رفع سیاهی دور چشم با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی روشی است که برای درمان سلولیت، خطوط دایره ای تاریک زیر چشم و علائم ارتجاعی پوست استفاده می شود.

کربوکسی تراپی یا درمان با گاز کربن دی اکسید، روشی جدید است که تا کنون فقط توسط متخصصین پوست و زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است. متخصصان ادعا می کنند با استفاده از این روش می تواند به شما کمک کنند تا از شر علائم ارتجاعی پوست، سلولیت، زخم ها و پوست های اضافه خلاص شوید.

تزریق گاز کربن دی اکسید به زیر پوست به صورت میکرو صورت گرفته و باعث تحریک گردش خون و تولید کلاژن می شود که در نتیجه به زیبایی پوست شما کمک خواهد کرد.

افرادی که از این روش استفاده می کنند می توانند شاهد بهبود در موارد زیر باشند:

  • جریان خون
  • الاستیسیته پوست
  • خطوط و چین و چروک ها
  • تولید کلاژن و تخریب رسوبات چربی

علاوه بر این، با افزایش جریان خون به پلک، می تواند دوایر و گودی زیر چشم را کاهش دهد. بعضی از پزشکان همچنین برای درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندرم ریودو و آلوپسی ناشی از گردش خون ضعیف هم این روش را مورد استفاده قرار می دهند.

مواردی که می تواند با این روش تحت درمان قرار گیرد

به طور کلی با استفاده از این درمان می توان بهبودهایی در این نواحی مشاهده کرد:

کربوکسی تراپی چگونه عمل می کند؟

خصوصیات و جزئیات روش بسته به قسمتی از بدن دارد که تحت درمان قرار خواهد گرفت، هرچند مکانیک عمل در اکثر درمان ها یکسان است.

امروزه روش های غیرتهاجمی دیگری هم برای داشتن پوستی سفت تر مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر می خواهید با یکی از این روش ها آشنا شوید، این مقاله را دنبال کنید.

مخزن گاز دی اکسید کربن بوسیله لوله های پلاستیکی به یک تنظیم کننده جریان متصل می شود. پزشک به دقت میزان جریان گاز را تنظیم می کند.

گاز از طریق رگولاتور جریان و به لوله استریلی که در انتهای آن فیلتری قرار دارد جریان می یابد. این فیلتر هرگونه ناخالصی از گاز را قبل از رسیدن به بدن جمع می کند.

سپس گاز از طریق یک سوزن بسیار کوچک از طرف دیگر فیلتر عبور می کند و پزشک آن را به زیر پوست تزریق می کند. این روش تقریبا بدون درد است با این حال بعضی از پزشکان قبل از قرار دادن سوزن، محل تزریق را با کمی کرم بی حسی موضعی می پوشانند.

علیرغم کمبود درد، بعضی از افراد بعد از تمام شدن کار برای مدت کوتاهی، احساس عجیبی را گزارش داده اند.

کربوکسی تراپی یک روش سرپایی است و کل مدت زمان فرآیند آن بین 15 الی 30 دقیقه به طول می انجامد.

کربوکسی تراپی صورت

کربوکسی تراپی گاز دی اکسید کربن را درست به مناطق زیر پوست منتقل می کند. از این انتقال، بدن برداشت می کند که اکسیژن در نواحی تزریق شده کم شده است و لذا با افزایش اکسیژن و مواد مغذی، گردش خون به مناطق تحت درمان را بهبود می بخشد. این افزایش گاز اکسیژن همچنین باعث بهبود نگهداری آب و رطوبت در این نواحی می شود.

برای اثرات پوستی مثل خطوط ریز، چین و چروک ها و علائم ارتجاعی پوست، افزایش جریان خون موجب افزایش تولید کلاژن شده که این باعث صاف شدن خطوط و چین و چروک ها و کاهش سیاهی های زیر چشم می شود.

کربوکسی تراپی زیر چشم

یکی از دلایل اصلی تیرگی زیر چشم، جمع شدن عروق است. شبکه مویرگی پلک های پایین می تواند به دلایل مختلفی روی هم انباشته شود.

به طور معمول، مایع اشکی از پلک ها به داخل بینی تخلیه می شود، اما در صورتی که گرفتگی در این مسیر وجود داشته باشد مثل گرفتگی مزمن بر اثر آلرژی های فصلی، شکستگی قبلی در بینی یا انحراف تیغه بینی، تخلیه به خوبی انجام نمی شود و جریان خون به پلک های پایینی کند می شود کم کم رنگ آبی تیره ای به خود می گیرد. که به طور معمول به عنوان کبودی آلرژیک شناخته می شود.

کمبود اکسیژن رسانی به پلک پایین باعث می شود که رنگ آبی از پشت پوست نازک دیده شود. کربوکسی تراپی باعث بهبود خونرسانی به جریان مویرگی زیر پلک ها می شود. همچنین ساخت لایه های کلاژنی در زیر پوست در ناحیه چشم را هم افزایش می دهد. و در نتیجه رنگ کبود زیر چشم جای خود را به رنگ صورتی طبیعی خواهد داد.

برای نتیجه گرفتن در این درمان احتمالا لازم باشد به مدت 6 ماه برای تکمیل جلسات درمانی به پزشک مراجعه نمایید.

کربوکسی تراپی شکم و کاهش وزن

در یک تحقیق جدیدی که در مجله آکادمی امراض پوستی آمریکا چاپ شده است، محققان با بررسی نمونه تصادفی کنترل شده از درمان کربوکسی تراپی، دریافتند که این روش می تواند به طور موثری باعث حذف چربی های اضافه در اطراف شکم شود. روند کلی این فرایند هنوز اثبات نشده است اما به نظر می رسد با تغییر در میکرو جریان های خونی باعث آسیب سلول های چربی می شود.

یافته ها، با این حال، نشان می دهند که این تکنیک جدید هنوز نیاز به بهینه سازی دارد. چرا که نتایج تقریبا کوتاه مدت بوده و اثرات بلند مدت ندارد. این درمان صرفا یک فرآیند متابولیک موقت را در سلول ها تحریک می کند که اندازه سلول های چربی را کاهش می دهد ولی باعث مرگ سلول نمی شود.

عوارض کربوکسی تراپی

این روش تقریبا هیچ عارضه جانبی ندارد و یک روش نسبتا سالم است. برخی از افراد ممکن است در محل تزریق، به ویژه در بازوها و پاها کبودی مشاهده کنند اما در عرض یک هفته از بین می رود. کسانی که برای درمان سلولیت و یا کاهش چربی از این روش استفاده می کنند، باید 24 ساعت از غوطه ور شدن در آب بپرهیزند.

کربوکسی تراپی که برای درمان علائم کشش پوست و زخم استفاده می شود درد کمتری دارد زیرا بافت زخمی شده عصب ندارد. در بیشتر موارد، ممکن است در حین درمان احساس خارش داشته باشید. اما پس از پنج دقیقه خارش باید از بین رود.

هزینه کربوکسی تراپی

هزینه کربوکسی تراپی به صورت جلسه ای حساب می شود و نسبت به محل درمان، موقعیت جغرافیایی و تخصص و شهرت پزشک متفاوت خواهد بود. با این حساب از سایر روش ها هزینه کمتری دارد و هزینه هر جلسه کربوکسی تراپی  150 هزار تومان است.

3.5/5 - (11 امتیاز)
منبع www.healthline.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید