آزمایشی برای تعیین میزان هورمون LH در بدن

هورمون LH یا جسم زرد توسط سلول هاى گنادوتروف هيپوفيز قدامى در مردان و زنان ساخته مى شود. در مردان هورمون LH توليد اسپرم در بيضه ها و سنتز و ترشح تستوسترون را تحريک مى کند، حال آنکه در زنان تخمک گذارى و توليد پروژسترون را تحريک مى نمايد.

گردآوری – نبض ما

میزان هورمون LH در بدن خانم ها با تغییرات چرخه قاعدگی تغییر می کند. افزایش سریع LH فقط قبل از تخمک گذاری و در میانه چرخه قاعدگی ( روز ۱۴ از سیکل ۲۸ روزه ) اتفاق می افتد.

این افزایش میزان هورمون، اوج  هورمون LH نامیده می شود. میزان هورمون جسم زرد و هورمون محرک فولیکول در طول یک ماه در چرخه قاعدگی با هم بالا و پایین می روند.

LH در مردان، نوع خاصي از سلول (Leydig cells) را در بیضه ها برای تولید تستوسترون تحریک می کند. سطح هورمون LH در مردان پس از بلوغ نسبتا ثابت است. افزایش سطح تستوسترون به غده هیپوفیز و هیپوتالاموس بازخورد منفی مي دهد و در نتیجه میزان ترشح LH را کاهش مي دهد.

در نوزادان و کودکان، سطح LH در مدت کوتاهی پس از تولد افزایش مي يابد، سپس تا سطوح بسیار پایین افت مي كند (تا ۶ ماه در پسران و ۱-۲ سال در دختران). در حدود ۶-۸ سال، سطوح LH دوباره قبل از شروع بلوغ و توسعه ویژگی های ثانویه جنسی افزایش مي یابد.

آزمایش هورمون LH

در این آزمایش میزان هورمون جسم زرد ( LH ) در خون و ادرار اندازه گیری می شود.

علت انجام این آزمایش چیست؟

اين تست برای ارزیابی عملکرد هیپوفیز بيمار، شامل مسائل باروری، نارسایی غدد جنسی، مسائل دوران بلوغ یا تومورهای هیپوفیز؛ هنگامی که فرد دچار مشکل حامله شدن یا دوره قاعدگی نامنظم یا سنگین است؛ وقتی که پزشک فکر می کند که بيمار دارای علائم اختلالات هیپوفیز یا هیپوتالاموس است یا علائم بیماری تخمدان یا بیضه دارد؛ یا هنگامی که پزشك مشکوک شود که کودک بلوغ جنسی تأخيري يا زودهنگام دارد؛ در مردان و زنان، به عنوان بخشی از اقدامات لازم براي ناباروری و اختلالات هیپوفیز یا غدد جنسی، درخواست مي شود.

آمادگی های لازم برای انجام این آزمایش چیست؟

– بسیاری از داروها مثل سایمتیدین، کلومیفن، دیجیتال ها، و لوودوپا می توانند نتیجه آزمایش را تغییر دهند. شما باید در مورد قطع مصرف بعضی از داروها ( مثل داروی ضد بارداری ) با پزشک مشورت کنید. مصرف داروهای ضد بارداری که حاوی استروژن یا پروژسترون و یا هر دو هستند، باید ۴ هفته قبل از انجام این آزمایش قطع شوند.

– اطمینان داشته باشید که پزشک شما یک لیست از داروهایی که نباید مصرف کنید، به شما ارائه می دهد.

– اگر در ۷ روز گذشته آزمایشی انجام داده اید و مواد رادیواکتیو استفاده کرده اید، حتما به پزشک اطلاع دهید. ( آزمایشاتی مثل اسکن تیرویید و یا اسکن استخوان )

– مصرف ماده ی رادیو اکتیو می تواند در آزمایش LH تداخل ایجاد کند.

– تاریخ اولین روز چرخه قاعدگی خود را به پزشک اطلاع دهید. اگر در روز اول لکه بینی داشتید، روز اول زمانی حساب می شود که خونریزی کامل داشته باشید.

– با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید٬ احتمال خطر آن ٬نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید٬ (پر کردن فرم اطلاعات پزشکی).

این آزمایش چگونه انجام می شود؟

 • بستن یک نوار کشسان (گارو) بالای بازو که جریان خون را متوقف می کند . این کار رگ زیر نوار را بزرگ تر می کند، در نتیجه سوزن در رگ راحت تر فرو می رود.
 • تمیز کردن محل فرو رفتن سوزن
 • فرو بردن سوزن در داخل رگ. ممکن است بیش از یک بار سوزن زدن لازم باشد.
 • وصل کردن لوله به سوزن تا از خون پر شود.
 • باز کردن نوار از بازو، وقتی که خون کافی جمع آوری شده باشد.
 • قرار دادن باند یا پنبه در محل سوزن بعد از در آوردن سوزن
 • فشار دادن جای سوزن و بانداژ کردن محل

 

برای خانم ها ممکن نیاز باشد برای اندازه گیری دقیق هورمون LH نمونه گیری بیش از یک بار انجام شود. ممکن است چندین نمونه خون در یک روز گرفته شود و یا ممکن است در چند روز پشت سر هم نمونه گیری انجام شود.

آزمایش ادرار برای بررسی تخمک گذاری

اگر هدف بررسی تخمک گذاری باشد، نمونه ادرار اول صبح مورد بررسی قرار می گیرد.

میزان طبیعی هورمون LH

میزان طبیعی هورمون LH از یک آزمایشگاه با آزمایشگاه دیگر متفاوت است. جواب آزمایش باید میزان نرمالی را که  آن آزمایشگاه استفاده می کند، داشته باشد. همچنین، پزشک نتایج را بر اساس سلامتی و یا عوامل دیگر ارزیابی می کند. این به این معنا است که اگر جواب آزمایش خارج از میزان نرمال بود، ممکن است برای شما یا برای آن آزمایشگاه این میزان نرمال باشد.

آزمایشات خانگی ادرار فقط تخمک گذاری و یا عدم تخمک گذاری را تشخیص می دهد. نتیجه این آزمایش یا مثبت است و  یا منفی  (که به آن آزمایش کیفی می گویند) شرایط بسیاری می تواند میزان هورمون LH را تغییر دهد. پزشک نتیجه غیر طبیعی مرتبط با علایم بالینی شما را مورد بررسی قرار می دهد.

تداخلات دارويي

– بعضی از داروها می توانند باعث افزايش LH شوند، مانند داروهای ضد تشنج، کلومیفن و نالوکسان؛ در حالی که برخی دیگر باعث كاهش LH مي شوند، مانند دیگوکسین، قرص هاي جلوگيري از بارداري و درمان های هورمونی.

– اگر دارویی که حاوی تستسترون، پروژسترون و یا استروژن است مصرف می کنید ( داروهای ضد بارداری)  از پزشک در مورد قطع کردن این داروها قبل از آزمایش LH سوال کنید.

اطلاعات تكميلي

LH اغلب همراه با آزمايش های دیگر (FSH، تستوسترون، استرادیول و پروژسترون) در اقدامات لازم براي ناباروری در مرد و زن، هر دو مورد استفاده قرار مي گيرد. سطوح LH همچنين در بررسي بی نظمی های قاعدگی و برای کمک به تشخیص اختلالات هیپوفیز یا بیماری های مربوط به تخمدان ها یا بیضه مفید هستند. سایر آزمایشات برای بررسی تخمک گذاری عبارتند از: اندازه گیری درجه حرارت بدن، بررسی میزان پروژسترون بعد از تخمک گذاری در سیکل قاعدگی و تغییرات موکوس گردن رحم.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. گیسو می‌نویسد

  سلام من سونو گرافی رفتم نتیجش تخمدان های پلی کیستیک هست با فولیکول های متعدد به قطر ۵ میلی و ضخامت اندومترم ۸ میلی هست خیلیم اخیرا استرس داشتم از شهریور ۹۷ تا الان که برج ابان هست پریود نشدم احساس سنگینی و در رحم و تخمدان ها دارم و خشکی در واژن فکر میکنم هورمون ال اچ در بدنم درست ترشح نمیشه الانم ترشحاتم قهوه ای خیلی کم رنگ هست میشه راهنمایی کنید چه دارویی مصرف کنم تا موفق بشم نوبت دکتر بگیرم که تشدید نشه این شرایط ممنون

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربرali یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  هزینه جراحی اسلیو معده
  1. تصویر کاربردکتر اعظم عرفانییکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   بايد از بيمارستانهايي كه جراحي مي كنند بپرسيد
 • تصویر کاربرموسوی جمعه ۲۹ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مادرم ۶۱ ساله هستند با سابقه سنگ کلیه(قبلا سنگها آزمایش شد و۱۰۰ درصد اسید اوریکی ) چند روزی با پوزش ادرار خونی داشت که با سونو گرافی مشخص شد یک سنگ ۱۷ میل متری در لگنچه کلیه راست وجود داشت وآزمایشات که انجام دادند نتیجه اش را خدمتتان میفرستمدر بخش آلکالین فسفات عددش ۳۸۶ است لطفا بفرمایید خطرناک هست همینطور سبی بی اس خون از نرمال کمتر است لطفا راهنماییم بفرمایید
  W.B.C ۹.۱

  R.B.C ۴.۹۸
  Hemoglobin ۱۳.۱.
  Hematocrite ۴۲.۲
  M.C.V ۸۴.۷۴
  M.C.H ۲۶.۳۱
  M.C.H.C ۳۱.۰۴
  Platelets ۱۴۲
  R.D.W ۱۴.۲
  E.S.R ۱ hrs ۱۹
  E.S.R ۲ hrs ۳۷
  Fasting blood sugar ۱۷۱Urea ۲۹
  Creatinine ۰.۹۲
  Uric Acid ۶.۷
  Triglycerides ۱۵۴
  H.D.L Cholesterol ۴۴
  L.D.L Cholesterol ۱۵۷.۲
  Calcium ۹.۲
  Phosphorus ۴.۱
  Na ۱۴۲
  K ۴.۶
  Iron ۷۲
  T.I.B.C ۳۲۲
  S.G.O.T (AST)

  ۲۵S.G.P.T (ALT) ۳۱
  Alkaline Phosphatase ۳۸۲

  Ferritin ۱۳۳
  T.S.H ۲.۶۸
  Free T۴ ۱.۱۰
  آزمایش ادرار
  Urine Analysis - MW.B.C ۱-۲
  Color Yellow M R.B.C Many
  Appearance Semi Turbid MEpl Cells ۱-۲
  Sp. Gravity ۱۰۲۹ MBacteria Negativ
  PH ۵ MMucus Negative
  Proteins Negative MCast Negative
  Glucose Negative MYeast Negative
  Bilirubin Negative MCrystals Negative
  Urobilinogen Negativ
  Ketones Negative
  Nitrite Negative
  Hemoglobin. Negative
  Blood Positive(+++)
  No bacterial growth After ۲۴hours.
  لطفا راهنماییم بفرمایید
  1. تصویر کاربردکتر مجید نجفیسه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام
   قندشون بالاس باید کنترل بشه
   سنگشون بزرگه
   باید سنگ شکن بشه

   دکتر مجید نجفی
   کلنیک مهرگان

 • تصویر کاربرایمان دوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام وصبح بخیر سوالی داشتم از حضورتان همسر بنده دارای تیروئید پر کار هستن و مدتی هست که دوباره فعال شده و از قرص میتیمازول ۵ مصرف میکنه که هر۸ساعت ۲ تا که نزدیک ۳۰۰ قرص تا الان مصرف کرده که ۳ بار آزمایش داده که tsh اون هنوز پایین نیومده که آزمایش هاش وسونو روبراتون میفرستم ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربردکتر اعظم عرفانیدوشنبه ۱۱ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام همسرتان بايد تحت نظر همكاران فوق غدد باشد و در عود مجدد پركاري تيروييد و با اين سايز تيروييد قطعا بعد از كنترل فاز حاد بايد درمان قطعي با يد يا جراحي انجام شود كه تصميم نهايي بعد از معاينه و اسكن در صورت لزوم و معاينه بيمار توسط پزشكش گرفته خواهد شد،البته اينها به شرطي است كه دوره درمان قبلي رو كامل كرده باشد،و برخي موارد استثناء دارو درماني براي طولاني مدت ادامه داده مي شود.
 • تصویر کاربرعلیرضا چهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و با عرض خسته نباشید.
  من ۱۷ سال کامل دارم و مبتلا به هیپرهیدروزیس هستم.از وقتی یادم می آید دست،پا و زیر بغلم به شدت عرق می کند.این عرق کردن همراه با از دست دادن تمرکز و پرخاشگری است.عمویم هم اینطور است و ریشه وراثتی دارد.تا به الآن به دنبال راه کار دائمی نبوده ام و بیشتر راه حل های سریع مثل شستن دست،پا و زیر بغل با آب سرد و قرار گرفتن در مکان هایی سرد و مرطوب مثل زیر زمین خانه را در پیش گرفته ام ولی امسال اوضاع خیلی بد شده و روند عرق کردنم خیلی تسریع شده است.در ضمن مشکل عرق کردنم در چهار فصل سال وجود دارد ولی در شش ماهه اول سال مخصوصا اواخر خرداد ماه تا اواخر مرداد ماه این مشکل جدی تر است.
  میخواستم بدانم شما راه حلی برای این موضوع دارید؟
  اگر نیاز به دکتر هست،باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟تخصص شما؟
  اصلا درمان دائمی دارد؟
  با تشکر فراوان.
  1. تصویر کاربردکتر اعظم عرفانیچهارشنبه ۲۳ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام شما ابتدا بايد تحت بررسي اوليه قرار گيريد در صورت نرمال بودن ارمايشات يك سري داروهاي خوراكي يا تزريق بوتاكس توسط همكاران متخصص پوست مي تواند كمك كننده باشد يك سري روشهاي جراحي هم در نهايت هست كه مي تونه كمك كنه.
 • تصویر کاربرعلی سه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  موقعی میرم دستشویی مدفوع ام به راحتی دفع نمیشه و رنگ آن هم سیاه هست
  در ضمن سوزش و خارش مقعد هم دارم چه در هنگام دفع و چه در حالت عادی ؟
  لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر
  1. تصویر کاربردکتر اعظم عرفانیسه شنبه ۸ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام بهتره ابتدا ازمايش كامل و مدفوع بديد و از نظر شقاق و بواسير هم معاينه شويد،بعد از اون مي شه در مورد علت و درمان اظهار نظر كرد.
 • تصویر کاربرابراهیم دوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام من قبلا درباره درد درناحیه زیرشکم سوال کرده بودم.جواب درگیری گوارشی وعفونت مثانه بود.که من عفونت مثانه وادراری باتوجه به ازمایشی که داشتم ندارم.ولی چندساله بواسیرداخلی وخارجی دارم میشه دردزیرشکم مربوط به بواسیرباشه.بعدازدفع مدفوع بهترمیشم
  1. تصویر کاربردکتر اعظم عرفانیدوشنبه ۷ خرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ،بله خود يبوست و بواسير و سندرم روده تحريك پذير مي تواند علت باشد.
 • تصویر کاربرمحمد پنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  آیا صحیح است که در صورت عنکبوتی شدن رگها در پشت دست نشانه از چرب بودن کبد در حد بالایی ست؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماپنجشنبه ۳۰ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام اين شكل عروقي مي تواند علل متعدد داشته باشد و يكي هم مي تونه نارسايي كبدي باشد ولي علت شايعش نازك بودن پوست و سطحي بودن عروق زير جلدي است.
 • تصویر کاربراعظم سه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  عرض سلام و خسته نباشید
  من مدتیه زیر انگشت شصت پام داغ میشه و این داغ شدن چند بار در طول روز اتفاق میوفته
  از طرفی در ناحیه زبان دچار سوزش و ترک خوردن زبان شدم رنگ نواحی از زبانم با بقیه زبان متفاوتند آیا مشکلم جدیه و نیاز به درمان دارم
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماسه شنبه ۱۴ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام چون تغييراتي كه در ناحيه زبان ذكر مي كنيد جديد است بهتره توسط يك پزشك ويزيت شويد.
 • تصویر کاربرفروغ جمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید همسر من 33 سالشه،ورزشکاره،بدن سازی حرفه ای همراه مکمل،مدتی ما مشکل خانوادگی داشتیم و حالا ایشون دچار مشکل در انجام مسایل زناشویی هستن،من خیلی براشون ناراحتم و میخوام بدون اینکه بدونه مشکلش حل بشه،آیا دارویی هست که بشه تو آبمیوه حل کرد و بهشون داد تا مشکلشون حل بشه،و عوارض هم نداشته باشه
  1. تصویر کاربرمشاور نبض ماجمعه ۱۸ اسفند ۹۶( 1 سال پیش)
   با سلام با اوجه به اينكه ايشون بدنسازي كار مي كند بايد حتمابه يه همكار فوق غدد مراجعه كند تا اختلالت هورموني رد شود و بعد با توجه به علت جهت درمان تصميم گيري شود.
 • تصویر کاربرفریاد.ندری پنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.من میخواستم بدونم اول صبح ها که میشه مادرم خیلی گرمش میشه قبلا همیشه سردش بود سرمایی هستن ولی یه مدته اول صبح ها کف پاش داغ میشه .بدنش گرم‌میشه.قلب و سینش ممصوصا اول صبح ها خیلی بدرد میاد و در طول روز هم عادی هر چند تایم یک‌بار به درد میاد.ممنون‌میشم اگه راهنمای کنید
  1. تصویر کاربردکتر اعظم عرفانیپنجشنبه ۱۶ فروردین ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام با شرح حالي كه از مادرتون ذكر كرديد بهتره از نزديك توسط پزشك معاينه شوند و ضمنا در زمان اين حملات گرمي و طپش قلب و درد سينه حتما فشار خون شان رو چك كنيد.
درحال دریافت اطلاعات