جراحی پلک و مراقبتهای بعد از عمل پلک

جراحی پلک می تواند عضله و گاهی چربی را از پلک های بالایی یا پایینی حذف کند. در بعضی موارد، ممکن است تنها پوست برداشته شده و عضله نیازی به ترمیم نداشته باشد و یا ممکن است نیاز به جراحی در هر دو پلک بالا و پایین داشته باشید.

نبض ما– گاهی اوقات مشکلاتی مانند پف کردگی و یا چسبندگی پوست به پلک ها برای افراد پیش می آید که همین موضوع یکی از دلایل اصلی جراحی پلک ها برای حذف و رفع چسبندگی پوست پلک ها است و پس از جراحی پلک، صورت فرد ظاهری جوان تر و زیباتر به خود می گیرد. به همین منظور جراحی پلک می تواند گزینه خوبی برای رفع این مشکلات باشد.

جراحی پلک فوقانی

در صورتی که در مورد جراحی پلک مطمئن نیستید، بهتر است با چشم پزشک خود مشورت کنید. او می تواند اطلاعات لازم را در مورد هرگونه مشکلات پزشکی مربوط به پلک ها، در اختیار شما بگذارد. همچنین در صورتی که دارای نوعی مشکل بالینی یا پزشکی هستید، می توانید با چشم پزشک خود در مورد آن ها مشورت کنید.

گاهی اوقات مشکل افتادگی و پف چشم، مربوط به پیری و بالا رفتن سن است که به مرور زمان باعث چروک و دیگر عوارض می شود. اما در صورتی که سن بالایی نداشته و جراحی پلک را صرفا به دلیل زیبایی انجام می دهید، پزشک شما در این گونه موارد هم توصیه های لازم را خواهد داد.

هرچند که روش های زیبایی، ظاهر را به طور چشمگیری بهبود می بخشد، اما باید گفت که نتایج صد درصد مثبت نخواهد بود. جراحی پلک ها، روی پلک های فوقانی و یا بر روی پلک های پایینی صورت می گیرد.

پلک های بلند و افتاده: پلک های فوقانی می توانند به علت وجود عضلات، چربی یا چین و چروک های اضافی، باعث ایجاد  چهره ای اخمو، تنبل و یا خواب آلود شده  و جراحی پلک های فوقانی برای از بین بردن این پوست و یا عضلات اضافی، ایجاد شده و نگاه طبیعی تری به شما می بخشد.

پلک های زیرین: پلک های زیرین می توانند حالتی “کیسه”  مانند و ناخوشایند زیر چشم ها ایجاد کنند  و در نظر دیگران ، احساس می شود که شما خسته  و یا خواب آلوده اید. این مشکل به دلیل از دست دادن شکل کششی یا جمع شدن چربی در ناحیه زیر چشم است. در بیماران جوان،  مشکل بواسیر هم می تواند آن را تشدید کند.

سن مناسب جراحی پلک

جراحی پلک بالا

جراحی پلک بالا اجازه می دهد تا جراح ، پوست اضافی و بافت چربی را حذف کند و همین موضوع  باعث صاف شدن پلک و مشخص شدن بیشتر چشم ها می شود. در حالی که رسوبات چربی، پوست را سست کرده و با بالا رفتن سن، این موضوع تشدید می شود، این روش شگفت انگیز، می تواند اثرات زیادی در ظاهر فرد و جوان تر شدن او داشته باشد.

در عمل جراحی پلک های فوقانی، خطوط  افتاده ، با ساختاری طبیعی برش داده شده و جراح هر گونه پوست اضافی را که مانع  از دید یا خستگی چشم می شود حذف می کند. در بعضی موارد، عضلات چشم هم جراحی و ترمیم شده و به نظر می رسد که پوست جدید، ظاهری جوان تر و مرطوب تر دارد. سپس،  نقاط برش خورده با دقت و زیبایی خاص دوخته و بسته می شوند.

جراحی پلک بالا

هدف از عمل جراحی فوقانی پلک، از بین بردن افتادگی و پف چشم است که حالتی خسته و ناخوشایند به فرد می دهد. جراحی پلک بالایی گاهی اوقات به نام “بال چشم”، نوعی جراحی کم خطر بوده و در بسیاری از افراد انجام می شود. مشکلات مربوط به پلک بالایی ، حتی ممکن است ابرو را هم درگیر کرده و شکل و حالت آن را تغییر دهد.

جراحی پلک پایین

بسیاری از افراد به دنبال پف کردگی و حالت کیسه مانند زیرچشم، به جراحی پلک پایین چشم ، روی می آورند. این جراحی برای بهبود ظاهر خسته فرد صورت می گیرد. لیفتینگ پلک پایین، بیشتر در موارد زیر انجام می شود: پف کردگی زیر چشم، چروک پوست و چروک بافت ها. افراد، اغلب به دنبال جراحی پلک پایین هستند زیرا پف کردگی زیر چشم، آشکارتر از مشکلات مربوط به پلک فوقانی است.

آمادگی برای جراحی پلک

وجود کیسه های زیر چشم، اغلب ناشی از خستگی یا آلرژی است. کیسه هایی که در زیر چشم دیده می شوند و مربوط به خواب و یا آلرژی نیستند، به علت پرولاپس چربی پلک پایین ایجاد می شوند. چربی پرولاپس، به عنوان چربی مداری نیزنامیده می شود. این نام به این دلیل است که در این حالت، چشم در فضایی مدار مانند قرار گرفته و این فضا در محفظه چربی قرار دارد. برای بهبود ظاهر کیسه های زیر چشم، چربی می تواند برداشته شود.

بسیاری از مردم نگران هستند که پس از کشیده شدن کیسه های زیر چشم، حالتی پوسته پوسته ایجاد شده و پوست سست و بی نظم شود. اما باید گفت که عضلات اطراف این ناحیه سبب محافظت از آن شده و مانع از ایجاد بافتی ناهموار و پوسته پوسته می شود.

جراحی پلک پایین، نیاز به تکنیک های متفاوتی دارد. علاوه بر این، ساختارهای پشتیبانی پلک را می توان به شیوه ای شکل داد که بتواند چشم ها را روشن تر و درخشان تر نشان دهد.

در حالی که عمل جراحی فوقانی پلک به طورعمده ، تنها شامل حذف پوست است، جراحی پلک پایین نیز شامل حذف رسوبات چربی است که بیشتر زیر چشم هستند. از بین بردن این رسوبات، با ایجاد پوستی سفت؛ یک سطح صاف، جامد و ملایم بر روی گونه می گذارد.

مراحل جراحی پلک

علاوه بر این عمل جراحی پلک پایین، جراح را قادر می سازد تا پرکننده های چربی یا پوستی را به ناحیه هایی که تحت چشم قرار گرفته اند، منتقل کند و مانع ازایجاد ناهمواری زیر چشم شود.

در روش جراحی پلک پایین، جراح، ابتدا زیر مژه ها را برش می زند ؛ برش به دقت انجام شده و چربی، پوست و عضله  مشخص می شود. گاهی اوقات، برای به حداقل رساندن پوسته و تورم ناهموار، چربی های اضافه ، توزیع می شود.

اگر شکستگی عضلات در ناحیه وجود داشته باشد،  این عمل در جراحی نیز اصلاح می شود. پس از جراحی پلک پایین، چین و چروک و کیسه چربی حذف می شود.

عوارض جراحی پلک بالا و پایین

در اکثر موارد، جراحی پلک های بالایی و زیرین، یک روش حداقل تهاجمی است که برای اصلاح برخی از اختلالات زیبایی شناختی یا عملکردی پلک ها انجام می شود. مزایای این نوع روش بسیار زیاد  است. با این حال، در عمل جراحی پلک ها، مانند تمام جراحی ها، عوارض جانبی و ریسک های  طبیعی ،با توجه به روش و وضعیت بیمار، وجود دارد.

اکثر عوارض جانبی نیز مرتبط با جراحی پلک موقت است، اما بروز اختلال دائمی نگران کننده خواهد بود. جراحی پلک ، گاهی همراه با خطرات و عوارض بالقوه است که  شدت آن متفاوت است. جدی ترین عوارض عبارتند از: برگشتن لبه پلک تحتانی به سمت خارج (اکتروپیون)، هماتوم و جدا سازی شبکیه.

اکتروپیون نوعی اثر خراشیدگی  است که باعث می شود بخش زیرین؛ آسیب دیده ونیاز به جراحی اضافی برای اصلاح آن باشد. به طور معمول، این عوارض جانبی در مدت زمان کوتاه قابل درمان بوده و برطرف می شود. همچنین احتمال درمان هر گونه تورم یا زخم هایی که ممکن است در اثر روش های بلفاروپلاستی اتفاق بیفتد، وجود دارد.

برخی از دردها و مشکلات هم مرتبط با مرحله بهبودی بعد از عمل است. شدت درد به مهارت جراح و سلامت بیمار بستگی دارد. در پی عمل جراحی پلک، پلکهای شما به احتمال زیاد درد داشته و کمی تنگ خواهد شد. علاوه بر این، بی حسی نیز می تواند خسته کننده باشد.

جراحی پلک

داروهای تجویز شده توسط پزشک شما ممکن است برای کاهش شدت درد و کاهش ناراحتی استفاده شود. بعضی از بیماران، حالتی شبیه به یک آفتاب سوختگی یا گرگرفتگی دارند. بعد از عمل جراحی پلک، احتمالا در اطراف مناطق برش خورده، تورم بیشتر است. هنگام استفاده از پد های مخصوص برای بهبودی، مراقب باشید تا به برش ها آسیب نزنید. با ایجاد تورم ، ممکن است چندین روز، دید چشم کمی تار شود.

اجتناب از فعالیت های شدید که باعث افزایش جریان خون به چشم می شود می تواند به کاهش یا حتی جلوگیری از تورم شدید کمک کند. استفاده از کمپرس یخ، روی چشم ها می توانند موثر باشند. برخی از بیماران بر این باورند که استفاده از آلوئه ورا یا ویتامین E پس از برداشتن نخ ها، باعث بهبودی بهتر می شود.

آمادگی قبل از جراحی پلک

برخی از عوامل می تواند موجب تضعیف عضلات چشم شود که منجر به تضعیف پلک های بالایی و یا لکه های زیر چشم می شود. با افزایش سن، عضلات چشم خسته می شوند و موجب افتادگی چشم می شوند. این پوست شل شده  و حالت چشم را دچار تغییر می کند. سایر شرایط پزشکی عبارتند از تحریک پلک  به علت اضافه شدن بیش از حد پوست پلک و یا ناراحتی پیشانی.

افتادگی پلک

شما می توانید برخی از اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا از ایمنی عمل جراحی و نتایج بهتر اطمینان حاصل کنید.  اقدامات احتیاطی شامل موارد ذیل است:

پرهیز از کشیدن سیگار کشیدن حداقل شش هفته قبل از عمل جراحی به منظور ایجاد یک سیستم ایمنی قوی. علاوه بر این، دو هفته قبل از عمل جراحی،مصرف الکل را متوقف کنید، زیرا این کار می تواند زمان بهبودی را طولانی کند.

داروهای آسپیرین یا ضد التهابی، داروهای هومیوپاتی یا قرص های ویتامین را مصرف نکنید. آنها می توانند خونریزی را افزایش دهند. در روز جراحی از کرم و یا مواد آرایشی دیگر استفاده نکنید. علاوه بر این در روز جراحی، لنزها، مژه ها یا جواهرات، استفاده نکنید.

شما می توانید از پزشک خود در مورد نحوه جراحی و مراحل آن، زخم ها و بیهوشی، سوالاتی پرسیده و مشورت کنید. اطمینان حاصل کنید که مواد غذایی مناسب، کمپرس یخ، پد های گاز داستریل آماده برای مراقبت بعد از عمل ، در منزل وجود داشته باشد.

مراقبت های بعد از عمل زیبایی جراحی پلک

پس از جراحی، ممکن است برخی از اثرات جراحی باقی مانده و ایجاد ناراحتی کند. پس از عمل جراحی، حداقل تا ۲۴ ساعت فعالیت شدیدی نداشته و به طور کامل استراحت کنید. پلک ها پس از عمل جراحی متورم می شوند. این مشکل به طور طبیعی در طول مراحل بهبودی کاهش می یابد، اما شما می توانید با استفاده از کمپرس یخ و بالا نگه داشتن سر خود، مشکل را کمی برطرف کنید.

تصویر کمپرس برای دندان درد

گاهی اوقات تغییر رنگ در اطراف ناحیه جراحی شده و یا حتی در سفید ی چشم مشاهده می شود. این وضعیت باعث درد و یا اختلال در بینایی نمی شود و به طور طبیعی در طی یک هفته تا ده روز کاهش می یابد. اجتناب از خم شدن، حرکت شدید، یا بلند کردن اجسام سنگین تا مرحله بهبودی.

سعی کنید زیاد لبخند نزده یا بیش از اندازه فریاد نزنید. این کار باعث می شود که فشار عضلانی در اطراف ناحیه تحت درمان، ایجاد شده و یا باعث شل شدن آنها شود.

خوابیدن در موقعیت درست و نگه داشتن سر به سمت بالا در هنگام خواب، همچنین می توانید از بالش اضافی برای حفظ موقعیت استفاده کنید. در صورت بروز درد پس از تجویز پزشک، می توانید دارو مصرف کنید. اما توجه داشته باشید که آسپرین مصرف نکنید، زیرا می تواند خونریزی را افزایش دهد.

سن مناسب جراحی پلک

کاندیداهای ایده آل برای عمل پلک ها:

– افرادی که به طور طبیعی پوست اضافه و زیادی بر روی پلک های فوقانی دارند که مانع از دید کافی می شود.

– افرادی با کیسه های چربی و پف در پلک پایین و افرادی با ضایعات پوستی در هر دو پلک بالا و پایین.

– کاندید باید بیش از ۱۸ سال سن داشته باشد.

نبض ما- مترجم: مهناز ضحاکی

منبع :  www.docshop.com


ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. پرستو می‌نویسد

  با سلام و خسته نباشید
  من آخر مرداد امسال عمل مجرای اشکی داشتم که مسدود شده بود، بعد از عمل مجرای اشکی متأسفانه پلک بالایی افتاده و چشمم از چشم دیگر کوچک تر شده است، چه راهی برای درمان معرفی می کنید؟ آیا این افتادگی باید جراحی پلاستیک شود یا اینکه با دارو رفع می شود؟
  با تشکر

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  اخیرا تپش قلب شدیدی گرفتم به شکلی که کلا توانایی عملکرد ازم گرفته میشه و میفتم یه گوشه رو زمین. در حد 236 ضربان قلبم بالا میره! فکر کنم یه بار مردم اصلا! چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام حتما مراجعه به متخصص قلب الزامي است
 • تصویر کاربر اریا۷۷ جمعه ۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام و عرض خسته نباشید
  هولتر ۴۸ ساعته بستم. نتیجش بود low atrial rhythm که ۴ بار در حدود ۲ دقیقه ضربانم به ۴۸ کاهش پیدا کرده بود و تعداد ۱۵۰ عدد sve که ۴ تا couplet و ۷ تا run داشته و ۵ عدد ve
  به نظرتون عادیه؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما جمعه ۵ مرداد ۹۷( 3 سال پیش)
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 81 مشاهده پرسش
  سلام. روزه گرفتن برای کسی که در گذشته عمل قلب باز داشته و گاهن دچار تپش قلب میشود وهمچنین دچار گرفتگی اعصاب میشود و هم اکنون 65 سال سن دارد کار درستی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر حسین نجفی سه شنبه ۱ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)


   دکتر محمد حسین نجفی
   متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
   https://drhsnajafi.com
 • تصویر کاربر میلاد چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  بنده مادرم دو هفته پیش عمل قلب باز داشتن که سه رگ اصلی بدن شون بسته بود و عمل موفقیت آمیز بود ولی بعد دو هفته دوباره دچاره تنگی نفس شدن در حالت درازکش، بردیم اورژانس گقتن ریه هاش آب آورده ولی چون داروی ضدلخته خون استفاده میکنن آیا خارج کردن آب ریه با سوزن آمپول براشون خطرناک نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر کامران حسین زاده چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   سلام
   چنانچه داروهایی نظیر پلاویکس با وارفارین یا زالربان مصرف می‌کنند
   باید زیر نظر پزشک معالج انجام شود

   دکتر کامران حسین زاده
   متخصص قلب و عروق و جراح قلب

   https://dr-hoseinzadeh.com
 • تصویر کاربر كيان دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام پسرم يك ساله ميباشد هنگام خواب ضربان قلبش در دقيقه بالاى ١٨٠ ميباشد ايا مشكلى ميتواند وجود دارد باشكر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  2. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۶ فروردین ۹۷( 3 سال پیش)
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهرخ سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام ، من فیستول برونشیال گلو دارم و گفتن باید جراحی بشم . آیا راه دیگری برای درمان بیماریم وجود دارد؟ در صورت امکان در مورد هزینه ها و مزایا و معایب روشهای درمان این بیماری من را راهنمایی کنید.
  با تشکر
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما سه شنبه ۲۷ تیر ۹۶( 4 سال پیش)
   بايد سريعتر جراحي شويد
   بسته به اين كه در كدام بيمارستان جراحي شويد هزينه ها متفاوت است
درحال دریافت اطلاعات