وزن ایده آل متناسب با قد شما چند است؟

می دانیم که اضافه وزن و چاقی در افراد، باعث بروز برخی مشکلات جسمی و حتی روحی می شود. اما چگونه باید بدانیم که آیا اضافه وزن داریم یا اینکه وزن ایده آل با توجه به قامتمان چقدر است؟

برای محاسبه وزن ایده آل چند فاکتور مهم باید در نظر گرفته شود . اکثر مردم گمان می کنند که برای محاسبه وزن ایده آل خود ، فقط باید به قدشان توجه کنند اما حقیقت این است که برای محاسبه دقیق وزن ایده آل ، به غیر از قد ، جنسیت و اندازه استخوان بندی هم باید در نظر گرفته شود .

دستور العمل محاسبه وزن ایده آل

۱-وزنتان را اندازه بگیرید و یاد داشت کنید.

۲-وزن ایده آل برای یک خانم با استخوان بندی معمولی و قد ۱۵۴ سانتی متر(۵ فوت) ، ۴۵ کیلو گرم (۱۰۰پوند) است.

۳-حالا اگر شما کوتاه تر یا بلند تر از ۱۵۴ سانتی متر هستید ، ابتدا باید محاسبه کنید که این اختلاف چند سانتی متر است؟

۴-اگر بلند تر از ۱۵۴ سانتی متر هستید به ازای هر سانتی متر یک کیلو به ۴۵ کیلو اضافه کنید و اگر کوتاهتر از ۱۵۴ سانتی متر به ازای هر سانتی متر یک کیلو از ۴۵ کیلو کم کنید.

دستور العمل تشخیص استخوان بندی و جثه

-حالا با استفاده از متر دور مچ دستتان را اندازه بگیرید .

-اگر اندازه دور مچ دستتان حدود ۱۵ سانتی متر است ، استخوان بندی شما معمولی است، اگر اندازه دور مچ تان کمتر از ۱۵ سانتی متر است ، استخوان بندی شما ریز است و اگر بیشتر از ۱۵ سانتی متر است استخوان بندی شما درشت است.

-اگر استخوان بندی شما ریز است، برای محاسبه دقیق وزن ایده آل خود ۱۰ درصد از وزنی که در بالا محاسبه کردید را کسر کنید و اگر استخوان بندی شما درشت است یک درصد به وزنی که در بالا محاسبه کردید اضافه کنید.

دستورالعمل تعیین وزن ایده آل متناسب به قد، بر اساس عدد BMI

عدد BMI برای فردی با وزن متناسب بین ۱۸٫۵ تا ۲۵ است که نشان می دهد نسبت قد به وزن یک فرد متناسب است. حال قدمان را اندازه می گیریم و به توان ۲ می رسانیم و آن را در عدد ۱۸/۵ برای حداقل و عدد ۲۵ برای حداکثر وزن متناسب با قدمان ضرب می کنیم.

قد کوتاه چه قدی است؟ می خواهید قد بلند شوید، این مقاله را بخوانید.  

جدول تناسب قد و وزن و سن

با توجه به محدودیتهای موجود در استفاده از BMI مانند عدم کاربرد برای ورزشکاران و زنان باردار، پزشکان جداول متعددی را ارایه کردند. در جدول زیر استانداردهای وزن بدن ارایه شده توسط دکتر Phil McGraw آمده است.

انتهای پایینی محدوده های داده شده برای اشخاص با استخوانبندی ریز و انتهای بالایی برای افراد درشت استخوان است.

مثلا اگر شما خانمی با قد ۱۶۴ و استخوانبندی ریز هستید برای اینکه جزو افراد با وزن متناسب بشمار بیایید بهترین وزنی که باید داشته باشید حدود ۵۴ کیلوگرم است.

محاسبه وزن ایده آل برای خانم ها

خانم ها به دلیل برخورداری از استخوان بندی ظریف تر ، میانگین وزنی کمتری نسبت به آقایان دارند . برای مثال وزن مناسب برای قد ۱۶۳ در بانوان ۵۳ تا ۶۳ کیلوگرم می باشد.

با توجه به جدول ، وزن ایده آل برای قد ۱۶۵ سانتی متر ۵۵ تا ۶۷ کیلوگرم می باشد. همچنین وزن مناسب برای قد ۱۶۸سانتی متر ۵۷ تا ۷۰ کیلوگرم است.

ویدیو زیر در رابطه با تناسب اندام را از دست ندهید

میانگین قد و وزن ایده آل کودکان

قد و وزن نرمال دختران ۲ تا ۸ سال

میانگین قد یک دختر ۲ ساله، ۸۶ سانتی‌متر و میانگین وزنش ۱۲ کیلوگرم است. در سن ۴ سالگی میانگین قد ۱۰۲ سانتی‌متر و میانگین وزن ۱۶ کیلوگرم خواهد بود.

در سن ۶ سالگی، متوسط قد ۱۱۴ سانتی‌متر و متوسط وزن ۲۱ کیلوگرم است. یک دختر ۸ ساله هم متوسط قدش ۱۲۷ سانتی‌متر و متوسط وزنش ۲۶ کیلوگرم است.

قد و وزن نرمال پسران ۲ تا ۸ سال

متوسط قد پسر بچه‌ها نسبتا شبیه دختر بچه‌هاست. پسران ۲ ساله، متوسط قد ۸۶ سانتی‌متری و وزن ۱۳ کیلویی دارند. در ۴ سالگی قدشان به ۱۰۲ سانتی‌متر و وزنشان هم به ۱۶ کیلوگرم می‌رسد.

تا ۶ سالگی پسران بطور متوسط قدی برابر با ۱۱۴ سانتی‌متر و وزنی برابر با ۲۱ کیلوگرم دارند. پسران ۸ ساله هم بطور متوسط ۱۲۷ سانتی‌متر قد و ۲۵ کیلو وزن دارند.

عکس کودکان

قد و وزن نرمال دختران و پسران ۱۰ سال

در ۱۰ سالگی، پسرها بطور متوسط ۱۴۰ سانت قد و ۳۲ کیلو وزن دارند. در ۱۰ سالگی متوسط قد دختران ۱۳۷ سانتی‌متر و متوسط وزنشان ۳۳ کیلوگرم است.

جدول قد و وزن و سن نوجوانان

 

قدوزنسنافراد مختلف

۱۳۲ سانتی متر

۲۸ کیلوگرم۹-۷ سال

کودکان

۱۴۷ سانتی متر

۳۷ کیلوگرم

۱۰-۱۲ سال

۱۶۲ سانتی متر

۵۰ کیلوگرم۱۳-۱۵ سال

دختران

۱۶۲ سانتی متر

۵۵ کیلوگرم۱۶-۱۹ سال

۱۶۲ سانتی متر

۵۰ کیلوگرم۱۳-۱۵ سال

پسران

۱۷۸ سانتی متر

۶۵ کیلوگرم

۱۶-۱۹ سال

دختران ۱۲ تا ۱۴ سال

تا ۱۲ سالگی، متوسط قدشان به ۱۵۰ سانتی‌متر و متوسط وزنشان به ۴۲ کیلوگرم افزایش میابد. دختران ۱۴ ساله هم متوسط قد ۱۶۰ سانتی‌متری و وزن ۴۹ کیلوگرمی دارند.

پسران ۱۲ تا ۱۴ سال

تا ۱۲ سالگی قد آنها تا ۱۴۹ سانتی‌متر و وزنشان تا ۴۱ کیلوگرم افزایش میابد. در ۱۴ سالگی هم بطور متوسط ۱۶۳ سانت قد و ۵۱ کیلوگرم وزن دارند.

دختران ۱۶ سال به بالا

بعد از ۱۴ سالگی، قد دختران تغییر چندانی نمی‌کند. متوسط قد یک دختر ۱۶ ساله ۱۶۲ سانتی‌متر است، در حالیکه وزنش ۵۴ کیلو است. از سن ۱۸ سالگی به بعد، قد بتدریج به ما بین ۱۶۲ و ۱۶۵ سانتی‌متر می‌رسد، در حالیکه وزن تا حدود ۵۹ کیلوگرم افزایش می یابد.

پسران ۱۶ سال به بالا

از ۱۶ سالگی و بعد از آن، پسران سریعتر از دختران رشد می‌کنند. یک پسر ۱۶ ساله بطور متوسط ۱۷۳ سانتی‌متر قد و ۶۱ کیلوگرم وزن دارد. از ۱۸ سالگی به بعد قد پسران بطور متوسط بین ۱۷۵ تا ۱۷۸ سانت و وزنشان هم بین ۶۷ تا ۷۳ کیلو خواهد بود.

هشت راه برای رسیدن به وزن ایده آل و ماندن در آن وزن

 

عدم مصرف غذهای حاوی کالری خالص

یکی از ساده ترین راه ها برای کاهش کالری دریافتی خود برای کم کردن وزن و حفظ وزن، محدود کردن مصرف مواد کالرى خالص است که در چربی های ترانس و کربوهیدرات های تصفیه شده وجود دارند.

کالری خالص اصطلاحا به غذاهایى گفته مى شود که سراسر قند، چربى، روغن و یا الکل هستند. این نوع مواد فقط انرژى مورد نیاز را تعمین مى کنند و هیچ مواد مغذى دیگرى ندارند) را کاهش دهید.

در مقدار مصرف پروتئین دقت کنید

میانگین مصرف پروتئین در مقایسه با چند دهه گذشته افزایش یافته است، در نتیجه افزایش وزن نیز زیاد شده است.

براى ورزش کردن زمان بگذارید

برای کاهش وزن باید کالرى مصرفى شما از کالرى دریافتى بیشتر باشد. در غیر این صورت کالری اضافی را به عنوان چربی ذخیره می کنید.

تمام روز را فعال باشید

ورزش کردن برای لاغری و حفظ وزن ایده آل مهم است، اما کل روز را به طور جسمى فعال بودن، به این معنى نیست که کل روز را ورزش کنید و از باشگاه بیرون نیایید.

از سبک زندگی کم تحرک پرهیز کنید – به سادگی در طول روز به هر بهانه اى بیشتر حرکت کنید – این کار مى تواند در مدیریت وزن به شما کمک کند.

هر زمانى که احتیاج به استراحت داشتید حتما بخوابید

خسته بودن بیش از آنچه که فکر می کنید وزن شما را تحت تأثیر قرار می دهد. بیشتر ما به هفت تا نه ساعت خواب در روز نیاز داریم و کمبود خواب حتى می تواند روی کمر شما تأثیر بگذارد.

روى سطح استرس خود کار کنید

احساس فشار و اضطراب از دیگر عواملی هستند که تمام تلاش هاى شما را براى کاهش وزن از بین مى برد. استرس باعث افزایش اشتها در غذا خوردن می شود. در زمانى که استرس دارید تمایل به مصرف غذاهایی که باعث می شوند احساس بهترى پیدا کنید، بیشتری مى شود.

هوشمندانه غذا بخورید

غذای هوشمندانه و وزن ایده آل

اگر در واقع به غذا خوردن توجه می کنید – به جای این که تلفن خود را چک کنید –  احتمالاً متوجه مى شوید که سیر شده اید و دست از خوردن برمى دارید.

با فردى که مانند شما به دنبال کاهش وزن است همراه شوید

مطالعات نشان داده است که وقتی به صورت جمعى کارى انجام می دهیم، با موفقیت بیشتری رو به رو خواهیم شد.  یک دوست یا همکارى که هدفى مانند شما براى رسیدن به یک وزن سالم را دارد، می تواند باعث شود احساس مسئولیت پذیری بیشتری داشته باشید و به شما انگیزه ببخشد.

پس معطل نکنید و با یک تبریک یا بزن قدش همدیگر را تا رسیدن به هدف همراهى کنید.

اگر اضافه وزن دارید پیشنهاد می کنیم که مقاله پربازدید زیر را از دست ندهید:

چگونه در یک هفته ۴ کیلو وزن کم کنیم؟

شما می توانید سوالات خود را از طریق لینک پرسش از دکتر با پزشکان ما مطرح نمایید.

وزن ایده آل متناسب با قد شما چند است؟
4.4 (88.18%) 66 رای

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

123 نظر
 1. فاطمه می‌نویسد

  سلام من ۱۸سالمه قدم۱۳۶ووزنم۴۰چیکارکنم قدم بلن شه وب وزن دلخوام برسم

  1. اعظم می‌نویسد

   باید ورزش هایی مثله بسکتبال و والیبال انجام بدید

  2. محمد می‌نویسد

   سلام برو دکتر امپول سوما تروپیل برات مینویسه

  3. عرفان می‌نویسد

   اوضاع خیلی خراب البته ببخشید باید با ورزش خوب نمیشی چون رشد استخون هات به پایان رسید باید بری دکتر و آمپول بزنی

   1. دلنواز - کارشناس ارشد پرستاری گرایش علوم تغذیه می‌نویسد

    امپول های هورمونی مناسب سنین ۱۰ – ۱۲ سال هستش تو این سن صفحات رشد بسته شده امپول ها بی تاثیر اند

  4. دلنواز - کارشناس ارشد پرستاری گرایش علوم تغذیه می‌نویسد

   با عرض سلامت خدمت همه دوستان
   بهترین سن رشد قدی در دخترها قبل از شروع عادت ماهیانه است ؛ یعنی بین ۱۰ تا ۱۲ سالگی و بهترین زمان رشد قدی در پسرها قبل از کامل شدن بلوغ است ؛ یعنی بین ۱۱ تا ۱۳ سالگی.
   فاطمه عزیزم صفحات رشد در سن شما بسته شده و احتمال افزایش قد تقریبا برابر صفر است البته ممکنه طی ۲ سال اینده ۲ الی ۵ سانت به قد شما اضافه بشه اما نباید انتظار افزایش قد بیشتر داشت
   مصرف امپول های افزایش قد یا همون هورمون رشد برای سنین ۱۰ -۱۲ است و در سن شما تاثیری نخواهد داشت با توجه به اینکه امپول های هورمونی جز داروهای گران قیمت هستند تهیه و مصرف انها در صورتی که تاثیر انچنانی هم ندارند اصلا توصیه نمیشه
   نکات مهمی که باید بهشون توجه کنی عبارت اند از : ۱- مصرف کلسیم و روی هرگز فراموش نکن ۲- با توجه به اینکه هورمون رشد در خواب و هنگام ورزش ترشح می شوند خواب منظم داشته باش و ورزش های هوازی حتما انجام بده ۳- قرار گرفتن در برابر افتاب و مصرف قرص های ویتامین دی یاتزریق امپول های دی ۳ هم میتونه کمک کنه که البته حتما با مراجعه به پزشک و با نظر پزشک باشه ۴ – در صورت امکان حتما با یک کارشناس تغذیه مشورت کن تا یک رژیم مناسب برات بنویسه
   انشالله که موفق و سلامت باشی

   1. آسا می‌نویسد

    سلام ۱۵ سالمه قد۱۷۰ وزنم ۵۳ خوبه؟؟؟

  5. دلنواز - کارشناس ارشد پرستاری گرایش علوم تغذیه می‌نویسد

   با عرض سلامت خدمت همه دوستان
   بهترین سن رشد قدی در دخترها قبل از شروع عادت ماهیانه و بهترین زمان رشد قدی در پسرها قبل از کامل شدن بلوغ است
   فاطمه عزیزم صفحات رشد در سن شما بسته شده و احتمال افزایش قد تقریبا برابر صفر است البته ممکنه طی ۲ سال اینده ۲ الی ۵ سانت به قد شما اضافه بشه اما نباید انتظار افزایش قد بیشتر داشت
   مصرف امپول های افزایش قد یا همون هورمون رشد برای سنین ۱۰ -۱۲ است و در سن شما تاثیری نخواهد داشت با توجه به اینکه امپول های هورمونی جز داروهای گران قیمت هستند تهیه و مصرف انها در صورتی که تاثیر انچنانی هم ندارند اصلا توصیه نمیشه
   نکات مهمی که باید بهشون توجه کنی عبارت اند از : ۱- مصرف کلسیم و روی هرگز فراموش نکن ۲- با توجه به اینکه هورمون رشد در خواب و هنگام ورزش ترشح می شوند خواب منظم داشته باش و ورزش های هوازی حتما انجام بده ۳- قرار گرفتن در برابر افتاب و مصرف قرص های ویتامین دی یاتزریق امپول های دی ۳ هم میتونه کمک کنه که البته حتما با مراجعه به پزشک و با نظر پزشک باشه ۴ – در صورت امکان حتما با یک کارشناس تغذیه مشورت کن تا یک رژیم مناسب برات بنویسه
   انشالله که موفق و سلامت باشی

   1. امیر می‌نویسد

    سلام دکتر
    من ۲۰ساالمه قدم ۱۷۴وزنم ۵۸..لاغر به نظر میام .هرچی غذا میخورم چاق نمیشم آزمایش هم دادم مشکلی ندارم .باید چیکار کنم چاق بشم

  6. Maryam می‌نویسد

   من ۱۳ سالمه و قدم ۱۶۴ وزنم ۴۳
   چیکار کنم وزنم زیاد بشه

   1. کیمیا می‌نویسد

    هروز صبح ۵الی ۳ قاشق غذا خوری شیره ی انگور بخورید

   2. ناشناس می‌نویسد

    کارشناس طب سنتی هستم. اگر مایل باشید میتونم به شما کمک کنم.

  7. Alireza می‌نویسد

   تو گوگل پلی یع برنامه واس افزایش قد هست.
   اونو دانلود کن. معجزه میکنه
   من خودم با انجام حرکاتی که این برنامه میده تو یع ماه ۵سانت اضاف کردم.
   تو گوگل پلی سرچ کنی “برنامه افزایش قد” میاره واست
   موفق باشی

  8. ناشناس می‌نویسد

   برو رشته ترامپلین فقط رو فنر بپر

 2. فاطمه می‌نویسد

  لطفاراهنماییم کنید ببخشیدجواب اساموکجادرج میکنیدخیلی ممنونم

 3. علی می‌نویسد

  من قدم ۱۸۰ است وزنم ۹۰ خوبه

  1. مربی بدنسازی می‌نویسد

   درود بستگی به نوع تیپ بدنیتون داره ! معمولا برای قد های ۱۸۰ تا وزن ۷۵ ۸۰ کیلو مناسبه !

   1. علی اکبر می‌نویسد

    سلام من ۱۶سالمه قدم ۱۷۴.وزنم۷۰خوبه؟

  2. كامران می‌نویسد

   سلام و خسته نباشید

   قد۱۸۲ سانتى متر
   وزن ۷۲ کیلو

   ورزش میکنم

   شنا و بدن سازى میکنم

   شام نمیخورم اصلا و فقط میوه و سالاد با آب لیمو میخورم

   سن ۲۶ ساله

 4. علی می‌نویسد

  سنمم ۱۶

  1. آتوسا می‌نویسد

   سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۷۰ وزنمم ۵۳آیاخوبه؟

 5. رزا می‌نویسد

  سلام قد ۱۶۵ سانتى متر وزن ۶۵ کیلو

  سن ۱۸

  1. رزا می‌نویسد

   سلام من ۱۳ سالمه و قدم ۱۶۳ ووزنم ۶۲ چیکار کنم وزنم کم بشه

 6. سهيل محمدى می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید
  سن ۲۷ ساله
  قد ۱۸۴ سانتى متر
  وزن ۷۵ کیلو گرم

  و فقط کم خورى میکنم یعنى ناهار خیلى کم مى خورم

  شام اصلا نمى خورم

  صبحانه مى خورم

  فقط میوه میخورم

  ورزش میکنم شنا و بدمیتون

  1. رز می‌نویسد

   اگه صبحانه ات را کامل بخوری ناهار را بخوری اما کم و به اندازه شام هم خیلی خیلی کم بخور میوه خیلی خیلی خوبه پس زیاد بخور پیاده روی برو بعد از ورزش اصلا چیز سنگین نخور اب کرفس همراه با زنجبیل بخور

 7. رزا ابراهيميان می‌نویسد

  سلام
  سن ۱۸ ساله
  وزن ۶۵ کیلو
  قد ۱۶۵ سانتى متر
  من کم خورى میکنم صبحانه میخورم فقط یک نوع فقط نان و پنیر میخورم

  ناهار خیلى خیلى خیلى خیلى کم مى خورم
  شام اصلا نمى خورم

  میوه میخورم
  و شکلات تلخ ۷۸% میخورم ۲ عدد

 8. امير كازم زاده می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید
  سن ۲۲ساله
  قد ۱۸۳ سانتى متر
  وزن ۷۱ کیلو گرم

  ورزش میکنم شنا و بدمیتون

  صبحانه فقط نان پنیر میخورم
  ناهار خیلى کم میخورم
  شام خیلى خیلى کم می خورم

 9. محمد می‌نویسد

  سلام
  من ۱۸۷ قدمه ۱۰۰ کیلو وزنمه شانه پهن و استخان درشت دارم و ۳ ساله باشگاه حرفه ای کار مینم وزنم مناسبه؟

 10. محمد می‌نویسد

  سلام
  من ۱۸۷ قدمه ۱۰۰ کیلو وزنمه شانه پهن و استخان درشت دارم و ۳ ساله باشگاه حرفه ای کار مینم وزنم مناسبه؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلامسنم ۴۸وزن۹۰هر کاری میکنم لاغر نمی شوم لطفا راهنمایی کنید

 11. Arya می‌نویسد

  سلام من قدم۱۸۰ سنم ۱۵ وزنم ۸۵ بسکتبال بازی میکنم هر روز ولی زیاد میخورم چیکار کنم قدم بلندتر بشه وزنم متناسب بشه ‌

 12. رويا می‌نویسد

  سلام من قدم ١۶۵ وزنم ۶٨?چی کار کنم وزنم کم بشه

 13. جواد می‌نویسد

  سلام قد من ۱۷۰سانت است و وزنم ۵۰کیلو چند کیلو باید اضافه کنم تا متناسب باشم سنم ۱۷

 14. شیدا می‌نویسد

  سلام
  مریم هستم
  قد۱۵۸
  وزن ۶۰
  فوتبالیستم
  چیکار کنم وزنم پایین بیاد

 15. مهرداد می‌نویسد

  سلام میخواستم ببینم من ۱۳ سالمه قدم ۱۷۳ هستش و زنم ۷۶ آیا قدم خوب هست؟

  1. نبض ما می‌نویسد

   بله متناسب هست اما کمی اضافه وزن دارید

 16. مهرداد می‌نویسد

  من ۱۳ونیم سالمه قدم۱۷۳وزنم۷۶میخواستم ببینم قدم خوبه یا نه.لطفا زود جواب مو بدین

 17. Azad می‌نویسد

  من ۱۴ کیلو وزن کم کردم
  با رژیم غذایی درست و تحت نظر پزشک تغذیه
  الان ۷۰ کیلو هستم,قدم ۱۷۰ باید پنج کیلو دیگه کم کنم
  هیچوقت نباید شام رو حذف کرد
  باید در طول رژیم حتما مکمل خورد که بدن آسیب نبینه و با کمبود ویتامین مواجه نشه

  1. یلدا می‌نویسد

   سلام دخترم ۱۱سالش وزنش
   ۳۲وقدش۱۴۲خوبه؟؟چیکار کنم تا قدش بلندشه؟؟

   1. محدثه میری می‌نویسد

    با سلام
    دختر شما یک کیلوگرم دیگر باید افزایش وزن داشته باشد تا به وزن ایده آل برسد. در این رابطه با پزشک تغذیه مشورت نمایید.

 18. مهراد می‌نویسد

  سلام و خسته نباشید خدمت شما من ۱۳ سالم هستش و قدم ۱۷۳ و به بلوغ رسیدم میخواستم ببینم آیا قدم رشد میکنه یا نه اگه اره یعنی قد من تا چه میزانی رشد میکند.چند سانت. لطفا زود جواب بدین مرسی

 19. سارا می‌نویسد

  سلام قدم ۱۶۰
  وزنمم۵۶
  ۱۶سالمه

  خوبه یا ن؟

  1. سارا می‌نویسد

   آیا قدم بازم رشد میکنه؟

   1. محمد می‌نویسد

    عزیز من قدت چقدر هستش

  2. ناشناس می‌نویسد

   عالیه

 20. Abozar می‌نویسد

  سلام من ۲۸سالمه قدم ۱۷۹وزنم ۸۰خوبه یت بایدچاق شم

 21. Marwa می‌نویسد

  سلام قد من ۱۶۸m و سن من ۱۴ ساله استم ایا قد برابر سن من است

  1. ناشناس می‌نویسد

   اره خوبع

  2. ادیب می‌نویسد

   نع
   من ۱۴سالمه ۱۷۷هستم

  3. Mania می‌نویسد

   سلام من خودم ۱۴ سالمه قدم ۱۶۱ ولی خب کلا فکر کنم نرمال باشه تا ۱۷۰ یعنی دیگه همین بین ۱۶۰ تا ۱۷۰ البته به نظر من دیگه ۱۷۰ خیلی زیادی درازه

 22. پیمان می‌نویسد

  من قدم حدود ۱۷۶ تا ۱۷۸ هست. وزنم هشتاد. مناسب یا نه؟

  1. محمد می‌نویسد

   منم مثله توام سه چهار کیلو اضافه وزن داریم

   1. ناشناس می‌نویسد

    بیداددد

 23. پیمان می‌نویسد

  من گودی کمر هم دارم یکمم شکم. قدمم ۱۷۸ وزنمم ۸۰. چیکار کنم گودی کمر رفع بشه؟

  1. Afsaneh می‌نویسد

   سلام دوست عزیز شکم را اب کنی گودی کمر کمتر می شود

 24. یگآنه می‌نویسد

  ۱۶ سالمه قدم ۱۵۸ و وزنم ۴۷ همه بهم میگن خیلی ریزی به نظر شما خوبم یا نه ؟

  1. سارا می‌نویسد

   نه خیلی هم خوبه

   1. Hana می‌نویسد

    سلام . من ۱۳ سالمه . قدم ۱۶۲ و وزنم ۵۲ خوبه ایا ؟؟؟؟

 25. حمیدرضا می‌نویسد

  سلام. من ۱۳سال و۹ماهم هست قدم۱۶۳وزنم۶۲هست.
  میخواستم بگم که چه راه هایی برای افزایش قدم وجود داره که بتونم رشد کنم؟
  آیا به۱۸۰سانتی متر میرسم؟
  آیا تمرینات کششی مناسبه برای افزایش قد؟
  چه ورزش هایی باید بکنم تا قدم بلند بشه؟
  برام خیلی مهمه لطفا بهم بگین.
  باتشکر.

 26. دانیال می‌نویسد

  سلام من ۱۵ سالمه و۴۰کیلوم وزنم خیلی پایینه چطوری وزنمو بیارم بالا

  1. محمد می‌نویسد

   سلام با نظر دکتر یه گینر بخور ورزش روش بکن

 27. Omid می‌نویسد

  سلام تازه همین نوروز رفتم شونزده سال قدم ۱۶۶ وزنم ۵۵ ایا من جزو قد کوتاها میشم یا بلندا ؟؟ جون هرکی دوست دارید جواب بدید

  1. نبض ما می‌نویسد

   صدک قد شما برابر با ۱۷٪ است، این بدان معناست که ۱۷ درصد از پسران همسن شما دارای قدی برابر یا کمتر می باشند و ۸۳ درصد قد بلند تری دارند.

 28. محمد می‌نویسد

  من ۱۳ سالمه قدم ۱۷۵ وزن ۵۹ کیلو
  هر ماه ۵ میلی متربه قدم اضافه میشه چه چیزی برای رشد بهتر قدم مناسبه
  به بلوغ هم رسیدم
  جهش رشدی هم داشتم .قد بزرگسالی من چنده

  1. نبض ما می‌نویسد

   سلام دوست عزیز اینجا محل نظر گذاشتن است لطفا سوالات خود را از لینک زیر یا بخش از دکتر بپرسید سایت پیگیر شوید

   https://nabzema.com/faq

 29. رعنا می‌نویسد

  ۱۸ سالمه قدم ۱۶۳ وزنم ۴۰ کمبود وزن دارم همه بهم میگن چقد ضعیف و لاغری
  چیکار کنم وزنم بیشتر بشه ؟ تاجایی که جا دارم میخورم ولی وزنم تغییر نمیکنه

  1. محمدی می‌نویسد

   قاووت بخور حتماچاق میشی

  2. مهدی132 می‌نویسد

   سلام عاقایی دکترخسته نباشیدمن دخترهسم قدم۱۵۰وزنم۵۳استخوان بندی معمولی سنم۲۰خواهش میکنم کمکم کنیدفقط ۸سانت ..افسردگی گرفتم ایاقدم رشدمیکنه ؟؟مادرم قدبلندپدرم قدش متوسطه ازداخل خونواده قدمن ازهمه کوتاتره خواهشاکمکم کنید…اجرتون باالله.

 30. Artin می‌نویسد

  سلام.پسر هستم۱۴سالمه وزنم۴۰قدم۱۶۳میخوام بدونم بعد بلوغ قدم تا ۱۸۰میرسه؟؟هنوز اون رشد یکدفعی بلوغی رو نداشتم

 31. هادی می‌نویسد

  سلام من۱۶سالمه قدم ۱۸۴وزنم۹۲استخون بندیم درشته قد وزنم خوبه چیکار کنم لاغر بشم

 32. الانا می‌نویسد

  سلام من ۱۴ سالمه و قدم ۱۶۲ و وزنم ۴۲ است پدرم قدش ۱۷۸ و مادرم ۱۷۲ است ایا من بلندتر میشوم و ایا ورزش فوتسال مناسب است برای من

 33. ALI می‌نویسد

  سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۸۸ وزنم ۸۲ ایا وزنم مناسبه؟

 34. علی هستم می‌نویسد

  قدم ۱۷۳ و وزن ۵۵ و سن یک ماه دیگه ۱۷ سال بدنسازی میخوام شروع کنم قدم و وزنم بیشتر میشه ؟

 35. Milad می‌نویسد

  سلام من ۱۹ سالمه و قدم ۱۷۸ ولی وزنم ۶۰ کیلوه ایا کسری وزن دارم؟؟؟؟

 36. Hadis می‌نویسد

  سلام من ۱۵ سالمه قدم ۱۵۸ ،ایا میتونم بلند تر از ایی که هستم بشم ؟

 37. سها می‌نویسد

  من ۱۷۸ام ۱۸ سالمه دخترم ۷۰ کیلو استخون بندی درشت الان خوبه یا بده ؟؟؟

 38. محمدی می‌نویسد

  هرکی دوست داره چاق بشه بهش قاووت روپیشنهادمیکنم یاهمون قوتوکه سوغات کرمان هست انواع مختلف داره قاووت چاقی بخریدتوسایتای مختلف میفروشن وعطاری هاهم دارن ولی اگرتازه بخریدوبخوریدوهرروزبخوریدتویک ماه هم حتی ممکنه جواب بگیریدخیلی مقوی هست

 39. عمیر می‌نویسد

  سلام من ۱۶سال دارم قدم ۱۷۶و وزنم ۷۸ چیکار کنم قدم بلند تر بشه

 40. هلیا می‌نویسد

  سلام ،من دختر هستم و قدم ۱۶۸ و وزنم ۶۷ استخوان بندی معمولی دارم و ۱۶ سالمه و اینکه فقط در قسمت ران و شکم اضافه وزن دارم ،میخواستم بپرسم چه قدر باید وزن کم کنم تا به ایده آل برسم ایا قد و وزنم خوبه ؟

 41. مینا می‌نویسد

  سلام دکتر
  قدم ۱۶۵ هست
  تا۲۲ روز پیش ۸۰کیلو بودم
  الان ۷۳.۳۰۰ هستم
  رژیم غذایی سختی دارم که فقط مواد غذایی پروتئینی مصرف می کنم و میوه سیب و خیار و پرتقال.و ورزشکار هستم.
  دکتر چند روزی هست که زبانم برفک زده و زرد رنگ هست
  ایا علت ان می تواند از بورانی و سبزیجات باشد ؟

  1. مائده و عرفان می‌نویسد

   من اون چیزی راکه می خواستم نیاورد

 42. علی می‌نویسد

  سلام من۱۵سال و ۱۰ماه سن دارم قدم ۱۶۵و وزنم ۵۵ریش و سیبل در اوردم ایا ب نظر شما قد من بیشتر از این رشد خواهد کرد؟

 43. ناشناس می‌نویسد

  وزن زیاد باعث چه مرض ها میشود

 44. اسما می‌نویسد

  سلام
  من ۱۸ سالمه قدم ۱۵۵ و وزنم ۵۰
  چیکار کنم بلندتر بشم
  لطفا پاسخ بدین

 45. یلدا می‌نویسد

  سلام من ۱۳سالمه و وزنم ۳۸هست وقدم ۱۵۲هست ایا خوبه ؟

 46. محمد می‌نویسد

  کی به کیه من ۲۰۰سانت قدمه و وزنم ۱۰۰ کیلوعه
  والا این پسرا چرا همشون بالای ۱۸۰ قدشونه بعد همشونم میخوان بلندترشن؟ پس این کوتوله هایی که تو خیابونن چی؟ اومدید اینجا قدو وزنتونو به رخ مردم بکشید؟ طرف میگه ورزشکار حرفه ایم،۱۸۷قدمه وزنمم خوبه اونوقت اومده اینجا اینو میگه که چی بشه؟نه واقعا براچی اینارو میگید؟ عقده دارید؟

  1. سعید می‌نویسد

   لایک داری

 47. Fateme می‌نویسد

  سلام من ۱۹سالمه قدم ۱۶۸وزنم۶۲ به نظرتون خوبه؟

 48. پویا می‌نویسد

  سلام من قدم ۱۸۷ه و وزنم ۶۹ میدونم خیلی کمه واسه افزایشش چیکار کنم در ضمن ۱۹ سالمه

 49. Ainaz می‌نویسد

  سلام ببخشید من وزنم ۵۵تا هست و قدم ۱۶۹ سنمم ۱۴هستش می خوام به ۵۰ کیلو برسم چیکار کنم…..

 50. زهرا می‌نویسد

  سلام ببخشی من۱۷سالمه قدم ۱۷۰ وزنم ۷۰ به نظر شما لاغر کنم یانه؟

 51. مریم می‌نویسد

  سلام من مریم هستم ۱۸ سال و ۱۱ ماهمه تقریبا قدم ۱۶۵ وزنم بین ۷۵ تا ۷۵.۵۰۰ سه سال پیش باشگاه رفتم و توی دو ماه ۱۰ کیلو کم کردم وزنمم همین بود اما الان بخاطر کم فعالیتی و کمی پرخوری وزنم برگشته دو ماهه ک رژیم دارم ولی ن خیلی سخت میخواستم ببینم چجوری میشه وزنمو کم کنم

 52. ناشناس می‌نویسد

  باسلام دختری ۱۲سالم باقد۱۶۵ وزن ۵۸ ایا اضافه وزن دارم وزن ایده ال برای من چقدرع؟

 53. kristina می‌نویسد

  سلام من دخترم وتغریبا۱۲سالمه قدم ۱۵۰ووزنم۴۵،کیلو وزنم بایدچند بشه

 54. Hana می‌نویسد

  سلام . خسته نباشید. من ۱۳ سالمه .قدم ۱۶۳.وزنم ۵۲ .ایا من اضافه وزن دارم ؟؟؟؟؟؟

 55. tran می‌نویسد

  منـ قدم۱۷۵هس ولی وزنم ۴۲و سنمم ۱۲ـ۱۳بنظرتون خوبع👧🙎

 56. tran می‌نویسد

  منـ قدم۱۷۵هس ولی وزنم ۴۲و سنمم ۱۲ـ۱۳بنظرتون خوبع👧🙎

  1. Sana می‌نویسد

   خوبه …من ۱۲-۱۳سال دارم قدم ۱۶۲ ووزن۶۷ کیلو .
   فک نکنم خوب باشه مال من؟؟؟
   خوبه مال من.!؟

 57. Asma می‌نویسد

  سلام‌ من ۱۶ سالمه قدم ۱۶۰ وزنم ۷۶.چیکار کنم وزنم کم بشه ؟

 58. Asma می‌نویسد

  سلام‌ من ۱۶ سالمه قدم ۱۶۰ وزنم ۷۶.چیکار کنم وزنم کم بشه ؟

 59. آرین می‌نویسد

  سلام لطفا بگید من ۱۴سالمه تازه پسر هستم قدم۱۷۵و وزنم ۷۵ آیا زیاده؟

 60. پویا می‌نویسد

  سلام من۱۳سالمه قدم ۱۷۶هست و وزنم ۶۳مناسب هست یا نه؟

 61. دريا می‌نویسد

  سلام من ١۴ سالمه قدم ١۶٠و وزنم٧٠ هر راهی رو برای لاغری امتحان کردم نشد لطفا کمکم کنید واقعا دیگه خسته شدم

 62. شيدا می‌نویسد

  سلام دختری باقد ١۶٢هستم ووزنم ٧٠ وسنم ١۴ حساب که کردم باید ٢٠کیلو کم کنم شما چه پیشنهادی میدین

 63. ناشناس می‌نویسد

  سلام
  سن۲۴
  وزن ۵۸
  قد۱۶۰
  چقداضاف وزن دارم

 64. Aram می‌نویسد

  سلام
  خسته نباشید
  من ۲۱ سالمه قدم ۱۵۹ وزنم ۵۹ مناسبه آیا؟! خودم احساس میکنم باید لاغرتر بشم
  شکمم تخته اما از ناحیه پایین تنه و بالا تنه یه کوچولو حس میکنم چاقم نمیدونم چ رژیمی بگیرم لططططفا راهنماییم کنین😑

 65. محمد می‌نویسد

  سلام من ۱۳ سالمه ۱۶۸ هستم و ۹۰ کیلو چیکار کنم؟ ممنون میشم کمک کنین…

 66. محمد reza 13 می‌نویسد

  سلام من ۱۳ سالمه ۱۶۸ هستم و ۹۰ کیلو چیکار کنم؟ ممنون میشم کمک کنین…

 67. امیر می‌نویسد

  سلام
  من قدم۱۸۶و وزنم۸۰
  به نظرشماخوبه؟دکترم
  رفتم گف اضافه وزن نداری
  فوتبالم میرم تقریبا روزی۵ساعت
  میدوم.

 68. الهه می‌نویسد

  ۱۷ سالمه .قدم ۱۷۰. وزنم ۵۱… چیکار کنم چاق شم و دیگ بلند تر نشم؟ … غذامم خوبه اما چاق نمیشم .فک میکنم پرکاری تیروئید داشته باشم. آره؟

 69. الهه می‌نویسد

  یه دختر ب طور متوسط تا چ سنی رشد قدی داره؟

 70. ناشناس می‌نویسد

  سلام من قدم ۱۶۲ و وزن ۵۶ کیلوگرم هست آیا اضافه وزن دارم؟؟؟

  1. نادر می‌نویسد

   سلام علی استم قدم ۱۷۸ سنم ۱۸ وزنم ۶۶ است ایا حوبه برابر سنم است

 71. بارانا می‌نویسد

  سلام من دخترم ۱۴ سالمه قدم ۱۴۷ وزنم ۴۱ همگی میگن ریزه میزم میخاستم بدونم اضافه وزن دارم یا نه؟!!!

 72. شهاب می‌نویسد

  قد ۱۸۱
  وزن ۷۰
  سن۱۷
  بدنسازیم میرم
  وضعیتم چطوره؟

  1. amirhassannajafi می‌نویسد

   شما می توانید با نگاه دقیق تر به مقاله پاسخ خود را پیدا کنید
   ولی اگر دنبال جوابی دقیق و علمی تر هستید می توانید به متخصص تغذیه مراجعه کنید

 73. زاه می‌نویسد

  من ۱۱سالمه قدم۱۵۳و وزنم۶۰ چیکار کنم لاغر بشم

  1. amirhassannajafi می‌نویسد

   علاوه بر اضافه کردن پیاده روی در روند زندگی روزانه می توانید به متخصص تغذیه هم مراجعه کنید

 74. فرهام می‌نویسد

  من ۱۱ سالمه قدم ۱۶۵ و وزنم ۵۶ ه مناسب هست ؟

  1. amirhassannajafi می‌نویسد

   سلام
   مقداری کمبود وزن دارید ولی برای چکاپ دقیق تر به متخصص تغذیه مراجعه کنید
   https://nabzema.com/ساختمان-پزشکان-نبض-ما/بهترین-متخصص-تغذیه-و-گوارش

 75. omid می‌نویسد

  سلام و دورد خدمت شما خوب من شیش سال اس که یک اندازه نه زیاد میشم نه کم قدم ۱۷۰ وزن ۵۰ کیلو گرام چیکار کنم؟؟؟؟

  1. amirhassannajafi می‌نویسد

   سلام
   برای گرفتن جواب سوالتون مقاله زیر رو مطالعه کنید
   https://nabzema.com/26113

   و در صورت تمایل به پیگیری دقیق تر به متخصص تغذیه مراجعه کنید
   https://nabzema.com/ساختمان-پزشکان-نبض-ما/بهترین-متخصص-تغذیه-و-گوارش

 76. فاطمه زهرا خانم می‌نویسد

  سلام من فاطمه هستم خانم پرستار لطفا کمکم کنید رشته ورزشیم والیباله و حدقل قدم باید به ۱۷۵برسه تا به تونم تیم امید راه پیدا کنم الان ۱۵ سالمه قدمم ۱۶۳ و ۵۴ کیلو وزن لطفا یه راه کار یا یه داروی گیاهی معرفی کنید تا به قد دلخواهم برسم تروخدا ایندم دست تو هست بازیم خوبه ولی واسه والیبال قد ملاکه ،ممنون، منتظر جوابتونم

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پرسش‌ شما پس از پرداخت هزینه، توسط پزشکان متخصص نبض‌ما با سرعت و دقت ویژه پاسخ داده می‌شود و برای شما پیامک خواهد شد و بدون نام منتشر خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر