندی که ناشی از علائم ترک ایجاد می‌شود، تعدیل می‌یابد.
 • طبق گزارش موسسه ملی بیماری‌های روانی (National Institute of Mental Illness)، 53 درصد سوء مصرف کنندگان داروهای بنزودیازپینی داروی خود را به سایر بنزودیازپین‌ها تغییر می‌دهند، این امر هم باید زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

سخن آخر: با مراقبت دقیق، افراد می‌توانند به طور مطمئن و موثر دوز داروی زاناکس (آلپرازولام) را کاهش دهند. طبق این روش و متعاقب آن با درمان حمایتی و پایش‌هایی که بعد از درمان صورت می‌گیرد، افراد به زندگی سالم و متوازن خود باز می‌گردند.

نکته مهم: حتماً از یک پزشک یا متخصص درمان برای ترک داروهای بنزودیازپینی و داروهای مشابه آنها مثل زاناکس مشورت بگیرید. از قطع داروی زاناکس(آلپرازولام) بدون مشورت با پزشک متخصص بپرهیزید. دوره‌ی سم زدایی برای همه‌ی ضد اضطراب بنزودیازپینی که طولانی مدت مصرف می‌شوند ضروریست و باید زیر نظر پزشک صورت گیرد.

توجه: زاناکس نام تجاری داروی آلپرازولام است. این توضیحات درباره داروی آلپرازولام با هر نام تجاری که تولید می شود صدق می کند.

چگونه آلپرازولام را ترک کنیم؟
4.5 (89.63%) 27 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

23 نظر
 1. اکرم می‌نویسد

  با سلام. من اواخر مردادماه بود که دو شب پشت سر هم بی خوابی داشتم ۴۸ ساعت نخوابیدم‌. رفتم دکتر قرص آلپرزولام داد مصرف کردم. هرشب استفاده میکردم. متاسفانه به قرص وابسته شدم الان سردرد دارم انگشتان دست هام و پاهام درد میکنه. بدون قرص آلپرزولام نمی تونم بخوابم. الان باید چیکار کنم؟ چیکار کنم شب ها بدون مصرف آلپرزولام بتونم بخوابم؟؟

  1. محمد می‌نویسد

   سلام من این قرصه الپروزولامو چند وقتیه روزی هفت الی هشت تا میخورم بطوری که طبیعی شده برام چی کار باید بکنم ترکش کنم

 2. گلاله می‌نویسد

  سلام بنده یه خانوم بسست وهفت ساله هستم مدت یک ساله که آلپرازولام مصرف میکنم البته یه ماهه که شبى نصف قرص نیم میلى گرمومصرف میکنم ازشماخواهشمندم کمکم کنین ترک کنم

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام‌‌ بنده هشت سال هست که ترامادول استفاده میکنم روزی ۱۰ عدد۲۰۰mg
   و ۶سال هم هست به دلیل بی خوابی
   الپروزلام مصرف میکنم اول۰/۵mg بود حالا بعداز ۶ سال قبل خواب باید ۱۰mg بخورم تا خواب بیوفتم اگه نخورم خواب نمییوفتم و سردرد و حالت خماری و خیلی عذاب میکشم به نظر شما چه کار کنم از دوتا دارو هم دارم استفاده میکنم ترامادول در طول روز ولی الپروزلام فقط برای خواب نظر شما چیه

   1. ناشناس می‌نویسد

    سلام من ۸سال مصرف میکنم خودم تصمیم گرفتم برای ترکش امونم فقط با پیاده روی توی خیابونها چون وحشتناک حملات استرس ذهنی وغیرداشتم که امان از راحتی وخواب رواز من گرفته ؟پیاده روی را برای فرار ازاین حملات انتخاب کردم زمانش شب روز نداره دوست داشتی امتحان کن یه دفعه ترک کردم احساس میکنم دارم نتیجه دارم میگرم دوست داشتی امتحان کن

    1. سیما می‌نویسد

     سلام من مدت ۸ ساله آلپرازولام مصرف میکنم دز مصرفیم فقط شبهاقبل خواب از .۷۵صدم بیشتر نبوده من با پزشکم مشاوره کردم و ایشون گفتند که اصلن عوارض نداره و میتونم استفاده کنم ولی خودم احساس میکنم که دید چشام کمتر شده و احساس اینکه مغزم ی جور میشه و میخوام که دارو رو قطع کنم البته کم کم لطفن منو راهنمایی کنید

     1. مرسده می‌نویسد

      من هم دقیقا مثل شما هستم.

   2. قدرت می‌نویسد

    بخدا برو بمیر

  2. کژال می‌نویسد

   سلام .دوهفته نصف بخور بعد دوسه هفته ۱چهارم قرص بخور بعد دوهفته هم شبی درمیان ۱چهارم قرصوبخور منم اینحوری ترک کردم . درد وتهوع و سرگیجه و ایناهم عادیه نگران نباش

 3. محمد می‌نویسد

  سلام من روزی هشت عدد میخورم چه کار باید بکنم این قرصو ترک کنم بد مختل کرده زندگیمه

  1. ناشناس می‌نویسد

   چگونه ترک کنم روزی یک ورق یابیشترمصرف میکنم

   1. ناشناس می‌نویسد

    داداش تو دیگه از بین رفتی

 4. ساحر می‌نویسد

  من خانمی ۳۴ساله ام که به دلیل بی خوابی آلپرازولام نیم میلی گرم استفاده میکنم واقعا بدون اون خوابم نمیبره البته دو شب یه بار میخورم . یه جورایی استراحت میگیرم از این قرص. متاسفانه مدتیه به شدت میل به خودکشی دارم خواهش میکنم کمکم کنید آیا ممکنه افکار خودکشی عوارض این قرص باشه ؟ چطور میتونم کنارش بزارم. الان ارتباطم رو با همه قطع کردم به شدت افسرده و عصبی ام و فقط به مرگ فکر میکنم

  1. ناشناس می‌نویسد

   بله از عوارضشه

 5. امیر می‌نویسد

  سلام من تقریبا سه ساله دارم بدون تجویز پزشک آلپرازولام ۱ میخورم روزی دو تا.واقعا نمیخام مصرف کنم..ی بار نخوردم حتی بچه خواهرمو نشناختم حال غریبی داشتم افسرده شدم از زندگی بیزار شدم چیکارکنم تورو خدا ی راه پیش پام بزارید تازگی ها دیگه حتی خواب راحتی ندارم و مدام بیدار میشم تا صبح..آخه چیه این لامصب ک نمیشه ترکش کرد..خدایا کمکم کن

  1. نرگس می‌نویسد

   همسر من خودش ترک کرد.اراده میخواد.خیلی سخت هست ولی تونست.درد رو تحمل کرد بیخوابی رو تحمل کرد.زمان میبره فقط باید بخواین تا بتونین

   1. مجتبی می‌نویسد

    چطور کم کم یا یهویی

 6. سینا می‌نویسد

  سلام دوستان همدرد من مدتی هست هشیشو ترک کردم با نصف این قرص الپرازولام در شب ۸ روز هم هست سیگار نمیکشم چند سال پیش تا شبی ۲تا هم میخوردم اخرش هیچی نیست نهایت نهایت چند روز بد خوابی یا بی خوابی حالا بگو ی هفته حد اقل بعدش راحت میشین دارم میرم به ترک قول اخر برام دعا کنین انشاالله خداوند به هممون ارامش واقعی بده عزیزان من نخورید مادر من روانپریشی گرفت زندگیمون به هم پاشید خودمم تو دام اعتیاد افتادم هنوز نمیدونم زنده بمونم یا نه اقا سیگار یا هر چیز اعتیاد اور دوری کنید حالا یا میفهمین یا مثل من رو تخت بیمارستان تو این سایتا دور بزنید بعد خوب میفهمین از من گفتن

 7. سیما می‌نویسد

  سلام من مدت ۸ ساله آلپرازولام مصرف میکنم دز مصرفیم فقط شبهاقبل خواب از .۷۵صدم بیشتر نبوده

 8. مازیار می‌نویسد

  شما راه درمان ترک آلپرازولام را بگید والا همه میدانند که باید به پزشک مراجعه کنیم

 9. کژال می‌نویسد

  سلام.من ی ساله هرشب الپرازولام. ۰/۵میخورم الان میخام ترم کنم چکارکنم بنظرتون

  1. کژال می‌نویسد

   نصف کن تادوهفته نصف .دوهفته بعد ۱چهارم قرص و بعد یه شب درمیان ۱چهرموبخور . سرگرم هم شو که وقتت خالی نباشه و افسرده شی

 10. سید قاسم می‌نویسد

  سلام من اعتیاد شدیدبه قرص الپرازولام یک میلیون دارم هر شب بین ده تا پانزده قرص را یکجا مصرف میکنم من اعتیاد داشتم به کلینیک رفتم روزی دو عدد متادون چهل به من داد برای خوابم الپرازولام با اینکه من اعتیاد به تریاک داشتم هم توی این هشت سال هم دوز متادون زیاد شده از همه بدتر دوز الپرازولام خیلی شده چند روزی زندان بودم الپرازولام نمیدادن من که متوجه نبودم ولی میگفتن جیغ میکشیدی که نزنید که چندروز بعد تشنج‌های بسیار شدیدی میگرفتم متاسفانه زندان هم حتی درمانگاه نمیبردن تا ازاد شدم الان شبی هشت قرص یک میلیون میخورم اوایل خوابم میبرد ولی چند سالی هست که خیلی کم خواب شدم لاغر شدم که همه فکر میکنم دوباره معتاد شدم به هیچ عنوان میل به رابطه جنسی ندارم کمکم کنید اگر امکان داره لطفا

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پرسش‌ شما پس از پرداخت هزینه، توسط پزشکان متخصص نبض‌ما با سرعت و دقت ویژه پاسخ داده می‌شود و برای شما پیامک خواهد شد و بدون نام منتشر خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرعزت سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دویاسه سال است تنهاشب برای خواب ازقرص الپرازولام نیم استفاده میکنم بانخوردن شب خوابم نمیگیرد چگونه مصرف راترک کنم.؟
  1. تصویر کاربردکتر مجید محمدپورسه شنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام نیاز مراجعه به پزشک هست تا با داروی جایگزین سبکتر بتدریج این مشکل حل شود.

 • تصویر کاربرساناز شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من يه خانم ٢٩ ساله هستم كه بيماري ميگرن شديد دارم بو به خاطر سردردهايي كه مي گيرم مجبور شدم داروي آلپروزلام مصرف كنم الان دوز داروم رسيده به روزي ٧ عدد قرص آلپروزلام ٥. ميلي و اگر نخورم باز سردرد مي گيرم براي تركش بايد چي كار كنم
  1. تصویر کاربردکتر مجید محمدپورشنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام مشکل شما جدی هست.حتما و سریعتر باید به روانپزشک مراجعه کنید و آلپرازولام رو کنار بگذارید،والا مشکل بزرگ دیگری به سردردتون اضافه میشه.روش زندگیتون رو تغییر بدید .خود درمانی رو کنار بگذارید.موفق باشید.

 • تصویر کاربرپژمان شنبه ۱ دی ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  بإسلام
  بنده مدت چهار ماهه الپرازولام ٠/٥ مصرف ميكنم البته تا دوماه شبي يك عدد. ولي دوماه اخير شبي نصف قرص نيم ميلي گرمى. ادم بي خواب و استرسي هستم.مشغله ذهنيم هي داره بيشتر ميشه. لطفا راهنمايي كنين. ممنون
  1. تصویر کاربردکتر مجید محمدپورشنبه ۱ دی ۹۷( 9 ماه پیش)

   سلام فرمودید که بی خواب و استرسی هستید و مشغله ذهنی تون داره بیشتر میشه.مشکل اضطراب و وسواس فکری مطرحه بنابر این برای درمانش باید به پزشک مراجعه کنید و امیدوارم که آلپرازولام رو بادستور پزشک مصرف کرده باشید.برای درمان به چیزی بیش از آلپرازولام احتیاج دارید.ممنونم.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر