• تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من از ناحیه مهره تی 3و تی4 دچار ضایحه نخاعی یا همون قطع نخاعی شدم و اول که پیش دکتر رفتم گفت کشش ضایعه نخاعیت 13 بوده بعداز یک سال ورزش کردن که دوباره پیشش رفتم گفت کشش ضایعه نخاعیت 4 شده ولی باید بیاد 1 که عمل بشم واز جناغه سینه به پائین هیچ حسی ندارم وکاملا تمام اندام های بدنم فلج هستند وهیچگونه کنترلی بر آنها ندارم ومدت 5 ساله که بر اثر صانحه تصادف ماشین اینجوری شدم ودر این 5 سال هیچگونه تغییری نداشتم میخواستم این سوال را بپرسم که به نظر شما بعد از این همه ورزش کردن وفیزیوتراپی که انجام میدم وبا توجه به اینکه دکترا میگن که من قطع نخاع نشدم چرا هیچگونه تغییری نکردم آیا این امکان هست که نخاع من گیر باشد چون مهرهای من کج هستند وپلاطین ویا دیسک یا چیز دیگه ای برام نذاشتن فقط وقتی که تصادف کردم یک پلاطین فلزی برام گذاشتن که اونم تو پشتم خم شد وبعد از 6 شش ماه اونو واسم دراوردن وبعد از اون هم هیچگونه تغییری نکردم به نظر شما اگه دوباره عمل کنم تو پشتم پلاطین یا هر چیز دیگه ای بزارم که مهره هایم فیکس وراست بشن مشکلی نداره یا در اندام های من تغییری بوجود میاد آیا این امکان هست ؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   درحال حاضر روشهای جراحی بسیارپیشرفته ای در ایران انجام میشودکه قادر به اصلاح بی ثباتی وانحراف ستون فقرات شما می باشد.البته دراکثر موارد این جراحی هامنجر به بدتر شدن ویا بهتر شدن سطح ضایعات نخاعی در فردی که 5سال از قطع نخاع وی گذشته است ندارد.امروزه علاوه برروش های میله هارینگتون روش جدید سی دی نیز در ایران قابل انجام می باشد.
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  28 سال است که قطع نخاع هستم . استخوان سازی شدید از ناحیه لگن زانو مچ پا داشته و دارای انحراف شدید ستون فقرات هستم ایا امکان عملو بهبودی وجود دارد ؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   درخصوص استخوانسازی نابجا وشدید، تنهادرمان توسط جراح توسط اورتوپد صورت می گیرد .البته درکنار این درمان اقدامات دیگری مثل رادیوتراپی ودارو درمانی نیز برای پیشگیری ازعود مجدد استخوانسازی انجام خواهد شد. البته شرط اصلی تثبیت استخوانسازی نابجا می باشد.یعنی استخوانسازی پیشرفت جدید نداشته باشد . گاهی استخوانسازی انقدر شدید است که نیاز به تعویض مفاصلی مثل زانو وران با مفاصل مصنوعی بوجود می اید. بنظر می رسد انحراف شدید ستون فقرات شما ثانویه به علت استخوانسازی نابجا در چندین مفصل وپوزیشن (وضعیت ) نادرست نشستن وخوابیدن انهم به مدت طولانی باشد لذا در مورد اصلاح انحراف ستون فقرات پس از رفع استخوانسازی نابجا موجود باید تصمیم گرفت.
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضایعه نخاعی هستم و بیماری خاصی ندارم ،چه ورزش هایی برای من مناسب است ؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   تمام افراد ضایعه نخاعی مشروط به آشنایی با مهارتهای فعالیت ورزشی و داشتن آمادگی جسمانی ( قدرت و استقامت و انعطاف بدنی لازم ) و آمادگی روحی و ذهنی مورد نیاز برای آن فعالیت خاص می توانند بدون هیچ مانعی در هر فعالیت مطلوبشان شرکت کنند .در صورتی که قبلا ورزش می کرده اید اکنون نیز می توانید به همان فعالیت های ورزشی با رعایت شرائط سنی آغاز و با شدت کم و افزایش دادن تدریجی شدت کار بپردازید . اما اگر سابقه ورزشی ندارید فعالیتهای ورزشی را از نرمش ها و حرکات ورزشی صبحگاهی و عصر گاهی شروع کنید . اگر از ویلچر استفاده می کنید می توانید برنامه ویلچر رانی را در برنامه روزانه زندگی قرار داده و با جدیت تمام نسبت به انجام همه روزه آن اهتمام ورزید . برای فعالیت های تفریحی نیز می توانید از انواع فعالیتها ی حرکتی و ورزشی از ساده تا مشکل ( با رعایت تمام نکات ایمنی وشروع فعالیت از کم شدت ) استفاده کنید .( فعالیت هایی مانند شنا و پرتاب دارت و یا تنیس روی میز و بوچیا و تیرو کمان و تیراندازی برای ارزیابی علاقه و شروع کار مناسب هستند و به تدریج می توانید به فعالیت های دیگر انفرادی و تیمی نیز توجه نموده و آنها را نیز مورد ارزیابی قرار دهید .) دامنه این فعالیتها بسیار گسترده است و اگر سطح ضایعه و سوابق ورزشی و نیز علاقه های خودتان را بنویسید توصیه های دقیق تری ارائه خواهد شد .
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با توجه به اینکه جانباز25% وآزاده میباشم و در دوران اسارت صدمات زیادی بر اینجانب وارد شده است و از ناحیه کمری دچار آسیبهای زیادی گردیدهام و همچنین دیسک ناحیه ال4 وال5 بیرون زدگی مختصری دارد و اس1 هم صدمه دیده است و همیشه از ناحیه کمر درد احساس میکنم وتحرک جسمی کمی دارم در مورد ورزش من را راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   به دلیل احساس دردی که در ناحیه ستون مهره ای دارید در صورتی که به پزشک مراجعه نموده اید لطفا نظریه دقیق پزشک را برایم اعلام نمائید نوع بیان آسیب نشان از مراجعه شما به پزشک متخصص است ولی بیان نشده است که توصیه پزشک چیست ؟ احساس درد نشان از درگیری عصبی و احیانا عضلانی است و تا زمانی که این مشکل برطرف نشود هر توصیه ورزشی غیر دقیق و همراه با احتمال خطر برای افزایش شدت عارضه موجود خواهد بود . در صورتی که به پزشک متخصص مراجعه نمودید و ایشان به شما اجازه فعالیت ورزشی دادند و یا حرکات ورزشی چون حرکات ویلیامز و یا حرکت در آب ( استخر ) را برای شما توصیه کردند آنگاه با اطمینان می توانیم با هم به فعالیت های ورزشی مشخص بپردازیم . لطفا در زمینه سابقه آسیب های کمری نیز اطلاعات بیشتری ارائه نمائید تا توصیه ها ی دقیق تر ارائه شوند . پس از حل این مشکل برای رفع کم تحرکی شما نیزبرنامه هایی خواهم داشت . لطفا شغل و یا اهم فعالیتهای روزمره خود را برایم بنویسید .
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  در صورتی که کسی در اثر حادثه به تازگی قطع نخاعی کمری شده است ، جه توصیه های ورزشی در اولویت قرار دارد که او باید آنها را انجام دهد تا هر چه زودتر سلامتی خود را بازیابد و بتواند در فعالیت های اجتماعی مشارکت فعال داشته باشد.
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   از نظر ورزشی از زمانی که پزشک معالج شما شرایط شما را تثبیت شده اعلام نماید و منعی برای جابجایی وجود نداشته باشد می توانید حرکت و فعالیت را آغاز کنید . قبل از هر فعالیتی توصیه می کنم به مجامع ورزشی جانبازان و معلولین که زیر نظر هیئت ورزشهای این عزیزان فعالیت های ورزشی می کنند رفته و فعالیتهای ورزشی متعدد را نظاره کنید . بدون اینکه تصمیم جدی بگیرید ارزیابی دقیق از تمام این ورزشها به عمل آورید . برای انتخاب یک فعالیت باید به جنبه های متعددی توجه کنید که اینجانب می توانم در کنار شما برای رسیدن به نتیجه مثبت وموثر باشم . برای شروع بهتر لطفا به سئوالات زیر پاسخ دهید : 1- سطح ضایعه در کدام مهره کمری است ؟ 2- آیا صرفا از ویلچر استفاده می کنید یا با استفاده از واکر و عصا می توانید ولو مختصر راه بروید ؟ لطفا میزان را بنویسید ؟ 3- چند وقت از آسیب شما می گذرد ؟ 4- قبل از آسیب آیا به ورزش می پرداختید ؟ در صورت مثبت بودن پاسخ لطفا رشته ورزشی و میزان وقتی که صرف آن می کردید و سطح فعالیتتان را بنویسید .( منظور سطح باشگاهی یا آماتور یا تفریحی و ... است ) 5- میزان قد و وزن . 6- آیا به ورزش خاصی علاقه دارید ؟ 7- آیا فن شنا کردن را می دانید ؟
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  لطفا با توجه به اینکه من یک صخره نورد بوده و در اثر سقوط دچار آسیب نخاعی شده ام ، برای انجام حرکات ورزشی مرا راهنمایی کنید :
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   1- قبل از آسیب دیدگی به چه ورزش هایی می پرداختید ؟ و در چه سطحی تمرین می کردید .؟ کوهنوردی وصخره نوردی به صورت حرفه ای 2- از دوران کودکی به چه ورزش هایی علاقه داشتید ؟ والیبال و کوهنوردی 3-آیا در حال حاضر برای جابجایی از ویلچر استفاده می کنید ؟ از توانمندی هایتان در استفاده از ویلچر برایم بنویسید. بله در جابجایی از روی تخت به ویلچر و بالعکس از کسی کمک نمی گیرم 4- آیا خودتان از روی تخت به روی ویلچر و از روی ویلچر به روی تخت می روید یا فرد دیگری هم به شما کمک می کند ؟ بله ، کسی کمکم نمی کند. 5-آیا تا به حال با ورزشکاران معلول ملاقات داشته اید ؟ اگر پاسختان مثبت است نظرتان در باره آنها چیست ؟.- خیر 6-وزن ( قبل از آسیب و حال حاضر ) و قد شما چقدر است ؟ وزن 45 کیلو و قد 155 سانتی متر 7- اگر تمایل داشتید نظرتان را در باره وضعیت جدیدی که در آن قرار گرفته اید بنویسید . شرایط جدیدی که ناشناخته است. توصیه های مشاور: با توجه به شرایط شما موارد زیر پیشنهاد می گردد: 1- گنجاندن برنامه شنا یک جلسه در هفته از طریق تماس با هیات معلولین و جانبازان و آشنا شدن با آن گروه به راحتی می توانی از آنها کمک بگیرید. 2- پیاده روی با ویلچر روزانه 10 تا 15 دقیقه در روز برای شروع می تواند در تقویت قلب و عروق و تنفس و هضم غذا و کم کردن اسپاسم کمک کند. 3- برنامه آموزش و تعلیم رانندگی را جهت گامی به سوی مستقل شدنتان در کارهایتان قراردهید. 4- به دلیل اینکه ضایعه شما در ناحیه T4 - T5 است و کنترل نشیمن گاه و کمرتان را ندارید ورزش والیبال نشسته برای شما توصیه نمی شود. به ترتیب اولویت ورزش های زیر برای شما مناسب می باشد: الف) ویلچر رانی (باتوجه به وزن کم و جثه کوچکتان می توانید دراین رشته موفق شوید) ب) تیراندازی ج) تیرو کمان د) تنیس روی میز ه) بسکتبال با ویلچر و) پرتاب ها – نیزه ، دیسک و.. ( که نیاز به جرم زیاد دارد که باعث چاقی می شود و برای شما مناسب نمی باشد. می توانید برای شروع با هیآت جانبازان و معلولین استان تهران تماس بگیرید.
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضایعه نخاع کمری هستم دارای مشکل چاقی نیستم اشتهاء ندارم یبوست ندارم برای جلو گیری از خارج شدن گاز غیر ارادی چه چیزی باید مصرف کنم
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   چنانچه دارای مشکل خارج شدن گاز غیر ارادی هستید لازم است با یک متخصص داخلی مشورت نمائید. آنچه مسلم است سفت کردن عضلات لگن (اطراف مقعد) بصورت یک حرکت فیزیوتراپی می بایست بارها صورت گیرد. تمرین مکرر این ورزش عضلات را تقویت می نماید و قدرت نگهداری عضلات بیشتر می شود. (که در افراد نخاعی دچار مشکل می باشد) موضوع مهم دیگر که باید به آن دقت نمائید این است که تولید و دفع گاز فرآیند طبیعی در بدن انسان محسوب می شود. به طور متوسط حدود نیم تا چهار لیتر گاز در یک فرد تولید می شود. تعداد دفع گاز بطور متوسط 14 بار در شبانه روز می باشد. در نیمه شب و ساعات نزدیک صبح این امر بیشتر مشهود است. توصیه هائی ذیل در کاهش تولید نفخ و گاز موثرند : 1- غذا هایی که باعث ایجاد نفخ و گاز بیشتری می شوند شناسایی کنید، مثل حبوبات، کلم، بادمجان، سویا، مغز ها، جو و... . و مصرف آن ها را کاهش دهید. برای کاهش دادن نفخ ناشی از حبوبات پیشنهاد می شود این حبوبات را شب قبل از پختن چند بار خیسانده و آب آن را دور بریزید. 2- در بین سبزیجات و میوه جات، کلم و انجیر نفخ و گاز بیشتری تولید می کنند. 3- در هنگام خوردن غذا سعی کنید آهسته و با آرامش غذا میل نمایید. بعد از هر لقمه ی غذا قاشق و چنگال خود را به روی سفره بگذارید و بعد از اتمام جویدن کامل غذا، لقمه ی بعدی را آماده کنید. در بین غذا خوردن صحبت نکنید. هنگام خوردن غذا آب ننوشید. 4-تا جایی که می توانید در غیر ساعات اداری و رسمی فعالیت فیزیکی و ورزش داشته باشید. در صورتی که با توصیه های فوق نفخ و دفع گاز گهگاهی شما برطرف نگردید، می توانید از داروهای گیاهی مثل زیره استفاده کنید. مجددا تاکید می شود ، از نظرات پزشک متخصص داخلی نیز استفاده کنید.
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من در بدو تولد دچار cp خفیف شده ام. .من به هنگام ورزش کردن و راه رفتن دچار مشکلاتی در حفظ تعادل می شوم و اخیرا هنگام انجام ورزشهای شتابی (دویدن) دچار گیجی و منگی ، درد نسبتا شدید در پشت سر عدم تعادل شدید می شوم واز زمان کودکی تا الان در بیشتر مواقع لرزشی در دستانم هست که قابل کنترل نمی باشد . آیا راه حلی برای رفع مشکلات ذکر شده وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   هر چند که اطلاعات بسیار کمی در باره وضعیت خودتان ارائه نموده اید اما توجه به موارد ذیل می تواند برای شما کمک کنند باشد : 1- برای بازگشت به شرائط مطلوب بهترین روش یعنی ورزش کردن را انتخاب کرده اید که جای تقدیر دارد . 2- اگر از دوران کودکی در زمینه حفظ تعادل مشکل داشته اید حال نیز این موضوع برای شرائط شما طبیعی به نظر می رسد و باید با تمرینات و فعالیتهای تعادلی و توسعه حس تعادل و هماهنگی با انجام حرکتهای مناسب و ویژه آن در جهت تقویت این حس تلاش کنید و به یقین به مرور زمان شاهد توسعه تعادل خواهید بود اما یادتان باشد که نقطه شروع تمرینات شما مانند دیگر هم سن -هایتان نیست و باید مقداری از حرکات ابتدایی تر شروع کنید و به تدریج حرکات مشکل تر و طولانی تر را اجرا نمائید . 