خطرات ناشی از افتادن بچه و سقط جنین در ماه اول

افتادن بچه یا همان سقط جنین در ماه اول بنا به دلایلی توسط برخی از زنان و دخترانی که در دوره نامزدی هستند، انجام می شود. همچنین به صورت عمدی یا اتفاقی ممکن است برای هر زنی پیش آید. گذشته از مسائل عاطفی، روحی روانی و شرعی آن لازم است که با خطرات آن هم آشنا باشید.

سقط به دفع جنین از بدن مادر گفته می شود که علل مختلفی دارد. گاهی افراد راه حل بارداری ناخواسته را سقط جنین می دانند.  روش های مختلفی برای سقط جنین وجود دارد که هرکدام از آن ها بستگی به زمان بارداری فرد دارد.

اگر شما به صورت آگاهانه تصمیم به سقط جنین داشته باشید لازم است که شما و دکترتان در مورد این که در چه زمانی از بارداری قرار دارید اطلاع کافی داشته باشید. از این رو در این مقاله به بررسی خطرات سقط جنین در ماه اول و خطرات استفاده از روش های دارویی برای سقط جنین اشاره می شود.

خطرات سقط جنین در ماه اول

سقط جنین در سه ماهه اول شامل یک عمل جراحی کوچک است. سقط جنین در ماه اول خطر بروز عوارض در این دوره برای زنان با افزایش سن حاملگی آن ها بیشتر می شود.

در ادامه به برخی از عوارض سقط جنین در ماه اول اشاره می شود.

عفونت لگن

باکتری ها (میکروب ها) از واژن یا دهانه رحم ممکن است به رحم وارد شوند و باعث عفونت شوند. آنتی بیوتیک ها ممکن است چنین عفونتی را پاک کنند. اما در مواردی، مکش مجدد، باعث می شود که بستری شدن یا جراحی دوباره در پی آید. میزان آلودگی برای مکش کورتاژ کمتر از ۱ درصد ، برای D & E (انحلال و تخلیه) ۱٫۵ درصد و برای القای زایمان ۵ درصد است.

سقط ناقص

تکه های جنین یا سایر اجزای حاملگی ممکن است به طور کامل از رحم خالی نشوند و نیازمند روش های پزشکی بیشتری باشند. سقط ناقص ممکن است منجر به عفونت و خونریزی شود. این عارضه برای روش D&E کمتر از ۱ درصد و برای روش القای زایمان حدود ۳۶ درصد گزارش شده است.

لخته های خون در رحم

لخته های خونی که سبب گرفتگی شدید می شود در حدود ۱ درصد از سقط جنین ها رخ داده است. لخته ها معمولا با یک مکش کورتاژ مجددا حذف می شوند.

خونریزی شدید

مقداری خونریزی در هر سقط جنین معمول است اما خونریزی شدید معمول نیست و با مکش مجدد، دارودرمانی یا، به ندرت جراحی، درمان می شود. از دکتر بخواهید در این مورد توضیح دهد و بگوید اگر این اتفاق بیفتد چه باید کرد.

بریده شدن دهانه رحم

در حین این که دهانه رحم کشیده می شود تا ابزار پزشکی بتواند از طریق آن به رحم منتقل شود، ممکن است دهانه رحم پاره شود. این اتفاق ممکن است در یک درصد موارد از سقط جنین ها پیش آید.

سوراخ شدن دیوار رحم

یک ابزار پزشکی ممکن است باعث سوراخ شدن دیواره رحم شود. میزان گزارش شده در این باره ۱ مورد از هر ۵۰۰ سقط است. بسته به شدت آن، می تواند منجر به عفونت، خونریزی شدید یا هر دو شود. ممکن است جراحی برای ترمیم بافت رحم ضروری باشد و در موارد شدید ممکن است هیسترکتومی نیز مورد نیاز باشد.

عوارض ناشی از بیهوشی

همانند سایر روش های جراحی، بیهوشی، خطر عوارض ناشی از سقط جنین را افزایش می دهد. خطرات گزارش شده از عوارض ناشی از بیهوشی حدود ۱ مورد در هر ۵۰۰۰ سقط جنین است.

عدم بارداری بعد از سقط جنین در ماه اول

سقط های اولیه که با عوارض ناشی از عفونت همراه نباشد، باعث ناباروری یا مشکل تر شدن حاملگی بعد از زایمان نمی شود. این عوارض ناشی از سقط جنین و یا داشتن سقط جنین های زیاد است که ممکن است بارداری را در آینده با مشکل مواجه کند.

همچنین در برخی موارد اگر یک زن و جنینش عوامل Rh متفاوت داشته باشد، باید داروهایی را برای جلوگیری از رشد آنتی بادی هایی که حاملگی های آینده را به خطر می اندازند، دریافت کند. (مواد ژنتیکی موجود در سطح سلولهای قرمز خون به عنوان عامل Rh شناخته می شوند)

تمام علل سقط جنین و راههای جلوگیری از افتادن بچه را در این ویدئو ببنید

علل سقط مکرر جنین

عوارض ناشی از سقط جنین در ماه اول با دارو

روش های سقط جنین دارویی برای سقط در هفته های ابتدایی مورد استفاده قرار می گیرد. برای این افراد پیش از انجام هرکاری سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا حاملگی قابل قبول است یا خیر (بارداری غیرعصبی) و این که در چه زمانی از بارداری قرار دارند توصیه می شود.

دو روش مورد استفاده به صورت دارویی عبارتند از :

۱- متوترکسات و میزوپروستول (MTX)

MTX یک روش سقط دارویی است که تا ۷ هفته اول (۴۹ روز حاملگی) مورد استفاده قرار می گیرد.

در این روش، متوترکسات به صورت خوراکی یا تزریق در طی مراجعه اول داده می شود. همچنین آنتی بیوتیک نیز برای جلوگیری از عفونت داده می شوند. پ

قرص های میزوپروستول نیز سه تا ۷ روز بعد به صورت خوراکی یا به صورت شیاف مورد استفاده قرار می گیرد.

این روش معمولا باعث انقباضات و بیرون راندن جنین می شود. این فرآیند ممکن است چند ساعت یا چند روز طول بکشد.

متوترکسات عمدتا در درمان سرطان و آرتریت روماتوئید استفاده می شود، زیرا به سریع ترین سلول های بدن از نظر رشد حمله می کند. در مورد سقط جنین نیز باعث جدایی جنین از جفت می شود. استفاده از این دارو برای برای سقط، توسط FDA تایید نشده است.

از عوارض ناشی از استفاده از این قرص ها به صورت تزریقی، خوراکی و یا شیاف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– گرفتگی، تهوع، اسهال، خونریزی شدید، تب

– این روش حدود ۵٪  ناموفق است و ممکن است نیاز به یک جراحی برای تکمیل سقط باشد.

– این روش برای زنان مبتلا به کم خونی، اختلالات خونریزی، بیماری کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماری التهابی حاد یا افرادی که از دستگاه داخل رحمی استفاده می کنند توصیه نمی شود.

چگونه با افسردگی پس از سقط جنین کنار بیایم؟ برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید

درمان افسردگی بعد از سقط جنین

۲- میفپریستون و میزوپروستول

در این روش پس از انجام آزمایشات، میفپریستون در اولین جلسه ویزیت به صورت خوراکی داده می شود. این دارو پروژسترون را از پوشش رحم جدا می کند و باعث می شود بارداری متوقف شود.

قرص های میوزوپروستول به صورت خوراکی یا شیاف داخل واژن به مدت ۳۶ تا ۷۲ ساعت پس از مصرف میفپریستون مصرف می شوند.

در صورتی که یکی از موارد زیر را داشته باشید نمی توانید از این روش استفاده کنید:

حاملگی خارج از رحم، توده تخمدان، استفاده از کورتیکواستروئید، نارسایی قلبی، کم خونی، اختلالات خونریزی یا استفاده از رقیق کننده های خونی، آسم، مشکلات کبدی یا کلیه، بیماری قلبی یا فشار خون بالا.

عوارض ناشی از این روش عبارتند از:

– گرفتگی، تهوع، استفراغ، اسهال، خونریزی شدید، عفونت

– این روش حدودا ۸ تا ۱۰ درصد از زمان ناموفق است و احتمال پیگیری سونوگرافی اضافی و جراحی برای پایان دادن به حاملگی را دارد.

– توصیه نمی شود که زنان مبتلا به کم خونی، اختلالات خونریزی، بیماری کبد یا کلیه، اختلال تشنج، بیماری حاد التهابی روده یا کسانی که از دستگاه رحمی داخلی استفاده می کنند از این روش استفاده کنند.

سقط جنین تا چند ماهگی مجاز است؟

منبع:dhh.louisiana

3.7/5 - (6 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 نظر
 1. نازنین می‌نویسد

  سلام من حاملگی ناخواسته دارم میخوام بچه ام بندازمش چیکار کنم تو هفته ۴هستم

  1. ناشناس می‌نویسد

   Are

  2. ناشناس می‌نویسد

   سلام من هم حاملگی ناخواسته دارم در هفته چهارمم میخواهم که سقط کنم
   لطفا راهنمایی ایم کنید
   ممنون…

   1. ناشناس می‌نویسد

    سلام من یک راه خیلی راحت میدونم که خودمون انجام دادیم بدون هزینه خاستین بگین راهنماییتون بکنم

    1. ناشناس می‌نویسد

     خواهشن بگو

    2. ناشناس می‌نویسد

     سلام لطفاً راهنمایی کنید

   2. Samin می‌نویسد

    من الان یه ماه و ۵ روزمه،،،میخوام سقط کنم با استفاده از دارو و آمپول،،میترسم،،لطفا راهنمایی کنین

  3. رویا می‌نویسد

   من پنج هفته و سه روز رفتم ساکشن انجام دادم

  4. ناشناس می‌نویسد

   من یک راه راحت بی خطر میدونم خاستی بگو راهنمایی کنم

   1. هستی می‌نویسد

    لطفا بگین

   2. شیدا می‌نویسد

    میتونی کمکم کنی توروخدا

 2. سحر می‌نویسد

  سلام من باردارم یه هفتس میخام بندازم سرطان رحم هم دارم باید چیکار کنم

  1. سپیده مجدیان می‌نویسد

   عزیزم حتما برو دکتر

از پزشکان نبض‌ما بپرسید