علائم ناباروری الیگواسپرمی در مردان

الیگواسپرمی در ناباروری مردان نقش دارد. زمانی که میزان اسپرم کم باشد الیگواسپرمی رخ می دهد. اما با درمان به موقع و مناسب می توان تعداد و کیفیت اسپرم ها در باروری مردان را بهبود بخشید.

نبض ما– اولین اقدام برای تشخیص ناباروری مردان، شمردن تعداد اسپرم هاست. در این صورت اگر فرد میزان کم اسپرم با کیفیت برای باروری داشته باشد به الیگواسپرمی یا کمبود اسپرم دچار است.

آزمایش اسپرم

الیگواسپرمی چیست؟

الیگواسپرمی زمانی تعریف می شود که تعداد اسپرم های مرد پایین باشد. می توان گفت که جنبه های دیگر سلامت جنسی مردان با این وضعیت مرتبط است. از جمله دلایل ناباروری مردان، الیگواسپرمی یا آسیب شناسی اسپرم است که بر تعداد اسپرم مردان تاثیر می گذارد؛ شمارش اسپرم در زمان انزال مردان می تواند در طول زندگی متفاوت باشد.

علاوه بر این، برای باروری مردان هم مقدار اسپرم سالم لازم و ضروری است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) میزان اسپرم را در حالت میانگین بالاتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی طبقه بندی می کند و بنابراین میزان کمتر از آن به عنوان اولیگواسپرم تشخیص داده می شود.

درمان الیگواسپرمی

در اولیگواسپرم خفیف ۱۰ تا ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر وجود دارد و دراولیگواسپرم متوسط ​​، ۵ تا ۱۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر و در اولیگواسپرم شدید شمارش اسپرم بین ۰ تا ۵ میلیون اسپرم در میلی لیتر کاهش می یابد.

مشخص نیست چند مرد دارای اسپرم پایین در مایع منی هستند و این یک موضوع نسبی است چرا که این مشکل در همه افراد مبتلا به این بیماری در مراحل اولیه،  تشخیص داده نمی شود. تنها افرادی که دچار مشکل انزال زودرس هستند در رده این اختلال جای می گیرند.

علائم الیگواسپرمی

علائم الیگواسپرمی ممکن است به شکل انزال ناقص یا معکوس باشد. در الیگواسپرمی شدید معمولا در هنگام انزال مایع منی خارج نشده یا میزان آن بسیار کم است. در تشخیص الیگوسپرمی تجزیه و تحلیل اسپرم مرد انجام می شود. این کار شامل تجزیه و تحلیل نمونه منی تحت میکروسکوپ برای ارزیابی پارامترهای مختلف اسپرم، از جمله میزان اسپرم، تحرک اسپرم، مورفولوژی اسپرم و غیره است.

علل الیگواسپرمی

شرایط خاص و سبک زندگی می تواند خطر ابتلا به الیگواسپرمی را افزایش دهد. در برخی موارد ممکن است جریان خون به بیضه ها کاهش یابد و این موضوع  می تواند باعث افزایش دمای بیضه ها شود.

درمان الیگو اسپرمی شدید

هرگونه افزایش دما می تواند در تولید اسپرم تاثیر گذار باشد. واریکوسل حدود ۴۰ درصد از مردان با مشکل تعداد کم اسپرم مواجه هستند. همچنین می توان گفت که ویروس هایی مثل عفونت های جنسی می تواند مقدار اسپرم در مایع منی را کاهش دهد. این مشکل می تواند بر تعداد اسپرم مردانی که مشکل انزال دارند، اثر گذارد.

سایر مواردی که ممکن است با انزال معمول تداخل داشته و باعث کاهش تعداد اسپرم شود عبارتند از:

 • آسیب
 • تومور
 • سرطان
 • سابقه جراحی

در حالت میانگین بالاتر از ۱۵ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر مایع منی وجود دارد و میزان کمتر از آن به عنوان اولیگواسپرم است

داروها

داروهای ضد بتا، آنتی بیوتیک ها و داروهای فشار خون ممکن است باعث مشکلات انزال و کاهش تعداد اسپرم شود.

مشکلات هورمونی 

مغز و بیضه ها هورمون های متعددی را تولید می کند که مسئول انزال و تولید اسپرم هستند. عدم تعادل در هر یک از این هورمون ها ممکن است تعداد شمارش اسپرم را کاهش دهد.  قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین مانند سرب می تواند این مشکل را ایجاد کند.

[bs-quote quote="برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ولی پور مراجعه نمائید" style="style-23" align="center" author_name="دکتر ولی پور" author_job=" متخصص ارولوژی" author_avatar="https://nabzema.com/wp-content/uploads/2020/08/dr-valipoour.jpg" author_link="http://bit.ly/drvalipournabzema"][/bs-quote] 

نشستن نادرست 

قرار دادن لپ تاپ روی اندام تناسلی و پوشیدن لباس های تنگ می تواند باعث گرمای بیضه ها شود. افزایش دما در اطراف بیضه ها می تواند به طور موقت تولید اسپرم را کاهش دهد.

تاثیر لپ تاپ در باروری مردان

مصرف مواد مخدر و الکل

استفاده از برخی مواد، از جمله ماری جوانا و کوکائین، ممکن است تعداد اسپرم را کاهش دهد. نوشیدن بیش از حد مشروبات الکلی هم همین تاثیر را بر تعداد اسپرم دارد. شمارش اسپرم مردان سیگاری معمولا کمتراز مردان غیر سیگاری است.

مشکلات وزن

 اضافه وزن یا چاقی باعث افزایش خطر ابتلا به کم بودن تعداد اسپرم می شود. وزن بیش از حد می تواند به طور مستقیم میزان اسپرم بدن شما را کاهش دهد. مشکلات وزن ممکن است در تولید هورمون هم دخالت کند.

چاقی شکمی

درمان الیگواسپرمی شدید

همانطور که اشاره شد در الیگواسپرمی شدید تعداد اسپرم ها بسیار کاهش می یابد و درمان الیگواسپرمی شدید می تواند تعداد اسپرم و کیفیت آن را بهبود بخشد. این گزینه های درمان عبارتند از:

جراحی

در مشکل واریکوسل که مشکل پیش آمده در بیضه ها بوده و باعث کاهش تعداد اسپرم می شود، اغلب عمل جراحی نیاز است. در طول درمان، پزشک شما جریان خون را به ورید دیگری هدایت می کند.

داروها

در درمان دارویی داروهایی مانند آنتی بیوتیک ها، عفونت و التهاب را درمان می کنند. درمان دارویی ممکن است  شمارش اسپرم را بهبود بخشد، اما ممکن است باعث جلوگیری از افزایش تعداد اسپرم شود.

ویتامین

تغییر سبک زندگی

کاهش وزن و حفظ وزن سالم ممکن است باعث افزایش تعداد اسپرم شود. تغییر سبک زندگی و شیوه صحیح زندگی ممکن است خطر بسیاری از بیماری های دیگر را هم کاهش دهد. ممانعت از مصرف برخی داروها، الکل و دخانیات هم توصیه می شود.

درمان هورمونی

انواع داروها، تزریق ها و تغییرات شیوه زندگی می تواند هورمون ها را به سطح سالم بازگرداند. هنگامی که سطح هورمون بهبود می یابد، تعداد اسپرم ها هم ممکن است بهبود یابد. برخی دیگر از روش های درمانی در الیگواسپرمی شدید به صورت اهدای اسپرم است که در این گزینه به منظور کمک به باروری مرد، اسپرم فرد دیگری به فرد بیمار منتقل می شود.

درمان نازایی مردان

راه درمانی دیگر شامل تلقیح داخل سیتوپلاسمی اسپرم است که این مورد هم به منظور درمان ناباوری مردان انجام می شود  که به صورت تلقیح اسپرم به تخمک زن است. این راه درمانی در الیگواسپرمی شدید ارائه شده و تمرکز عمده آن در رفع مشکل ناباروری تحت تاثیر کاهش شدید اسپرم است.

 به طور کلی می توان گفت که در اکثرمواقع و جدا از مشکلات پزشکی و یا سابقه جراحی، شیوه سالم زندگی و مراقبت صحیح ،درپیشگیری از الیگواسپرمی تاثیر مثبتی می گذارد. با دوری از استرس، اضطراب و کمی دقت می توان از این مشکل جلوگیری کرده و از یک زندگی سالم بهره برد.

نبض ما– ترجمه: مهناز ضحاکی

5/5 - (2 امتیاز)
منبع www.healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حجت شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 234 مشاهده پرسش
  سلام دوروزه دردشدیدبادماننددربیضه هام همراه بافشارکه بیضه سمت راستم بالاکشیدع میشه ودردداخل شکمم میپیچه که احساس ادرارشدیددارم اماچیزی نیست ازمایش پروستات لگن کلیه دادم باسونومشکلی نداشتم‌
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام سونوگرافی رنگی بیضه ها و اسکروتوم و سونوگرافی کانال اینگوئینال دو طرف از نظر فتق و آزمایش ادرار و کشت ادرار انجام بدین

  2. تصویر کاربر دکتر هوشنگ قوامی شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام

   باید معاینه شوید

    

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عبدالوهاب سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده دوروزه ازدواج کردم اولین رابطه جنسیمون ۱۱ شهریور روز یکشنبه و نیمه شبش بود رابطمون خوب جلو رفت و بعد رابطه یکم اولش خون اومد خیلی کم بعد یکم رابطه بیشتر خونش بیشتر شد البته نه اونقدر که سرازیر بشه عادی بود ولی خانم ازناحیه بالای آلت تناسلی خیلی درد داشتن دیروز خانم باز درد داشتن مخصوصا هنگام بلند شدن و نشستن و ضمنا خون باز یکم میومد گاها بصورت لکه دیده میشد امروز خانمم حالش تقریبا بهتره ولی یه کوچولو درد داره و لکه های خون باز هست خواستم بگم آیا این طبیعی هست یا نه و باید چکار کرد تا خانم کلا درد نداشته باشه الان بخاطر درد خانمم میترسم باهاش رابطه داشته باشم چه وقت دیگه میتونم باهاش رابطه داشته باشم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 5 سال پیش)

   سلام.اگر فقط به صورت لکه بینی یا خون مختصر باشد اشکال ندارد میتوانید چند روزی صبر کنید .

 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام من ازمایش خون دادم میزان esrرو 146زده و خیلی بالاست دلیلش چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   این یک اندکس ازمایشگاهی است که عفونت را نشان میدهد باید به یک متخصص عفونی یا داخلی مراجعه کنید.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر مهیامحمدی چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام من پارسال رابطه واژینال داشتم امانه دردی داشتم نه خونی دیده شد فقط چون دهانه رحم تنگ بود یه کم سخت بودداخل شدنش اما بعدش راحت داخل شد آیامن باکره نیستم؟من درسن۱۴ سالگی کارت سلامت گرفتم ودکترگفت باکره ام اما مشاورم همش ازم میپرسیدکه آیا رابطه داشتم یانه منم گفتم نه چون واقعاتداشتم امااون میگفت نوشته مشکل داری من چکارکنم یعنی باکره نیستم که درحین رابطه خون ودردی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   رابطه واژینال یعنی اینکه پرده ای دیگر وجود ندارد .یعنی پرده از بین رفته.پرده در محل ورود واژن هست نه در محل رحم .و رابطه واژینال با از بین رفتن پرده امکان پذیر است.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر تبسم یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام ...پریودم ده روز طول کشیده خسته شدم یه هفته فقط لکه بینی بود .. بعدش زیاد شد خونریزی دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   با توضیحات نمی توان به نتیجه رسید مراجعه به متخصص داشته باشید تا آزمایش و سونو بنویسند.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر رسول یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  با سلام اينجانب در قسمت بيضه خويش چند عدد زگيل مشاهده نموده كه با مراجعه به پزشك داروي آفي روسين و هيدروكورتيزون نا‍ژو و صابون گلمر كه همگي جز دسته داروهاي آنتي باكتريال هستند تجويز نموده كه آنها را مصرف نمودم مي خواستم بدانم آيا اين دارو بر روي اسپرم مرد اثر گذار است چرا كه احساس مي كنم مايع مني هنگام خروج از بدنم جهش لازم را نداشته و با فشار از بدنم خارج نمي گردد همچنين اين دارو مي خواستم بدانم باعث ناباروري نگردد؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۱ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   با سلام اگر داروها موضعی استفاده شده (روی پوست مالیده شده) هیچ تاثیر مضری روی اسپرم یا جهش منی ندارند
 • تصویر کاربر فهیمه یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  علت درد ساق پا خانم پس از انزال در روابط جنسی؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 5 سال پیش)
   سلام
   میتواند علل کمبود کلسیم و کمبود و ویتامین B1باشد ایندو را بخورید برای ۲ماه.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر زهره یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام.سونوگرافی همسرم است لطفا میشه جوابش رو بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۲۱ مرداد ۹۷( 5 سال پیش)
   با سلام به نظر واریکوسل داره اما باید معاینه بشه با طناب سونوگرافی نمیشه تو چاه رفت
 • تصویر کاربر شهاب چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 260 مشاهده پرسش
  با سلام.برای چند روز گذشته به مسافرت خارج از کشور رفته بودم.با یک فردی خارجی خانوم ارتباط جنسی مقعدی برقرار کردم.در حین رابطه متاسفانه یک لحظه‌کاندوم پاره شد.بلافاصله و با سرعت امیزش را متوقف کردم و به حمام رفتم، کاندوم را دراورده و شروع به ادرار و شستشوی‌ مداوم الت خود‌کردم.شاید این عکس‌العمل کمتر از ۲ دقیقه (۱دقیقه)از طریق من انجام شد.کشودی که من رفته بودم تایلند بود و ان خانوم هم یک زن تایلندی که حرفه دومش همین کار میباشد.لطفا راهنمایی ام‌کنید.این کار حدود ۱۰ روز است که صورت پذیرفته و من شدیدا مضطربم.
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام،خيلي بعيد هست كه مشكل خاصي پيش امده باشد محض اطمينان با گذشت ٢ هفته از رابطه ميتوانيد ازمايشهاي لازم براي بيماريهاي منتقله از راه جنسي(STD)را بدهيد

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 157 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید اقای دکتر من یک نوجوانم که پایین تر از مثانه ام و بغل الت تناسلیم درد می کند باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر شهریار ناطق سه شنبه ۱۵ خرداد ۹۷( 6 سال پیش)
   سلام،بهتر است معاينه شويد و در صورت لزوم سونوگرافي انجام دهيد

   دکتر شهریار ناطق
   جراح کلیه و متخصص ارولوژی

   https://drshnategh.com
درحال دریافت اطلاعات