3- در صورتی که مشکل تعادل به تازگی برایتان ایجاد شده است ممکن است در سیستم تعادل گوش میانی شما که اصطلاحا سیستم وستیبولار نیز گفته می شود اشکالی ایجاد شده است که ربطی به سابقه تولد شما ندارد و لذا باید با مراجعه به متخصص در صدد درمان برآئید . 4- از انجام حرکتهای شتابی و ناگهانی به شدت بپرهیزید چون هم موجب آسیب می شوند و هم شما را دلسرد می کنند در حالی که اگر حرکتها را با آرامش و با آمادگی کامل قبلی تمرین و تکرار کنید به تدریج بر توان شتابی شما نیز افزوده خواهد شد . 5- حرکتهای جدید را به آهستگی و با حوصله تمام انجام دهید و از شتابزدگی بپرهیزید . 6- لرزش دستان شما نیز برای شرائط شما طبیعی است و باید با انجام تمرینات ورزشی قدرتی و استقامتی در جهت تقویت نیرو و استقامت عضلات آن همراه با سایر عضلات بدن اقدام نمائید . 7- تمرین و تکرار مستمر و منظم حرکات ورزشی به ویژه فعالیتهای هوازی و نیز فعالیتهای آبی ( مانند شنا ) می تواند در بهبود شرائط فعلی به شما کمک شایان توجه کند به شرطی که صبور باشید و خسته نشوید .
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  دستانم در زمان انجام کار و به خصوص نوشتن خیلی می لرزد که واقعا این امر باعث یه ترسی در من شده که از انجام خیلی از کارها صرف نظر می کنم که خودم نیز از این امر خیلی ناراحتم چون نمیتوانم همانطور که دلم میخواهد کارهایم را انجام دهم و موفق باشم و این سبب شده اعتماد به نفسم خیلی پایین بیاد. البته من خیلی تلاش برای کنترل این امر میکنم. مشکل جدی که برایم پیش آمد پس از زمانی بود که 7 ماه پیش سرامتحان تربیت بدنی در دانشگاه هنگام دو میدانی دچار بی حسی در سر و بدن شدم بعد از این حالت تمام بدنم دچار گرفتگی عضلانی و گیجی شد که به توصیه استادم به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم MRI بدون تزریق انجام دادم که خوشبختانه هیچگونه مورد مشکوکی مشاهده نشد البته دکترم یک سری دارو دادند( نوافن ، بتاهیستین ،کپسول مولتی ویتامین ، ویتامین ب 6 ، اپی پرامین 10 میلی گرم .) که در آن موقع خوب بود البته الان خیلی حالم بهتر شده از شما خواهشمندم در موردنحوه ونوع ورزشی که برای بهبود وضع من مناسب است راهنماییم کنید؟ شما فرمودین لرزش دست برای شما طبیعی است میشه علتش را بگویید؟ و در مورد ورزشهای قدرتی و استقامت عضلات بیشتر راهنماییم کنید؟
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   لرزش دست شما به خاطر آسیبی که در زمان تولد به سیستم کنترل مرکزی در سلولهای مغز وارد شده است قابل تفسیر می باشد و لذا به این دلیل آن را طبیعی نام بردم .برای کم کردن عوارض این حالت یعنی لرزش باید به نکات زیر توجه کنید : 1- با تلاش و استمرار و تمرکز روی فعالیت های حرکتی می توانید این لرزش را کاهش دهید . مقداری زمان بر و برخی اوقات خسته کننده خواهد بود ولی در سایه صبر و شکیبایی و استمرار تمرینات بهبودی قطعی خواهد بود . 