روماتیسم مفصلی مزمن

روماتیسم مفصلی مزمن یکی از بیماری‌ های شایع مفصلی است که نیم تا یک درصد جوامع را مبتلا می‌کند و در زنان ۲.۵ برابر شایع‌ تر از مردان است. مبتلایان صبح‌ با درد بیدار می‌شوند و نمی‌توانند مفاصل خود را باز و بسته کنند.

به گزارش نبض ما به نقل از فارس، احمدرضا جمشیدی، رئیس مرکز تحقیقات روماتولوژی ، در پاسخ به سوال یکی از شهروندان درباره روماتیسم مفصلی مزمن، اظهار داشت: روماتیسم مفصلی مزمن یا آرتریت روماتوئید یکی از بیماری‌ های شایع مفصلی است که نیم تا یک درصد جوامع را مبتلا می‌کند. در کشور ما نیز نیم درصد جمعیت به این بیماری مبتلا هستند.

علائم بیماری آرتریت روماتوئید

وی افزود:‌ علائم بیماری آرتریت روماتوئید درد و تورم مفاصل است که فرد مبتلا به صورت قرینه و در دو طرف مفاصل خود احساس درد می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: شروع بیماری به تدریج است و تمام مفاصل را به صورت اضافه‌ شونده در بر می‌گیرد یعنی این گونه نیست که مفصلی مبتلا، سپس خوب شود و مفصل دیگر درگیر شود بلکه مفصلی که دچار روماتیسم شده در همان وضعیت باقی می‌ماند.

رئیس مرکز تحقیقات روماتولوژی تصریح کرد: اگر روماتیسم مفصلی مزمن زود تشخیص داده و درمان شود ممکن است عارضه‌ ای بر جا نگذارد اما اگر دیر درمان شود موجب تخریب مفاصل شده و آنها را از حالت عادی خارج می‌کند، بدشکلی، ناهنجاری و انحراف در محور اصلی جزو عوارض این بیماری در صورت عدم درمان است که می‌تواند توانایی کار کردن را از فرد بگیرد.

مبتلایان صبح‌ با درد بیدار می‌شوند

جمشیدی گفت: مبتلایان به روماتیسم مفصلی مزمن صبح‌ با درد بیدار می‌شوند، خستگی صبحگاهی دارند و نمی‌توانند مفاصل خود به ویژه دست‌ ها را باز و بسته کنند و مفصل‌ های آنها بعد از یک ساعت و گاهی بیشتر کم کم نرم شده و قابلیت حرکت پیدا می‌کند.

وی افزود: این بیماران برعکس سایر افراد هستند و در حالت استراحت دچار درد می‌شوند به همین دلیل است که صبح‌ ها پس از استراحت طولانی شب دچار درد مفاصل می‌شوند.

تفاوت روماتیسم مفصلی مزمن با آرتروز

رئیس انجمن علمی روماتولوژی ایران اظهار داشت: خستگی صبحگاهی و درد در حالت استراحت روماتیسم مفصلی مزمن را از آرتروز یا سائیدگی مفصل متفاوت می‌کند.

وی ادامه داد: امروزه در دنیا برای تشخیص و درمان زودرس بیماری آرتریت روماتوئید معیارهای تشخیصی متعددی وجود دارد زیرا هر این بیماری هر چه زودتر درمان شود عوارض کمتری خواهد داشت و بیمار پاسخ‌ دهی بهتری به درمان دارد.

روماتیسم مفصلی مزمن در زنان 2.5 برابر شایع‌تر از مردان است

جمشیدی خاطر نشان کرد: روماتیسم مفصلی مزمن در سنین جوانی و میانسالی دیده می‌شود و در زنان 2.5 برابر شایع‌ تر از مردان است. همچنین این بیماری کشنده نیست اما ناتوان‌کننده است.

امتیاز به مطلب post

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید