اندازه بیضه سالم چقدر است؟

بیضه ها از جمله حساس ترین ناحیه بدن مردانه بوده و اندازه بیضه نقش مستقیمی در باروری دارند. بیضه ها مسئول ایجاد اسپرم و هورمون تستسترون و هم باروری هستند، به همین دلیل اندازه بیضه و کارکرد صحیح آن ها برای مردان بسیار مهم است.

نبض ما– بیضه ها نقش عمده ای در بروز ویژگی های مردانه در نوزادان پسر دارد. لازم است از همان بدو تولد بررسی بیضه های نوزاد صورت گیرد. در برخی موارد، ممکن است بیضه نوزاد پسر دچار تغییر شکل شده یا جای اصلی خود نباشد، به همین دلیل می تواند ایجاد مشکل کند. در این گونه موارد، بیضه ها در اصطلاح نزول نکرده و همین اهمیت بررسی حجم و اندازه بیضه ها را نشان می دهد.

عکس کودک مبتلا به بیضه بالارونده

ارزیابی حجم بیضه در سال های اخیر به طور گسترده مورد بررسی قرار گرفته است. در مردان بالغ، حجم بیضه در مقایسه با فعالیت اسپرماتوژنیک اندازه گیری می شود، در حالی که اندازه گیری حجم بیضه عمدتا از شروع بلوغ است.

به غیر از داده های تبدیل شده از اندازه گیری های ارکیدومتر، هیچ ارجاعی برای اندازه گیری های سونوگرافی حجمی بیضه در کودکان موجود نیست. بنابراین هدف از این مطالعه به دست آوردن داده های هورمونی اندازه گیری حجم بیضه در پسران 0 تا 6 ساله است.

اندازه بیضه نوزاد

بهتر است از همان لحظه تولد نوزاد پسر، بیضه نوزاد به وسیله متخصص اطفال بررسی شود. پزشک متخصص به ارزیابی بیضه ها پرداخته و شکل طبیعی و محل قرارگیری داخل کیسه را بررسی می کند.

در صورت وجود هر گونه اشکال در شکل ظاهری، اندازه و یا عدم نزول، والدین را از خطر ناباروی و عقیم بودن مطلع کرده و روش درمانی را ارائه می دهد. بهتر است درمان خیلی سریع صورت گیرد زیرا عدم درمان به موقع تا زیر یک سالگی حتی ممکن است باعث عقیم شدن کودک شود.

نوزاد

پیش از تولد هم سونوگرافی یک روش معتبر برای اندازه گیری بیضه های کوچک قبل از بلوغ است زیرا قادر به تشخیص تغییرات جزئی در حجم  آن و در رابطه با تغییرات فیزیولوژیک در سال اول زندگی است.

به طور کلی و تقریبی اندازه بیضه نوزاد به صورت زیر است: قطر بیضه ها : 4/0 به اضافه و یا منهای 1.4 سانت است.

اندازه بیضه کودکان

اندازه بیضه کودکان در سنین مختلف به صورت تقریبی به صورت زیر است:

 • در کودکان دو تا 4 سال: قطر بیضه: 0.4 به علاوه و یا منهای 1/2
 • در کودکان 4 تا 6 ساله: قطربیضه: 0.6 به علاوه و منهای 1.5 سانت
 • در کودکان 6 تا 8 سال: قطر بیضه: 0.3 به علاوه  و منهای 1.8 سانت
 • در کودکان 8 تا 10 سال: قطر بیضه: 0.5 به اضافه و منهای 2 سانت

اندازه بیضه نوجوانان

مطالعه ای مقطعی بر روی 1000 کودک مدرسه ای بین سنین 8 تا 16 سال انجام شد تا حجم طبیعی بیضه را تعیین کند. در طی 8 سال حجم بیضه به طور متوسط ​​1.4 میلی لیتر بود. این افزایش با میزان 0.5 میلی لیتر در سال همراه بوده  تا زمانی که در سن 11 سالگی به 2.9 میلی لیتر رسید.

علل ناباروری

رشد بیضه (افزایش 1.6 میلی لیتر) بین 11 تا 12 سال ثبت شد. این رشد شتاب دهنده با سرعت حدود 2.5 میلی لیتر به 4.0 میلی لیتر در سال ادامه می یابد، به طوری که حجم بیضه در 16 سالگی، به طور متوسط ​​16.6 میلی لیتر می شود.اندازه تقریبی بیضه نوجوانان به صورت زیر است:

– در نوجوان14 تا 16 سال: قطر بیضه: 1 به علاوه و منهای 4.1 سانت

– در نوجوانان 16 تا 18سال: قطر بیضه: 0.5 به علاوه و یا منهای 5 سانت

– در نوجوانان 18 تا 20 سال: قطر بیضه: 0.3 به علاوه و یا منهای 5 سانت

اندازه طبیعی بیضه بعد از ازدواج

اندازه بیضه ها ارتباط کاملا مستقیمی با ظاهر اندام نداشته و همچنین اندازه آن قبل و بعد از ازدواج تفاوت زیادی نخواهد داشت. علاوه بر این ممکن است برخی افراد با اندام کوچک، بیضه هایی بزرگ داشته باشند و یا بر عکس.

بنابراین این موضوع می تواند متغیر باشد. اندازه بیضه ها همچنین ارتباط مستقیمی با افزایش سن ندارد و نمی توان توقع داشت که به عنوان مثال هر ساله چند میلیمتر به اندازه آن اضافه شود.

علت بزرگ بودن بیضه راست

بزرگ تر بودن بیضه راست یک شکل فیزیولوژی طبیعی بوده و هیچ مشکلی برای مرد ایجاد نمی کند. بنابراین بزرگ تر بودن بیضه راست به معنای وجود مشکل در بیضه ها نیست.

بزرگ شدن سینه بعد از ازدواج

علت اینکه  بیضه چپ معمولا از بیضه راست کوچک تر است به دلیل نزول دیرتر آن به سمت پایین در همان دوران جنینی است. به همین دلیل در صورت طبیعی بودن کارکرد بیضه ها، هیچ گونه شک به بیماری وجود ندارد.

البته لازم به ذکر است در برخی موارد تورم و جمع شدن مایع میان بافتی در بیضه راست ممکن است نشانه ای از بیماری بوده و توصیه می شود که به پزشک اورولوژی مراجعه شود.

علت اهمیت بیضه چپ

گردش خون از بیضه راست به سمت ورید تحتانی است اما خون از بیضه چپ به سمت کلیه و پس از آن به سیستم گردش خون می رود. در صورتی که بر اثر ضربه یا حادثه ای دیگر، به بیضه چپ آسیب وارد شود، علاوه بر آسیب بیضه، احتمال آسیب رسانی به کلیه هم  وجود دارد.

تفاوت عملکرد بیضه چپ و راست

یکی از تفاوت های عمده عملکرد بیضه چپ و راست این است که بیضه راست معمولا مسئول ایجاد تغییرات ظاهری و مردانه است و بیضه راست نقش مستقیمی در باروری و تولید مثل دارد.

ناباروری

چرا اندازه بیضه مردان با هم متفاوت است؟

بیضه ها بخش مهمی از آناتومی مردانه به شمار می روند. در صورت ضربه خوردن به بیضه ها، ممکن است درد زیادی ایجاد شده و یا آسیب ببینند. نقش بیضه ها برای سلامت جنسی، باروری و تغییرات ظاهری مردانه، بسیار مهم است. اندازه بیضه ها و شکل قرار گیری آن در بدو تولد بسیار مهم بوده و باید بررسی شود.

البته این موضوع کاملا طبیعی است که اندازه بیضه ها با هم متفاوت بوده و یکی پایین تر و یکی بالاتر باشد و یا یکی از دیگری بزرگ تر باشد. در اکثر مردان، بیضه راست کمی بزرگ تر است و بیضه سمت چپ هم پایین تر است.

طبیعی است که یکی از بیضه های شما بزرگتر از دیگری باشد. بیضه راست تمایل به بزرگتر شدن دارد. یکی از آن ها هم معمولا کمی پایین تر از دیگری و در داخل اسکروتوم آویزان است. با این حال، به خاطر داشته باشید که بیضه های شما هرگز نباید دردناک باشند و حتی اگر یکی از آن ها  بزرگ تر از دیگری است، نباید از نظر شکل، کاملا متفاوت باشد.

در صورت بروز درد و یا شکل غیر طبیعی بیضه ها به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما اطلاعاتی در مورد نحوه شناسایی بیضه های سالم، نحوه مراقبت و کارهای لازم هنگام درد و علائم غیر طبیعی در اختیار شما قرار می دهد.

مهم نیست که کدام بیضه بزرگتر باشد، مهم این است که شما در هنگام نشستن، ایستادن یا حرکت در اطراف، نباید احساس درد کنید. همچنین حتی در صورت بزرگ تر بودن یکی از بیضه ها، در بیضه ها نباید قرمزی یا تورم داشته باشید. بنابراین در صورت بروز هر گونه  مشکل یا توده در بیضه ها بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی

4.4/5 - (20 امتیاز)
منبع www.healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

22 نظر
 1. یاشار جعفری می‌نویسد

  سلام
  اخیرا متوجه شدیم که پسر ۱۱ ساله مان نسبت به پسر برادرم که دو سال هم از پسر ما کوچکتر است بیضه کوچکتری دارد لطفا ما را راهنمایی کنید آیا در صورت مشکل امکان بهبودی وجود دارد؟

 2. منصور می‌نویسد

  سلام
  در بالا بیضه راست کوچکتر از چپ می باشد شما اشتباه نوشتید.

 3. میلاد می‌نویسد

  سلام
  اندازه ی بیضع راست من تقریبا ۲ برابر بیضه چپ است خطرناکه آیا؟؟!!

  1. فرهاد می‌نویسد

   سلام من ماهی یکی دوبار صبح ها درد اول از سمت راست پایین کمرم شروع بعد به سمت راست پایین شکمم کشیده و بعد درد به بیضه سمت راست کشیده می شود با دراز کشیدن چند دقیقه درد از بین می رود
   علت ان را می خواستم بدونم من ۳۷ ساله هستم
   ممنون.

  2. ناشناس می‌نویسد

   بیضه راست من دو برابر بیضه چپ من است مشکل در بار بری که ندارد

   1. amirhassannajafi می‌نویسد

    برای بررسی دقیق تر به متخصص ارولوژی مراجعه کنید
    https://nabzema.com/ساختمان-پزشکان-نبض-ما/بهترین-متخصص-ارولوژی-مردان

   2. امین می‌نویسد

    باربری به بیضه ربطی ندارد

  3. محمد می‌نویسد

   منم تقریبا همون طوری فک کنم اره طبیعیه

  4. محسن می‌نویسد

   سلام .ببخشید بیضه سمت چپ کوچک تره آیا این امری طبیعی است یاخیر

 4. عارف می‌نویسد

  بیضه های من نسبت به هم سن و سالانم کوچیک تره و تا هفت ماهگی دکترا کیگفتن من دخترم ایا ممکنه الان مشکلی داشته باشم

 5. محمد می‌نویسد

  سلام خسته نباشی
  آقای دکتر من سه ساله ک اقدام برای بچه دار شدن کردنم ولی هیچ نتیجه ای نگرفتیم
  آزمایش اسپرم هم دادم تمام صفره «
  اندازه بیضه هام هم خیلی کوچیکه قابل رشد هستن برای بچه دار شدن
  من حدوداً ۲۶سال دارم

  1. ناشناس می‌نویسد

   بله پسرم شما به یک متخصص تخم مراجعه کنید

  2. ناشناس می‌نویسد

   سلام من در کودکی عمل فتخ شده بودم و الان ۲۷ ساله استم بازم سمت راست بیضه ام دچار فتخ شده نزد داکتر رفتم سنوگرافی کرد وگفت بیضه چپ ات نیست شاید در کودکی که عمل کردی دوکتور در آورده باشد آیا امکان دارد که سنو گرافی اشتباه کرده باشد میترسم بیضه سمت راست خود را هم از دست ندهم

 6. طحان می‌نویسد

  با سلام من یه پسر شانزده ساله دارم .اکستروفی مثانه داشته که طی چند نوبت تحت عمل جراحی بوده ، الان وضعیت بیضه ایشون نمیدونم در چه وضعیته ، یعنی نرمال هست یا نه . چطور میشه فهمید ؟ پیشنهاد شما چیه؟

 7. ناشناس می‌نویسد

  سلام بیضه پسرم سمت راست بزرگ هست و میگفت بعضی روز ها درد میکرد و کم کم درد امد پایین ولی بیضه هنوز یکم بزگه و درد کمتری داره

 8. وحید می‌نویسد

  سلام وقتی لباس می پوشم خیلی اذیت می شوم بیضه ها هر ودو به سمت چپ متمایل می شوند و یک طرف می مانند ویا موقع نشستن کلا به یک طرف شرت مایل می شود ومن اذیت می کند ایا از نظر پزشکی مشکلی دارند ممنوم

 9. ناشناش می‌نویسد

  سلام . خسته نباشید . من یه پسر۴ ساله دارم ک از بدو تولد بیضه و الت تناسلی کوچکی داشت و الانم ک ۴ سالشه بازم نسبت به همسن و سالاش کوچیکه و منو نگران کرده(بیضه هاش اندازه دوتا تیله هست). دوسالش بود یکی ازدختراگفت بیضه نداره برید سونوگرافی دوتا بیضش سرجاش بود فقط گفتن سمت چپیش متحرکه .
  میخواستم بدونم مشکلی نداره یالازم پیش دکترخاصی برم برای درمان؟

  1. Yousef می‌نویسد

   سلام غذاهایی مث نخود پخته زاد نتیحشو میبینین…خرما زیتون ابگوشت هفته ای دوبار …حبوبات و دان های ریز خیلی خوبن موفق باشین

 10. محسن می‌نویسد

  بیضه چب کوچک باشد چه مشکلی دارد

 11. محمد می‌نویسد

  سلام دکتر
  پسرم ۸ سالشه و بیضه های خیلی کوچکی داره. اندازه تیله و یکیش اسانسوری هست. ایا باید مراجعه کنیم؟

 12. ناشناس می‌نویسد

  سلام
  اندازه بیضه راست برادرم ۱۲*۳۶
  و بیضه چپ ۱۶*۴۱ است
  آیا مشکلی برای بچه دار شدن دارد یا نه لطفاً پاسخ دهید 🙏🙏🙏🙏🙏

 13. ناشناس می‌نویسد

  سلام من پسرم ۱۵ ماهش هست چند روز میشه از مادر زادیش میگیره گریه میکنه نمیدونم چیکار کنم

از پزشکان نبض‌ما بپرسید