رابطه جدی بیماری های غدد با مشکلات جنسی!

اگر سری به مطب متخصصان غدد بزنید و کمی پرس و جو کنید متوجه می شوید بسیاری از مراجعان برای رفع مشکلات جنسی و ناباروری به دلیل ابتلا به دیابت، مشکلات تیروئید، اختلالات هورمونی و … به آنجا آمده اند.

به گزارش نبض ما به نقل از الو دکتر، خانم های جوانی که به دنبال کم کاری تیروئید دچار نازایی شده اند یا به دلیل ابتلا به دیابت و عدم کنترل آن، تخمدان های شان از کار افتاده و یائسه شده اند یا آقایان میانسالی که براثر بی توجهی در درمان دیابت دچار اختلال نعوظ و مشکلات جنسی شده اند. اگر شما هم اخیرا در روابط زناشویی تان به مشکل برخورده اید و نگران ابتلا به بیماری های غددی هستید .

مشکلات جنسی تحت سلطه هیپوفیز و هیپوتالاموس!

مسئله تمایلات جنسی و قدرت باروری فقط مربوط به ارگان های جنسی نیست، درست است که ارگان های اصلی غدد جنسی (در خانم ها تخمدان ها و در آقایان بیضه ها) هستند اما مشکلات جنسی با عوامل دیگری هم در ارتباط است. کنترل غدد جنسی در بدن انسان توسط هیپوفیز قدامی انجام می شود و خود هیپوفیز قدامی هم تحت نظر هیپوتالاموس است بنابراین محور هیپوتالاموس، هیپوفیز قدامی و ارگان های جنسی باید صحیح کار کند تا هورمون های جنسی در بدن یک خانم (استروژن و پروژسترون) و در بدن یک مرد (تستوسترون) به اندازه کافی ترشح شوند. به این ترتیب در بدن مرد اسپرم تولید می شود و این اسپرم ها مراحل رشدشان را طی می کنند و به اسپرم های بالغ و زایا تبدیل می شوند. از آن طرف هم تخمدان ها در بدن خانم تخمک سالم آزاد می کنند سپس طی فرآیند لقاح، اسپرم و تخمک به هم می رسند و تشکیل سلول تخم را می دهند و بعد شروع به تقسیم و تمایز می کنند.

 شیمی درمانی، رادیوتراپی و ناباروری

فاکتور های بسیار مختلفی وجود دارد که می تواند بر مشکلات جنسی، صفات ثانویه جنسی و باروری تاثیر بگذارد. در درجه اول همه بیماری هایی که غدد جنسی (تخمدان ها و بیضه ها) را درگیر می کنند می توانند باعث آسیب به باروری شوند. برای مثال شیمی درمانی هم در خانم ها و هم در آقایان روی مسئله مشکلات جنسی اثر می گذارد. همچنین افرادی که تحت تاثیر اشعه قرار می گیرند مثل کسانی که در بمباران های هسته ای یا اتمی بوده اند و افرادی که بنا به دلیل بیماری های بدخیم تحت رادیوتراپی قرار می گیرند ممکن است دچار اختلال در سلول های جنسی و مشکلات جنسی شوند.

قند خون تان را کنترل کنید وگرنه …!

دیابت دو عارضه عمده دارد؛ یکی عارضه عروقی و دیگری عارضه عصبی. هر دوی این مشکلات یعنی هم درگیری عروقی و هم درگیری نوروپاتی می توانند باعث ضعف جنسی و ناباروری شوند بنابراین در افراد دیابتی، قند خون باید به خوبی کنترل شود چون ثابت شده کنترل قند خون همان طور که جلوی عوارض چشمی و کلیوی را می گیرد از مشکلات جنسی هم جلوگیری می کند. علاوه براین هورمون های این افراد، چه در خانم ها و چه در آقایان باید به طور مرتب مورد بررسی قرار گیرد. به این ترتیب با کنترل دیابت و پرهیز از افسردگی می توان از اختلال در توانایی جنسی و مشکلات جنسی جلوگیری کرد.

افزایش چشمگیر تومورهای دستگاه تناسلی

در گذشته بیماری های عفونی مثل اریون باعث بزرگی غدد بناگوشی و در مراحلی درگیری بیضه در پسربچه ها می شد و یکی از علل خیلی شایع نازایی در آقایان بود اما امروز با تجویز برخی از داروها می توان تا حد زیادی از این آسیب جلوگیری کرد. مسئله بعدی تروما و ضربه هاست؛ برای مثال افرادی که در ورزش های سنگین و … به بیضه های شان ضربه می خورد ممکن است دچار مشکلات جنسی شوند. از طرف دیگر، تومورها و بیماری های آناتومیکی مثل واریکوسل و وجود وریدها در اطراف بیضه ها می توانند بر توانایی جنسی تاثیر بگذارند. این در حالی است که درصد تومورهای بیضه و تخمدان به صورت قابل توجهی رو به ازدیاد است که هم خود این تومورها و هم درمان شان (اریکتومی یا برداشتن بیضه و اوفورکتومی یا برداشتن تخمدان) می تواند باعث نازایی شود.

داروها هم بی تقصیر نیستند!

خیلی از داروها مثل داروهای اعصاب، ضد هذیان، آرام بخش، خواب آورهایی مثل دیازپام و اگزازپام، داروهای ناراحتی های معده و داروهای فشار خون همگی می توانند باعث بالا رفتن هورمون پرولاکتین (مترشحه از هیپوفیز قدامی) و مهار کردن فعالیت غدد جنسی شوند. علاوه براین، بعضی از بیماری های ژنتیک مثل سندرم ترنر در خانم ها که یک کروموزوم X را ندارند و ۴۵ XO هستند و سندرم کلاین فلتر در آقایان که یک کروموزوم X اضافه دارند و XXY هستند، می تواند باعث از بین رفتن یا به وجود نیامدن صفات ثانویه جنسی و نازایی شود. بیماری های هیپوفیز و هیپوتالاموس هم می توانند بر مسئله مشکلات جنسی اثر بگذارند.

اختلالات تیروئید و کاهش میل جنسی

فهرست بیماری ها و داروهای موثر بر توانایی جنسی خیلی طولانی است. به طور کلی در اولین برخورد بالینی با افرادی که دچار مشکلات جنسی شده اند باید بعضی بیماری های شایع بررسی و کنار گذاشته شود که یکی از مهم ترین آنها اختلالات تیروئید است. کم کاری و پرکاری تیروئید هر دو می توانند هم بر میل و قدرت جنسی و هم روی باروری تاثیر بگذارند. در واقع گفته می شود پنج درصد از علل نازایی در خانم ها مربوط به تیروئید است. این اختلالات را می توان با انجام یک آزمایش ساده TSH تشخیص داد. یکی دیگر از مسائل موثر بر توانایی جنسی میزان هورمون پرولاکتین است که بر اثر نارسایی مزمن کلیه، سیروز کبد، مصرف داروهای اعصاب و … بالا می رود. در این زمینه می توان با انجام یک تست ساده هورمونی FSH و LH هم در آقایان و هم در خانم ها مشخص کرد که آیا مشکل در خود غده (بیضه یا تخمدان) است یا مشکل در هیپوفیز است.

خطر یائسگی زودرس در دیابت

بیماری های مزمن مثل دیابت به طور کلی باعث کم شدن تمایلات و قدرت جنسی و مشکلات جنسی می شوند به خصوص در بیماران دیابتی چون فعالیت سلول های دفاعی بدن کاهش پیدا می کند احتمال ایجاد عفونت بیشتر شده و خود این عفونت گاهی باعث مشکلات جنسی می شود.

علاوه براین، بیشتر مطالعات نشان داده است دیابت باعث کاهش هورمون های جنسی می شود. بسیاری از خانم های دیابتی به دلیل عدم کنترل مناسب قندشان خیلی زود دچار یائسگی و از کار افتادگی تخمدان می شوند به خصوص در دیابت تیپ یک که نوعی اختلال ایمنی محسوب می شود. از طرف دیگر مصرف داروهای دیابت تا حدودی می تواند باعث مشکلات جنسی شود. افسردگی ناشی از دیابت نیز خود باعث کاهش توانایی جنسی می شود.

عارضه ای که باید جدی گرفت

متاسفانه افراد دیابتی که دچار درگیری های عروقی می شوند به خصوص آقایان با مشکلات جنسی و اختلالات نعوظ مواجه می شوند که البته این عارضه در مراحل آخر دیابت روی می دهد یعنی افرادی که به هیچ وجه قندشان را کنترل نمی کنند همان طور که دچار زخم پا و قطع پا می شوند امکان دارد عروق اندام جنسی شان هم تحت تاثیر قرار بگیرد بنابراین افراد نباید اجازه دهند دیابت شان آنقدر پیشرفت کند که به عوارض جبران ناپذیر منجر شود. اما عوارض مربوط به افسردگی، هورمون ها و بخشی از عوارض نوروپاتی قابل درمان هستند.

عفونت پروستات و نازایی

پروستات یک غده اگزوکرین است و ترشحاتش را به بیرون از بدن می ریزد. در حقیقت پروستات مایع منی را تشکیل می دهد که وجودش برای باردار شدن واجب است. دیابت به طور مستقیم باعث درگیری پروستات نمی شود اما اگر فرد قند خونش را درست کنترل نکند، ممکن است دچار عفونت شود و یکی از این نواحی که عفونت می کند پروستات است.

شاید مشکل از روحیه تان باشد!

مسئله تمایلات و قدرت جنسی و مسئله نازایی دو فاکتوری است که گاهی با هم دیده می شود و گاهی جدا از هم؛ برای مثال فرد ممکن است به دلیل مشکلات روحی، روانی و افسردگی تمایلات جنسی اش به حد صفر برسد اما وقتی آزمایش می دهد از نظر هورمونی، اسپرم یا تخمک مشکل خاصی نداشته باشد. پس مسئله تمایلات جنسی خیلی اوقات به مسائل روانی مربوط است و اگر فرد بیماری روحی اش را چه با دارو و تحت نظر روانپزشک و چه بدون دارو درمان کند، قدرت جنسی اش بازمی گردد.

به کدام پزشک مراجعه کنیم؟!

مسائل مربوط به مشکلات جنسی توسط متخصصان اورولوژیست، زنان، غدد، داخلی و پزشکان عمومی قابل بررسی است اما در قدم اول بهتر است فرد به متخصص غدد مراجعه کند چون این افراد هم متخصص داخلی هستند و هم فوق تخصص غدد دارند.


ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

درصورتی‌که نیاز به مشاوره و یا طرح پرسش از پزشک را دارید، فقط در بخش «از دکتر بپرسید» مطرح کنید.

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از پزشکان نبض‌ما بپرسید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال مطرح شده قبلی و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آرتا سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا خوردن قرص تیافیل 10 با قرص ویزارسین 100 خطرناک است ؟ ، اگر به فاصله ۶ ساعت استفاده شود چطور ؟ مچکرم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان سه شنبه ۲۰ آذر ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام.آیا با دستور پزشک بوده؟وچه کسی تجویز کرده؟

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من یه پسر ۱۶ ساله هستم که سه سال خودارضایی کرده و الان سه ماهه ترک کردم نمیدونم قدرت باروری خودمو دارم یا بچه ام سالم و بی نقص بدنیا میاد؟
  گه گاهی مثلا هر یکی دو ماه یه درد کمی از بیضه احساس میکنم
  در زمانی که خودارضایی میکردم فاصله اش دو یا سه روز یا چهار روز بود
  لازمه که پیش یک ارولوژیست مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور سه شنبه ۱۷ مهر ۹۷( 1 سال پیش)

