مزایای درمان ناباروری ای وی اف و سوالات بیماران لاپاراسکوپی

مزایای درمان ناباروری ای وی اف و سوالات بیماران لاپاراسکوپی

IVF  یا لقاح ازمایشگاهی روشی است که در ان ابتدا داروهای تزریقی جهت تحریک تخمک گذاری استفاده می شود. پس از دریافت پاسخ تخمدانی کامل تحت بیهوشی از طریق واژینال تخمک ها از تخمدانها خارج شده ودر ازمایشگاه جنین شناسی اسپرم و تخمک لقاح داده می شود. پس از رشد وتقسیم سلولی جنین به داخل رحم انتقال داده می شود. در پروسه آی وی اف می توان از تخمک اهدایی، جنین اهدایی و یا رحم اجاره ای استفاده کرد.همچنین تحقیقات نشان داده که میزان شیوع ناباروری در بین زوجین حدود ده تا پانزده درصد است. تعداد قابل توجهی از افراد پس از عدم موفقیت درمان های ابتدایی به IVF روی می اورند.

هزینه عمل ای وی اف در سال جاری

ای وی اف (IVF) هم مانند دیگر روش های ناباروری هزینه هایی دارد. در این بخش در مورد هزینه ای وی اف (IVF) صحبت می کنیم.در مورد هزینه ی IVF باید گفت که مبلغی را که جهت انجام ای وی اف پرداخت می شود با موارد مختلفی مرتبط است. هزینه اولیه شامل میزان مصرف دارو می باشد. میزان مصرف داروها به پاسخدهی تخمدانها بستگی دارد. برای مثال تخمدانهای پلی کیستیک نیاز به داروی کمتری دارند. همچنین افراد مبتلا به نارسایی تخمدان یا تخمدان های کم کار نیاز به داروی بیشتری دارند. اگر طول مدت تحریک تخمک گذاری طولانی تر باشد میزان نیاز به دارو بیشتر شده و در نهایت هزینه IVF افزایش می یابد.

اگر تعداد جنین های به دست امده در یک سیکل اIVF زیاد باشد، ازمایشگاه جنین شناسی برای نگهداری و فریز جنین ها هزینه بیشتری دریافت می کند. البته این هزینه از طرف دیگری جبران خواهد شد. ناگفته نماند که نیاز بیمار به تکرار سیکل ای وی اف کمتر می شود. در نهایت بیمار می تواند از جنین های فریز شده برای ادامه درمان استفاده کند.

زوجین کاندید تعیین جنسیت و یا افرادی که به دلیل مشکلات ژنتیک نیازمند بیوپسی و نمونه برداری از جنین هستند نیز بابت این موارد مبالغ بیشتری به ازمایشگاه جنین شناسی می پردازند.

بیمارانی که به تخمک اهدایی یا جنین اهدایی نیاز دارند، باید مبلغی علاوه بر هزینه ای وی اف به اهدا کننده بپردازند. خانم های نیازمند رحم اجاره علاوه بر هزینه IVF مبلغی بین ۵۰  تا ۷۰ میلیون تومان به حامل جنین می پردازند.

   مزایای درمان ناباروری به روش Ivf

در خانم هایی که مشکل چسبندگی لوله های فالوپ یا اعضای لگنی داشته باشند، استفاده از روش ivf می تواند به درمان ناباروری کمک شایانی کند.

در بارداری به روش ivf از اهدای تخمک و اسپرم استفاده می شود.

روش ivf در مادرانی که قادر به حمل جنین نیستند و حتی دختران مجردی که خواهان داشتن فرزند هستند، می توانند از این روش استفاده کنند.

شانس بارداری در روش ای وی اف بالاست. زیرا از بهترین نوع اسپرم و تخمک استفاده می شود. نوزادی که از این روش متولد شده با نوزادی که طبیعی متولد شده تفاوتی ندارد.

بارداری به روش ivf شانس سقط جنین را کاهش می دهد. طی این روش از انتقال ژن های معیوب جلوگیری می شود. شانس داشتن فرزند سالم افزایش پیدا می کند.

هزینه آی وی اف دکتر سروی

هزینه IVF بین مراکز خصوصی و دولتی متفاوت است. در مراکز خصوصی تعرفه بر اساس مصوبه نظام پزشکی دریافت می شود و بیمه ها معمولا هزینه های ای وی اف را متقبل نمی شوند. به طور کلی اگر هزینه ای وی اف در مراکز خصوصی بین ۱۲تا ۱۵میلیون باشد بابت جنین اهدایی و تخمک اهدایی و یا تعیین جنسیت حدود ۱۰میلیون به مبلغ ذکر شده اضافه می شود. همچنین ۱میلیون تومان هزینه دارو برای این زوجین است که توسط بیمه‌ها پوشش داده نمی‌شود.

سوالات بیماران لاپاراسکوپی

1-مزایای جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

این نوع جراحی نسبت به جراحی باز مزایایی دارد. دوره بهبودی بیمار کوتاه مدت است. بیمار به طور میانگین بعد از ۱ تا ۲ روز و در برخی مواقع ۵ تا ۷ روز بعد می تواند زندگی عادی خود را از سر بگیرد. بخاطر کوچک بودن برش ها، دوره بهبود زخم ها کوتاه مدت بوده و بیماران درد کمتری را احساس خواهند کرد.

2-بهترین زمان برای جراحی لاپاراسکوپی چه زمانی است؟

جراحی لاپاراسکوپی بهترین روش برای لگن و برای دستگاه گوارش است. پزشک جراح می تواند به کمک این روش کیست های تخمدان، و فیبروم ها را قطع کرده و بردارد. جراح می تواند علل نازایی زنان را تشخیص داده و رفع کند. زمانی که سایر روش های درمانی موثر واقع نمی شود می توان با این نوع جراحی، بیمار را درمان کرد.

مهم ترین فایده این نوع جراحی ، درمان آندمتریوز است. این نوع بیماری را نمی توان با آزمایش خون، سونوگرافی درمان کرد و تنها روش آن جراحی لاپاراسکوپی است.

3-عوارض و مشکلات احتمالی جراحی لاپاراسکوپی چیست؟

خونریزی و عفونت و کم خونی مهم ترین مشکلات جراحی لاپاراسکوپی است. حتی این امکان وجود دارد که جراحی لاپاراسکوپی به یکباره به جراحی باز تبدیل شود. در صورتی که پزشک شما متخصص باشد به طور یقین درد کمتر و برش های کمتری را در پایین شکم خود خواهید داشت.

4-تفاوت درد جراحی لاپاراسکوپی و جراحی باز چیست؟

این نوع جراحی به طور یقین درد هم دارد. در جراحی های باز برش هایی به طول ۶ تا ۸ اینچ روی شکم بیمار ایجاد شده ولی در این نوع جراحی، بین ۴ تا ۶ برش به اندازه یک چهارم اینچ روی بدن بیمار ایجاد می شود. همه ابزارهای لازم از طریق این برش ها به داخل بدن بیمار وارد می شود.

5-چه کسانی مناسب جراحی لاپاراسکوپی هستند؟

کسانی که قبلا جراحی باز را تجربه کرده اند می توانند این نوع جراحی را تجربه کنند. البته همه می توانند جراحی لاپاروسکوپی را تجربه کنند، ولی بهتر است که افرادی که جراحی باز را تجربه کرده اند را این نوع جراحی را مدنظر نداشته باشند.

چه زمانی IVF پیشنهاد میگردد ؟

روش آی وی اف معمولا بعنوان اولین راه درمان و بهترین روش درمانی در شرایط زیر پیشنهاد می شود:

انسداد دوطرفه لوله‌های فالوپ تخمدان

وجود  اندومتریوز،

ناباروری بدلیل مشکلات گردن رحم

‌اختلال در تخمک‌گذاری

ناباروری با علت نامشخص.

کم بودن میزان اسپرم در مرد .

اندومتریوز جزو مواردی است که می توان با ای وی اف برای درمان آن اقدام کرد. بنابراین اگر دچار کیست اندومتریوز هستید نگران نباشید زیرا با روش های موجود خیلی راحت می توان اندومتریوز را درمان کرد.

طول درمان IVF

تقریبا بین ۴ تا ۶ هفته زمان می برد که دوره درمان با ای وی اف کامل گردد . چند هفته باید صبر کرد تا تخمک‌ها رسیده شود. تقریبا  نصف روز زمان میبرد  تا تخمک و اسپرم از زن و مرد گرفته شود  و در آزمایشگاه لقاح داده  شود. ۲ تا ۵ روز هم باید صبر کرد تا جنین را به داخل رحم مادر وارد شود، البته همان روز مادر مرخص شده و می‌تواند به منزل برود.

ای وی اف IVF یکی از مهمترین درمانهای ناباروری برای زنان و مردان است. خوشبختانه IVF یکی از روش هایی است که می تواند در درمان ناباروری بسیار مفید باشد.

در گذشته ، درمان های ناباروری ، از جمله IVF ، توسط بسیاری از خانواده ها و فرهنگ ها پذیرفته نشده بود. زوجین به سختی می توانستند بارداری را تحت نظارت پزشکی قبول کنند.اما با گذشت زمان و فرهنگی که طی دو دهه گذشته صورت گرفته است، خانواده ها و زوج های بیشتری از بهترین امکانات درمانی استفاده کرده اند.با این روش های درمان ناباروری شانس موفقیتشان افزایش یافته است.

سخن آخر

باید اظهار کرد که مبلغ IVF در ایران به نسبت سایر کشورها بسیار ناچیز است. هزینه IVF در ایران حدود پانصد تا هزار دلار است. درحالیکه برای مثال این مبلغ در ایالات متحده حدود بیست و پنج هزار دلار می باشد. می توانید مبالغ ای وی اف در کشورهای مختلف را در گوگل جستجو کرده و مشاهده نمایید.

ناگفته نماند که انجام ای وی اف نیازمند وسایل ازمایشگاهی پیشرفته دارد. ازمایشگاه ها مبالغ زیادی را صرف این تجهیزات می کنند. بر خلاف تصور عموم مردم، این هزینه ها بیشتر مربوط به تجهیزات ازمایشگاهی می باشد. جهت اطلاع باید گفت که حق العمل پزشک شامل ده درصد از مبلغ پرداخت شده است.

دکتر فاطمه سروی

دکتر فاطمه سروی جراح و متخصص زنان، لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی، مجموعه دکتر سروی در اعمال جراحی های لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی در رده پیشرفته قرار دارد

 

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم