درمان سرفه خشک با چند روش خانگی و ساده

سرفه خشک می تواند احساس خستگی در فرد ایجاد کرده و گاهی اوقات با دندان درد همراه است و راه های هوایی شما بیشتر تحریک می شود. در این مطلب با روشهای درمان خانگی سرفه خشک و علل و درمان آن آشنا شوید. 

سرفه خشک چیست

سرفه خشک هنگامی رخ می دهد که سلول ها در امتداد عبور هوا تحریک شده و موجب  بروز این مشکل می شود. نتیجه آن است که هوا در ریه ها تحت فشار زیاد  بوده و مجبور است با فشار خارج شود. برخی از افراد که از مشکل سرفه خشک رنج می برند، به علت وجود زخمی تحریک کننده در گلو باعث سرفه می شود، اما هیچ مخاطی  به همراه ندارد. سرفه خشک حساسیتی واکنشی است که بدن در طی آن به منظور خلاص شدن از دلایل تحریک کننده، انجام می دهد.

با ما باشید ما می خواهیم قبل از اینکه علت سرفه خشک را عنوان کنیم ، روشهای درمان خانگی سرفه خشک  را آموزش می دهیم تا شما زودتر از این حالت آزار دهنده شبانه راحت شوید.

چند درمان خانگی سرفه خشک

عسل

عسل درمانی موثر برای گلو درد است. بر طبق مطالعات انجام شده ، این دارو همچنین می تواند به طور موثری باعث کاهش سرفه  خشک شود. عسل درمان بسیاری از بیماری ها بوده و شما می توانید روزانه عسل مصرف کرده و ایمنی بدن را تضمین کنید.

پروبیوتیک ها، میکروارگانیسم هایی هستند که دارای خواص موثری در سلامتی هستند.

ماسک عسل برای جوان سازی پوست

آنها به طور مستقیم سرفه خشک را تسکین نمی دهند، اما در تنظیم دستگاه گوارش کمک رسان هستند. این گیاهان گوارشی باکتری هایی هستند که در روده شما وجود دارند.

بروملین

این میوه برزیلی در درمان سرفه خشک موثر است شاید نام آن را نشنیده باشید؛ اما باید گفت که بر طبق شواهد موجود در بروملین، آنزیمی  وجود دارد که تنها در ساقه و میوه آن یافت شده و می تواند مشکل سرفه خشک را در گلو کاهش دهد.

به منظور کسب نتیجه بهتر، از ترکیب آناناس و برملین استفاده کنید. یک تکه برملائین را با ۳٫۵ اونس آب آناناس سه بار در روز بنوشید.

برگ های نعناع

دارای خاصیت شفابخشی در درمان سرفه هستند. مواد مرطوب کننده موجود در نعناع ، گلو را آرام کرده و به عنوان یک ضد انعقاد عمل می کند و همچنین به شکستن موکوس کمک می کند.

آووکادو

شما می توانید با نوشیدن چای نعناع یا استفاده از بخور نعناع، از شدت سرفه خشک خود بکاهید. برای تهیه یک بخور نعناع، برای هر ۱۵۰ میلی لیتر آب گرم ۳ یا ۴ قطره روغن نعناع اضافه کنید.

حوله را بر روی سر خود بکشید و نفس های عمیق بکشید. یک بار در روز این بخور را انجام دهید.

آووکادو

برگ آووکادو برای درمان بیماری های تنفسی استفاده می شود. مطالعات نشان می دهد که جوانه و برگ های آووکادو می تواند به کاهش سرفه و همچنین برونشیت کوتاه مدت کمک کند. برگ آووکادو حاوی ترکیبات فلاونوئید است که عضلات گلو را مرطوب و سرفه و التهاب ناشی از آن را کاهش می دهد.

سرفه می تواند خشک و خلط دار باشد. درمان سرفه خلط دار یکی از مهم ترین کارهاییست که دلتان می خواهد انجام دهید چون خلط ها باعث حالت تهوع تان شده…

برای درمان فوری سرفه خلط دار چه کنیم؟

درمان سرفه های طولانی

نشانه های سرفه خشک چیست؟

 • احساس تنگی در راه های هوایی
 • عدم وجود مخاط همراه با سرفه
 • عدم خس خس  قفسه سینه و یا تراکم

سرفه خشک چند روز طول می کشد؟

سرفه های خشک ممکن است در هنگام شب بیشتر شود. گاهی اوقات سرفه خشک می تواند به مدت چند روز یا  ۱-۲ هفته  دارای علائمی مانند سرفه سرماخوردگی باشد.

علائم سرفه خفیف با علائم سرفه سینه متفاوت است، به عنوان مثال قفسه سینه پر شده، مشکلات ناشی از سرفه کردن و مخاط وجود دارد. برای درمان موثر سرفه خشک، تشخیص و تفاوت بین سرفه های مختلف مهم است. به این ترتیب شما می توانید درمان  مناسبی برای سرفه خود داشته باشید.

سرماخوردگی

چه چیزی باعث ایجاد سرفه خشک می شود؟

سرفه خشک اغلب به علت عفونت مجرای هوایی فوقانی با ویروس ها ایجاد می شود. گاهی اوقات نیز، سرفه خشک  می تواند به دنبال سرفه خفیف سرماخوردگی ایجاد شود. سرفه خشک همچنین می تواند به علت سوزش بر اثر مصرف سیگار، گرد و غبار، آلودگی و ایجاد سوزش دستگاه تنفسی باشد.

علل سرفه خشک

 سرفه های حاد و خشک را می توان به دو دلیل عفونت (ناشی از عفونت) و علل غیر عفونی تقسیم کرد. علل عفونی سرفه حاد و خشک شامل عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی (سرماخوردگیعفونت های سینوسی، برونشیت حاد و پنومونی هستند.

علل سرفه  غیر عفونی یا سرفه خشک حساسیتی شامل برانگیختگی بیماری های مزمن مانند برونشیت مزمن، آمفیزم، آسم و آلرژی های محیطی است.

علل سرفه خشک بستگی به عواملی مانند عوامل محیطی، شرایط درون ریه ها، شرایط عبورهوا از ریه ها به خارج ، شرایط درون حفره قفسه سینه، ریه و علل گوارش دارد.

مراقبت از پوست در آلودگی

همچنین مواد شیمیایی و مصرف سیگار هم رایج ترین علت سرفه مزمن است. از دیگر عوامل تحریک کننده سرفه عبارتند از گرد و غبار، گرده، حیوانات خانگی، مواد معدنی، مواد شیمیایی صنعتی و آلودگی، دود و رطوبت  پایین، غذاهای سرخ کردنی.

همچنین مشکلات مربوط به ریه ها،از موارد شایع و غیر معمول سرفه مزمن است. شایع ترین علت سرفه مزمن ناشی از سرطان ریه ، سارکوئیدوز، بیماریهای بافت ریه و نارسایی احتقانی قلب یا ایجاد مایع مضر در ریه ها است.

عفونت مزمن سینوسی، سرفه های مزمن پس از زایمان، بیماری های گوش خارجی، عفونت های گلو و استفاده از داروهای مهارکننده ACE برای فشار خون بالا، در سرفه مزمن دخیل هستند.

علاوه بر فرآیندهای بیماری در ریه و هوا، علائم و نشانه های بیماری در سایر نقاط داخل حفره قفسه سینه نیز ممکن است منجر به سرفه شود.

سرفه خلط آور

شرایط درون قفسه سینه که باعث سرفه مزمن می شوند شامل سرطان، رشد غیرمعمول گره لنفاوی و افزایش غیر طبیعی آئورت است.تنها علت سرفه مزمن که اغلب نادیده گرفته میشود شامل ریفلاکس معده است یعنی زمانی که اسید از معده به مری می آید.

این وضعیت غیرطبیعی می تواند باعث تحریک مری و حنجره شده و منجر به تولید رفلکس سرفه می شود.

سرفه مزمن چیست؟

در هوای سرد، اغلب مردم از یک سرفه مزمن رنج می برند که می تواند سرفه خشک یا سرفه سینه باشد. سرفه خشک هم به عنوان سرفه ماندگار، سرفه تحریک کننده یا سرفه ای که  شب هنگام رخ می دهد ، شناخته شده است. سرفه کولیت هم به عنوان یک سرفه خفیف یا سرفه مولد توصیف شده است.

درمان سرفه خشک

در صورتی که بیمار مبتلا به سرفه حاد و خشک بوده و به پزشک مراجعه نکرده باشد، ممکن است تلاش کند تا از داروهای سرماخوردگی برای کاهش سرفه استفاده کند.

اگر بیمار، مشکوک به سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد، ممکن است سرفه، تا زمان رفع خودبخودی عفونت، برطرف شود. سرفه حاد و خشکی که از طریق آلرژی ایجاد می شود اغلب با داروهای آلرژیک رفع می شود زیرا  سرفه به علت تحریک کننده های محیطی ایجاد شده و با از بین رفتن عامل تحریک کننده رفع می شود.

برای درمان سرفه مزمن با علت شناخته شده، بهتر است که با پزشک یا متخصص مشورت شود. درمان سرفه به شدت و علت اصلی آن بستگی دارد. به طورکلی در درمان و کاهش سرفه، علاوه بر درمان علت اصلی هم بررسی می شود.

درمان گیاهی سرفه خلط آور

در برخی موارد سرفه شدید  را می توان با داروهای ضد سرفه  درمان کرد. سرفه شدید و یا سرفه هایی که هنگام خواب تشدید می شوند، ممکن است نیاز به درمان هایی داشته باشند که حاوی داروهای مخدر هستند. در صورت تجویز این داروها ،بهتر است از مصرف الکل و رانندگی پرهیز کنید.

در صورتی که بیمار مشکوک به عفونت باکتریایی باشد، پزشک اغلب آنتی بیوتیک تجویز می کند. افرادی که مشکوک به عفونت ویروسی هستند، از آنتی بیوتیک سودی نخواهند برد ونیاز به درمان قوی تر و موثر تری دارند.

افراد سالمند، افراد مبتلا به عفونت های باکتریایی و ویروسی قوی و افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند ، تا مشکل اصلی توسط پزشک بررسی شود.

4.2/5 - (14 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 نظر
 1. betisabzali می‌نویسد

  عالی بو د

 2. betisabzali می‌نویسد

  افتخار به این. استادان عزیز کشورم

 3. فاطمه می‌نویسد

  سلام ببخشید من الان حدود یکماه است که سرفه خشک دارم دکتر هم رفتم خیلی دارو استفاده کردم خوب نشدم الان آسپری بکلوتروکس ۲۵۰ بهم گفتن برای سرفه خوبه به نظر شما بزنم یا نه؟ ضرر نداره چون دکتر تجویز نکرده برام

از پزشکان نبض‌ما بپرسید