درمان و زمان تشخیص حاملگی مولار

حاملگی مولار دارای علائم مشابه با حاملگی طبیعی است. اغلب زنان در معرض تهوع صبحگاهی و استفراغ شدید هستند و مانند حاملگی طبیعی این حالت ها ممکن است کم شود. معمولا ضربان قلب و هیچ حرکتی در سونوگرافی جنین وجود ندارد.

نبض ما– حاملگی مولار در حدود 1 از 1000 حاملگی رخ می دهد و این بدان معناست که نسبتا نادر است. همچنین به عنوان بیماری تروفوبلاستی حاملگی (GTD)، مول هیداتیدیفرم یا (مول) هم شناخته می شود. دو نوع بارداری مولار وجود دارد. اولین نوع بارداری مولار کامل است. یعنی در این نوع بارداری مولار، تخمک بارور شده متاسفانه به جنین تبدیل نمی شود و نوع دوم حاملگی مولار نسبی است و جنین بارور شده اما دارای نقص های شدید بوده و به شکلی غیر عادی رشد می کند.

بارداری خارج از رحم

حاملگی مولار زمانی اتفاق می افتد که بافتی که معمولا به  جنین تبدیل می شود،  دارای رشدی غیرطبیعی در رحم  باشد. گاهی به دلیل اختلال در جفت در هنگام لقاح صورت می پذیرد یعنی هنگامی که اسپرم و تخمک به هم می پیوندند، این مشکل رخ داده و رشد جنین دچار اختلال می شود.

زمانی که اسپرم و تخمک با هم ترکیب می شوند باید کروموزوم های یکسانی و به تعداد مشخصی به تخمک برسد. در حاملگی مولار این تعداد یکسان و مناسب نبوده و منجر به اختلال در رشد تخمک می شود.

رشد بافت غیرطبیعی، معمولا سریع تر از رشد طبیعی جنین است. البته در بارداری مولار تمام علائم و حالات یک بارداری طبیعی در زن وجود دارد. اعتقاد بر این است که مشکل بارداری مولار به علت مشکل در اطلاعات ژنتیکی تخمک یا اسپرم است. چنانچه  دچار حاملگی مولار هستید لازم است که هر چه سریع تر به درمان پزشکی اقدام کنید.

زمان تشخیص حاملگی مولار

زمان تشخیص حاملگی مولار در درمان آن بسیار مهم است .همانطور که اشاره شد علائم حاملگی مولار در ابتدای بارداری تقریبا مشابه با بارداری طبیعی بوده و شک برانگیز نیست. اما ممکن است کم کم حالات و وضعیت حاملگی دچار تغییر شده و موجب نگرانی زن باردار شود.

این تغییرات ممکن است به صورت خونریزی یا لکه بینی باشد. البته رنگ و شکل خونریزی ممکن است به صورت خون روشن یا قهوه ای و همینطور خفیف یا شدید باشد. زمان بروز این تغییر حالت ها و خونریزی تقریبا شش تا هفت هفته و یا در برخی مواقع تا دوازده هفته بعد از بارداری، است.

علائم بارداری بعد از آی یو آی

در برخی موارد، علائم شدید تری مانند تشنج بارداری و قبل از اواسط بارداری، همراه با تهوع، درد شکم و تکرر ادرار در زن مشاهده می شود. البته در عصر حاضر و با امکانات جدید پزشکی، حاملگی مولار در همان ابتدا تشخیص داده شده و درمان صورت می گیرد.

به هرحال توصیه می شود که پس از شروع بارداری، چنانچه هر نوع علامت غیر طبیعی یا خونریزی و لکه بینی مشاهده کردید، به سرعت به پزشک مراجعه کنید. البته لازم به ذکر است که هر نوع لک بینی دلیل بر وجود حاملگی مولار نیست و در نهایت پزشک متخصص این موضوع را تشخیص خواهد داد.

تشخیص و علایم حاملگی مولار

در صورت بروز علائم حاملگی مولار، ضروری است که هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید. پزشک شما برای تعیین و تشخیص  بارداری مولار تمام جوانب و نکات اولیه را در نظر گرفته و سپس روش درمانی را ارائه می کند.

بارداری مولار معمولا به دو روش متفاوت تشخیص داده می شود. معمولا برای تشخیص مولار، ابتدا معاینه لگن صورت می گیرد. معاینه لگن، اندازه بزرگ تر یا کوچک تر رحم و همچنین تخمدان ها را نشان می دهد. بخشی از تست هم شامل آزمایش خون است که برای تعیین سطح hCG است. در صورتی که حاملگی مولار وجود داشته باشد سطح hCG بالاتر از حد طبیعی است.

آزمایش خون

همچنین سونوگرافی لگن هم نشان می دهد که آیا جنین وجود دارد یا خیر. با استفاده از دستگاه آلتراسوند هم بررسی ادرار صورت گرفته و وجود توده های به شکل خوشه انگور، نشانگر حاملگی مولار است. سونوگرافی اصلی ترین راه تشخیص حاملگی مولار است. با استفاده از سونوگرافی، جفت ناقص را هم می توان تشخیص داد.

اما پس از مدتی علائم حاملگی مولار ظاهر می شوند.در این زمان اغلب خونریزی واژینال وجود دارد و رحم بزرگ تر از اندازه طبیعی است. همچنین، اغلب علائم هیپرتیروئیدیسم نمایش داده می شود. این علائم شامل احساسات عصبی و خستگی، ضربان قلب سریع و نامنظم و مقدار غیر طبیعی تعرق است. زن ممکن است احساس ناخوشایندی در ناحیه لگن را تجربه کند.

مهمترین نشانه ای که باید مورد توجه قرار گیرد تخلیه ترشحات واژن است که از بافتی به شکل خوشه انگور تشکیل شده است. یکی دیگر از علائم مولار، پره اکلامپسی است. پره اکلامپسی، از جمله عوارض حاملگی است که به صورت فشار خون بالا شناخته شده است. فشار خون بالا در بارداری ممکن است به سیستم های دیگر بدن آسیب وارد کند.

با وجود اینکه علائم حاملگی مولار مانند حاملگی طبیعی است، اما  دارای تفاوت های بسیار مهمی است. دربررسی های اولیه توسط پزشک، جنین، دارای ضربان قلب نیست زیرا تنها توده ای از بافت غیر طبیعی وجود داشته و هیچ جنینی وجود ندارد.

تفاوت حاملگی مولار و پوچ

سقط جنین ممکن است به دلایل مختلف رخ دهد. حاملگی های مولار، حاملگی های شیمیایی و فاکتور سمی جنینی (ETF)، دلایل دیگری برای سقط جنین است.سقط مکرر زمانی اتفاق می افتد که  یا حاملگی متوقف شده و یا عناصر بارداری  توسط بدن تشخیص داده نمی شود.

علائم سقط جنین مانند خونریزی در دوران بارداری معمولا در سه ماهه اول بارداری تشخیص داده می شود و انواع مختلفی از گزینه های درمان برای هر مورد وجود دارد. این مشکلات همگی مربوط به دلایل سقط جنینی هستند. نکته قابل توجه در مورد اشتباه اکثر افراد در مورد حاملگی پوچ و حاملگی مولار است.

حاملگی پوچ و مولار کاملا با هم متفاوت هستند. البته از نظر نتیجه و از بین رفتن حاملگی هر دو به یک شکل بوده اما از نظر نوع و دلایل با هم فرق می کنند. در حاملگی مولار، تخم بارور می شود اما یک جنین کامل و واقعی را تشکیل نمی دهد و یا جنین تشکیل شده، اما بنابه دلایل زیادی این جنین، دارای نقص بالا بوده و حاملگی از بین می رود.

در حاملگی پوچ، کیسه جنین تشکیل می شود اما هیچ جنینی در آن وجود ندارد و به عبارت دیگر شرایط حاملگی فراهم شده اما ساک حاملگی خالی است.

مقدار بتا در حاملگی مولار

در اوایل بارداری و در هفته های اول، معمولا مقدار بتا بالا نیست . بالا بودن مقدار بتا یا به دلیل چند قلو بودن و یا حاملگی مولار است. چنانچه به فاصله 48 ساعت مقدار بتا بسیار افزایش پیدا کند، احتمال بارداری مولار وجود دارد.

عدد بتا در حاملگی مولار

مقدار بتا در حاملگی بتا معمولا بالای پنج هزار است.

درمان حاملگی مولار

بیشتر حاملگی های مولار به صورت خود به خود پایان می یابند و خروج و تخلیه بافت انگور شکل ، صورت می گیرد. روش های درمانی حاملگی های مولار بوسیله کورتاژ، مکش، انقباض و تخلیه بوده و یا گاهی از طریق دارو حذف می شوند.

بیهوشی عمومی به طور معمول در این روش ها استفاده می شود. حدود 90٪ از زنان مبتلا به حاملگی مولار، نیاز به درمان بیشتر ندارند. روش های پیگیری هم برای تعیین سطح هورمون به صورت ماهانه و به مدت شش ماه صورت می گیرد. یک سال پس از حاملگی مولار، بهتر است اقدام به حاملگی مجدد صورت نگیرد.

نبض ما– مترجم: مهناز ضحاکی

منبع:americanpregnancy.org

4.2/5 - (5 امتیاز)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید