آنچه درباره پروتز سینه باید بدانید

عمل پروتز سینه یکی از پرطرفدارترین اعمال جراحی زیبایی است که همانند هر عمل دیگری عوارض خاص خود را دارد و متقاضیان این جراحی سوالات زیادی در ذهن دارند اینکه  این عمل برای چه افرادی مناسب است و هزینه پروتز سینه چقدر است؟

آیا عوارضی مانند ترکیدن پروتز در سینه که در این جراحی گزارش می‌شود حقیقت دارد؟ اینکه هزینه پروتز سینه چقدر است؟ از جمله این پرسش‌ها هستند در گفتگویی با یکی از اساتید جراحی زیبایی دکتر فرهاد حافظی، فوق تخصص جراحی زیبایی به بررسی این موضوع پرداخته‌ایم ؛ با ما همراه شوید.

نوع پروتز سینه

پروتز سینه به چه صورت انجام می‌شود؟

عمل پروتز سینه معمولا برای خانمهایی انجام می‌شود که سینه‌های بسیار کوچکی دارند که ممکن است با افتادگی همراه باشد. جنس پروتز از کیسه‌ای تشکیل شده است که داخل آن ژل سیلیکون است و دیواره آن پلیمر سیلیکون است که مقداری از لحاظ مولکولی سفت تر است.

وزن پروتز تقریبا با وزن بدن مساوی است و درجاتی نرمی و سختی آن تا حدودی مشابه بافت بدن است و به روش‌های مختلفی در بدن کار گذاشته می‌شود که در هر فرد متفاوت است.

پروتز سینه انواع مختلفی دارد . برخی از پروتزها حاوی آب نمک است که کمتر درحال حاضر استفاده می‌شود. برخی پروتزها حالت قطره اشکی دارند و برخی گرد هستند که نوع گرد بیشتر استفاده می‌شود. روز به روز پروتزهای جدیدی وارد بازار می‌شود که دوام بهتری دارند و ژل آن به صورتی است که اگر پاره شود از هم جدا نمی‌شود.

پروتز-سینه

نحوه گذاشتن پروتز از زیربغل، زیر سینه و دور سینه است که هرکدام حسن و معایب خود را دارد. به طور مثال از زیربغل خط بخیه دیده نمی‌شود ولی جاگذاشتن آن آسان نیست و احتمال جابجایی آن به سمت بالا بیشتر است.

جاگذاری از دور سینه ممکن است باعث قطع غدد شیری شود و احتمال ورود میکروب به دور پروتز از نوک سینه بیشتر شود بنابراین جراحان بیشتر تمایل دارند از زیر سینه اقدام به جایگذاری پروتز کنند و خط عمل هم زیر سینه می‌ماند و عوارض کمتری دارد.

هرینه خود پروتز معمولا حدود دومیلیون و ششصد هفتصد تومان است و بطور تقریبی معمولا هزینه پروتز سینه بین پنج تا پانزده میلیون بسته به تبحر جراح و نوع بیمارستان متفاوت است.

مناسب ترین سن اقدام به عمل در چه سنی است؟

هزینه پروتز سینه کم نیست و ممکن است افراد زمان مناسبی را برای این عمل انتخاب نکنند و هینه شان هدر شود. مناسبت ترین سن اقدام به پروتز سینه، زمانی است که رشد بدن در خانمها تمام شده باشد یعنی از سنین ۱۶ سالگی به بعد می‌توانند اقدام به این عمل کنند.

پروتز سینه

انتخاب سایز مناسب پروتز سینه بر چه معیاری صورت می‌گیرد؟

معیار انتخاب پروتز سینه بستگی به قد و جثه بیمار دارد. عرض قفسه سینه اهمیت بسیاری در این انتخاب دارد و معمولا این پروتز باید به نحوی قرار بگیرد که عرض سینه بیرون نزد.

متاسفانه برخی از همکاران که آموزش های لازم را ندیده‌اند ممکن است پروتزهایی را انتخاب کنند که غیرطبیعی به نظر بیاید و برخی از خانمها تمایل به پروتزهای بزرگ دارند که معمولا مناسب نیست و غیرطبیعی است.

بهتر است اندازه گیری دقیق باشد و با روشهای اندازه گیری علمی سایز مناسب را برای هر خانمی مشخص کرد.

سایز پروتز سینه

آیا این عمل تداخلی با شیردهی و بارداری دارد؟

پروتز به دو صورت در بدن کار گذاشته می‌شود یکی در زیر بافت سینه و دیگری در زیر عضله حرکت دهنده بازو. در هر دو روش ارتباطی با غدد شیری وجود ندارد و معمولا مشکلی برای شیردادن و حاملگی ایجاد نمی‌کند.

پیشگیری از دیابت بارداری

آیا دختران مجرد می‌توانند پروتز سینه انجام دهند؟

به طور کلی همه خانمها می‌توانند پروتز کنند اما مانند هر عمل جراحی دیگری عوارضی دارد. عفونت یکی از این عوارض است و آنچه نسبتا شایع است این است که در برخی بعد از این عمل کپسولی در بدن ساخته می‌شود.

علت این امر آن است که بدن پروتز را به عنوان جسمی خارجی می‌شناسد در این حالت دور پروتز سفت می‌شود. به عبارت دیگر این سفتی درجات مختلفی دارد و این سفتی اگر خیلی زیاد باشد پروتز را باید جابجا کرد و یا خارج نمود.

بعد از عمل پروتز سینه

پروتز باید در کسانی گذاشته شود که حجم کم دارند برخی مراجعه می‌کنند و تقاضا دارند با پروتز سینه خود را سفت تر کنند و این درحالی است که حجم به میزان کافی دارند و نیازی به پروتز نیست این افراد نیاز به پروتز ندارند و برای اصلاح کاستی های سینه نظیر افتادگی باید از حجم خود سینه استفاده کرد. پروتز در خانمهایی استفاده می‌شود که حجم کافی ندارند.

آیا ترکیدن پروتز سینه حقیقت دارد؟

در رابطه با این موضوع معمولا فیلمهای فکاهی در فضای مجازی ساخته می‌شود و این موضوع صحت ندارد. در حقیقت قدرت و دوام پروتز با بدن فرق ندارد و با فشار دست و ضربه پاره نمی‌شود مگر شیئی پوست بدن را پاره کند که در این حالت پروتز هم پاره می‌شود.

هواپیما

تنها عاملی که در پارگی و پوسیدگی پروتز نقش دارد زمان است معمولا پروتزی که به مدت بیست سال در بدن باشد احتمال پوسیدگی دارد و ممکن است بر اثر پوسیدگی پاره شود و برای همین ترجیح می‌دهیم پروتزها را هر ۱۵ سال تعویض کرد.

عوارض عمل پروتز سینه چیست؟

مهمترین عارضه پروتز ایجاد کپسول است و عارضه بعدی احتمال عفونت است که این عارضه اگر به روش صحیح انجام شود احتمال کمتری دارد. در برخی از افراد بیحسی نوک سینه بطور موقت ممکن است ایجاد شود و این جراحی اگر به دست جراحان دوره دیده و مجرب انجام شود احتمال کمتری دارند.

عمل جراحی

مراقبت‌های بعد از عمل به چه صورت است؟

اولین نکته این است که نسبت به افزایش وزن دقت داشته باشند زیرا با افزایش وزن حجم پروتز هم بالا می‌رود و سینه ظاهر بدی پیدا می‌کند.

معمولا افرادی باید این اقدام را انجام دهند که وزن ثابت دارند و زنانی که باردار و بچه دار می‌شوند ممکن است بعد از مدتی سینه های شل و آویزانی پیدا کنند و این موضوع باعث افتادگی پروتز می‌شود و بنابراین در این دوران باید از سوتین های مناسب این دوران استفاده کنند.

ورزش کردن

حداقل یک ماه بعد از پروتز ورزشهای سنگین نکنند البته بعد از یک هفته قادر به انجام کارهای عادی زندگی هستند اما برای کارهای سنگین بهتر است یک ماه از این کارها خودداری کنند و تا دو ماه هم از سوتین‌های مخصوص استفاده کنند تا پروتز جابجا نشود و تا شش ماه و یکسال طول می‌کشد حجم واقعی پروتز بعد از عمل مشخص شود.

معیار انتخاب پروتز سینه بستگی به قد و جثه بیمار دارد. عرض قفسه سینه اهمیت بسیاری در این انتخاب دارد و معمولا این پروتز باید به نحوی قرار بگیرد که عرض سینه بیرون نزد

هزینه پروتز سینه به چه صورت است؟

هرینه خود پروتز معمولا در پروتزهای منتول که بهترین پروتز در ایران است حدود دومیلیون و ششصد هفتصد تومان است و بقیه مخارج متفاوت است اما بطور تقریبی معمولا هزینه پروتز سینه بین پنج تا پانزده میلیون بسته به تبحر جراح و نوع بیمارستان متفاوت است.

 • طبق پرس و جو نبض ما از پزشکان متخصص در عمل پروتز سینه، به طور میانگین قیمت پروتز برای این عمل یک میلیون و هشتصد تا حدود دو میلیون و هزینه و قیمت کلینیک برای پروتز سینه حدود دو تا دو و نیم میلیون، و هزینه جراح برای پروتز سینه حدود دو سه میلیون، قیمت پروتز سینه در مجموع حدود ۹ میلیون به بالا است که بستگی به تبحر جراح دارد. هزینه و قیمت کوچک کردن سینه به این جهت که جراحی سختی است، معمولا از ده میلیون به بالا است.

نبض ما– گفت و گو: اعظم صفایی


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. sh می‌نویسد

  با عرض سلام
  من 21 سالمه و مجردم، سینه هام نا متقارن هست و سینه سمت راستم دو برابر اون یکی هس.
  دکتر هم رفتم گفتن نمیشه کاریش کرد. اما واقعا دارم زجر میکشم لباس تنگ نمیتونم بپوشم چون مشخص میشه سینه هام نا متقارن هس
  از روغن خراطین هم استفاده کردم و نتیجه ندیدم. میخواستم بدونم عمل چقدر میتونه بهم کمک کنه؟ سرطان زا هس؟ و اینکه این عمل رو باید هر چند وقت یکبار تمدید کنیم؟

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرپریسا یکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ببخشیدمن میخوام پروتزسینه انجام بدم ولی شنیدم یه سری میگن پروتزروبایدبعد۱۵سال تعویض کردیه سری دکتراام میگن احتیاج به تعویض نداره ودائمیه من نمیدونم که کدوم حرف درسته میشه منو راهنمایی کنین ویکی دیگه اینکه سینه حسش وازدست میده یانه من به فیلم درموردعفونت پروتزدیدم خیلی ترسیدم ایاهمچین چیزی صحت داره ؟تشکر
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مایکشنبه ۲۸ بهمن ۹۷( 9 ماه پیش)

   سلام ، در پروتز سینه بسته به جنس ونوع و کیفیت پروتز امکان تعویض و تخلیه بعد از چندسال را دارد و اینکه بخشهای طبیعی سینه حسش رو ازدست نمیده و خود پروتز به تنهایی حسی ندارد ولی بهتر است با پزشک متخصص زیبایی که از پروتز دائمی سینه در عمل استفاده میکند مشاوره بگیرید .

درحال دریافت اطلاعات