   با سلام بله حتما به متخصص ارولوژی مراجعه کنید

 • تصویر کاربر امین پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام خدمت شما
  آقای دکتر مادر من 58سالش هست چند وقت پیش کلیه ی درد خفیف گرفتم پزشک عمومی سونو تجویز کرد ، دکتر تشخیص این بوده ک روی کلیه عروق خونی هست وخوش خیم هست
  فایل سونوگرافی رو براتون فرستادم آقای ع خدایش چیز بدی هست کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور پنجشنبه ۸ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام ی سی تی اسکن بدون تزریق از کلیه ها لازم داریم و آزمایشات خون از جهت کراتینین و اوره
 • تصویر کاربر ليلي چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمورد كساني كه ويروس hvp دارن و علايم زگيل ندارن توضيح بدهيد
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان چهارشنبه ۲۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   از کجا فهمیدی که hpv دارید بدون زگیل؟تنها راه تشخیص این ویروس بدون زگیل آزمایش خون است که در ایران بندرت انجام میشود.
   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر زهره پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من الان 11 روز از عروسیم می گذره و هر بار شوهرم نتونسته پردم را پاره کنه در هنگام مقاربت درد شدید و سوزش دارم و تمام بدنم منقبض میشه چیکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر مریم عباسیان پنجشنبه ۱۸ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام
   احتمال واژینیسموس هست باید مراجعه به پزشک متخصص زنان داشته باشی

   دکتر مریم عباسیان چوری
   متخصص زنان و زایمان
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام من دوهفته است سرگیجه میگیرم انگاری سرم گنگه اما سرگیجه ام شدیدنیست اما یک شب درمیون فشارم پایین میاد و مجبور ب سرم زدن یا مصرف آرام بخش میشم.گاهی اوقات هم سردردمیگیرم بنظرتون میتونه دلیل خطرناکی داشته باشه.
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی یکشنبه ۴ شهریور ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام بهتره به یك همكار متخصص داخلي مراجعه كنيد تا معاينه شويد و در صورت لزوم آزمايشات درخواستي نوشته شود.
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من چند روزیه که یه غده بالای آلتم به وجود اومده وقتی دست میزنم یا فشار میاد درد میگیره
  میخواستم راهنماییم کنید ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر رضا ولی پور یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام باید معاینه بشید
 • تصویر کاربر پارسا دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  مادرم ۶۹ ساله هستند یکماه قبل پلاکت خونشون ۹۵ واین ماه ۱۱۹ شده است البته یکسال قبا ۱۳۵ بوده است گلبول سفید ۵.۴۱ وگلبول قرمز ۳.۸۴ ولیای روبین خون بالا فریتین خون بالا اما اهن نرمال کمی احساس خستگی کسالت وبی روحی دارند سونوگرافی از شکم شدند وخوشبختانه مشکلی نبوده اندوسکوپی هم شدند و خوشبختانه مشکلی نبوده الان نمونه گیری ازمغزاستخوان شدند میخواستم راهنمایی بشم بسیاربسیار نگرانیم
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی دوشنبه ۱۵ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   سلام به احتمال زياد علتش ITP است و فعلا هم درمان نمي خواد ولي بالاخره چون بالاي ٦٠سال هستند بايد نمونه مغز استخوان گرفته مي شد،نگران نباشيد.
 • تصویر کاربر arash سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  درود خسته نباشید من اسم داروهایی که برای درمان ایدز میباشند را میخواهم
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی سه شنبه ۲ مرداد ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام داروها متعدد مي باشد مي توانيد در اينترنت سرچ كنيد.
 • تصویر کاربر ارتين دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  من تب شديدي دارم ميخوام خوب شم احساس سردي ميكنم با اينكه كولر روشن نيست
  1. تصویر کاربر دکتر اعظم عرفانی دوشنبه ۴ تیر ۹۷( 1 سال پیش)
   با سلام براي بررسي تب به متخصص عفوني مراجعه كنيد.
درحال دریافت اطلاعات