نکاتی وحشتناک درباره قرص های ضد بارداری

میزان مصرف قرص ضد بارداری به منظور جلوگیری از حاملگی های ناخواسته در سراسر دنیا بسیار زیاد است. اما اگر مردم به عوارض این داروها واقف باشند در مصرف خودسرانه آن کمی تامل می کنند.

نبض ما– علاوه بر جلوگیری از بارداری، قرص ضد بارداری تاثیرات دیگری هم بر بدن می گذارند که برخی از آنها خوشایند و برخی دیگر ناخوشایند هستند.

این قرص ها باعث تغییرات جدی در وضعیت هورمونی بدن می شوند. در برخی از این موارد، عوارض آنقدر آزاردهنده خواهند بود که فرد ترجیح می دهد مصرف آنها را قطع کند. همانطور که می دانید قرص‌های ضد بارداری حاوی هورمون هایی هستند که مانع آزاد شدن تخمک از تخمدان ها می‌شود.

قرص ضدبارداری

عوارض جانبی قرص ضد بارداری

مطالعات نشان می‌دهد که در بسیاری از زنان، مصرف این قرص‌ها عوارض جانبی را در پی دارد که اغلب این عوارض طی دو تا سه ماه پس از مصرف دارو کاهش یافته و از بین می‌روند.

شایع ترین عوارض انواع قرص ضد بارداری، قاعدگی های منقطع و لکه بینی است. این وضعیت معمولا در دوره های اول مصرف بیشتر است و به مرور زمان معمولا بدن خود را با این قرص ها تطبیق خواهد داد.

از دیگر عوارض شایع قرص ضد بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تهوع
 • سردرد
 • درد سینه ها
 • جوش های پوستی
 • کاهش میل جنسی
 • افسردگی
 • تغییرات خلق وخو
 • افزایش وزن
 • بسیاری از این علائم به دلیل استروژن موجود در قرص ها است.

قرص ضد بارداری LD و عوارض آن

قرص ضد بارداری خوراکی به نام LD دارای دو جزء اصلی استروژن و پروژسترون است که هر جزء از این هورمو ن ها عوارضی بر بدن بر جای می گذارند.

عوارض گوارشی نظیر تهوع، استفراغ و افزایش وزن به علت احتباس آب در بافت های بدن از عوارض هورمون استروژن موجود در قرص LD است.

قرص ضد بارداری

مصرف قرص LD بر روی سیستم انعقاد خون تاثیر گذاشته و موجب افزایش فاکتورهای انعقادی می شود. بنابراین احتمال خطر ابتلا به سکته های مغزی در افرادی که از این نوع قرص استفاده می کنند، بالا می رود.

بروز سکته های مغزی بر اثر مصرف قرص LD زمانی رخ می دهد که فرد پس از خوردن قرص، مایعات زیادی ننوشد. با تاثیر هورمون استروژن بر روی سیستم عصبی فرد، احتمال وقوع سردرد در افراد بیشتر شده و تعداد حملات میگرن نیز افزایش می یابد.

افزایش فشارخون با قرص ضد بارداری

همچنین مصرف این قرص موجب بروز سردردهای تنشی می شود. افزایش فشارخون نیز از دیگر عوارض قرص LD است که به نوعی هم زمینه ساز شروع پرفشاری خون است و هم در افرادی که فشار خون دارند موجب افزایش آن می شود.

زمانی که فشار خون سیستولیک افراد بالای ۱۴۰ میلی لیتر جیوه باشد توصیه می شود که از مصرف قرص های LD خودداری کنند.

سرطان سینه

استروژن موجود در قرص های LD احتمال بروز عفونت های واژینال را افزایش می دهد و اختلال در دوره های خونریزی قاعدگی را به دنبال دارد.

از دیگر عوارض مربوط به قرص LD افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه و رحم است. همچنین مصرف این قرص باعث بزرگ شدن سینه ها می شود.

تداخل قرص ضد بارداری با داروهای انعقاد خون

استفاده از قرص های LD در مواردی منجر به بروز یرقان و مشکلات کبدی می شود، در مواردی نیز تیره شدن رنگ پوست بر اثر مصرف LD در افراد رخ می دهد. جزء پروژسترون LD نیز عوارضی مانند افزایش LDL خون، ریفلاکس معده، یبوست، افزایش دمای بدن و ترشح شیر از سینه ها را به دنبال دارد.

همچنین قرص های LD با داروهای انعقاد خون کاملا تداخل دارند، قرص ها در داخل کبد دچار فعل و انفعالاتی می شوند که در اصطلاح پزشکی به آن متابولیزه شدن می گویند. این مساله باعث می شود داروهای انعقادی سریع تر دفع شوند و در نتیجه تاثیرشان بر روی بدن بیمار نیز کمتر می شود.

افزایش پلاکت خون

قرص ضد بارداری اورژانسی و عوارض آن

جلوگیری اورژانسی از بارداری یعنی : یک خانم و اقا،  روش جلوگیری از بارداری خودشان را  دارند مثلا کاندوم و حالا به هر دلیلی، این روش با شکست مواجه شده. (مثل پارگی کاندوم). حالا باید چکار کنند؟ از روشی خارج  از روتین، به نام جلوگیری پس از نزدیکی استفاده کنند.

– در کشورهای غربی، به این قرصهای پیشگیری اورژانسی از بارداری می گویند: قرص صبح روز بعد از نزدیکی.

– شما حق ندارید  قرص اورژانسی را  به عنوان یک روش ، “انتخاب” کنید. قرص اورژانسی جلوگیری از حاملگی، اسم اش روش هست: یعنی اورژانسی…در شرایط اضطرار و اجبار …نه اینکه شما از قبل نزدیکی برای خوردنش برنامه ریزی کنی !!

– شما فقط سالی ۱-۲ بار مجاز به استفاده از روش اورژانسی جلوگیری از بارداری هستید.

– روش اورژانسی جلوگیری، یک شوک و تداخل بزرگ در کار تخمدان است و شما با این کار تخمدان خودتان را گیج می کنید.

برخی از خانم ها پس از مصرف قرص ضد بارداری خونریزی خفیفی را تجربه می کنند. این خونریزی سه روز پس از مصرف قرص ها قطع می شود. اگر خونریزی قطع نشد یا شدیدتر شد به پزشک مراجعه کنید. خونریزی نشانه مشکلات جدی تری است.

قرص ضد بارداری اورژانسی بر عادت ماهانه تاثیر می گذارد. عادت ماهانه بعدی ممکن است یک هفته زودتر یا یک هفته دیرتر اتفاق بیفتد. اگر عادت ماهانه شما بیش از یک هفته به تعویق افتاد حتما آزمایش بارداری انجام دهید.

بی نظمی عادت ماهانه

استفاده از قرص های ضد بارداری اورژانسی باعث خونریزی خفیفی می شود. اما در حالتی که خونریزی شدید باشد مسئله جدی است. اگر خونریزی دارید، احساس سرگیجه می کنید و شکم تان درد می کند با پزشک تماس بگیرید.

همچنین اگر خونریزی شما بعد از سه روز متوقف نشد یا شدیدتر شد با پزشک تماس بگیرید. علائم شما نشانه های شرایط جدی هستند که نیاز به درمان و معالجه با دارو دارد.

این قرص می تواند عوارضی شبیه تهوع، سرگیجه، نفخ ، ورم و …ایجاد کند. این علایم را به بارداری ربط ندهید. بارداری شما فقط با آزمایش خون مشخص می شود.

قرص ضد بارداری یاسمین و یاز و خطر سکته مغزی

هم اکنون مصرف برخی از برندهای خارجی قرص‌های ضد بارداری (یاسمین و یاز) حاوی ماده خطرناک دروسپیرنون در کشورهای توسعه یافته به علت تاثیر جدی آنها بر افزایش درصد بروز سکته‌های مغزی و قلبی در زنان، مورد تردید واقع شده است.

عرضه قرص‌های ضد بارداری «یاز» و «یاسمین» که حاوی ماده دروسپیرنون می‌باشند هم اکنون علی رغم مقاومت بسیار شدید شرکت آلمانی بایر در آمریکا و سایر کشورهای جهان با برچسب «هشدار جدی افزایش ریسک ایجاد لخته‌های خونی خطرناک» صورت می‌گیرد.

با این وجود شرکت بایر با سوء استفاده از بی‌اطلاعی و ضعف علمی مشهود در کشورهای جهان سوم و کمتر توسعه یافته، بازار محصولات خطرناک خود را از آمریکا و اروپا به آسیا و آفریقا منتقل کرده است.

شایان ذکر است سازمان غذا و داروی آمریکا هنوز مصرف قرص‌های ضد بارداری حاوی این ماده را ممنوع نکرده، اما با ارائه «هشدار جدی»،  نصب برچسب، انجام تحقیقات اختصاصی و ارائه اطلاعات به مردم؛ نسبت به نگرانی‌های متخصصین در مورد عوارض جدی قرص‌های برندهایی همچون «یاسمین» و «یاز» واکنش نشان داده است.

بدترین عوارض قرص اورژانسی پریود

تحقیقات نشان می دهد که استفاده مرتب و نامناسب از قرص ضد بارداری اورژانسی می تواند عوارض خطرناکی برای فرد داشته باشد. البته مصرف قرص های اورژانسی ضد بارداری در برخی از زنان عوارض خاصی ایجاد نمی کند در صورتی که مصرف برخی از این قرص های اورژانسی می تواند در بلند مدت تاثیرات منفی داشته باشد.

قرص های ضدبارداری اورژانسی معمولا حاوی هورمون پروژسترون هستند و توصیه می شود که این قرص ها به طور مرتب مصرف نشود، زیرا در تمام موارد ممکن است نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

باید توجه کنید که بهترین روش جلوگیری از بارداری، انتخاب یک روش مناسب و برنامه ریزی شده است و نباید تنها به قرص های اورژانسی تکیه کنید.

قرص
برخی از عوارض قرص های اورژانسی ضد بارداری عبارتند از:

 • خونریزی از واژن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • سرگیجه و کسالت
 • سردرد
 • حساس شدن ناحیه سینه
 • احساس سردرگمی و خستگی
 • احساس درد در ناحیه پایین شکم

البته باید اضافه کرد که این عوارض در همه زنان ایجاد نمی شود و در برخی خفیف تر از برخی دیگر است. علاوه بر این، اکثر این نشانه ها معمولا در طی سه تا چهار روز پس از استفاده از قرص های اورژانسی برطرف می شوند.

به طور کلی، برای جلوگیری از بارداری بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا پزشک، بهترین روش ضد بارداری را با توجه به شرایط شما به شما ارائه دهد. برای مصرف قرص های ضد بارداری اورژانسی هم بهتر است احتیاط کرده و تنها در مواقع ضروری مصرف شود.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 نظر
 1. پرستو می‌نویسد

  سلام .امکان داره بعد از مصرف قرص اورژانسی خونریزی نداشته باشی .درصورتیکه قرص فوری مصرف شده

 2. ندا می‌نویسد

  باعرض سلام و خسته نباشید
  من از قرض اورژانسی ضدبارداری استفاده کردم تازه پریودمو تموم کرده بودم وبعد ۲ روز از مصرف قرص مجدد پریود شدم که الان ۴ روز پریودم و درد شکم دارم همچنین روده هام قاطی کردن.چیکار کنم؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. نبض ما می‌نویسد

   سلام ندا خانم – جهت دریافت پاسخ سوالتون از متخصص زنان – لطفا در قسمت (از دکتر بپرسید ) سایت اقدام کنید تا متخصص زنان پاسخگوی شما باشند
   لینکش رو هم براتون اینجا گذاشتیم https://nabzema.com/faq

  2. Parasto می‌نویسد

   سلام من با نامزدم رابطه داشتم و قرص ضدباری مصرف کردم و تقریبا بعد یک هفته پریود شدم و الان یک هفته میگذره و پریود من قطع نشده چیکار باید بکنم

 3. فرحناز می‌نویسد

  سلام من حدود چهار ماه یا سه ماه تاخیر پریودی داشتم به دو پزشک مراجعه کردم که هر کدوم با سونوگرافی فهمیدن که چیزی ندارم دارو هم ندادن الان که پریود شدم بعد از چهار ماه خونریزی بییت روز طول کشید که الان قرص ال دی خوردم قطع شده تقریبا نمیخوام قرص را ادامه بدم ایا باز به خونریزی می افتم ؟

 4. نيلو می‌نویسد

  میخواستم بپرسم قرص اورژانسی باعث اخرش بدن هم میشه؟من سرگیجه و خارش کم ،دارم برأی اولین بار که استفاده کردم

 5. سحر می‌نویسد

  سلام من درهفته یک الی دوباربعدازنزدیکی دوعددقرص جلوگیری میخورم.الان هم دردسینه شدید.درد از ناحیه دنده،کمر،دارم. عصبی هم شدم.تخمدان سمت چپ هم گاهی شدیددردمیگیره باید چکار کنم؟

  1. ناشناس می‌نویسد

   سلام من دوماه چندین بار از قرص اورژانسی استفاده کردم این ماه پریودم یک روز بیشتر نبود آیا خطر بارداری هست ممنون

 6. سحر می‌نویسد

  سلام من درهفته یک الی دوباربعدازنزدیکی دوعددقرص جلوگیری میخورم.الان هم دردسینه شدید.درد از ناحیه دنده،کمر،دارم. عصبی هم شدم.تخمدان سمت چپ هم گاهی شدیددردمیگیره باید چکار کنم؟زمان پریودم هم مدام عقب میانه.

 7. هستی می‌نویسد

  سلام سوال داشتم ایا خوردن شربت ابلیمو در ۳ساعت بعد از خوردن قرص ضدبارداری اثر قرص را از بین میبرد؟در میان رابطه هم داشتم ایا نیاز ب خوردن قرص اوژانسی هست؟

 8. alfa می‌نویسد

  سلام خسته نباشید دخول داشتیم از جلو بدون جلوگیری و ریخته شده ب واژن من قرص روکین مصرف میکردم ترسیدم و ۶ عدد تو ۴۸ ساعت مصرف کردم ایا امکان حاملگی وجود داره؟یا دوتا قرص رو ک یجا خوردم خنثی نکنه؟

 9. لیلا می‌نویسد

  خونریزی‌.بدون.دلیل

 10. یگانه می‌نویسد

  سلام وخسته نباشید میشه زود جوابمو بدید من از قرص یاز مصرف میکردم ۶ الی۷بسته خوردم دو سه ماه پیدا نکردم نخوردم از این قرص. واینکه الان این قرص رو تهیه کردم دارم میخورم الان در حین خوردن باز لکه بینی دارم یعنی اصلا دو هفته هست که پاک نشدم یکسره با مصرف این قرص لکه بینی دارم قبلا این مشکلو نداشتم البته این قرص رو هم برای درمان مصرف میکردم یعنی فیبرم داشتم، الان چیکار کنم اصلا پاک نمیشم با اینکه قرص مصرف میکنم همچنان ممنون میشم

 11. مینا می‌نویسد

  باسلام
  من مدت ۴ سال است که از قرص های ضد بارداری(اتیسترون و یک سال اخیر مارولین)استفاده میکنم.سه ماهی است که قبل از پایان دوره قرص ها,تقریبا یک هفته زودتر دچار خونریزی یا به اصطلاح لک بینی میشوم در صورتی که قبلا به هیچ وجه به این صورت نبوده و دوران قاعدگی مرتبی داشتم و الان بسیار نگران هستم.لطفا راهنمایی کنید

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من در روز هفتم پریودیم قرص اچدی۴ عددی با فاصله زماتی ۱۲ ساعت مصرف کردم،تهوع داشتم و ۶ ساعت بعداز مصرف ۲قرص آخر دچار و استفراغ شدم. سیکل پریودیم ده روزه است اما دو روز بعد از اتمام دچار خونریزی نسبتا شدید(قطع نشدنی) و رقیق هستم. آیا این خونریزی خطرناکه؟برای قطعش چکار کنم؟ الان ۱۲ ساعت هست که شروع شده و قطع نشده
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   حتما به پزشک زنان مراجعه کنید تا درمان اساسی شوید.

 • تصویر کاربر ایدا شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.چن روز بعد از قطع مصرف قرص اچ دی ب مدت یک هفته خونریزی شبیه ب پریودی داشتم الان بعد از سه روز دوباره خونریزی دارم با توجه ب اینکه دوره ی پریودی منظم من هفته دیگس این خونریزی طبیعیه؟(لکه بینی نیس)
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان شنبه ۳۱ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام

   به خاطر قرص میتواند باشد و به دلایل دیگر.چرا قرص اچ دی استفاده کردید ایا پزشک نسخه کرده ؟؟؟حتما به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر صنم دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلامم من حدود 14 ساد قرص ال دی مصرف کردم ،حدو 2 سال هم از روش جلوگیری کاندوم استفاده کردم ،ولی این وسیله خیلی اذیتم میکه میخواستم آمپول سه ماهه تزریق کنم،میخوام بدونم اگه دباره قرص مصرف کنم بهتره یا آمپول با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان دوشنبه ۶ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام.در حال حاضر بهترین روش برای شما با توجه به طولانی مصرف کردن قرص آیودی است

 • تصویر کاربر Elay شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  بارداري
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما شنبه ۱۳ بهمن ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام لطفا سوالتونو کامل مطرح کنید

    

 • تصویر کاربر فهیمه چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام چه داروهایی گیاهی برای کم کردن قرصهای ضد باداری اوزانسی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان چهارشنبه ۳۰ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام.داروهای مانند انتی بیوتیک ها اثرات قرص را کم میکند .ودر صورت استفراغ و اسهال هم اثرات قرص کم میشود.

 • تصویر کاربر آتی جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 38 ساله هستم برای جلوگیری از بارداری شروع به مصرف قرص ال دی کردم ماه اول همراه با لکه بینی بود یه رابطه محافظت شده در ماه دوم داشتم که قرص هم مصرف میکردم بعد از اتمام قرص پریود شدم از روز پنجم هم قرص استفاده میکردم که باز همراه با لک بینی بود ولی از روز ششم قرص خونریزی خیلی شدید شد و به صورت لخته های مثل جگر با سایز بزرگ به مدت 10 روز از من خارج شد خونریزی من قطع نمیشه من قرصم رو از زمانی که خونریزی شدت پیدا کرد قطع کردم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان جمعه ۲۵ آبان ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام.طریقه مصرف قرص اشتباه است ودر صورت لکه بینی با قرص باید قرص استروژن ۷ روز اول استفاده شود به متخصص مراجعه کن تا اطلاعات کافی به شما بدهد.

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بدونم استفاده از دستگاه فارادیک و جی فایو برای لاغری قبل از بارداری ضرر نداره؟ چون قصد بارداری دارم دو ماه اینده لاغر شدن با دستگاه فارادیک مضر نیست قبل بارداری؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   اقدامات لاغری قبل از بارداری ضرر ندارد.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر امید جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید خدمت شما
  من چند وقتی که بعد از ادرار ی چیزی مثل خوناب می بینم یعنی اول ادرار خونی نیست اما بعد تمان شدن ی چن قطره ای به شکل خوناب مشاهده میکنم‌ نه دردی در کلیه و مثانه دارم‌ باید حتمان‌ازمایش بدهم در ضمن خانمم ۲۸ هفته بارداره وقتی به این قضیه یعنی خون در ادرا پی بردم نگران شدم چون رابطه بدون کاندوم‌داشتیم ایا مشکلی واسی جنین پیش نمی ایید یا باید برای معاینه جنین و ... برم پیش متخصص
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان جمعه ۲۳ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   خون در ادرار بسیار مهم است حتما مراجعه به متخصص ارولوژی داشته باشید ولی مشکلی برای جنین به وجود نمی آورد نگران نباشید ولی خودتان دارید پدر میشوید حتما به سلامت خودتان بیشتر بیندیشید.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آیا با fsh و lh بالا و amh پایین امکان بارداری طبیعی برای خانمی که پریودش نامنظم و خفیف شده وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان یکشنبه ۲۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بله امکان بارداری هست ولی خیلی کم.بنابر این باید کمک شود تا امکان آن افزایش یابد.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر یکتااریانا پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من بتازگی نامزد کردم اما نزاشتم زیاد دخول شه اما مثل هنگام قاعدگی خونریزی دارم میترسم ک ازدست داده باشم پرده بکارتو ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   پرده بکارت برای پاره شدن نیاز به دخول زیاد ندارد چون در استانه واژن هست .برای اطمینان مراجعه به متخصص داشته باش.

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
درحال دریافت اطلاعات