علائم بارداری بعد از آی یو آی

آی یو آی (IUI) یا تلقیح داخل رحمی نوعی درمان ناباروری است. این روش شامل قرار دادن اسپرم، داخل رحم برای تسهیل باروری است. حال ببینیم روش آی یو آی چیست و علائم بارداری بعد از آی یو آی چگونه است؟

نبض ما- آی یو آی یکی از روشهای درمان ناباروری است. این روش در مطب انجام می شود و چند دقیقه طول می کشد. بعد از آی یو آی می توان در انتظار علائم و نشانه های بارداری بود. این روش، نسبت به لقاح آزمایشگاهی به صرفه تر و ارزان تر است. هدف از آی یو آی IUI افزایش تعداد اسپرم هایی است که به لوله های فالوپی رسیده و پس از آن احتمال حاملگی را افزایش می دهد.

رایج ترین دلایل استفاده از روش آی یو آی تعداد اسپرم کم یا کاهش تحرک اسپرم است. مزیت آی یو آی این است که اسپرم تقریبا مانند حالت طبیعی به رحم وارد می شود اما برای این کار، هنوز هم لازم است به اسپرم افزوده شود و پس از آن تخمک بارور می شود.

نشانه های اولیه بارداری در چند روز اول را در این مقاله بخوانید

علائم بارداری قبل از پریود

چه زمانی از آی یو آی استفاده می شود؟

 ممکن است آی یو آی به عنوان  نوعی درمان باروری در هر یک از شرایط زیر انتخاب شود:

– ناباروری غیرقابل توصیف

– شرایط دشوار سرویکس، از جمله مشکلات مخاطی گردن

– ممکن است وجود زخم در دهانه رحم مانع توانایی اسپرم برای ورود به رحم باشد

اختلال انزال

علل انزال معکوس

آی یو آی برای بیماران زیر توصیه نمی شود:

– زنان مبتلا به بیماری شدید لوله های رحمی

– زنان با سابقه عفونت لگن

– زنان با اندومتریوز متوسط ​​تا شدید

روش آی یو آی

ممکن است پیش از تلقیح داخل رحمی، داروهای تحریک کننده تخمک گذاری مورد استفاده قرار گیرد، در این صورت مراقبت دقیق برای تعیین زمان تخمک گذاری لازم است. روش آی یو آی، در دوران تخمک گذاری انجام می شود. معمولا حدود 24-36 ساعت پس از افزایش هورمون LH که نشان می دهد تخمک گذاری به زودی رخ می دهد.

مراقبت های بعد از آی یو آی

نمونه ای از اسپرم، توسط آزمایشگاه برای جدا کردن مایع منی در دسترس قرار می گیرد. سپس  از ابزاری به نام کاتتر برای قرار دادن اسپرم به طور مستقیم در رحم استفاده می شود. این فرایند، تعداد سلولهای اسپرم را که در رحم قرار دارند، به حداکثر می رساند، بنابراین احتمال تخمک گذاری را افزایش می دهد.

روش آی یو آی تنها چند دقیقه طول می کشد و حداقل ناراحتی را به همراه دارد. گام بعدی این است که در انتظار علائم و نشانه های بارداری باشید.

خطرات آی یو آی

اگر در کنار درمان آی یو آی داروهای باروری مصرف کنید، شانس بارداری چند قلویی افزایش می یابد. همچنین خطر ابتلا به عفونت بعد از آی یو آی وجود دارد.

موفقیت روش آی یو آی

موفقیت پس از آی یو آی، بستگی به عوامل متعددی دارد. اگر یک زن و شوهر در هر ماه از روش آی وی آی استفاده کنند، میزان موفقیت ممکن است تا 20٪ در هر چرخه بیشتر شود که البته  بر اساس متغیرهایی مانند سن زن، علت ناباروری و اینکه آیا داروهای باروری از دیگر متغیرها استفاده شده است، سنجیده می شود.

تشخیص بارداری

 روش آی یو آی، یک گزینه کمتر تهاجمی و تقریبا ارزان است، بارداری حاصله از روش IUI کمتر از IVF است. اگر به دنبال روش آی وی آی برای برطرف شدن مشکل خود هستید، میتوانید  با پزشک خود مشورت کنید تا گزینه های لازم عنوان شود.

بعضی از زوج ها قبل از بررسی روش های ناباروری سعی می کنند از روش های سنتی استفاده کرده و در این زمینه تلاش زیادی می کنند.

در صورتی که شما در تلاش برای بارداری هستید، بهتر است به دنبال بهترین گزینه با کارایی بالا و خطرات کمتر باشید. با این حال، در صورتی که به دنبال آزمایش یا گزینه هایی برای افزایش شانس باروری خود هستید، می توانید از یک متخصص باروری کمک بگیرید.

تفاوت آی یو آی و آی وی اف

تلقیح داخل وریدی (IUI) و لقاح آزمایشگاهی (IVF) دو روش رایج برای درمان باروری است که احتمال شانس حاملگی را افزایش می دهد. IUI  ( آی یو آی ) روشی است که طی آن اسپرم های متحرک پردازش شده و متمرکز به طور مستقیم به رحم  وارد می شود. این روش با توجه به تخمک گذاری تنظیم می شود و ممکن است در روزهای بلافاصله بعد از تشخیص تخمک گذاری یک تا دو بار انجام شود.

علائم بارداری بعد از iui

پس از تخمک گذاری، تخمک توسط لوله فالوپی برداشته می شود و در انتظار اسپرم می ماند. از آنجا که روش IUI (آی یو آی) دارای غلظت بالای اسپرم و با کیفیت بوده و در محلی نزدیک به تخمک قرار می گیرد، بنابراین احتمال جفت شدن اسپرم و تخمک در این روش افزایش می یابد.

آی وی اف هم یکی از بهترین روش های درمان باروری است که امروزه مورد  استفاده  قرار می گیرد. در این روش، از تحریک تخمدانها برای تولید تخمک های متعدد در یک زمان استفاده شده و بازیابی تخمک ها، پرورش آن در آزمایشگاه و قرار دادن جنین های  ایجاد شده در رحم (انتقال جنین) انجام می پذیرد. شانس حاملگی از طریق روش آی وی اف عمدتا بستگی به سن زن، علت ناباروری و عوامل مرتبط با کیفیت آزمایشگاه  آی وی اف دارد.

هفته سی ام بارداری

روش های شایع پزشکی برای درمان ناباروری عبارتند از:

از نظر عملی هر دو روش آی یو آی و آی وی اف اثبات شده اند. از جمله تفاوت عمده میان این دو روش به صورت زیر عنوان می شود:

تشخیص ناباروری

آی وی اف برای زنانی که پس از انجام روش های پیچیده پزشکی مانند IUI موفق به انجام بارداری نشده اند، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در موارد:

– سن بالای مادر – به طور معمول بیش از 30 سال سن

– لوله های فالوپ بلوک شده و آسیب دیده

– آندومتريوزيس

– اختلالات تخمک گذاری – شکستگی زودرس نارس یا فیبروئید های رحم

– فقدان لوله های فالوپی به علت حذف جراحی

– اختلال ژنتیکی

سوالات خود را در ارولوژی می توانید از دکتر بپرسید و در سریع ترین زمان پاسخ خود را دریافت کنید

دکترشهریار ناطق متخصص ارولوژی
 

– ناباروری مردانه، از جمله انسداد، کاهش تعداد اسپرم و یا حرکتی

معمولا  آی یو آی در اولویت قرار می گیرد. این روش برای زنانی مورد استفاده قرار می گیرد که غالبا  پس از یک سال مقاربت جنسی محافظت نشده، قادر به باردار شدن نیستند.

آی یو آی معمولا در شرایط زیر توصیه می شود:

– برای زنانی که لوله های فالوپ را آزاد کرده اند

– برای زنانی با حفره رحم طبیعی

– برای زنانی که شوهرشان آن ها دارای تعداد اسپرم  کم و یا کمبود اسپرم است.

ناباروری مردان

آی وی اف چیست؟

آی وی اف، یک عمل جراحی سرپایی است که تحت بی حسی موضعی انجام می شود.  آی یو آی در مطب انجام می شود و نیازی به بیهوشی ندارد. در روش آی وی اف، یک سری  تزریق هورمونی برای تحریک رشد فولیکول های متعدد در مرحله بلوغ تخمک و یک تزریق اضافی برای ایجاد تخمک گذاری تجویز می شود.

در روش آی یو آی، بیمار داروهای خوراکی مصرف می کند. به طور معمول، کلوماید در ترکیبی با دوز کم تزریق های گنادوتروپین (FSH / LH) در طول دوره خود برای تحریک رشد تخمک و تزریق داروی هورمونی در تخمدان (HCG) به منظور ایجاد تخمک گذاری، صورت می گیرد.

هورمون های مردانه در زنان

در روش آی وی اف، تخمک های بیمار توسط پزشک با استفاده از ابزار آسپیراسیون و سونوگرافی ترانس واژینال بازیابی می شوند. تخمک های بیمار پس از آن با اسپرم در آزمایشگاه جنینی آزمایش می شوند.تمام جنین های حاصل شده به طور مداوم تا زمانی که به مرحله بهینه پیشرفت برسند نظارت می شود. یک یا چند جنین با درجه بالا به وسیله کاتتر تلقیح به رحم زن منتقل می شود.

آی یو آی و تلقیح مصنوعی

افزایش فولیکول های تخمک بیمار در طول مرحله رشد تخمک، با اندازه گیری هورمون های سطح خون و التراسوند های لگنی روزانه به منظور تعیین زمان اولیه  تخمک گذاری از طریق تزریق HCG نظارت می شود.

نمونه برداری از اسپرم مرد بیمار در مطب پزشک صورت گرفته  (یا اسپرم اهدا کننده یخ زده بازیابی شده) و در محیط آزمایشگاهی با استفاده از راه حل های افزایش دهنده و زنده ماندن آماده می شود. نمونه اسپرم  آماده سازی شده ، با استفاده از یک کاتتر تلقیح ، در رحم زن قرار داده می شود.

روش iui برای تعیین جنسیت

مزایا ی روش آی یو آی

– روش آی یو آی ، روش درمانی ارزان قیمتی است.

– آماده سازی و قرار دادن اسپرم  به طور مستقیم در رحم

-معمولا بین 12تا 36 ساعت پس از تجویز، 2 تلقیح IUI پس از تخمک گذاری صورت می گیرد. این کار به منظور افزایش احتمال تخمک گذاری انجام می شود.

نشانه های بارداری بعد از آی یو آی (iui)

بعد از  آی یو آی ، علائم بارداری می توانند به صورت زیر باشند:

گرفتگی دردناک

بعضی از مادران در طول لانه گزینی جنین، احساس خارش یا گرفتگی دارند. این پدیده از لحاظ علمی تایید نشده است، اما به اصطلاح “گرفتگی لانه گزینی” خوانده شده و به نظر می رسد نسبتا شایع است. با این وجود بعد از آی یو آی ، در بعضی از موارد باعث ایجاد گرفتگی های رحم می شود، بنابراین ممکن است  تفاوت آن کمی دشوار باشد.

در صورتی که دمای پایه بدن شما (BBT) را در نمودار نشان دهد، ممکن است کاهش فازلوتئال (زمان تخمک گذاری در طول چرخه قاعدگی یک زن را “فاز لوتئال” می گویند.) مشاهده شود. اما باید گفت که تمام زنان این مورد را تجربه نمی کنند، اما فروپاشی لانه گزینی تقریبا نشانه هایی از وجود بارداری محسوب می شود.

با این حال باید گفت که این علامت بازهم نشانه قابل اعتمادی از بارداری نیست، اما در صورتی که یکی از آنها را در نمودار خود مشاهده کنید، می تواند نشانه خوبی برای بارداری باشد.

HLA تصویر در لانه گزینی

آی یو آی نسبت به لقاح آزمایشگاهی  ارزان تر است. هدف از آی یو آی IUI افزایش تعداد اسپرم هایی است که به لوله های فالوپی رسیده و پس از آن احتمال حاملگی را افزایش می دهد.

ادامه دار شدن دمای بالا

حاملگی بدین معنی است که سطح پروژسترون شما بیشتر از 12 تا 16 روز افزایش داشته باشد. در یک نمودار BBT، شما این  مورد را به عنوان یک دوره طولانی تر از حد معمول و با درجه حرارت بالا متوجه خواهید داشت. اگر این حالت بیشتر از 20 روز بعد از آی یو آی طول بکشد، می توان نشانه ای از بارداری باشد.

از دیگر علائم بارداری بعد از آی یو آی می توان موارد زیر را ذکر کرد:

– تاخیر قاعدگی: تاخیر در قاعدگی بعد از آی یو آی ، مانند حاملگی طبیعی، می تواند یکی از نشانه های بارداری باشد.

– درد و حساس شدن سینه ها

ضعف و خستگی بعد از آی یو آی : شما در روش آی یو آی یک تلقیح مصنوعی داشته اید و بدن شما ممکن است واکنش متفاوتی نسبت به این مسئله نشان دهد.

– تهوع: شما احتمالا مانند بارداری طبیعی، همان حالت تهوع را تجربه خواهید کرد و این امر بعد از آی یو آی می تواند نشانه ای از بارداری باشد.

– گرگرفتگی و یا احساس ناخوشایند نسبت به غذاها: درست همانند بارداری طبیعی، شما  ممکن است بعد از آی یو آی نسبت به بوی برخی از غذاها، احساس خوشایندی داشته باشید.

تعیین جنسیت

شرایط ژنتیکی و موارد دیگری باعث شکل گیری جنسیت جنین می شود. دربرخی از خانواده ها، پدر یا مادر خواهان تعیین جنسیت فرزند خود هستند. امروزه از دو روش می توان برای تعیین جنسیت استفاده کرد که بسیار موثر هستند. پیش از بحث در مورد انتخاب روش مناسب تر درک کلی فرآیند و شرایط آ ن ها، مفید است.

تعیین جنسیت با آی وی اف

به طور کلی، اسپرم شامل 50/50 نسبت اسپرم است. اسپرم X کمی بزرگتر از اسپرم Y است، زیرا این مقدار تقریبا 2.8 درصد کل DNA است. در یک تصور معمول، اسپرم مرد با یک تخمک بارور شده با لقاح داخلى آی وی اف و  تخمک زن با اسپرم به دست آمده از انسان تزریق می شود.

آزمایش اسپرم

در روش معمول ای وی اف، اسپرم برای انتخاب کروموزوم های مرد یا زن آزمایش نشده است، بنابراین احتمال جفت شدن یک یا هر دو تقریبا 50/50 است. اما در صورت نیاز می توان این آزمایش را انجام داد.

تعیین جنسیت با آی یو آی 

در روش آی یو آی با تلقیح داخل رحمی اسپرم به طور مستقیم به رحم تزریق می شود. در روش معمول IUI، اسپرم به X و Y تقسیم نشده است. در صورتی که تخمک توسط یک اسپرم X بارور شود، جنین دختر خواهد بود و در صورتی که تخمک با اسپرمY ترکیب شود، جنین پسر می شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 نظر
 1. مسعود می‌نویسد

  سلام….آیا بالا و پایین رفتن از پله بعد از آی یو آی مشکل ایجاد میکند؟باتشکر

  1. ناشناس می‌نویسد

   باسلام آیابعدازآی یوآی رژیم خاصی لازم اس یانه؟باتشکر

  2. ناشناس می‌نویسد

   سلام من ای یوای کردم 8هفته شدم سقط شد قلبش تشکیل نشده بود کورتاژ کردم

   1. ناشناس می‌نویسد

    مشکلتون چی بود که ای یو ا کردبن

 2. ناشناس می‌نویسد

  تخمدانهام ضعیف بود

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرمشايخ دوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام خواهرم سزراين كرده ده روزه الان جاي عملش خونابه ميادرفته پيشه دكترش فشارش داده تخليش كرده ولي هنوزخونابه مياد
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۱۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   طبيعي است
 • تصویر کاربرنیوشا چهارشنبه ۱۰ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بد خوابی کودکان
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماچهارشنبه ۱۰ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سؤالتون نامفهومه
 • تصویر کاربرفاطمه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بتعرض سلام و خسته نباشي خدمت خانم دكتر ! من ٣١ سن دارم چهار ساله ازدواج كردم در اين مدت چهار سال سه سقط داشتم . سقط أولم در سه ماهگي بود بعد شش ماه جلوگيري كردم دوباره بار دار شدم كه در پنج ماهگي سقط شد و بازهم هفت ما جلوگيري كردم بار سوم هم بار داريم كه متسفانه در ماه پنجم سقط شد . بچه سالم بود هر دو هفته يك بار من سونو داشتم يك مرتبه يك لكه قهوه اي اومد بلافاصله رفتم دكتر گفت دهانه يك مقدار باز شده كه سقط شد من موندم چكار كنم الان هست ماه از سقط آخرم مي گذره ولي خيلي مي ترسم كه بخوام دوباره اقدام كنم خواهش مي كنم منو راهنمايي كنيد
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماشنبه ۹ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام
   شما ميتوانيد پس از بارداري با پزشك معالج خود مشورت كنيد كه رحمتان را بدوزند و استراحت داشته باشيد
 • تصویر کاربرفاطمه یکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  کلیه مولتی کیستیک
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مایکشنبه ۳ اردیبهشت ۹۶( 2 سال پیش)
   سؤالتون نامفهوم است
 • تصویر کاربربروانه جمعه ۴ فروردین ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من دوماهمست سقط كردم الان دودوره هم هست منظم منس شدم ٣٩سالمهايامشكلي براي بارداري مجددندارم
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماجمعه ۴ فروردین ۹۶( 2 سال پیش)
   خير
 • تصویر کاربربی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 21سالمه وباردار هستم طبق ازمایش تیتر که دادم الان باید هفته 5باشم اما 2بار سونو انجام دادم برای صدای قلب که سن جنین رو 6هفته 5روز زدن درصورتی که اولین روز پریودی من میشه 6هفته 3 روز آیا امکان داره بارداری ازماه گذشته باشه؟البته من خونریزیم مثل همیشه بود.لطفا راهنماییم کنید خیلی مهمه برام
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   با سلام از روی آزمایش تیتر نمی توان هفته بارداری را بطور دقیق مشخص کرد در سونوگرافی واژینال توسط متخصص مجرب، ضربان قلب جنین در 7-6 هفته قابل رؤیت است. مجدداً سونوگرافیتان را یک هفته بعد بصورت واژینال تکرار کنید.
 • تصویر کاربربی شنبه ۲۵ آبان ۹۸ مشاهده پرسش
  سلاام اقای دکتر . چندین سال پیش بیضه سمت چپم ضربه خورد . و با یخ گذاشتن ودارو از بیمارستان مرخص شدم . و پس از مدتی تنگی مجرا و دو بار سیستوسکوپی و مجرا رو باز کردن و دیگه خوب نشدم . در حا ل حاضر تنگی مجرا و درد در بیضه و بیضه چپم یک چهارم سمت راست شده . و همیشه عفونت مثانه دارم . و باید سوند بزنم . چکار باید بکنم . با سپاس
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۶ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   دکتر جباری پاسخ می دهد:سلامتنگی های مجرا متاسفانه معمولا عود کننده هستند و با سوند زدن منجر به باز ماندن مسیر می شود. شما می توانید از همین طرق آخرین عکس رنگی از مجرا را بندازید تا بتوانم نظر دقیق تری بدهم
 • تصویر کاربربی شنبه ۲۵ آبان ۹۸ مشاهده پرسش
  چکار باید انجام داد تا از تشکیل سنگ و یا تشکیل مجدد آن جلوگیری کرد ؟
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۶ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   هر ۲ ساعت یک لیوان آب بنوشید در صورت عدم مصرف آب ، چای کمرنگ و دستور رژیم غذایی آبکی مفید می باشد.سرسفره از نمک استفاده نکنید.
 • تصویر کاربربی شنبه ۲۵ آبان ۹۸ مشاهده پرسش
  علت مثانه پر کار چیست
  1. تصویر کاربرمشاور نبض مادوشنبه ۶ دی ۹۵( 2 سال پیش)
   علتهای مختلفی در ایجاد مثانه پرکار وجود دارد . استرسها و هیجانات روحی مداوم مثانه را شدیداً تحریک می کنند. عفونتهای ادرار طول کشیده، انسداد مجرای ادرار طول کشیده، ضایعات نخاعی و بیماریهای ستون فقرات کمری همه از علل مثانه پرکار می باشد ولی در اغلب موارد علت آن نامعلوم و ناشناخته می باشد.
درحال دریافت اطلاعات