علائم عفونت مخمری واژن و درمان آن

عفونت مخمری واژن، نوعی عفونت ناشی از مخمر (نوعی قارچ)، است. عفونت واژن گاهی اوقات به عنوان واژینیت مخمرو یا واژینیت کاندیدال شناخته می شود. نام علمی مخمری که باعث واژینیت می شود کاندیدا است.

عفونت مخمری واژن می تواند از طریق تماس جنسی گسترش پیدا کند، عفونت مخمری واژن به عنوان یک بیماری انتقال یافته به نظر نمی رسد، زیرا این مشکل در زنانی که رفتارهای پر خطر جنسی دارند،  مخمر در مهبل (واژن)  وجود دارد. عفونت مخمری واژن بسیار رایج است و در مواری بوی بدی دارد  و تا حدود ۷۵٪ بر زنان تاثیر می گذارد.

زن مبتلا به عفونت مخمری واژن

بیش از ۹۰٪ از عفونت های واژینال مخمری توسط گونه شناخته شده ای به عنوان Candida albicans ایجاد می شود. سایر گونه های کاندیدا، باقی مانده ای از عفونت های مخمر هستند.

گونه های مخمر ممکن است در زنان سالم در مهبل و بدون علت وجود داشته باشد. در واقع تخمین زده می شود که ۲۰ تا ۵۰ درصد از زنان با عفونت مخمری ، در حال حاضر دچار عفونت در مهبل هستند.

زمانی که عفونت رخ می دهد، تعادل نرمال مخمر و باکتری ها اختلال ایجاد می کند و باعث رشد بیش از حد مخمر می شود. عفونت واژن زمانی رخ می‌دهد که مخمر جدید به داخل واژن وارد شود یا وقتی مقدار مخمر موجود در واژن نسبت به مقدار باکتری های طبیعی افزایش می یابد. بوی بد واژن گاهی بدلیل همین قارچ تناسلی است.

به عنوان مثال، هنگامی که باکتری های محافظ طبیعی، توسط آنتی بیوتیک ها (که برای درمان دستگاه ادراری، تنفسی یا سایر انواع عفونت) مورد استفاده قرار می گیرند، یا داروهای ضد سرکوب کننده ی ایمنی،مصرف می شود، مخمر می تواند به بافت ها حمله کرده و باعث التهاب پوشش واژن شود.

علامت سرطان مثانه

عفونت واژن می تواند در انواع واژن اتفاق افتد و در نتیجه آسیب به واژن داخلی، (مثلا پس از شیمی درمانی)، باشد. همچنین زنان مبتلا به سیستم ایمنی سرکوب شده (به عنوان مثال کسانی که از داروهای مرتبط با کورتیزون مانند پردنیزون استفاده می کنند)، نسبت به زنان دیگر، بیشتر به عفونت های مخمر واژینال دچار می شوند.

علایم عفونت مخمری واژن

علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • تخلیه مایع خمیری واژن که به طور معمول ضخیم است، بدون بو و در رنگ سفید مایل به خاکستری است.
  • تخلیه مایع تقریبا سفت پنیری با بوی بد از واژن
  • خارش شدید ناحیه واژن یا ناحیه تناسلی
  • تحریک و سوزش
  • درد در طی رابطه جنسی
  • درد یا سوزش در هنگام ادرار کردن – قرمزی، سوزش
  • درد در ناحیه واژن و تورم مهبل (واژن)

درمان دارویی عفونت مخمری مهبل یا واژن

درمان موضعی آنتی بیوتیک (ضد قارچی) (اعمال مستقیم به منطقه آسیب دیده) است که بدون نسخه نیز قابل استفاده است.  این  درمان شامل کرم واژن،  بصورت قرص یا شیاف است.

رژیم غذایی نیز با توجه به طول درمان ممکن است تغییر کند و معمولا این رژیم ها، ۱ یا ۳ روزه هستند. عفونت های مکرر ممکن است به دوره های طولانی تر درمان موضعی نیاز داشته باشند. این درمان موضعی، علائم را از بین می برد و شواهد مربوط به عفونت واژن  را تا ۹۰٪ از افرادی که درمان کامل دارند، ریشه کن می کند.

قوانین طلایی مصرف دارو

داروهای بدون نسخه برای عفونت های مخمر

  • کلوتریمازول
  • میکونازول
  • ترکونازول

درمان گیاهی و غذایی عفونت مخمری واژن

درمان گیاهی علاوه بر درمان جوش واژن می‌تواند در درمان عفونت مخمری واژن نیز سازنده باشد. این عفونت با استفاده از داروهای ضد قارچی درمان می شود. در درمان خانگی و گیاهی نیز، تا حد زیادی می توان این عفونت را درمان و بهبود بخشید.