2- باید نسبت به تقویت عضلات دست و بالا تنه و پاها با انجام فعالیتهای سبک هوازی و استفاده از وزنه های سبک با تکرار زیاد اقدام کنید . 3- برای افزایش ظرفیت قلبی عروقی لازم است به فعالیتهای سبک هوازی بپردازید واین فعالیت را در برنامه روزانه زندگی به طور منظم قرار دهید .برای این منظور راهپیمایی منظم با افزایش تدریجی مسافت و پس از یک ماه دویدن نرم ( جاگینگ ) و نیز فعالیتهای در آب ( از جمله راه رفتن در آب و شنا ) به عنوان موثرترین فعالیتهای ورزشی را توصیه می کنم . 4- در صورتی که به فعالیت دوچرخه سواری ( با چرخهای حمایتی یا بدون حمایت ) علاقه مند هستید می توانید از این فعالیت برای بهبود توان عضلات و افزایش حس تعادل بهره بگیرید . 5- فعالیتهای ذکر شده در بالا را می توانید در طبیعت و پارک و یا با استفاده از دستگاههای ترید میل و دوچرخه ثابت در باشگاه یا منزل انجام دهید . 6- در صورتی که با فن شنا آشنا هستید و یا علاقه مند به فراگیری شنا باشید بهترین و موثرترین فعالیت برای شما شما خواهد بود و پیشنهاد می کنم برای دو ماه این فعالیت را به طور منظم و مستمر ( حداقل هفته ای 3 جلسه ) اجرا کنید و پس از آن فعالیت دلخواهتان را انتخاب کنید . 7- در انجام فعالیتهای با وزنه حتما از وزنه های 1 کیلویی شروع کنید و به تدریج هر 3 جلسه یک بار بر میزان آن بیافزائید و یا تعداد تکرار را افزایش دهید . 8- برای تقویت عضلاتتان می توانید از کش های بدنسازی ( تراباند ) استفاده کنید . 9- برای افزایش حس تعادل روی خط صاف که روی زمین رسم شده است راه بروید و سعی کنید تمام گامهایتان را روی خط حفظ کنید به تدریج از زمین به میزان 5 و 10 و 15 سانتی متر فاصله بگیرید ( از چوب صاف و یا لبه جدول و امثال آن استفاده کنید و در ابتدا نیز حتما با حمایت فرد کمکی این فعالیت را انجام دهید ) . 10- استفاده از چوب دوار تعادل که از ابزارهای فیزیوتراپی و توانبخشی است برای تمرینات بیشتر و پیشرفته تر استفاده کنید . 11- حفظ تعادل روی یک پا نیز می تواند در این زمینه کمک بسیار بکند . 12- در صورتی که از طناب زدن لذت می برید توصیه می کنم از این وسیله بسیار مفید استفاده کرده و به تدریج بر تعداد تکرار آن بیفزائید . 13- از انجام حرکات و فعالیتهای ناگهانی و همراه با فشار لحظه ای به شدت بپرهیزید و سعی کنید قبل از انجام هر حرکتی آن را چندین بار تمرین کنید . ( به یقین دلیل ایجاد مشکل برای شما در زمان امتحان تربیت بدنی دانشگاه عدم آمادگی شما و نداشتن تمرین قبلی بوده است .) 14- لطفا پس از آزمودن هر یک از موارد توصیه شده وضعیت و حالتهای فیزیکی و ادراکی تان را برایم بنویسید تا توصیه های دقیق تر خدمتتان ارائه نمایم . 15- انجام هر یک از فعالیتهای ورزشی را با بروز سردرد و سرگیجه یا سایر حالتهای غیر طبیعی و احساس درد متوقف نموده و ما را در جریان بگذارید . 16- بلافاصله پس از غذا خوردن به فعالیت نپردازید و حداقل 2 ساعت زمان بین آخرین وعده غذایی و فعالیت بدنی فاصله بدهید . 17- در زمان فعالیتهای ورزشی از نوشیدن تدریجی آب غافل نشوید .
 • تصویر کاربر بی دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ضایعه نخاع در قسمت مهره های پشنی چاق نیستم دارای یبوست هستم دارای مشکلات معده ودردهای مضمن درناحیه شکم وعفونتهای ادراری هستم لطفا من را در زمینه تغذیه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر مشاور نبض ما دوشنبه ۱۱ بهمن ۹۵( 2 سال پیش)
   از آنجایی که دردهای مزمن علل متفاوتی دارند لذا بهتر است در رابطه با مشکلات معده ودردهای مضمن درناحیه شکم وعفونتهای ادراری با یک متخصص داخلی و یا متخصص کلیه و مجاری ادرار مشورت کنید. اما نکات قابل اهمیت ذیل می تواند به شما در بهبود یبوست کمک نماید: به عنوان اولین قدم اول صبح که از خوا ب بیدار می شوید با مصرف یک لیوان آب گرم و یا شیر داغ دستگاه گوارش (روده) را برای اجابت مزاج تحریک کنید. مصرف میوه جات و سبزیجات را در برنامه ی ثابت غذایی خود (5 بار در روز) قرار دهید. مصرف کافی الیاف یا فیبر که از طریق مصرف 5 بار در 24 ساعت میوه و سبزی به دست می آید خیلی مهم می باشد. مایعات کافی هم در پیشگیری از یبوست بسیار موثر است. لذا مایعات کافی میل نمایید، حدود 8 تا 10 لیوان (مجموع مایعات دریافتی شامل چای، آب، دوغ، سوپ،....). بهداشت منظم روده نیز از یبوست جلوگیری می کند. (هرگاه احساس اجابت مزاج کردید در اسرع وقت به آن پاسخ مثبت دهید.). با اولین احساس اجابت مزاج در هر زمانی بلافاصله به آن پاسخ دهید و احساس اجابت مزاج را هرگز به تاخیر نیندازید. استراحت کافی و آ رامش نیز از یبوست جلوگیری می نماید. مصرف یک قاشق مرباخوری روغن زیتون با سالاد را در برنامه ی غذایی خود قرار دهید. در صورتی که یبوست با روش های فوق درمان نگردید می توانید از ملین های گیاهی مثل پودر پسیلیوم استفاده کنید. هر قاشق چای خوری از این پودر را با یک لیوان آب میل کنید. می توانید 1 تا 4 قاشق چای خوری از پودر پسیلیوم را در روز میل کنید. فعالیت (در مورد شما با اندام هائی که قادر به حرکت آنها هستید) از عوامل موثر در پیشگیری از یبوست می باشد. در مورد عفونت های ادراری مراجعه به متخصص مربوطه ضروری به نظر می رسد آنچه که از نظر تغذیه ای لازم است مصرف فراوان مایعات بخصوص میوه جات که یکی از منابع تامین آب است می باشند.
درحال دریافت اطلاعات

قسمت پرسش از دکتر نبض ما به صورت رباتیک نبوده و تمامی سوالات توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص که با مجموعه نبض ما همکاری دارند، پاسخ داده می شوند. هزینه پاسخ دهی به سوال شما 5 هزار تومان میباشد . 

شما میتوانید سوالات خود را دقیق و با درج تمامی جزئیات مطرح نموده و کد رهگیری دریافت نمائید. پس از ثبت سؤال هم از طریق سیستم پیامکی و هم ایمیل کد رهگیری ارسال خواهد شد .همچنین زمان پاسخ دهی مجدد از طریق پیامک به همراهتان اطلاع داده خواهد شد .

به جهت رعایت اصل امانت داری و بمنظور حفظ حریم شخصی ، مشخصات بیماران در پاسخگویی نمایش داده نمیشود و فقط کد رهگیری مشاهده خواهد شد .

پاسخ های ارائه شده هیچگاه جایگزین تشخیص قطعی نمیباشد و از تجویز دارو معذوریم .

مهمترین وشایع ترین سوالات هر بیماری در بخش لیست سوالات شایع  بهمراه جواب قرارداده شده است لطفا پس از مطالعه در آن بخش در صورت غیر تکراری بودن سوال خود را مطرح بفرمائید.

همچنین میتوانید در بخش جستجوی سایت موضوع یا بیماری یا داروی مورد نظر را تایپ و راجب آن مقالات و مطالب مربوط به پیشگیری وعلائم و عوارض و درمان را بیابید و در بخش  دکتر سلام  با برخی از پزشکان تیم نبض ما بیشتر آشنا شوید .

سلامت و شاد و تندرست باشید – تیم پزشکی نبض ما