سریع ترین درمان گزگز دست و پا

گزگز دست‌ و پا از علائم شایعی است که می‌تواند بلند مدت و یا زودگذر باشد. در بسیاری از موارد، گزگز دست و پا نگران‌کننده‌ نیست، اما می‌تواند نشانه‌ای از برخی عوارض و بیماری‌ها باشد.

 خسته هستید، در طول روز مدت زمان زیادی به کار مشغول بوده و شب هنگام هم دیروقت به رختخواب می روید. احساس خستگی زیاد داشته و نیاز به خواب عمیقی دارید. ممکن است بر اثر خستگی زیاد، حالت کرختی، بی حسی و یا سوزن سوزن شدن دست ها یا پاهای شما ایجاد شود. احساس گزگز دست و پا می تواند در افراد جوان یا بزرگسال مشاهده شود.

در برخی موارد، این حس می تواند بسیار ناراحت کننده باشد، به خصوص در سن میانسالی و با توجه به این موضوع که در هنگام جوانی ، فردی فعال بوده اید. شما باید از این واقعیت آگاه باشید که این وضعیت تقریبا ممکن است در هر سنی و در اکثر افراد ایجاد شود.

گز گز یا سوزن سوزن  شدن، نوعی احساس غیر طبیعی است که می تواند در هر جایی از بدن شما اتفاق بیفتد، اما این احساسات اغلب در انگشتان دست و پاها احساس می شود.

علت گزگز دست و پا

علت گزگز پا و علت سوزن سوزن شدن دست عبارتند از:

– نشستن یا ایستادن طولانی در یک موقعیت خاص

– آسیب عصب و یا  آسیب گردن که ممکن است موجب احساس گزگز یا بی حسی در هر قسمت از دست شده و آسیب  به کمرهم می تواند باعث  گزگز یا بی حسی پشت پا شود.

– فشار روی اعصاب ستون فقرات، مانند دیسک، فتق دیسک

– فشار خون بر روی اعصاب محیطی و عروق خونی بزرگ، تومور، بافت اسکار یا عفونت، عفونت زگیل یا تبخال، عدم خونرسانی مناسب در ناحیه مورد نظر و سخت شدن شریان ها، التهاب رگ

– میزان غیر طبیعی پتاسیم و یا سدیم در بدن شما

– کمبود ویتامین B12 و دیگر ویتامین ها

– استفاده از داروهای خاص

– آسیب های عصبی ناشی از سرب، الکل و یا تنباکو ، شیمی درمانی یا مواد مخدر

– رادیوتراپی

– گزش حیوانات

– بیماری دیابت

–  کم خونی  می تواند باعث نوعی گزگز و بی حسی در دست و پاها شود.

بی خوابی، یکی از علل مهم احساس سوزن سوزن و گزگز دست و علت گز گز پا خوابی های طولانی مدت است.

در موارد حاد و بی حسی طولانی و شدید در دست علل احتمالی دیگری وجود دارد:

 • سکته مغزی
 • آسیب عصبی
 • آسیب های ناشی از گردن یا نخاع
 • عفونت هایی مانند HIV / AIDS
 • نقص های رژیمی

خطرات گزگز دست و پا

در برخی موارد لازم است مشکل بی حسی یا گزگز دست و پا جدی گرفته شده و پیگیری لازم صورت گیرد. در صورت بروز هر گونه از علائم زیر بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید:

– درد در گردن، ساعد و یا انگشتان دست

– تکرر ادرار

– کمردرد یا سوزش در پاها به صورت مداوم و تشدید این حالت ها در زمان راه رفتن.

– احساس سرگیجه، اسپاسم عضلانی و یا دیگر علائم غیر معمول

– بروز ضعف و بی حالی و هنگام گزگز و سوزن شدن، قادر به انجام حرکات معمول  بدن نباشید.

کمردرد یا سوزن شدن در یک نقطه از سر، گردن و یا آسیب به بخش پشت بدن .

– عدم توانایی  و کنترل حرکت یک دست و پا.

– عدم توانایی در کنترل مثانه یا روده

– کم شدن هشیاری، اشکال در حرف زدن، تغییر در بینایی، مشکل در راه رفتن یا ضعف در حرکات.

درمان گزگز دست و پا

پس از مراجعه به پزشک، در ابتدا سابقه کلی بیماری، معاینه  فیزیکی و بررسی عصبی صورت می گیرد. درمان مطلق برای گزگز کردن و یا بی حسی در دست و پاها وجود ندارد.

با این وجود می توان از برخی روش ها برای مدیریت وضعیت موجود استفاده کرد. همچنین راه درمان سوزن سوزن شدن بدن  یا به عبارتی، درمان گزگز دست و درمان بی حسی یا سوز سوزن شدن در پاها همگی وابسته به شناسایی علت اصلی بیماری است.

گزگز دست و پا

یکی از شایع ترین علل آسیب عصبی در این گونه شرایط است. در برخی موارد به علت بالا رفتن سن، مشکلاتی در عروق خونی ایجاد می شود و ورزش منظم می تواند درمان مؤثری برای این شرایط ناخوشایند باشد.

با ورزش منظم، عضله قلب بهتر می تواند خون را به تمام قسمت های بدن پمپاژ کرده و در کنار ورزش کردن، استفاده از یک رژیم غذایی مطلوب هم در رفع این حالت ها موثر است.

به یاد داشته باشید که در رژیم غذایی، میوه ها و سبزیجات زیادی مصرف کرده و از غذاهای بسیار تند هم خودداری کنید. در درمان گزگز دست و پا، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی  و پزشک معالج، در ابتدا علت بی حسی یا سوزش را تشخیص داده و درمان را ارائه می دهد.

ممکن است درمان بیماری گزگز دست و پا علایم را از بین برده و یا از تشدید آن جلوگیری کند. برای مثال اگر سندرم تونل کارپ یا کمردرد دارید، پزشک ممکن است تمرینات خاصی را توصیه کند.

درمان گزگز پا در طب سنتی

بعضی از درمان‌های مورد استفاده برای گزگز پا شامل داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج می‌شوند، اگر چه تاثیر این داروها برای درد عصبی مشخص نیست. به طور معمول داروهای تجویزی شامل نرونتین، لیریکا و کیمبالتا برای این مشکل تجویر می‌شوند، اما درمان‌های جایگزین دیگری نیز وجود دارند که بسیاری از بیماران از آنها برای رهایی از درد استفاده می‌کنند.

کپسایسین

کپسایسین بخش فعالی است که در فلفل‌های تند یافت می‌شود، عقیده عمومی بر این است که این ماده می‌تواند دردهای نروپاتیک مزمن را با کاهش حساسیت عصب‌ها به پیام‌های درد کم کند و محققان موفقیت متوسطی در استفاده از کرم کپسایسین موضعی برای درمان نروپاتی ثبت کرده اند.

اروبیک آبی

این ورزش آرام می‌تواند گردش قلبی عروقی را بدون ایجاد فشار بر مفاصل بهبود دهد، فشار بر مفاصل می‌تواند دردناک باشد. مطالعات نشان داده اند که این روش به اندازه درمان‌های محیط خشک برای نروپاتی محیطی موثر است. اروبیک آبی به بیمار کمک می‌کند احساس بهتری در مورد قدرت جسمانی و ذهنی خود پیدا کند.

طب سوزنی

از آن جایی که طب سوزنی به طور کلی به تسکین درد می‌پردازد، تعجبی ندارد که این روش بتواند علائم نروپاتی محیطی را کاهش دهد و تحقیقات نیز مزیت‌های کاهش درد این روش درمانی را تایید کرده اند.

آلفا لیپوئیک اسید

این آنتی اکسیدان قدرتمند نتایج امیدوارکننده ای را برای کاهش درد نروپاتی محیطی ایجاد کرده است. این ماده در مواد غذایی نظیر بروکلی، کلم بروکسل، سیب زمینی شیرین و کبد به میزان کمی یافت می‌شود. به همین جهت استفاده از مکمل برای دست یابی به سطحی که درد را کاهش دهد ضرورت دارد.

روش های زیر در بهبود این شرایط موثر هستند:

گرما درمانی

یکی از روش های درمانی موثر برای گزگز دست و پا، گرما درمانی است. در این روش با کمپرس آب گرم در دست و پا، ماهیچه ها و اعصاب آرام می شوند.

شما می توانید یک پد حرارتی، بطری آب گرم یا یک تکه  پارچه  را در آب گرم گذاشته و استفاده کنید. البته گرما نباید بیش از حد قوی باشد زیرا  با گرمای زیاد ممکن است  پوست خود را بسوزانید.

ماساژ درمانی

ماساژ ملایم نواحی که احساس گزگز و بی حسی در آن دارید می تواند باعث تحریک اعصاب و ماهیچه ها و بهبود عملکرد کلی آنها شود. با این حال، اطمینان حاصل کنید که  روش ماساژ توسط ماساژور حرفه ای که از وضعیت شما آگاه است، انجام شود.

ورزش

این موضوع کاملا واضح است که  ورزش و فعالیت بدنی باعث افزایش گردش خون و اکسیژن در بدن می شود. بنابراین، ورزش یک درمان عالی برای بی حسی و گزگز دست و پا است. برخی از موثرترین تمرینات عبارتند از: تمرینات کششی، پیاده روی و شنا.

ورزش شانه برای درمان گزگز دست و پا
یکی از دلایل گزگز دست و پا کمبود انواع ویتامین ها است و با مصرف ویتامین ها و مکمل های ویتامین، این مشکل مرتفع می شود.

کمبود خواب، بی خوابی و اختلال در خواب هم می تواند باعث بروز چنین حالت هایی شود. بنابراین با رفع مشکل بیخوابی و بهره بردن از یک خواب کافی و منظم می توانید این مشکل را رفع کنید.

درمان گیاهی گزگز دست و پا

گیاهان می توانند به افزایش گردش خون در سراسر بدن کمک کنند و در نتیجه باعث کاهش مشکل بی حسی و گزگز دست و پا می شوند.

در درمان گزگز و بی حسی دست و پا گاهی درمان خانگی و گیاهان دارویی استفاده می شود. لازم به ذکر است که برای استفاده از داروهای گیاهی بهتر است با پزشک مشورت کنید. در صورتی که مبتلا به دیابت هستید، راه های کنترل قند خون  توسط پزشک شما ارائه خواهد شد.

درمان گیاهی گزگز دست و پا

درمان دارویی گزگز دست و پا

به طور کلی می توان گفت که درمان گزگز دست و پا باید به صورت مجموعه ای از روش های خانگی و تغییر در روش زندگی باشد.

درمان قطعی برای گزگز دست و پا و مشکلات ارثی یا آسیب عصبی محیطی وجود ندارد، اما در موارد غیر ارثی روش های درمانی موثر هستند.

به عنوان مثال در صورتی که گزگز و بی حسی دست و پا بر اثر بیماری دیابت باشد، با تنظیم قند خون این مشکل بهبود می یابد.

همچنین، با مصرف ویتامین ها و مکمل های مختلف میتوان این مشکل را برطرف کرد. قبل از مصرف هر یک از داروها و یا مصرف دوزهای بالای هر ویتامین یا مکمل ، با پزشک خود مشورت کنید.

 مترجم: مهناز ضحاکی

منبع pennstatehershey.adam thehealthy

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 نظر
 1. میترا می‌نویسد

  سلام ممنون از سایت خوبتون میخواستم بدونم سریع ترین درمان گزگز دست و پا چیه؟؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام فقطحمام داغ

  2. نورسته می‌نویسد

   با سلام درد گزگز دس خیلی شدید دارم لطفا بفرمائید چه کنم؟

 2. اکی می‌نویسد

  با سلام.چرا من همیشه احساس ضعف در عضلات پا دارم.

 3. محمد می‌نویسد

  سلام دکتر.ضمن تشکر. لطفا راهنمایی بفرمایید
  برای گزگز دست چپ و پای چپ باید به چه متخصصی مراجعه نمایم
  با سپاس و احترام

  1. ناشناس می‌نویسد

   متخصص نورولوژی

   1. زهرا عایجانی می‌نویسد

    سلام ببخشید موقع از خواب بیدار شدن صبح در دست هایم احساس گزگز کردن دارم التبه ۲ دقیقه

 4. حدیث می‌نویسد

  سلام بیمارما قند خون بالایی داشتن و الان دست وپاشون بی حسه و نمیتونن راه برن به پزشک مراجعه کردیم ولی خوب نشدن الان ما باید چیکار کنیم

  1. ناشناس می‌نویسد

   حتماعسل ونمک روی پاهاشون بزارید

 5. نرگس سبحانی می‌نویسد

  با سلام من صبح ها دستهام گزگز میکنه هرروز صبح۲الا۳ دقیقه طول میکشه اگه لطف کنید جواب بدین ممنون میطم

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم