روش هایی برای درمان قطعی زگیل تناسلی

آیا درمان زگیل تناسلی (ژنیتال وارت) امکان پذیر است؟ زگیل تناسلی، یک عفونت جنسی منتقل شده از نوع خاصی از ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) است. این زگیل، می تواند باعث درد، ناراحتی و خارش شود.

زگیل تناسلی (ژنیتال وارت) نوعی ضایعه است که بر روی آلت تناسلی ظاهر می شود. زگیل تناسلی برای زنان بسیار خطرناک هستند زیرا برخی از انواع HPV ممکن است سبب سرطان دهانه رحم  شود. درمان زگیل تناسلی اصلا ساده نیست و همیشه باید یادتان باشد، پیشگیری از ابتلا به زگیل تناسلی بهترین راهکار است.

زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از طریق فعالیت جنسی منتقل می شود. شما ممکن است  حتی تا چندین هفته پس از عفونت ،زگیل را مشاهده نکنید.

زگیل ها همیشه قابل مشاهده نیستند. آنها ممکن است بسیار کوچک و به رنگ پوست و یا کمی تیره تر باشند. برخی از زگیل های بزرگ، ممکن است شبیه گل کلم، بعضی ممکن است صاف یا کمی ضخیم باشند. یک فرد آلوده ممکن است خوشه ای از زگیل ها یا فقط یک زگیل  داشته باشد.

درمان زگیل تناسلی در زنان

زنان مبتلا به زگیل های تناسلی، ممکن است سه تا شش ماه پس از درمان اولیه خود برای نظارت بر هر گونه تغییر در گردن رحم،نیاز به آزمایش پاپ اسمیر داشته باشند.

این به این دلیل که انواع خاصی از HPV که سبب زگیل های تناسلی نیز می شوند با سرطان گردن رحم و تغییرات پیش سرطانی در گردن رحم همراه است.

سونوگرافی واژینال

ممکن است در زنان، زگیل تناسلی بر روی رحم ، دیواره های واژن، ناحیه بین ناحیه تناسلی خارجی و مقعد، کانال مقعد و دهانه رحم، رشد کند. زگیل تناسلی، همچنین می تواند در دهان یا گلوی یک فرد که تماس جنسی دهانی با یک فرد آلوده داشته باشد، رشد کند. بهترین راه برای درمان زگیل تناسلی در زنان استفاده از لیزر است.

درمان زگیل تناسلی در مردان

زگیل تناسلی در مردان، ممکن است بر روی نوک آلت تناسلی، اسکروتوم یا مقعد رخ دهد. بیش از ۱۵۰ نوع مختلف HPV وجود دارد. تقریبا ۳۰ مورد از این موارد مربوط به عفونت های دستگاه تناسلی HPV هستند.

هر نوع HPV شماره گذاری شده و به عنوان یک HPV با خطر بالا یا کم خطر طبقه بندی می شود.در برخی موارد، زگیل ها، بدون هیچ گونه اذیتی در درازمدت خود به خود، برطرف می شوند.

HPV

اکثر مردان مبتلا به زگیل تناسلی، هرگز علائم را تجربه نمی کنند یا متوجه نمی شوند که عفونت دارند و در صورت آگاهی از بروز عفونت، ممکن است متوجه علائم زگیل های تناسلی خود شوند.

مردان و زنان می توانند زگیل تناسلی را از واژن، مقعد یا رابطه جنسی دهانی با یک شریک آلوده داشته باشند. اکثر افراد مبتلا به HPV ، می توانند به طور ناخودآگاه آن را به شریک خود منتقل می کنند، زیرا آنها از وضعیت زگیل خود، مطلع نیستند. برای درمان زگیل تناسلی در مردان می توان از کرایوتراپی و یا لیزر درمانی استفاده کرد.

درمان زگیل تناسلی در دختران

زگیل تناسلی، زگیل هایی هستند که در نزدیکی یا در ناحیه تناسلی قرار دارند. برای یک دختر، این بدان معنی است که در نزدیکی (ناحیه تناسلی خارجی)، مهبل (واژن) و دهانه رحم قرار دارد.

برای یک پسر، به این معنی است که نزدیک یا بر روی آلت تناسلی ، اسکروتوم یا مقعد است.

درمان زگیل تناسلی با داروهای گیاهی

برای درمان این نوع زگیل، هیچگاه خودتان و به طور خودسرانه اقدام نکنید. استفاده از درمان های غلط ممکن است آسیب بیشتری  به بیمار برساند.

بعضی از درمان های خانگی در درمان زگیل های تناسلی مفید هستند، اما شواهد کمی در قطعیت آن ها وجود دارد. قبل از تلاش برای درمان خانگی، همیشه با پزشک خود مشورت کنید.

طبق گزارش روزانه پوست و زیبایی شناسی بالینی، در سال، یک میلیون مورد جدید زگیل های تناسلی گزارش می شود. اکثر موارد زگیل تناسلی، ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی است.

بیماری HPV

ممکن است لازم باشد که از پزشک خود برای درمان زگیل های تناسلی استفاده کنید. شما همچنین ممکن است بخواهید زگیل های تناسلی خود را در خانه درمان کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری و درمان آن به وب سایت دکتر ولی پور مراجعه نمائید

دکتر ولی پور متخصص ارولوژی
 

در مورد چند درمان خانگی که ممکن است به مقابله با زگیل های تناسلی و یا درمان آن کمک کند، مطالعه کنید. برخی از درمان های گیاهی و خانگی شامل موارد زیر است:

روغن درخت چای

روغن های مفید، در درمان مشکلات قارچی، به کار گرفته می شوند. روغن درخت چای، یک روغن اساسی است که در برابر قارچ و سایر آسیب ها به ارگانیسم ها، از جمله شپش سر سودمند است.

درمان زگیل تناسلی با چای سبز

چای سبز، در درمان زگیل های تناسلی موثراست. چای سبز به صورت ترکیبی و به شکل پماد، به صورت تجویزی در دسترس است.

چای سبز

درمان زگیل تناسلی با سیر

شواهد موجود نشان می دهد،  استفاده از عصاره سیر، در برطرف کردن زگیل ها  کمک کننده است. شما می توانید عصاره سیر را خریداری کنید و به طور مستقیم به زگیل ها بزنید.

سرکه سیب

با سرکه سیب ممکن است قادر به درمان این نوع زگیل در خانه شوید. این درمان خانگی و گیاهی، مشابه با داروهای تجویزی است که از مواد تشکیل دهنده اسیدی برای از بین بردن ویروس استفاده می کنند.

سبزیجات

سبزیجات، در درمان و پیشگیری اکثر بیماری ها بسیار مفید هستند. سعی کنید در درمان زگیل تناسلی، سبزیجات تیره را مصرف کنید مانند: کلم بروکلی. این کلم حاوی ایندول-۳-کاربینول (I3C) است که می تواند در درمان زگیل های تناسلی موثر باشد. توصیه می کنیم هر ۴ تا ۵ بار از این سبزی مصرف کنید.

B-12

ویتامین b12

کمبود B12 و افزایش خطر ابتلا به زگیل تناسلی  را فراموش نکنید. مصرف مولتی ویتامین و مکمل های B-12 ممکن است به بدن شما کمک کند تا از عفونت HPV جلوگیری کرده  و زگیل را درمان کند.

آیا زگیل تناسلی درمان قطعی دارد؟

ویروس زگیل های تناسلی قابل مشاهده اغلب با گذشت زمان، نمی تواند از بین برود، زیرا به جریان خون وارد شده است. این بدان معنی است که شما در طول زندگی خود ممکن است با آن همراه باشید و یا آن را به دیگران انتقال دهید.

به همین دلیل دقت و مدیریت علائم و نشانه ها مهم است زیرا شما ممکن است به طور ناخواسته آن را انتقال داده و به این ترتیب می توانید از انتقال ویروس به دیگران جلوگیری کنید. زگیل تناسلی ممکن است به دیگران منتقل شود حتی زمانی که زگیل های مرطوب یا علائم دیگر وجود نداشته باشد.

شما در هر زمانی می توانید نسبت به درمان زگیل تناسلی اقدام کرده و به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است علائم بسیار دردناک باشد.

دارویی

پزشک شما ممکن است درمان های موضعی زگیل را تجویز کند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • کرم آلدارا (ایمی کیمود)  پماد برای درمان زگیل تناسلی
 • پودوفیلین (Podophyllin)
 • اسید تری کلرواسوتیک (TCA)

هیچ درمان سرپایی برای زگیل تناسلی وجود ندارد. ریشه کن سازی یا کاهش علائم، هدف اصلی درمان زگیل است، اما از بین بردن ضایعات داخل اپیتلیال هم مهم  است. درمان کلی و استراتژی از بین بردن ضایعات در بیماران مبتلا به زگیل، تا زمانی که سیستم ایمنی بتواند ویروس را کنترل کند، امکان پذیر است.

اگر دچار زگیل های مرطوب هستید، ممکن است برای برداشتن آنها، نیاز به جراحی باشد. پزشک شما می تواند زگیل را به روش های زیر از بین ببرد:

 • الکتروکوتر، و یا زگیل  سوزی با جریان الکتریکی
 • درمان های لیزری – برداشتن و یا قطع زگیل ها – تزریق اینترفرون

اکثر بیماران مبتلا به زگیل در طی چند هفته یا چند ماه نیاز به درمان های متعدد دارند. اگر پس از ۳  بار درمان با درمانگر، بهبود قابل ملاحظه ای مشاهده نشده و یا اگر بعد از ۶  بار درمان به طور کامل نتیجه خوبی به دست نیامد،  باید از روش های مختلف درمان استفاده کرد.

زگیل مقعدی در کودکان و بزرگسالان می تواند بروز نماید.  آیا زگیل مقعدی خطرناک تر از زگیل تناسلی است؟

زگیل مقعدی چیست؟

4.4/5 - (28 امتیاز)

دکتر عباس انتظاری

متخصص طب پیشگیری، درمان زگیل تناسلی

روش درمان زگیل تناسلی توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد
اطلاعات تماس با دکتر عباس انتظاری
تلفن تماس:
02122023107
وب‌سایت: کلیک کنید
آدرس: آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از زعفرانیه، نبش کوچه طوس، برج فردوس طبقه ۲، واحد ۱۲

دکتر محمد جباری

متخصص کلیه و مجاری اداری تناسلی و زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی در زنان مخصوصا برای خانم هایی که قصد ازدواج و یا بارداری دارند، در اولویت قرار دارد؛ چرا که عدم درمان به موقع زگیل تناسلی می تواند منجر به گسترش این ویروس و ایجاد بیماری های خطرناکی از جمله سرطان دهانه رحم در خانم ها شود.
اطلاعات تماس با دکتر محمد جباری
تلفن تماس:
۰۲۱۸۸۷۱۳۶۳۲
وب‌سایت: کلیک کنید
آدرس: تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک ۲۲ , طبقه ۴, واحد ۲۰

دکتر حسین کرمی

متخصص کلیه و مجاری اداری تناسلی و زگیل تناسلی

عفونت با ویروس HPV یا زگیل تناسلی شایعترین عفونت منتشره از طریق سکس در دنیاست. امروزه جوانان زیادی را در مطب و…
مشاهده اطلاعات تماس با دکتر حسین کرمی
اطلاعات تماس با دکتر حسین کرمی
تلفن تماس:
۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
وب‌سایت: کلیک کنید
آدرس: تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ،کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68

متخصصین درمان زگیل تناسلی

 • متخصص طب پیشگیری، درمان زگیل تناسلی

  دکتر عباس انتظاری

  متخصص طب پیشگیری، درمان زگیل تناسلی
  تلفن تماس:
  02122023107
  وب‌سایت: کلیک کنید
  آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از زعفرانیه، نبش کوچه طوس، برج فردوس طبقه ۲، واحد ۱۲
 • متخصص کلیه و مجاری اداری تناسلی و زگیل تناسلی

  دکتر محمد جباری

  متخصص کلیه و مجاری اداری تناسلی و زگیل تناسلی
  تلفن تماس:
  ۰۲۱۸۸۷۱۳۶۳۲
  وب‌سایت: کلیک کنید
  تهران ، خ میرزای شیرازی , نرسیده به خ شهید بهشتی, کوچه شهدا , پلاک ۲۲ , طبقه ۴, واحد ۲۰
 • متخصص کلیه و مجاری اداری تناسلی و زگیل تناسلی

  دکتر حسین کرمی

  متخصص کلیه و مجاری اداری تناسلی و زگیل تناسلی
  تلفن تماس:
  ۰۲۱۲۲۶۴۲۷۴۴
  وب‌سایت: کلیک کنید
  تهران، خیابان شریعتی،قلهک،روبروی مسجد قلهک ،کوچه سجاد ، ساختمان پزشکان سجاد، پلاک 68
منبع healthline

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 نظر
 1. بهادر می‌نویسد

  دوستان من تمام بدنم رو زگیل گرفته بود فقط با طب سنتی درمان شدم اینکه تا دوهفته ناشتا کندر با آب جوش بخورید و از نوره استفاده کنید و به طور معجزه آسا دونه دونه زگیل هاتون خشک میشه

  1. zari می‌نویسد

   سلام کندر با اب جوش چطور مصرف کردین؟یعنی کندر پودر کردبن تو اب جوس حل کردین خوردین؟این واسه زگیل تناسلی موثرع؟

   1. علی می‌نویسد

    ایا زیگیل تناسلی هم محو میکنه

  2. ناشناس می‌نویسد

   نوره چیه دیگه؟؟؟؟

  3. علی می‌نویسد

   نحوه مصرف

  4. علی می‌نویسد

   نحوه مصرف

  5. ناشناس می‌نویسد

   سلام نورہ چیہ؟

  6. ناشناس می‌نویسد

   فقط همینو خوردید

 2. شهاب می‌نویسد

  با مصرف قارچ شیتاکه خوب میشوید…در ضمن اطلاعات غلط ندهید…ویروس در زیر پوسته نه تو.خون…و احتمال پاک شدن هست…زبان اصلی در تمام سایتهای جهان میت.انید مطالعه کنید.

 3. آیسان می‌نویسد

  سلام.چرا درمان قطعی این نمیاد من یک نفس راحت بکشم. واقعا نا امید نا امیدم

 4. محسن می‌نویسد

  Hpv کاملا قابل درمانه این که میگن درمان نمیشه به این معنا هست که دارویی براش ساخته نشده ولی با رعایت ۱سری موارد میشه کامل درمانش کرد.مگه نشنیدین میگن طرف سرطان داشته ولی خوب شده؟از اون بدتر نیست که.

  1. ناشناس می‌نویسد

   چجوری

 5. سعید می‌نویسد

  با سلام من چند عدد زگیل روی پوست بیضه هام بود با مراجعه به دکتر و سوزاندن اونا الان مشکلم حل شده آیا راه درمان و ریشه کن کردن کامل این بیماری و این که به طرف مقابل انتقال پیدا نکنه وجود داره ؟راهنمایی کنید ممنون میشم

 6. سعید می‌نویسد

  خدایش اگه کسی میدونه چجور درمان قطعی وجود داره ب من بگه من تازه دوره فریز شروع کردم حالم داره بهم میخوره همه میگن از رابطس اخ منکه کسیو ندارم چی بگم ب هر کسی هم میگم میگه داشتی اگه درمان قطعی هس که ویروسش از بدن بیرون بره اطلاع رسانی کنید ازدواج نکردم بخاطر همین ویروس میترسم همسرمم بگیره فقط بخاطر همین ازدواجم نمیکنم

 7. ن می‌نویسد

  با سلام
  توروخداا یکی یک هزینه کنه داروی خوراکی واسه از بین بردن تبخال تناسلی و زیگیل تناسلی رو بسازع به خدا یک ملت دعاش می کنن و بیمه میشه دارم دیونه میسم از بس بدنم ضعیف میشه یک دوره های از ماه باور کنیدد خیلی لازمه این داروی خوراکی چقدر اخه فریز کردن واین داستان هاا و حرص خوردن ها.????

 8. nnnnnn می‌نویسد

  سلام من حدود یک سال و نیم تعداد زیادی لکه هایی مثل زیگیل بر روی آلت تناسلیم میبینم
  این ضایعه های پوستی کمی برجستگی دارند میخواستمبدونم من بیماری hpv دارم؟
  ممنون میشم پاسخ درست بدید

 9. رویا می‌نویسد

  سلام من دو جلسه کرایوتراپی انجام دادم ولی هنو بهبودی کامل نداشتم میشهذکمک کنید

 10. حسن می‌نویسد

  سلام سه بار رفتم فریز کردم اما خوب نشدم بازهم بعد یه هفته کم کم زگیل روی پوست آلتم ظاهر میشه یه دوره هم چندتاپماداستفاده کردم امابازهم زگیل مشاهده میشه واقعا خسته شدم همیشه فکرم درگیر این موضوعه که چطور درمانش کنم

 11. مینا می‌نویسد

  سلام اقای دکتر من یکسال درگیرم ۴ تا تایپ پرخطر دارم کرایو کردم قسمت خارجی رو ولی الان داخل رحمم درگیره برای زگیلهای داخل رحم باید چیکار کرد

از پزشکان نبض‌ما بپرسید