اکو قلب جنین چیست و چرا انجام می شود؟

اکو قلب جنین یا نوار قلب جنین تستی مشابه با سونوگرافی است.این آزمایش به پزشک اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد قلب کودک متولد نشده ی شما را بهتر بررسی کند. آن را به طور معمول در سه ماهه ی دوم ، بین هفته ی ۱۸تا ۲۴ بارداری انجام می دهند.

در اکو قلب جنین از امواج صوتی استفاده می شود که توسط ساختارهای قلب جنین منعکس می شود. دستگاهی، این امواج صوتی را تجزیه تحلیل می کند و یک تصویر (یا همان اکو کاردیوگرام) از داخل قلب جنین می سازد. این تصویر اطلاعاتی را درباره ی اینکه قلب نوزاد چگونه شکل گرفته یا به درستی کار می کند یا نه فراهم می کند.

بیماری حاد عروق قلبی

این آزمایش همچنین به پزشک شما اجازه می دهد تا جریان خون را درون قلب جنین ببیند. این نگاه عمیق به دکتر شما اجازه می دهد تا هر نقص یا وضع غیر عادی را در جریان خون جنین یا ضربان قلب جنین را پیدا کند.

چه زمانی از اکو قلب جنین استفاده می شود؟

همه ی زنان باردار نیاز به اکو قلب جنین شان ندارند. در اکثر زنان، یک سونوگرافی پایه، تکامل چهار حفره ی قلب کودک شان را نشان خواهد داد.اگر تست های قبلی یک ضربان قلب غیر عادی را در جنین نمایان سازد، ممکن است متخصص زنان شما پیشنهاد کند که این روند را انجام دهید.

 

عکس اکو قلب جنین

همچنین شما ممکن است به تست اکو قلب جنین نیاز داشته باشید اگر :

 • کودک متولد نشده ی شما در معرض خطر قلب غیر عادی یا اختلال های دیگر موجود در تولد است.
 • شما سابقه ی خانوادگی بیماری قلبی دارید.
 • شما یک کودک با بیماری های قلبی داشته اید.
 • شما از مواد مخدر یا الکل در زمان بارداری استفاده می کردید.
 • شما از داروهای خاصی که می تواند نقص قلبی ایجاد کند استفاده کردید یا در معرض آن قرار گرفتید، مثل داروهایی که برای درمان صرع یا آکنه تجویز می شود.
 • شما بیماری های دیگری مثل سرخجه، دیابت نوع یک، لوپوس، فنیل کتونوریا که یک ناتوانی است در تجزیه کردن اسیدآمینه ی مهمی به نام فنیل آلانین، دارید.

برخی از متخصصان زنان خودشان می توانند اکوی قلب جنین را انجام دهند. معمولا یک تکنسین سونوگرافی با تجربه یا متخصص سونوگرافی، تست را انجام می دهد سپس متخصص قلبی که تخصص اطفال دارد، بعد از اتمام تست نتایج را بررسی می کند.

آیا من نیاز به آماده شدن برای این روند دارم؟

 در اکو قلب جنین، شما نیاز به انجام کاری برای آمادگی ندارید. برخلاف بقیه سونوگرافی های قبل از زایمان، این تست احتیاج به پر بودن مثانه ندارد.

این تست می تواند بین ٣٠ دقیقه تا ٢ساعت طول بکشد.

اکو قلب جنین چگونه انجام می شود ؟

تست اکو قلب جنین مشابه سونوگرافی معمولی بارداری است. اگر از طریق شکم انجام شود به آن اکوکاردیوگرافی شکمی می گویند و اگر از طریق واژن صورت گیرد به آن اکوکاردیوگرافی میان واژنی می گویند.

اکوکاردیوگرافی شکمی

اکوکاردیوگرافی شکمی بسیار شبیه به سونوگرافی است. از شما خواسته مى شود که دراز بکشید و شکمتان را بی پوشش بگذارید. تکنسین سونوگرافی ژل ویژه ی روان کننده روی پوستتان می مالد.

این کار جلوی اصطکاک را می گیرد تا مبدل سونوگرافی،که دستگاهی است که امواج صوتی را ارسال و دریافت می کند، روی پوستتان کشیده شود. این ژل هم چنین به فرستادن امواج صوتی کمک می کند.

عکس اکوی شکمی

مبدل، امواج صوتی پرفرکانس را درون بدن مى فرستد. امواج وقتى به جسم متراکم بر مى خورند، مثل قلب جنین شما،منعکس مى شوند.این انعکاس ها به یک کامپیوتر بازتابیده مى شوند. طول موج این امواج صوتی برای گوش انسان بلند هستند و شنیده نمى شوند.

تکنسین مبدل را دور تا دور شکمتان حرکت مى دهد تا تصویر هایى از قسمت هاى مختلف قلب جنین تان بدست بیاورد.

بعد از  این روند، ژل از روی شکم تان پاک مى شود و بعد مى توانید به کار هاى معمول تان ادامه دهید.

اکوکاردیوگرافی میان واژنی

در اکوکاردیوگرافی میان واژنی از شما مى خواهند که از کمر به پایین برهنه شوید و بر روی تخت معاینه دراز بکشید. یک تکنسین، کاوشگر کوچکی را وارد واژنتان مى کند. کاوشگر در آن جا از امواج صوتی استفاده می کند تا از قلب جنین تان تصاویری تهیه کند.

 

عفونت واژن

اکوکاردیگرافی میان واژنی معمولاً در مراحل اولیه ی بارداری استفاده مى شود. این روش ممکن است تصویر واضح تری از قلب جنین فراهم کند.

آیا خطری همراه با این معاینه است؟

هیچ خطری همراه با اکوکاردیوگرام (اکو قلب جنین) نیست چون از تکنولوژی سونوگرافی استفاده می کند و تشعشع ندارد.

معنی نتایج چیست؟

پزشک شما در طی ملاقات های بعدی براى پیگیرى، نتایج را به شما توضیح مى دهد، هرگونه سؤالى که ممکن است داشته باشید را جواب مى دهد، و شما را به هر منبع مناسب یا متخصصی که نیاز دارید تا بیمارى جنین تان درمان شود ارجاع مى دهد.

به طور کلی نتیاج طبیعى به این معناست که هیچ گونه آنورمالى قلبی (ناهنجاری قلبی) پیدا نشد. اگر پزشک هر موضوعی مثل نقص قلبی، ریتم غیر طبیعی، یا مشکلات دیگر را پیدا کند، ممکن است شما به تست هاى بیشتر مثل MRI جنین یا دیگر سونوگرافى هاى سطح بالا احتیاج داشته باشید.

 

ایست قلبی جنین

هم چنین اگر پزشک تان تشخیص دهد موضوع دیگری ممکن است اشتباه باشد شما نیاز دارید تا این تست را یک بار دیگر تکرار کنید یا برای آزمون های تکمیلی بروید.

به یاد داشته باشید که اکوکاردیوگرافى (اکو قلب جنین) نمى تواند براى تشخیص همه ى موارد استفاده شود. برخی از مشکلات مثل سوراخ در قلب حتى با وسایل پیشرفته به سختى دیده مى شوند. پزشک شما برایتان توضیح مى دهد که این آزمایش چه چیز هایى را مى تواند تشخیص دهد.

چرا اکو قلب جنین مهم است؟

نتایج غیرطبیعى از  اکوکاردیوگرافى جنین (اکو قلب جنین) مى تواند نامشخص باشد یا نیاز به تست هاى بیشترى داشته باشید تا انجام دهید تا متوجه شوید مشکل چیست، وقتى که نتیجه مشخص شد شما مى توانید باردارى خود را بهتر  مدیریت کنید و برای زایمان آماده شوید.

اطلاعاتى که از تست اکو قلب جنین به دست مى آورید به شما و پزشک تان کمک مى کند براى درمان هایى که نیاز است بعد از  زایمان صورت گیرد مثل جراحی هاى اصلاحی، برنامه ریزى کنید. شما همچنین تائید یا مشورتی که نیاز دارید براى تصمیم گیرى درست راجع به باقیمانده ى باردارى را مى توانید بدست آورید.

نبض ما – مترجم: دکتر روناک کشاورزی

جهت کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک قلب دکتر حسین نجفی تماس بگیرید 

شماره تماس : 22874800-021

4.6/5 - (29 امتیاز)
منبع healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جعفر چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  با عرض سلام وخسته نباشید، از حدود ۲ هفته گذشته بعد از مصرف قلیان که مدت زیادی بود ازآن استفاده نشده بود ناگهان دچار سرفه های شدید همراه با خلط سبز رنگ شدم، تنگی نفس و حملات شبانه هم وجود داشت البته من مبتلا ب آسم خفیف هم هستم. من شروع به مصرف آنتی بیوتیک کردم سفکسیم ۴۰۰ . خلط ها از سبز رنگ به سفید کف آلود و حالا خیلی کمتر شده است اما در روز معمولا یک بار سرفه های شدید رو تجربه میکنم اما از ابتدا هم تب یا خلط خونی نداشتم. فقط کمی فشار قفسه سینه و گاها ایجاد نفخ شدید بعد از سرفه ها رو تجربه کردم.
  خواستم نظر شما رو بپرسم در صورت امکان نظر خودتان رو در مورد شرایط بنده اعلام بفرمایید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر حسین نجفی چهارشنبه ۲۲ فروردین ۹۷( 4 سال پیش)


   دکتر محمد حسین نجفی
   متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
   https://drhsnajafi.com
درحال دریافت اطلاعات