داروهای خانگی می توانند اکثر عفونت های مخمر را درمان کنند. درمان های گیاهی برای عفونت مخمری واژن عبارتند از:

ماست

ماست می تواند یک پروبیوتیک قوی باشد زیرا شامل باکتری های زنده ای است که برای ایجاد یک محیط سالم در مهبل (واژن) ضروری هستند. پروبیوتیک ها نوعی درمان قوی در برابر عفونت قارچی هستند.

ماست ساده گزینه مناسبی در درمان های خانگی است. اطمینان حاصل کنید که ماست حاوی قند اضافه نیست، زیرا قند، باعث رشد قارچ Candida می شود.

ماست

هویج

هویج خاصیت ضد قارچی داشته و در درمان عفونت قارچی بسیار موثر است. این ضد قارچ قدرتمند در دسترس و روش ساده ای برای درمان عفونت مخمری واژن به شمار می رود.

اسید بوریک

اسید بوریک یک ضد عفونی کننده قوی است که برخی از زنان ادعا می کنند برای درمان عفونت های مخمری که نسبت به سایر داروها مقاوم هستند، مفید است.

بر اساس مطالعات انجام شده، اسید بوریک موضعی نتایج خوبی را در درمان عفونت واژن نشان داد. برخی از وب سایت های بهداشتی ادعا می کنند شیاف واژینال بوریک اسید هم ممکن است در درمان عفونت های مخمر واژن موثر باشد.

روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن چرب است که از میوه نارگیل به دست می آید. روغن نارگیل دارای خواص درمانی، بهداشتی و همچنین خواص ضد قارچ است.

مطالعات نشان داده است که روغن نارگیل در مقابل عفونت قارچی موثر است. برای درمان عفونت مخمر واژن با استفاده از روغن نارگیل، شما می توانید روغن نارگیل ارگانیک را به طور مستقیم به منطقه آسیب دیده اعمال کنید.

روغن نارگیل

روغن درخت چای

روغن درخت چای در درمان عفونت قارچی، باکتریایی و ویروسی مورد استفاده قرار می گیرد. تحقیقات نشان می دهد که گیاه حاوی روغن چای ممکن است به درمان عفونت های واژن کمک کند. اعتقاد بر این است که روغن درخت چای به حفظ تعادل سالم فلور در مهبل نیز،کمک می کند.

روغن چای درخشان فوق العاده قدرتمند است. اگر قصد استفاده از آن را به عنوان شیاف واژن دارید، بهتر است که  آن را با روغن حامل روغن نارگیل رقیق کنید.

روغن درخت چای را تنها برای استعمال خارجی استفاده کرده و هرگز از راه دهانی مصرف نکنید. شما می توانید روغن چای را از برخی فروشگاه های مواد غذایی و یا فروشگاه های بهداشتی خریداری کنید.

سرکه سیب

عفونت های مخمری و قارچی رایج در زنان با استفاده از سرکه سیب تا حد بالایی درمان می شوند. سرکه سیب ،دارای خواص بی شماری در درمان انواع بیماری ها است و تاثیر آن از طریق بررسی های آزمایشگاهی ثابت شده است.

سرکه سیب

به منظور درمان عفونت واژن ، نصف فنجان سرکه سیب را در وانی از آب سرد اضافه  کنید و ۲۰ دقیقه در وان دراز بکشید.به این ترتیب، خاصیت اسیدی سرکه سیب، هر گونه میکروارگانیسم های مضر را از بین  می برد.

بهتر است میزان سرکه سیب زیاد نباشد و مدت زمان طولانی از آن استفاده نکنید ؛ زیرا باعث از بین بردن همه باکتری های (خوب و بد) از مهبل (واژن) شما می شود. این کار باعث می شود که شما بیشتر به عود عفونت مخمری واژن مبتلا شوید.

سیر

در مطالعات آزمایشگاهی ، مشخص شده است که سیر، قاتل مخمر و عفونت قارچی است. اما بحث در مورد این است که آیا سیر دردرمان عفونت مخمری در خارج از محیط آزمایشگاهی هم کمک خواهد کرد یا خیر.

 سیر

اگر می خواهید سیر را در درمان عفونت مخمری واژن مورد آزمایش قرار دهید، سیر بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی از کارشناسان  توصیه می کنند سیر را همراه با غذا مصرف کنید.

ویتامین C

ویتامین سی تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است. یک سیستم ایمنی قوی اجازه می دهد تا بدن خود را به تعادل بازگردانید. ویتامین C همچنین  به نام اسید آسکوربیک نیز خوانده می شود.

ویتامین c

ویتامین سی به شکل قرص، از ترکیبات ضد میکروبی برخوردار است، بنابراین برخی از آنها را برای از بین بردن عفونت مخمری استفاده می کنند. سعی کنید میزان مصرف ویتامین C خود را افزایش دهید تا توانایی بدن شما برای مقابله با عفونت مخمری واژن افزایش یابد.

علائم عفونت قارچی در مردان

4.9/5 - (7 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید